עכו העתיקה

בעיר העתיקה של עכו יש אווירה מיוחדת שכמותה קשה למצוא. המפרץ הטבעי אשר הגן מפני הרוחות והסערות הפך את עכו לעיר הנמל העיקרית בארץ ישראל לאורך אלפי שנים וקשר אליה שליטים רבים שהביאו סיפורים אין ספור. סיפורה של העיר הוא סיפור קורות ארץ ישראל כולה ואין ערים רבות שמספרות אותו יפה כל כך כמו עכו.
עודכן לאחרונה: 20/5/2016

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 3 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: מתאים למשפחותרומנטיניתן לעשות בחשכהמעגליטיול עירונימתאים לכלביםהגעה בתחבורה ציבורית

עכו

המסלול שלהלן מציע לעבור ברחובות עכו העתיקה, להיחשף לאווירה המיוחדת, להיסטוריה הצלבנית המפוארת, לכישלון של נפוליאון לכבוש אותה, לשליטים האכזריים מהתקופה התורכית ולמעט מורשת קרב מתקופת המחתרות.

עכו/ קרוליין מלכת אנגליה (1815):

 כל תייר שביקר בעכו, הביא עימו רשמים נוספים על אכזריותו של ג'זאר. קשה להעלות על הדעת, כיצד יכול אדם לנהוג כך בזולתו. מספר קטומי האף והאוזניים מעורר חלחלה בלב כל מי שביקר בחבל ארץ זה. ובכל זאת גם לאחר שהטיל עונשים כאלה על נתיניו, לא היה זה חזיון נדיר למצוא אותם ממשיכים לפעול בשירותו. דוגמא מובהקת לכך היא היהודי העשיר ביותר בעכו (חיים פרחי): הוא מילא בעבר תפקיד חשוב והיה מאנשי אמונו של ג'זאר, והוא ממשיך לשרת בתפקיד זה גם תחת הפחה הנוכחי.

איך מגיעים

ההגעה לעכו ברכב או בתחבורה ציבורית ומשם, בעזרת השילוט נגיע לאחד משני החניונים בעיר העתיקה: חניון האבירים או חניון המגדלור. נשאיר את הרכב באחד מהם ובהתאם לכך נתכנן את סדר הביקור באתרים. ניתן להגיע לעכו גם בעזרת הרכבת. ברחבי העיר מצויים שלטים רבים המכווינים לעיר העתיקה.

  • לחניון האבירים (מרכז העיר העתיקה)- יש להגיע לרחוב ויצמן 1. אפשרויות החניה: בסמוך לאכסניית עכו חניון יום בעלות של 20 שקלים או בכחול-לבן (תו חניה). יש מעט מקומות ללא צורך בתשלום.
  • לחניון המגדלור (ליד הים)– נסע בעכו ברחוב בן-עמי עד לים, שם נפנה שמאלה לרחוב ההגנה ונסע עד החניון.

קצת היסטוריה

עכו שוכנת בחלקו הצפוני של עמק החוף, הקרוי גם עמק עכו. לעכו יש חוף ים יפה, שהוא הנקודה הצפונית האחרונה אליה מגיע החול הדק והרך משפך הנילוס. לעכו העתיקה פנים רבות, והיא בנויה ברבדים שנשתמרו כמעט בשלמותם. ארבע דתות מצאו בה משכן והותירו בה חותמן: בתי הכנסת של היהודים, הכנסיות המפוארות בשכונות הנוצרים, המסגדים רבי העוצמה של המוסלמים וגן הקבר של בההא אולה, מייסד דת הבהאיים (ראו רצף תקופות היסטוריות).

מקור השם עכו אינו ידוע, אבל ככל הנראה אינו שמי. המצרים השתמשו בו כבר באלף השני לפנה''ס. בתקופת המקרא הייתה עכו אמנם בנחלת שבט אשר אבל נשארה כנענית ולא נכבשה על ידי בני ישראל.בשנת 701 לפנה''ס היא משמשת תחנה במסעו צפונה של סנחריב מלך אשור. בשנת 333 לפנהס היא נכבשה על ידי אלכסנדר מוקדון והיוונים ישבו בה. בשנת 261 לפנה''ס שמה הקדום מוחלף בפתולומיאוס על שם תלמי השני שמלך במצרים. בתקופה החשמונאית עכו הייתה עיר נכרית ונחשבה עוינת ליישוב היהודי.

