כל המידע על אגדת לחם

בוואדי חווארת, הוא עמק חפר, כל איכרה מתחילה נדרשה לחבוץ ולדעת לגבן לפחות גבינה אחת, ולרות יעקבס יצא שם של חובצת מעולה. רגע לפני שיהיה מאוחר עזבו רות ויצחק יעקבס את גרמניה, וב־1936 עלו ארצה והתיישבו בכפר הרא"ה, מושב דתי בחיתוליו שייסדה תנועת הפועל המזרחי. כמו כולם בסביבה, הקימו משק חי צנוע לכלכל את צרכי הבית ולעשות עסקי חליפין עם השכנים. נולדו להם ארבע בנות ובן, שלמה יעקבס, שבגיל 14 נדרש לתפוס את מקומו של אביו שנהרג בתאונת עבודה. הוא נישא לרוני, ולשניים נולדו ארבעה בנים. הבנים גדלו ואתם צמחה הרפת. בתחילת שנות התשעים הקימו מחלבה שצמחה עם השנים.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
צילום: איתיאל ציון
 

ערן, הבכור, הוא הגבן הראשי, אסף ורועי עובדים בשיווק, נדב איש כספים, עוזר ומייעץ בכל הנוגע לענייני הכספים של המחלבה, ושאולי עובד ברפת, המונה תשעים ראשי בקר. גם הכלות הן חלק ממארג העשייה, וב-2007, בלי שום נסיון קודם, פתחה האישה של רועי ניבי טבנקין, ביחד עם אחותה שני טבנקין, מאפייה בשם אגדת לחם.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)צילום: איתיאל ציון


המאפים של אגדת לחם ביחד עם גבינות המחלבה הם הלב של בית קפה הומה ונעים במיוחד שפתחה המשפחה במרכז כפר הרא"ה, בו נטועה חנות גבינות ולחמים. אפשר למצוא שם גבינות שלא נמצאות בחנויות אחרות, לשבת על מרפסת העץ, לתת שיניים ביופי של כריכים או מאפים. ללקק את השמנת הפורצת מגבינת בוראטה רכה, המתערבבת עם שמן הזית ועסיס העגבניות המוגשים איתה, ולהרים כוסית לחיי מגש גבינות ולחיי רות ויצחק, המתמוגגים ממעשי הדורות שדבקו בעמק - לאפות ולגבן בו את שהחלו הם מזמן, על אדמה בוערת מציונות ומחום.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
צילום: איתיאל ציון

  • כתובת: אגדת לחם, כפר הרא"ה
  • שעות הפתיחה: ראשון-חמישי: 7:00-18:00 | שישי: 7:00-14:00

הערת מסע:
במקום מתקיימות גם סדנאות בישול בהנחיית שפים שונים: בישול איטלקי, אוכל ערבי, בישול הודי או אפייה, הכל על טהרת המטבח הצמחוני-חלבי.

איפה מטיילים בסביבה?

במרכז הארץ, בלב עמק חפר, נמצא אחד מהמסלולים הכי מקסימים בארץ – ממש ליד נחל אלכסנדר! בדרך תפגשו את הצבים הרכים שחיים בנחל, את חורבת סמארה שממנה תזכו לנוף מדהים, צמחיית נחלים פסטורלית ופריחות יפות בעונה. מסלול חובה לכל המשפחה, בכל עונה בשנה.