נחל חזורי, גובתה ומבצר נמרוד

נחל גובתה, ונחל חזורי הנשפך אליו, מתחתרים בסלע הגיר של החרמון בדרכם לשבר הסורי – אפריקאי. הטיול בנחל מאפשר לנו לחוש וליהנות מפיסת טבע בראשיתי ועשיר המיוחד כל כך לאזור צפוני זה של הארץ. ההליכה ההרתפקנית משהו, יוצרת מסלול קצר ואתגרי עם אפשרות לשילוב פיסת היסטוריה וארכיאולוגיה בצורת מבצר נמרוד – מצודה עתיקה הניצבת על כתף החרמון ומשקיפה על הרי הגליל
עודכן לאחרונה: 17/5/2015

דירוג

8.5
24

משך המסלול


יום

רמת קושי


בינוני, 5 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: למיטיבי לכתמתאים למשפחותמעגלי

המסלול נכתב בעזרתו האדיבה של ראובן קרפ, חבר טיולי.

איך מטיילים

למרות שהמסלול אינו ארוך הוא מדורג כמסלול המתאים למיטבי לכת' מאחר ונדרשת מיומנות הליכה בין סלעים גדולים. משך המסלול הוא כ-5 שעות והוא מתאים לכל עונות השנה/ עם זאת, מומלץ שלא לטייל בו בזמן ואחרי גשם מפאת סכנת החלקה. במסלול אין מים ומומלץ להיעזר במקל הליכה.

להלן מספר אפשרויות לטיול:

  1. טיול שאינו מעגלי היורד מחניון נבי חזורי [3] ועד לבניאס [6]. הוא דורש שני רכבים ועובר בנחל חזורי ונחל גובתה המרהיבים. המסלול מוצל כמעט לכל אורכו ומתאים גם לעונת הקיץ.
  2. מסלול מעגלי היוצא וגם חוזר לחניון נבי-חזורי [3] . תחילת המסלול זהה, אלא שבאמצע הדרך הם נפרדים והמסלול המעגלי עולה בעליה תלולה לעבר מבצר נמרוד [5]. במסלול זה ניתן ליהנות מביקור במבצר המרשים ובסופו ישנה הליכה על דרך עפר עד שחוזרים לחניון (ניתן להשאיר רכב שני בחניון גן לאומי מצודת נמרוד). חלקו השני של המסלול אינו מוצל ולכן אינו מומלץ בימים חמים.
  3. מסלול שאינו מעגלי - המסלול מתחיל חניון נבי חזורי [3] ומתקדם כמו המסלול המעגלי, אלא שבמקום חזור לרכב, המסלול ממשיך מנקודה 5, דרך מבצר נמרוד (כניסה למבצר בתשלום) מערבה ,במורד הרכס, עד לנקודת הסיום של המסלול הראשון - הבניאס [6]. מסלול זה כולל את כל האתרים היפים ביותר במסלול (הנחל הירוק, המבצר והבניאס), הוא קשה יותר וחלקו השני אינו מוצל.

 איך מגיעים

השארת הרכב המאסף (עבור המסלול הקווי): נוסעים בכביש 90 צפונה עד קריית שמונה וחוצים אותה. בקרבת היציאה הצפונית של העיר מגיעים לצומת המצודות, שם פונים ימינה בכביש 99 לכיוון מסעדה. בכביש זה נוסעים ישר כל הזמן עד לכניסה הראשית לשמורת הבניאס [נקודה 1 במפה] את הרכב המאסף נשאיר בחניון השמורה  (או בסמוך אם לא רוצים לשלם).

הגעה לתחילת המסלול: ממשיכים עם כביש 99 לצומת מפל סער – הצומת עם כביש 989 [2] שם פונים שמאלה לכיוון נווה אטיב (במקום ישנו שילוט לכיוון מצודת נמרוד).  לאחר כ-4.5 קמ נעבור ליד הכניסה למצודת נמרוד, ניסע עוד קילומטר עד נראה משמאלינו שלט לנבי חזורי ואתר ההנצחה לזכר חללי סיירת אגוז [3]. נכנסים לחניון העפר המסודר ומכאן עם שולחנות פיקניק ומים זורמים ובנקודה זו מתחיל הטיול הרגלי.

 חניון נבי חזורי ואתר ההנצחה לחללי סיירת אגוז

בחניון המסודר, בו ניתן ליהנות מכוס קפה לפני תחילת ההליכה נוכל למצוא עצי אלון בני למעלה מ-300 שנה.  אתר ההנצחה ובו האנדרטה לזכר לוחמי סיירת אגוז מוקדש ל-31 מלוחמי סיירת אגו''ז (אנטי גרילה ולוחמה זעירה) שנפלו באזור זה, מתוך ניסיון לבלום את המחבלים הרבים שניסו להסתנן לישראל.  