עכו היא אחת מהערים העתיקות בארץ. היא נוסדה לפני כ-4,000 שנה. עד לתקופה הצלבנית הייתה עכו עיירת דייגים קטנה. בתקופת הצלבנים, גדלה העיר מאוד וזאת מכיוון שהצלבנים האירופאים השכילו לנצל את הפוטנציאל האדיר של העיר כנמל למסחר מפותח, ודרכה שמרו על קשר עם ארצות המוצא שלהם וכן עם ארצות שאיתן סחרו. למעשה, משנת 1191, לאחר מסע הצלב השלישי (זה שהובל על ידי ריצ'ארד לב ארי מלך אנגליה ופיליפ השני מלך צרפת) הפכה העיר לבירתה של הממלכה הצלבנית, מאחר ואלו לא הצליחו לכבוש את ירושלים מחדש מידי צאלח אלדין.

כשקרסה ממלכת הצלבנים נחרבה עכו, ורק בתקופה העות'מנית חזרה ונבנתה וידעה ימי פריחה מחודשים. את הביצורים הרבים מהתקופה העות'מאנית בנה השיח' דאהר אלעמר (1750) בדואי שחי בגליל ובנה בה מגדלים וחומות. גם נפולאיון הגדול הגיע לעכו, אלא שהוא לא יכל לה. להפסדו תרם גם הצי האנגלי שהטביע את אניית הנשק שלו ליד חופי דור (ניתן לראות את השלל והתותחים במוזיאון המזגגה בחוף דור). למעשה את מסע הבושה שלו חזרה הוא עשה במהירות תוך השארת מתים ופצועים רבים.

מצד אחד עכו היא עיר נמל עתיקה שבה נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים וקיימים בה אתרים היסטוריים חשובים ומצד שני עכו היא גם עיר מודרנית שבורכה בחופים מקסימים. בעכו ישנו שוק מזרחי ססגוני המציג סחורה מגוונת – מפירות ים ועד שפע של ירקות, בדים, בגדים וכלים שונים. ריחות אקזוטיים מלווים את המבקר ומכניסים אותו לאווירה מזרח-תיכונית. פעמיים בשנה מציפים המונים את עכו: בחול המועד סוכות נערך בה באופן מסורתי הפסטיבל לתאטרון אחר ובחול המועד פסח מארחת העיר את פסטיבל ווקליזה. בימים אלה מתמלאות הסמטאות בהמון רב של שוחרי מוסיקה ותיאטרון שבא ליהנות מהסמטאות הציוריות, האוכל המיוחד, מצגי ומופעי הרחוב וכל מה שעכו מסוגלת להציע לאורחיה.

מסלול בעכו

קשה להציע מסלול מוגדר בעכו. אחת ההנאות הגדולות היא פשוט לשוטט בין הסמטאות והאתרים בשלווה. השילוט ברחבי העיר הוא מצוין ומקל על ההתמצאות. להלן אתרים המומלצים לביקור. חלק מהן האתרים בתשלום ומומלץ לקנות כרטיס המשלב כניסה לכל האתרים.

  • מחיר כרטיס משולב הכולל את אולמות האבירים, מנהרת הטמפלרים, מוזיאון עוקשי + החמאם התורכי - 62 ש"ח למבוגר ו-49 ש"ח לילד.
  • מחיר כרטיס משולב ללא החמאם: 40 ש"ח למבוגר ו- 34 ש"ח לילד.

אולמות האבירים (בתשלום) -  אולמות ענקיים אלו שימשו לשינה, לטקסים ולאכילה של המסדר הצלבני. כפי שתואר במבוא ההיסטורי, עכו פרחה בעיקר בזכות הצלבנים שהפכו אותה לעיר העיקרית שלהם. צליינים רבים הגיעו אליה והיו ונשארו ללון בעיר כדי להתאושש מהמסע הימי הארוך לפני העלייה לרגל לירושלים. בעיר היו מספר שכונות. כשכבשו הצלבנים את עכו – סייעו בידם לוחמים מערי נמל שונות באיטליה כמו פיזה, גנואה וונציה. בתמורה קיבלו בני הערים הללו שטחים בעכו ובנו בהם שכונות עצמאיות ומבוצרות. בכל שכונה היה שוק ססגוני ובו הציעו למכירה בני אותה עיר את מרכולתם . מפורסמות השכונה הונציאנית, השכונה של בני גנואה, והשכונה של בני פיזה. בכניסה לאולמות האבירים ניתן לראות סרט המתאר את הקמת עכו ותולדותיה. הסיור באולמות הוא מרשים מאוד כמו גם ההליכה במסדרונות המבצר שחלקם נחשפו ונפתחו למבקרים רק לאחרונה. אולמות האבירים התגלו רק ב 50 שנים האחרונות. לפי כן הם היו מכוסים ברצפתה של מצודת עכו אשר שימשה בתקופת השלטון התורכי והבריטי כמקום מושב השליט וכבית הסוהר. כיום שוכן בחדרי המצודה העליונים מוזיאון אסירי המחתרות. (ראו בהמשך). הביקור באולמות העליונים יוביל אותנו לקריפטה, שהוא אולם ענק ששימש כחדר אוכל וחדר טקסים. מהקריפטה יוצאת בתעלת קשר תת-קרקעית עד לפוסטה, איזור ששימש כנראה כבית חולים של העיר. הפוסטה נמצאת מחוץ למצודת עכו ומכאן נעים להמשיך ולהסתובב בשווקי העיר.

מוזיאון עוקשי (בתשלום)- בצמוד לאולמות האבירים בעכו העתיקה מצוי מבנה מהתקופה העות'מנית, הבנוי קמרונות מצולבים. במבנה זה פועל מוזיאון לאומנות, המציג תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית לצד תצוגות קבע מעבודותיו של האמן אבשלום עוקשי ז''ל. אמן זה היה מעמודי התווך של אופקים חדשים, קבוצת אמנים שהתארגנה בארץ אחרי מלחמת העצמאות. עוקשי עשה את רוב שנותיו בעכו, ובה הקים את סדנת הציור שלו שהפכה לאחר מותו למוזיאון עוקשי.

  • שעות פתיחה: א'-ה' ושבת בין השעות 09:30-18:00,ו' בין 09:30-15:00. טלפון: 04-9956710.

חמאם אל באשה (החמאם התורכי) (בתשלום) - בית מרחץ שנבנה על ידי אל ג'זאר בשנת 1795 ובנוי במתכונת המרחצאות המזרחיים שהיו נהוגים באימפריה הטורקית במאות ה- 18 וה- 19. בחמאם חדר כניסה המשמש אולם הלבשה, שבמרכזו מזרקת שיש. מחדר הכניסה מוביל מסדרון לשורת אולמות חמים, שהאחרון בהם הוא חדר אדים הבנוי בצורת מתומן – כיפתו מתנשאת על עמודי שיש ובארבע פינותיו חדרים לשימוש אישי. מבנה בית המרחץ מפואר ומעוטר ברצפות שיש ובאריחי קרמיקה מיובאים. בחמם התורכי ישנו כיום חזיון אור קולי מרהיב אשר מומלץ לכל.

  • בקיץ - ימים א-ה, שבת וחג: בין השעות 8:30-18:00 ימי שישי וערבי חג: בין השעות 9:00-17:00 חורף - ימים א-ה שבת, וחג בין השעות 09:00-17:00, ימי שישי וערבי חג בין השעות 09:00-16:00.

החומה המזרחית - את עכו מקיפות מספר חומות רחבות אשר הגנו עליה לאורך השנים. החומה המזרחית מאפשרת לעלות עליה בקלות וליהנות מהליכה מהנה לאורכה. גרם המדרגות רחב ומשופע מאפשר לעלות על החומה וליהנות מתצפית לעבר כל עכו. חומות עכו נבנו ונהרסו כמה פעמים על ידי שליטיה השונים של העיר. שרידי החומות שאנחנו רואים כאן הם הרחבה של החומה מימי הצלבנים על ידי השליט דאהר על עומר החל משנת 1750 ובהמשך על ידי ג'זאר. החומות היו רק חלק מקו ההגנה לעיר (קו ההגנה שנפוליאון לא יכל לו) שכלל גם חפיר מוצבי חוץ ומגדלי שמירה).

בחומה היו שני שערים: בצפון-מערב העיר שער הסריה שהוא היה השער היבשתי לעיר  ובדרום-מזרח שער הים (או שער דמשק) דרכו הגיעו האוניות. הקטע המבוצר ביותר היה בחומה הצפונית, שם ניצב ארמונו של דאהר (מבצר עכו), שהוקף בחפיר ברוחב 5.5 מטר.

מסגד אלג'זאר - מסגד זה הוא המסגד הראשי של העיר ובנה אותו אחמד אלג'זאר שהיה שליטה של עכו . למי שלא בקיא ברזי השפה הערבית הרי שהתרגום של המילה ג'זאר היא קצב. הסיפורים המסופרים על ג'זאר הם אכזריים ביותר וכוללים בעיקר כריתת איברים של אנשים שהוא חשד כי הם מועלים בו או בכספים שלו. במיוחד בולט הסיפור על העוזר היהודי שלו, שאיבד יותר מאצבע אחת במהלך השנים. בחצר המסגד מצויים קבריהם של אלג'זאר ושל סולימן-פחה. מתחת לחצר פעורים חללים תת-קרקעיים גדולים מהתקופה הצלבנית, ששימשו לאגירת מים. חשיבותו של המסגד למוסלמים נובע בין היתר מקופסא הנמצאת באחד מפינותיו ובה מספר שערות מזקנו של מוחמד הנביא.

נמלה של עכו - מן הים של עכו הוציאו תושבי העיר מאז ימי קדם את פרנסתם העיקרית. גם כיום יש כאן דייגים רבים וגם מסעדות דגים. אפשר ללכת על המזח הישן וליהנות מהאוויר הצח, מריח הים המלוח ומהנוף. הנמל הפיזאני הוא שרידי הנמל הצלבני ששימש את העיר לפני 800 שנה, בשנת 1099. העלייה לחומה הדרומית היא מהנמל הפיזאני או מהמגדלור.

מוזיאון אסירי המחתרות (בתשלום סמלי) - בעכו נמצא מבצר המתנשא לגובה של 40 מטרים. המבצר נבנה כאמור על ידי דאהר אל עמר ושופץ במחצית השנייה של המאה ה18- על ידי יורשו, ג'זאר פחה. בבית הסוהר שהיה במבצר ישבו פושעים פליליים כמו גם מורדים וגולים פוליטיים מרחבי האימפריה העות'מנית. בין המפורסמים שישבו בכלא זה היה הבהא-אללה, מייסד הדת הבאהית שנכלא בכלא זה בשנת 1868. בתקופת המנדט הבריטי נכלאו בכלא זה מאות מחברי המחתרות היהודיות, ביניהם גם אישים כמו זאב ז'בוטינסקי, שנלחמו בבריטים למען הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. ב-4 בחודש מאי 1947 נערכה פריצה נועזת לכלא על-ידי לוחמי האצ''ל שיצאו משוני. שוחררו 14 לוחמים שהיו כלואים בכלא ובקרבות שנערכו מחוץ לכלא נהרגו 3 לוחמים מהכוח הפורץ ושישה מהבורחים נלכדו. שלושה מתוכם הוצאו להורג בתליה בין כותלי הכלא. מגג המבצר ניתן להשקיף ממבט ציפור על עכו העתיקה, מפרץ חיפה והרי הגליל. חדרי ההנצחה והזיכרון כמו גם חדרי הצינוק וההוצאה להורג פתוחים.

  • שעות פתיחה: א'-ה' בי השעות 08:30-16:30, ו' וערבי חג 08:30-13:30. דמי כניסה - 15 ש''ח למבוגר. טלפון 04-9911375.

אתרי עזר ומידע שימושי נוסף

מפת האזור

טוען את המפה

הצומח והחי באזור

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 2 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 2 צפיות: 3042 אחרונה: 12/11/2011 07:59:29
תגובות: 5 צפיות: 5228 אחרונה: 15/08/2010 08:39:00
תגובות: 0 צפיות: 4836 אחרונה: 13/08/2009 14:02:00
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק