לוח אירועים
יש כרגע 33 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אוקטובר 2015
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

הצג את נובמבר

נובמבר 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

שמורת הטבע עין אפק

חבל ארץ:  עכו נהריה וראש הנקרה - קריית חיים
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 1 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  2 - הגליל העליון
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, מתאים לנכים / עגלות תינקות, רומנטי
נקודות ציון:  (210684, 750299) / (35.1108, 32.8475)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  30/4/2015
איזור:  גליל עליון וגליל מערבי
מפת אזור גליל עליון וגליל מערבי
strName למפת המסלול למפת המסלול
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול


שמורת עין אפק היא פינת חמד רטובה במישור חוף הגליל שלצערנו אינה מוכרת לרבים. השמורה הכוללת את מקורות נחל נעמן, מהווה שריד לביצות קדמוניות, אשר כיסו את האזור הקריות. השמורה מהווה בית גידול לצמחי מים הנהנים מהמעיינות הנובעים כל השנה וכן לבעלי חיים רבים בינם הצב הרך והתאו (ג'מוס) אשר הושבו לאזור במסגרת פעילויות שמירת טבע. הכניסה לשמורה בתשלום.

איך מגיעים

הצומת בצידה הצפוני של קריית מוצקין, על כביש 4 (חיפה - עכו) נקראת צומת עין אפק [1 במפה]. בצומת זאת פונים מזרחה (לכיוון שפרעם) לכביש 7911. לאחר כשני ק"מ נראה שלטים ופניה לעבר שמורת הטבע עין אפק [2]. משלמים בכניסה וממשיכים עם הרכב עד מגרש החניה [3].


מידע שימושי

  • שעות כניסה: 
    שעון קיץ: א'-ה' ושבת  8:00-17:00, שישי וערבי חג 8:00-16:00,  ד'-ה' באוגוסט: 8:00-18:00
    שעון חורף: א'-ה' ושבת  8:00-16:00, שישי וערבי חג 8:00-15:00
  • דמי כניסה: 
    מבוגר - 22 ₪ , ילד - 10 ₪, אזרח ותיק - 11 ₪, קבוצה (מעל 30 איש): מבוגר 19 ₪ , ילד 8 ₪
  • מתי להגיע: בימי הקיץ מומלץ להגיע בשעות הבוקר או אחר הצהרים כדי להמנע מהחום. הביקור מומלץ במיוחד באביב ובסתיו אז כמות הציפורים המבקרים באתר היא גדולה מאוד.
  • טיולי טיבוע ציפורים: בחודשים אוגוסט וספטמבר נערכים סיורי נעשה טיבוע ציפורים (מלשון השמת טבעת מידע על רגל הציפור) בהם יכול הציבור הרחב יכול להשתתף בהרשמה מראש. הטיולים נערכים כל יום חמישי בין 1630-1930. הרשמה במרכז המידע של רשות הטבע והגנים: טלפון 3639*.

מסלול הסיור

לאחר החניה נתקדם בשביל, עד מהרה נראה את מעיינות אפק. מקור המים של מעינות אפק הוא שטח ניקוז רחב במערב הגליל התחתון ועמק עכו הנקרא אקוויפר הנעמן. אקוויפר זה (אקוויפר היא שכבה תת קרקעית בה ישנם מי תהום). מקור המים של אקוויפר הנעמן הוא מי הגשמים הממלאים אותו מדי שנה. מאז שנת 1960 החלה המדינה לשאוב מים בעזרת קידוחים מאקוויפר הנעמן כדי לספק מים לתושבי האזור. לאורך השנים ביצעה המדינה שאיבה מוגברת מאקוויפר, דהיינו שאיבת כמות מים הגדולה מכמות המים המוחזרים למאגר ממימי הגשמים. דבר זה כמעט גרם לייבוש כל המעיינות השופעים מאקוויפר הנעמן ולהשמדת הצמחייה הייחודית לאזור. מאז הכרזת האזור כשמורת טבע בשנת 1979, התגבשה הבנה לפיה השאיבה מוגבלת וכן בשנים שחונות, בעקבות ירידת מפלס מי התהום באקוויפר, מוזרמים לשמורה מים מקידוח סמוך כדי לשמור על ערכי הטבע בשמורה. בצידה הצפוני של השמורה, מנוקזים מימי המעיינות לתעלת ניקוז המובילה לנחל הנעמן, אשר נשפך לאחר כ-9 ק"מ לים מדרום לעכו.


טחנת הקמח

בתקופה הצלבנית שימש האזור כמרכז חקלאי חשוב. בין השאר גידלו חקלאיי האזור חיטה ושאר מיני דגנים. טחינת הגרעינים נעשתה בטחנת הקמח [4] אשר הוקמה בעין אפק, מקום בו ניתן לנצל את שפיעת המים ככח המניע את אבני הריחיים. בימי הצלבנים (לפני כ-1000 שנים), חוזק ובוצר מבנה הטחנה והוקמו בו חרכי ירי להגנה. ניתן לטפס לגג הטחנה כדי להנות מתצפית לאזור. שימו לב כי בצדו הדרום מזרחי של הבניין ישנו אגם שנוצר מאחורי סכר שהוקם במטרה להגביה את מפלס המים שזרמו לטחנה. המים הוזרמו במגלשיים לעברת כפות המתכת שעל צירם היו מחוברים אבני הריחיים.

מגג הטחנה ניתן לצפות סביב ולהנות מתצפית מרהיבה על כל מישור חוף הגליל. בצפון ניתן לראות את ראש הנקרה ורכס סולם צור, במערב את אזור הקריות, עכו והים התיכון, בדרום את הכרמל וחיפה ובמזרח את רכס אלונים-שפרעם. בתוך בניין הטחנה ניתן כיום להנות תצוגת כלים חקלאיים ומיצג אור-קולי.


שבילי הבריכות

מטחנת הקמח ניתן לצאת בטיול בין שבילי השמורה. בין רשת השבילים והגשרים המובילים בינות לבריכות, נוכל להבחין בצמחיית ביצות ונחלים רבה. בעבר כיסו את המים עדשת מים, נורית מים,  נופר צהוב ונימפיאה תכולה אך בעקבות תקופות יובש, קשה כיום למצוא צמחים אלו. במקומם ניתן לראות כיום את הצמחים: אשל, קנה מצוי, פטל קדוש, סוף מצוי, סמר חד, שנית גדולה, חנק מחודד, ערברבה שעירה, גרגיר נחלים ועוד.

במקום בו שוכנת השמורה כיום, היו בעבר ביצות. הביצות נוצרו מאחר ולמימי המעיינות של אקוויפר הנעמן לא היה מקור ניקוז לעבר הים, והם נותרו כלואים בין הגבעות ממזרח לבין רכס הכורכר ממערב. בביצות אלו התבסס יתוש האנופלס שנשא את מחלת המלריה (הקדחת). בשנים 1937-1939 הוקמו באזור זה שלושה קיבוצים: עין המפרץ, כפר מסריק ומשמר הים (כיום קיבוץ אפק). חלוצי הקיבוצים הללו נדרשו להכשיר את הקרקעות לעיבוד חקלאי וכן לייבש את הביצות. הייבוש נעשה בראש ובראשונה בעזרת חפירת תעלות ניקוז למימי המעיינות לעבר נחל הנעמן שנחפר הועמק ונוקה עד למוצאו לים. רק כשפעילות זאת הסתיימה ולמימי המעיינות היה נתיב זרימה פתוח, יובשו הביצות והוסרה סכנת הקדחת.


בעלי החיים בשמורה

בעלי חיים רבים נהנים מייחודה של השמורה. מבין הציפורים נוכל לצפות (לרוב בעזרת משקפת) ב: בולבול, צופית, סיקסק, מגלן חום, ברכיה, אגמיה שחורה, לבנית קטנה ועוד.

בתוך המים שוחים להנאתם דגים רבים בינם: אמנון מצוי, קרפיון מצוי, גמבוזיה ושפמנון מצוי שהינו דג קרקע המתחפר בבוץ בעזרת ראשו. השפמנון נקרא כך בגלל 8 בינים ארוכים הנראים לנו כשפם. מאחר והשפמנון אינו רואה טוב (הוא בדרך כלל חיי במים עכורים ורדודים) שפם מזה מסייע לו במישוש הדרך ובמציאת מזון.

בשמורה נמצאים גם צב הביצה והצב הרך. במסגרת פעילות דילול של אוכלוסיית הצב הרך מאזור החולה ועמק הירדן, ואישוש האוכלוסייה בנחלי מישור החוף הועברו 31 ביצים משלושה קנים שנמצאו בשמורת טבע החולה לשמורת הטבע עין אפק. הביצים הועתקו לתוך גומות שנחפרו במיוחד על הגדה המערבית של אחת מבריכות המים הצמודות לטחנת הקמח העתיקה וכוסו בגדר על-מנת שטורפים כגון שועלים ותנים לא יכולים להגיע אליהם. (מידע נוסף על הצב הרך).
 

הג'מוס, (תאו הנהרות), הוא בעל חיים ממשפחת הפריים, הנוטה לרבוץ במים ובבוץ והמותאם לאקלים חם. זו הסיבה שהבדוואים שחיו באזור זה בתחילת המאה ה-20 ועוד לפני כן, הביאו מאזור מצרים עדרי ג'מוסים אשר שימשו כבהמות עבודה וכמקור לחלב. עם הזמן אוכלוסיה זו נעלמה מהנוף של מעיינות אפק. כדי לסייע לשמור על אופי השמורה ולמנוע גידול לא מבוקר של הצמחיה, הובאו באפריל 1991 שבעה תאוים (ג'מוסים) משמורת החולה לשמורת עין אפק (בדומה לחמורים שהובאו לשמורת עיינות צוקים אשר בים המלח). את הג'מוסים ניתן למצוא בצידה בצפוני של השמורה [5]. הם גודרו בגדר חשמלית על מנת למנוע כניסתם לביצה, וניתן מפעם לפעם לראותם רובצים במאגר מים שנחפר עבורם או מלחכים עשב.


תל אפק

לאחר הסיור בבריכות מומלץ ללכת בשביל הלא אורך המוביל לעבר תל אפק [9] הנמצא בצידה הדרומי של השמורה. בחודשי האביב מתמלא השביל והתל בשלל פרחי כלנית מצויה, רקפת, עירית גדולה, אטד אירופאי ועוד.

תל אפק הינו שריד ליישוב קדום שראשיתו כפר לפני כ-5000 שנים. בתקופה הכנענית התגלו במקום שרידים לתעשיית צבע הארגמן שהופק מחלזונות שנאספו בים. כמו כן נמצאו שרידים לתעשיית זכוכית אשר הופקה מחול הים. בתקופות הרומית והצלבנית, שימשה אפק נקודת תחנת מעבר לאורך דרך אשר הובילה מהים מזרח. בימי הצלבנים כאמור, הורחבה טחנת הקמח והישוב היה חלק מהמרכז החקלאי החשוב. לאחר נפילת הממלכה הצלבנית, נזנח האזור ורק במאה ה-18 שיקם אותו שליט עכו, אחמד אל-ג'זאר. מתעודות ימי המצוא של צבא נפוליאון על עכו, בשנת 1799, אף מוזכר המקום, אשר נקרא אז טחנת הקמח כורדני, כמקור מזון לצבא הצרפתי.

השם אפק מוזכר בתנכ כמספר מקומות, ונראה ששם זה ניתן למספר ישובים בארץ שישבו ליד מקורות מים או נחלים (מקור המילה אפק היא במילה אפיק – מקום בו זורמים מים). לראיה ניתן למצוא את מבצר אפק הנמצא בשמורת מעיינות הירקון הסמוכה לראש העין.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
חוויה אורגנית בחווה
10% הנחה!
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
קטופותי - קטיף עצמי בשדות בית לחם הגלילית
20% הנחה בקניית סלסלה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
סובב עברון
% 10 לסיור / ביקור בסובב עברון.
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 16 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9.6
מסלול נהדר לילדים קטנים - osasias 6/10/2012 07:33 דירוג: 10
שמורה מדהימה - רנה שדה 22/3/2010 11:43 דירוג: 10
עין אפק - gils33 10/2/2010 15:01 דירוג: 9
פסטורלי ו..קרוב לבית - idan384 7/11/2009 13:59 דירוג: 9
שמורה יפיפיה - 29/8/2008 15:50 דירוג: 10
שמחת הלב - 2/3/2008 11:20 דירוג: 10
מדהים - מיכל 10/8/2007 17:55
תודה - אסנת 24/7/2007 22:12

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
טיול פריחה בפסח למשפחה
הצעת חלוקת השביל לימים
המלצה על טיול לילדים כולל עגלות
טיולים בתחבורה ציבורית
תצפית מכתף שלוחת שאול
קיצור ספור הכותל לקראת ט באב המתקרב
מבקשת המלצה לטיול של שבוע בארץ
מה נשתנה על פי משנת חסידי ברסלב
טיול לירושלים מתל אביב- כמה חברה בני 16
שאלה דחופה לגבי רעיונות לטיול
לזיהוי
מעיין מוצא לקרוא ולא להאמין

 
Share
עין אפק
עין אפק

צילום: יוחאי כורם
עין אפק



טחנת הקמח
טחנת הקמח

צילום: יוחאי כורם
טחנת הקמח


עין אפק
עין אפק

צילום: יוחאי כורם
עין אפק


נוטריה
נוטריה

צילום: יוחאי כורם
נוטריה


הבריכה המשושה
הבריכה המשושה

צילום: יוחאי כורם
הבריכה המשושה


עכביש בשיחים
עכביש בשיחים

צילום: יוחאי כורם
עכביש בשיחים


תצפית מתל אפק
תצפית מתל אפק

צילום: יוחאי כורם
תצפית מתל אפק


תצפית מגג הטחנה למעיין
תצפית מגג הטחנה למעיין

צילום: יוחאי כורם
תצפית מגג הטחנה למעיין