אגוז הינה יחידת עילית אשר הוקמה לראשונה בשנת 1956 כסיירת פיקוד צפון על ידי מפקד הפיקוד דאז, יצחק רבין כחלק מההכנה לפלישה סורית כתגובה למבצע קדש, לאחר שנה, היחידה פורקה, הוקמה פעם נוספת בשנת 1964 אך פורקה שנית לאחר מלחמת יום כיפור בעקבות מצוקת כח אדם.
בשנת 1995, כחלק משינוי תורת הלחימה כנגד ארגון הגרילה השיעי – החזבאללה, הוקמה היחידה מחדש כחלק מחטיבת גולני וביצעה אינספור פעילויות בשטח לבנון כפעולת מנע לטרור החזבאללה. מאז הנסיגה מדרום לבנון בשנת 2000, היחידה פועלת גם באזור יהודה ושומרון ובשנת 2005 אף זכתה לצלש הרמטכל.

אתר ההנצחה נמצא בסמוך לקברו של השיח' עותמאן אל-חזורי, המקודש לדרוזים, אשר עולים לרגל אל קבר זה.

השיח' עותמאן חזורי, היה ידוע כמי שמבקש שלום ורודפהו. הוא היה יושב על אם הדרך לדמשק בה צעדו צבאות רבים: ארמים, צלבנים, ממלוכים ועוד ומספרים, כי השייח' היה מזמין את כל אדם ההולך בדרך ומארח אותו. השייח' היה תוהה על קנקנו וכוונותיו של אותו עובר אורח ותמיד היה מכבדו בקומץ מלח מיוחד, לטבול בו את הפת. אם היו פניו של האורח לשלום, היה המלח מעצים כוחו וברכת השייח' על ראשו. אולם אם לחירחור ריב ומלחמה היו פני האיש, היה המלח משכיח ממנו לחלוטין את מגמתו והוא היה שב במהירה לביתו- וברכת השייח' על ראשו.
במקום כ- 70 קברים נוספים של מי שביקשו להיקבר לצידו. בחורשת האלונים המאוד מרשימה, עצים שלא נכרתו לעולם מפאת קדושתם.

נחל חזורי

מחלקו הצפוני של החניון (מצד ימין כשפנינו מהכביש) יוצא שביל מסומן בכחול (מספר 1132), אשר יורד אל נחל חזורי (ולא בשביל האדום אשר עולה לאתר הנצחה וממשם ממשיך למבצר נמרוד).  נשים לב כי לאחר 2 דקות הליכה - השביל פונה ימינה וממשיך על גשרון אבן עתיק מאוד מעל הערוץ ועולה אל גדתו המזרחית של הנחל. במקום ניתן לשמוע זרימה של מים ואולם הם נשאבים מיד. סימון השבילים הכחול ברור והשביל במגמת ירידה.

נחל חזורי  - הנחל קצר ויורד בתלילות רבה אל נחל גובתה. הנחל חותר ומפלס דרכו בסלע גירי רך המאפיין את הרי החרמון (בניגוד להרי הגולן הנמצאים מעט דרומה העשויים מסלע בזלתי). השביל הכחול (1132) מוביל אותנו אלי נחל חזורי – וכאן בעצם מתחילה החגיגה הגדולה. הנחל מתפתל כאחוז תזזית בין סלעים קטנים וגדולים, בולדרים ענקיים, ועצי אלון וצפצפה לגמרי לא צעירים. המקום נראה קסום ומזכיר מאוד את שוויצריה הקטנה (נחל כלח ונחל גלים אשר בכרמל) לפעמים אפילו מתעלה עליה. בנובמבר פורחות המוני סתווניות ענקיות על המצוקים מעל הנחל.

בהליכתנו במורד הנחל נוכל למצוא את כל הצמחים המאפיינים את החורש הים תיכוני האופייני לאזור. בין השאר נפגוש: אלון מצוי,  אלה ארצישראלית, ער אציל (המוכר מתבלין עלי הדפנה), אדר סורי, כליל החורש עם פריחה ורודה-סגולה בחודשי האביב, הרדוף הנחלים, דולב מזרחי קיסוסית קוצנית, ארנין ההרים ועוד. אם נביט בסבלנות נוכל גם לראות שפני סלע המקפצים ומשתזפים להם.

ההליכה מאופיינית מקיפוץ מסלע לסלע כשהצל תדיר מעל ראשינו. ההליכה איטית בכל מקרה – גם למטיבי לכת שאצה להם הדרך. הדרך מתובלת היטב באינספור מפלים קטנים שצריך לרדת או שיפועים חלקלקים. הישמרו כי פינוי פצוע ממקום זה הינו בעייתי.

לאחר כ-700 מטר של דילוגים, באחת, מתגלה מול העיניים גבוה למעלה, ממש מעל השביל מבצר נמרוד  במלוא הדרו. המראה הנגלה פשוט מהפנט ביופיו. לאחר כ-400 מטר נוספים אנו מגיעים לצומת שבילים כחול-שחור [4].

נקודת הבחירה בין המסלולים

השביל השחור (1131) שמימין יורד מנווה אטי''ב ואילו המשכו של המסלול הכחול בו צעדנו עד כה פונה שמאלה ומטפס בחדות, במסלול תלול אל מצודת נמרוד.

הרוצים להמשיך במסלול הקווי עד לבניאס – ימשיכו לרדת עם השביל השחור אשר נכנס למעשה מכאן והלאה אל נחל גובתה. מנקודה זו ועד סוף המסלול נותרו עוד כ-3 קמ שאף הם כאמור בירידה.

הרוצים להמשיך במסלול המעגלי או במסלול מספר (3) ימשיכו עם השביל הכחול ויחלו בהליכה במעלה השביל התלול עד למבצר נמרוד.

להלן התיאור של מסלול (1), בהמשך ישנו התיאור של מסלולים (2) ו-(3).

נחל גובתה

נחל זה חותר אף הוא דרכו בסלעי גיר רך, ונשפך בסוף דרכו אל נחל חרמון – הוא הבניאס. ניתן לחלק את המסלול בנחל גובתה שבהמשך דרכנו לשלושה חלקים. המסלול בשליש הראשון דומה מאוד באופיו למסלול בנחל חזורי, אולי כמעה קל יותר. אף הוא מוצל, ובו ערב רב של סלעים, בולדרים, מפלים, ואולם השיפוע מתון יותר. השליש הבא אומנם מתון אפילו יותר, אלא שהוא נעשה כבר מתחת לשמש.

השליש האחרון הוא הפתעה גמורה. השביל עוזב את ערוץ הנחל ומתקדם על גדתו – פעם על הימנית ופעם על השמאלית – בתוך חורש ים-תיכוני, צפוף וסבוך ומקסים עד מאוד. פה אנו צועדים, צועדים לשם שינוי ולא קופצים ומדלגים, עד לשלט הברור – סוף מסלול נחל גובתה. [6] מכאן ועד לחניון כ-350 מטר נוספים.

במקום אנו פוגשים כביש צדדי וסלול ואנו פונים בו ימינה ובניגוד גמור לחוש הכיוון שלנו שטוען דווקא שמאלה. הבניאס אכן נמצא משמאל, אבל האתר מגודר ולא ניתן להגיע אל הרכב שהשארנו, אלא על ידי איגוף האתר מימין. בסופו של הכביש הצדדי יש לפנות שמאלה לכיוון החניון. זהירות יתרה בשלב הזה!!! אנו צועדים על כביש פעיל מאוד, לפעמים ללא שוליים כלל, והמכוניות באות מתוך פניות חדות, ללא ראות ובמהירות.

נחל חרמון (הבניאס)

נחל חרמון הוא אחד משלושת מקורות הירדן, הוא נחל איתן שבו זרימה חזקה כל ימות השנה, ולכן הוא מתאים לטיול אפילו בימי אוגוסט החמים ביותר. הפארק הלאומי נחל חרמון כולל מספר אתרים שונים: מעיינות הבניאס, בריכות נוי מלאכותיות, שרידי עיר צלבנית עתיקה, מקדש לאל פאן, מסלול הליכה לאורך הנחל, וכמובן מפל הבניאס. הכניסה בתשלום.

 המשך מסלולים 2 ו-3

ממפגש השבילים [4] ממשיכים עם השביל הכחול המתחיל בעליה של כ-400 מטרים לעבר מבצר נמרוד. סוף העליה היא בשביל הכניסה  [5] למבצר נמרוד.

להולכים במסלול המעגלי (2) מנקודה זו ניתן לחזור לחניון ולרכב דרך הכביש חזרה אל הרכב מהלך כ-1000 מטר נוספים. אופציה נוספת נעימה יותר היא לצעוד ממבצר נמרוד עם השביל אדום (1133 ) מזרחה, ועד לחניון נבי-חזורי.

המשך מסלול (3) ומצודת נמרוד

אנו נמשיך עם כביש הגישה למבצר נמרוד ונהנה מביקור במצבר העתיק (הכניסה לאתר בתשלום).

מצודת נמרוד או ב שמה המוסלמי קלעת א-צוביבה (מצודת המצוק), היא מבצר ממלוכי מרשים מימי הביניים, מוקף חומה וצריחים, שהשתמר בצורה מרשימה עד ימינו. המצודה נבנתה ככל הנראה במאה ה-12 או ה-13 לספירה, על הדרך ההולכת בין ביירות לדמשק, ומאז, במשך כמה מאות שנים, עברה המצודה מידיים נוצריות לידיים מוסלמיות מספר פעמים. בכל פעם היה הקרב קשה יותר מקודמו, ובכל פעם חוזקו הביצורים והחומות יותר משהיו קודם לכן. הקרב האחרון על המצודה נערך במלחמת ששת הימים.

המבצר עצמו ענק ויפיפה, ממנו, במיוחד מהדון ז'ון - מגדל העוז (הארמון הפנימי בתוך המצודה) יש נוף יפיפייה על כל אצבע הגליל.

הביקור במבצר הוא הזדמנות נהדרת לכל מטייל ומטיילת לדמיין את עצמם בתקופת הצלבנים ולהיערך לקרב הבא הקרב ובא.
אנקדוטה מעניינת – את הסרט הישראלי בופור אשר היה מועמד לסרט הזר הטוב ביותר באוסקר 2008, צולם במבצר נמרוד אשר דומה מאפייניו למבצר הבופור אשר בשטח לבנון.

  • שעות פתיחת הגן הלאומי: (הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות)
    • שעון קיץ: ראשון-חמישי שבת: 8:00-17:00 | שישי וערבי חג: 8:00-16:00.
    • שעון חורף: ראשון-חמישי שבת: 8:00-16:00 | שישי וערבי חג: 8:00-15:00.
  • דמי כניסה: מבוגר: 22 ₪ | מבוגר בקבוצה: 19 ₪ | ילד: 10 ₪ | ילד בקבוצה: 8 ₪ | אזרח ותיק 11 ₪ | טלפון: 6949277- 04.

הירידה ממבצר נמרוד לבניאס

לאחר הביקור במצודה העתיקה, נמצא את השביל המסומן ירוק (1151) המתחיל מאזור החניה אשר בצידה המערבי של המצודה, בהליכה בת שני ק''מ בירידה עם נוף מרהיב אל אצבע הגליל ורכס הרי נפתלי. בתקופת האביב ילוו את דרכנו צמחי הקידה השעירה אשר ימלאו בצבען ובריחן המשכר את שביל ההליכה המוביל לכניסה לשמורת הטבע הבניאס [6] בה השארנו את הרכב המאסף.

שיר על מצודת נמרוד

מצודת נמרוד / דב ליפשיץ

שגיאי הר בהר יגעו
קיר אדיר עולה
והד עמום יענה.
עץ אלון יעל מסלע
ופירותיו כה זעירים
לעומת הוד ההרים.

מדרגות מדרגות לה
למצודה רבת כח
נצמדת ברוב און
לרגלי הר חרמון.

צופיה אלי העמק
בוכיה על העבר
תל חרבות נותרה
על אף עמידת גבורה
הנה

פרחי סתיו עדינים
יעלו בינות הריסותיה
כמידי עונה בשנה
המבצר האדיר נחרב
אך הנה פורח החצב.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 24 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.5
מסלול יפהפה - naama_ga 10/3/2015 20:58 דירוג: 9
כלבים במסלול? - ayat 25/3/2013 00:13
הערות לטיול - אפריל 2011 - ilatan 17/4/2011 17:31 דירוג: 8
תוספת זמנים - tzvatot 20/4/2011 11:43 דירוג: 8
מצודת נמרוד- סוכות 2010 - ydamti 29/9/2010 15:57 דירוג: 9
נחל חזורי - דבורה גלבשטיין 11/4/2010 22:44 דירוג: 10
מסלול מדהים - לא קל! - עפר דוד 12/3/2010 16:34 דירוג: 8
נחל גובתה - tomer.arbel 8/11/2009 12:48 דירוג: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 559 צפיות: 2216152 אחרונה: 06/03/2016 00:25:26
תגובות: 41 צפיות: 40826 אחרונה: 16/09/2012 10:52:07
תגובות: 4 צפיות: 3126 אחרונה: 22/02/2009 23:26:00
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק