מומלץ טיולי

חוות עזי הר איתן

073-782-4015
תמונה של הילה אלפרט
”…לא רחוק מהסטף שוכנת מחלבה בה תוכלו לרכוש גבינות הביתה, או לחלוץ בקבוק יין בדרך, ללוות אותן מול נופי הכביש הפראיים והירוקים…“

אלוהי הדרכים השתדל במיוחד בכל הנוגע לכביש 395, זה המקשר בין צומת אשתאול בכביש 38 לבין כביש 386 בצומת כרם. הכביש מתפתל בין הרים וגבעות, אורנים, אלונים, מרבדים של פרחים, נחלים וואדיות למטה, ציפורים מלמעלה, וביום עם מזל אפשר אפילו להיתקל בדורבן או גירית. הכביש הזה מזמן ירידה לחוות הגבינות של שי זלצר, שם נולדה האימא של מחלבות הבוטיק בארץ, וממנה יצאה תורתו של האיש, שקנתה לו שם עולמי.

עם השנים נפתח זלצר אל הבריות, שמהן ביקש להתרחק ב-74', כשהקים עם משפחתו את החווה במורדות המזרחיים של הר איתן, לא רחוק ממעיינות הסטף. העזים רועות שם בבר, וטעם החלב יודע לספר על הבדלי הצומח בעונות המתחלפות: לוטם, אורן וברושים בחורף לייצור גבינת התום, סירה קוצנית באביב לייצור "רקפת" כחולת העורקים, והקיץ שייך למרעה הסומק והחרובים לייצור "רעיה" עזת הטעם. כל חלב וטעמיו, כל גבינה והחלב היפה לה, גבינות עונתיות לצד כאלה המיוצרות כל השנה.

על מדפים שהותקנו במערה טבעית, חצובה באבן גיר, מבשילות הגבינות בין כמה שבועות לכמה שנים. הן מהנפלאות שיש לארץ הזו להציע, ובמקום מתקיימות סדנאות בתיאום מראש העוסקות בשפה של הטעם. בסופי שבוע המקום מאפשר להתארח בחווה, לרכוש מהגבינות הביתה, או לחלוץ בקבוק יין בדרך, ללוות אותן מול נופיו של הכביש הממשיך בדרכו הפראית והירוקה.

אזהרת מסע

חוות העזים היא גם מקום המגורים של זלצר ובני משפחתו, אך פתיחת החווה בפני המבקרים אין פירושה הזמנה להיכנס למתחמים הפרטיים.

איפה מטיילים בסביבה?

בין הרי ירושלים הירוקים מסתתרים להם נחלים רבים קטנים, בהם נחל כרמילה שהוא אחד היפים שבהם. המסלול, בן כחצי יום, יורד מבית מאיר לצד הנחל ומאפשר הליכה נינוחה בלב ליבו של הטבע.

חוות דעת על חוות עזי הר איתן

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...