לוח אירועים
יש כרגע 81 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מרץ 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

הצג את אפריל

אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

שווצריה הקטנה - נחלי כלח וגלים

חבל ארץ:  חיפה וצפון הכרמל
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  בינוני, 8 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  4 - הכרמל ורמות מנשה
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, הגעה בתחבורה ציבורית, למיטיבי לכת, מתאים לכלבים
נקודות ציון:  (203877, 737764) / (35.0383, 32.7344)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  13/1/2015
איזור:  כרמל, רמות מנשה והשרון
מפת אזור כרמל, רמות מנשה והשרון
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי

הדף בשפה האנגלית: 
Little Switzerland – Kelach & Galim streamsשוויצריה הקטנה והנחל כלח וגלים הם מהנחלים היפים ביותר בכרמל. מספר מסלולים מציעים לנו את מיטב הכרמל, חורש ים תיכוני ירוק כל השנה, פריחה מרהיבה, מערות גירניות ובעיקר שלווה כמוה יודע רק ההר הירוק תמיד להציע.

דרכים רבות לטייל

הנחלים כלח וגלים יורידם מהכרמל לעבור חופו של הים התיכון. למטיילים בהם מספר אפשרויות טיול.

האפשרות המרכזית  - משכה כ-6 שעות, היא אינה מעגלית (נדרש רכב נוסף בנקודת הסיום) אך יתרונה הוא שהמסלול כולו בירידה והיא עוברת בחורש היפה, בעין קדם ובמערכת אורנית. מסלול זה מתחיל בנקודה 1 ומסתיים בנקודה 9 (לא כולל ביקור במערה) או 8 כולל ביקור במערה. חלק מן הירידה אינו פשוט והוא מתאים רק למשפחות עם יכולת הליכה טובה.

מסלול חלקי מספר 1 - כולל רק את חלקו העליון של נחל כלח וגלים, הוא קצר יותר (4 שעות מספיקות לעשות אותו) וחלקו בירידה יפה וחלקו בעליה לא קשה. הוא דורש הקפצה רכבים קצרה יותר. מסלול זה מתחיל בנקודה 4 ומסתיים בנקודה 1. המסלול מתאים למשפחות מיטיבות לכת (כולל טיפוס בין סלעים). המסלול מתאים גם בימים חמים כי חלק לא קטן ממנו עובר בצל.

מסלול חלקי מספר 2 - הינו מסלול  בינוני (4 שעות נדרשות כדי להספיק לעשות אותו), הוא מעגלי לגמרי (רכב אחד מספיק), עובר רק בחלקו התחתון של נחל גלים, אך מבקר במערכת אורנית ועין קדם בו ניתן לשכשך. מסלול מזה מתאים יותר למשפחות אך לילדים קטנים מאוד יכול להיות אתגר ללכת. המסלול מתחיל ומסתיים בנקודה 8. במהלך המסלול ישנה ירידה די תלולה בין המערה לבין המעיין. לאלו שאינם רוצים בה, ניתן לחזור בחזרה מהמערה לעבר הרכב ולהמשיך שוב למעיין בתוך תוואי הנחל. אם בוחרים ללכת רק למערה (מנקודה 8 ועד ל-7) או אם בוחרים ללכת רק למעיין (מנקודה 8 ועד ל-6) אזי המסלול יתאים גם לילדים קטנים והוא יתקצר לחצי הזמן.

עבור המסלול המלא, ומסלול חלקי מספר 2, לא לשכוח להביא בגד ים מאחר וניתן ומומלץ להיכנס ולנקבות של עין קדם.

איך מגיעים

להלן דרכי ההגעה לכל אחת מנקודות ההתחלה / סיום. השתמשו במידע זה בהתאם למסלול שבחרתם (ראשי / חלקי 1 / חלקי 2).

נקודה 1 (צומת דמון) -  (תחילת מסלול ראשי, סוף מסלול חלקי 1) - נוסעים על כביש 721 העולה מצומת אורן (כביש 4, מערבית לכרמל) עד לצומת דמון. בצומת פונים ימינה ולאחר כ-10 מטרים פונים ימינה בשנית לעבר שטח פיקניקים גדול. מנקודה זו מתחיל סימון השבילים הכחול של נחל כלח. השביל מתחיל בהליכה  בסמוך לכביש היורד מצומת דמון לעתלית, וחוצה אותו לאחר כ-50 מטרים לצידו הצפוני, לטובת הירידה לנחל.

נקודה 4 – (תחילת מסלול חלקי 1). לאחר העלייה מצומת בין אורן בכביש 721, פונים שמאלה (צפונה) בצומת דמון. מעט לפני האוניברסיטה (המגדל הגבוהה ביותר בכרמל), ישנה צומת קטנה בה יש שלט ימינה לחורשת הארבעים ושמאלה לחי בר. פונים שמאלה וחונים בחניון העליון של החי-בר הקרוב ביותר למחסום (הנטוש רוב השנה אך בתקופת החגים נדרש שם תשלום). מאחורי הבוטקה הצמוד למחסום מתחיל הסימון הירוק היורד לנחל גלים.

נקודה 8 – (תחילת וסיום מסלול חלקי 2, סוף אפשרי למסלול ראשי) נקודה זו נמצאת בטירת הכרמל (הכניסה לטירת הכרמל מכביש 4, מעט צפונית לצומת בית אורן). בתוך טירת הכרמל יש לנסוע כמה שיותר מזרחה, ובסמוך להיכל הספורט של הפיס, רחוב עזרא לניאדו, נמצאת חניה בצד הכביש ממנה עולה סימון שבילים אדום.

נקודה 9– (סוף אפשרי למסלול ראשי) –  נקודה זו נמצאת גם היא בטירת הכרמל ברחבת כורכר גדולה שנמצאת ברחוב הפלמ"ח. בנקודה זו מסתיים סימון השבילים הכחול.

התיאור להלן הוא של המסלול הראשי, בהמשך ישנו הסבר על המסלול החלקיים.

הגעה בתחבורה ציבורית: ראו קווים לצומת דמון, כאן קווים לאוניברסיטה, כאן קווים בטירת הכרמל

המסלול הראשי

תחילת המסלול כאמור הינה בצומת דמון. מהצומת, לכיוון צפון מערב יוצא שביל הטיול מסומן בסימון שבילים בצבע כחול. תחילתו של המסלול בנחל כלח. שלט המסמל את תחילת המסלול נמצא כל הכביש המגיע לצומת דמון. אם לא תמצאו אותו, כמאה וחמישים מטרים לפני צומת דמון, יוצאת מהכביש דרך עפר עליה יש ללכת עד שתזהו את הסימון הכחול. המשך הסימון בנחל ברור. תוך כמה דקות הליכה, נכנס אל חורש ים תיכוני המאופיין בהרבה עצי אלון ואלה ארץ ישראלית וכן עצי קטלב אדומי הגזע עצי ער-אציל ועצי כליל החורש האדומים בפריחתם המרהיבה. ההליכה במורד הנחל מרהיבה ונקל להבין מדוע זכה הנחל בכינוי הגיא הנעלם או שוויצריה הקטנה. חורש זה וודאי יזכיר לכולנו יער מהאגדות. אין ספק שנחל זה הינו נחל עם אווירה מיוחדת, במיוחד בבוקר. תשומת לב כי חלקים קצרים מן הירידה דורשים מעט טכניקה הליכה או פשוט לשבת על הטוסיק ולהיעזר בידיים.

לאחר הליכה של כק"מ וחצי במורד הנחל נגיע למפגש עם סימון השבילים האדום [2]. השביל האדום המגע מכיוון קיבוץ בית אורן, חוצה את נחל כלח על גבי גשר / סכר. גשר זה הינו שריד לפעילות הכשרת שטח שנעשה על ידי הבריטים בחצייה הראשונה של מלחמת העולם השנייה, אז היה חשש שהגרמנים יכבשו את ארץ ישראל, ותוכנית מצדה בכרמל עמדה על הפרק. על פי בתוכנית זו, גם אם הארץ תיכבש, אזור הכרמל יהיה כעין מצדה מודרנית בו יתרכז הישוב היהודי וממנו הוא ילחם בגרמנים. בחודש מאי ינשה פריחה מרהיבה של שושן צחור. אם ממשיכים כ-100 מטרים עם השביל האדום שמאלה (דרומה), ניתן לראות בצידי השביל האדום פרחי שושן צחור פורחים במלוא עוזם.

נחל גלים

ממפגש השבילים, נמשיך עם הסימון הכחול עוד כק"מ עד למפגש עם נחל גלים [3]. סימון שבילים ירוק יורד מאוניברסיטת חיפה בנחל גלים עד לנקודת מפגש זו. נחל כלח בו הלכנו עד כה, הוא למעשה יובל של נחל גלים הנשפך מהכרמל עד לים התיכון.  בשנות ה-70 גודר חלק מן הנחל ששטחו 6500 דונם והוא משמש לחי בר הכרמל – מפעל שנועד להרבות בעלים חיים שנכחדו מהאזור, או בסכנת הכחדה ולהשיבם בסופו של דבר לטבע. בין בעלי החיים הללו נוכל למצוא את איל הכרמל, עז הבר, כבש הבר, היחמור והנשר. במהלך ההליכה ניפגש עם מיני צמחים רבים. בניהם נמצא את הלוטם השעיר והלוטם המרווני, סירה קוצנית, מספר סחלבים בינם סחלב החרש, סחלב שלוש השניים וסחלב אנטולי. נוכל למצוא גם את הדבורנית השחומה, העיריוני הצהוב ועוד ועוד.

מנקודה זו אנו ממשיכים עם השביל הכחול עוד כ 2.5 ק"מ עד למפגש עם נחל נדר [5]. בנקודה זו גם ישנו מפגש שבילים עם סימון שבילים שחור היורד בנחל נדר. אנו נפנה ימינה בסימון השבילים השחור. טיפוס של כ-400 מטרים בסימון השבילים השחור יביא אותנו לאחת הנקודות היפות (והרטובות) במסלול – עין קדם [6].

עין קדם

עין קדם. הוא בעצם מעין שכבה אשר שתי נקבות חצובות בהר מוציאות את שפיעת המים שלו. המעין שופע כל ימות השנה במים מים צלולים וצוננים. בעזרת פנס, וכשבגד ים עליכם, ניתן להיכנס לשתי הנקבות. הימנית, היא הנקבה הפשוט יותר, המים בה מגיעים לרוב לגובה שהוא בין הברך לגובה האגן, ולאחר הליכה של כ-15 מטרים בה, מגיעים לנקודה בה פורצים המים מן הסלע. לנקבה השנייה צריך מבצע קצת יותר גדול - נקבה זו חסומה בקיר בטון המאפשר לשאוב את מי המעיין בצינור גדול.

בקיר בטון זה ישנו חלון קטן דרכו ניתן להשתחל לתוך הנקבה השנייה. בניקבה זו, המים עמוקים יותר וכל הגוף נרטב. היא ארוכה יותר ומומלצת מאוד להרפתקנים. אם בחרתם להשתחל בחלון וליהנות ממנו, שימו לב למאובנים הרבים בתקרתה, שריד לים שהיה פה פעם ויצר את סלע הגיר בו מתחתר המעין. נראה כי המנהרה הימנית נחצבה בתקופת הרומים והיא שימשה להגביר את שפיעתו של המעין. למי ששם לב, בסמוך לשביל השחור המוביל אל המעיין ניתן לראות שרידי אמת מים אשר הובילה אז את המים לעבר טירת הכרמל.

מערת אורנית וסיום המסלול הראשי

מהמעיין [6] נחזור בחזרה אל השביל הכחול [5]. ממול על צלע ההר, אפשר לראות את מערת אורנית. בנקודה זו ניתן לבחור אחת משתי אפשרויות לסיום המסלול. הראשונה, בה לא מטפסים למערת אורנית, ממשיכה עם סימון השבילים הכחול, בנחל גלים, עוד כק"מ וחצי עד לנקודה 9, בטירת הכרמל. האפשרות השניה היא לעבור דרך מערת אורנית, דבר הדורש טיפוס קל. תשומת לב כי מאחר והמערה מהווה אתר מקלט חשוב לעטלפי חרקים, הכניסה אליה אסורה בחודשים אוקטובר – מרץ, אז העטלפים ישנים את שנת החורף.

לאלו שבוחרים כן לבקר במערה, ישנו שביל שאינו מסומן בסימון שבילים העולה מסמוך מאוד למפגש השבילים (שחור כחול), לעבר המערה. העלייה לא ארוכה אך היא די תלולה (בזהירות). מערה אורנית היא מערה קרסטית גדולה ומרשימה. במערה נתגלו שרידי כלי עבודה העשויים מצור ועצמות מימי האדם הקדמון. במערה מספר חללים גדולים וכן מסדרון המוביל לשתי קומות. בתחתונה דרך אולמות ונקודה בה יש לזחול, עובר השביל האדום. עם ממשיכים עם שביל זה, הוא מוביל לנחל ספונים ולמערת ספונים.

שימו לב: על מנת לשמור על אוכלוסיית העטלפים, מערת אורנית סגורה במהלך עונת החורף עד לתחילת חודש אפריל.

אנו נבחר דווקא לרדת עם השביל האדום לעבר נקודת הסיום של המסלול, נקודה 8 אשר נמצאת בסמוך להיכל הפיס בטירת הכרמל.

מסלול חלקי מספר 1

לאחר חניית הרכב בסמוך למחסום בתחילת הכביש המוביל לחי בר, נמצא את סימון השבילים הירוק [4]. סימון זה עובר ב-400 המטרים הראשונים שלו באזור שנפגע בשריפה. ניתן לראות את החורש מתחדש בין גזעי העצים המפוחמים. לאחר הליכה לא ארוכה נכנס לאפיקו של נחל גלים עליון. המסלול עובר בתוך אפיק הנחל, וניתן לראות בבירור את עוצמת המים וההתחתרות שלהם בסלע. לאחר ירידה של כק"מ וחצי נגיע למפגש הנחלים כלח וגלים [3]. כאן נפנה שמאלה במעלה אפיקו של נחל כלח, בסימון השבילים הכחול. העלייה אינה קשה ולאורך 3 ק"מ היא מובילה אותנו לעבר צומת דמון. במחצית הדרך ניפגש עם סימון השבילים האדום [2] על גשר מימי הבריטים (ראו הסבר למעלה). בתום העלייה (שרובה מתונה) נגיע לעבר צומת דמון [1] בו ימתין הרכב.

מסלול חלקי מספר 2

מסלול זה הינו מסלול מעגלי המתחיל ומסתיים בנקודה 8, בסמוך להיכל הפיס של טירת הכרמל. המסלול עולה עם סימון השבילים האדום בטיפוס איטי, לעבר מערת אורנית. לאחר הביקור במערה (פרטים נוספים על המעלה מוזכרים למעלה), נרד לעבר נחל גלים בשביל שאינו מסומן בסימון שבילים. הירידה מתחילה בסמוך למערה, בשביל קטן שמתחיל בסמוך לעמוד ירוק הנטוע בשטח. הינה תלולה מאוד ועוברת בשביל שאינו מסומן. יש  להיעזר בידיים מדי פעם בישבן. אם אינכם רוצים לעשות את הירידה, אזי יש לחזור עם המסלול האדום כלעומת שבאתם ובסמוך לרכב לרדת לעבר אפיק נחל גלים שם תפגשו בסימון שבילים כחול המוביל למעיין.

בתום הירידה נגיע לאפיק נחל גלים. בנקודה זו ישנו מפגש השבילים כחול  - שחור (נקודה 5). אנו נלך עם השביל השחור כ-400 מטרים לעבר עין קדם [6] (פרטים נוספים על המעין הוזכרו למעלה) . לאחר הביקור במעיין, נחזור על עקבותינו. לעבר מפגש השבילים, ונפנה ימינה עם השביל הכחול במורד נחל גלים. השביל הכחול מסתיים גם הוא בטירת הכרמל, אך לא במקום בו חנינו את הרכב. כדי לחזור לרכב, יש ללכת עם השביל הכחול, ולשים לב לנקודה ממנה רואים את היכל הפיס. בנקודה הקרובה ביותר להיכל הפיס, יש לחתוך שמאלה ולאחר הליכה של כ100 מטרים, לחבור לשביל האדום המוביל לסוף המסלול.

עוד באזור

בסמוך למקום תחילת הטיול, ישנה אוניברסיטת חיפה שם תוכלו למצוא את - מוזיאון ראובן ועדית הכט- (04-8257773) באוניברסיטת חיפה (המגדל הגבוה על הכרמל), בקומה התחתונה נמצא מוזיאון יוצא מן הכלל בשם מוזיאון הכט. במוזיאון גלריות לאומנות וכן פריטים היסטוריים וארכיאולוגיים רבים. הדובדבן שבקצפת היא ספינת מטען פיניקית שנמצא בחפירות תת ימיות בים התיכון, שומרה מספר שנים בסוג מיוחד של חלב שנספג בעץ הרקוב והפך אותו לקשיח למרות שזה שהה מתחת לפני הים אלפי שנים. לאחר עבודה מאומצת של הארכיאולוגים ניצבת רוב הספינה היום במוזיאון ובתאום ניתן לקבל עליה הדרכה מרתקת. באגף האמנות ציורים אימפרסיוניסטים ואחרים (מונה, פיסרו, מודיליאני, סוטין ועוד).  פתוח: א',ג',ד',ה':10:00-16:00  ו': 10:00-13:00 שבת:  10:00-14:00.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
פיינטבול ישראל סניף חיפה
מחסנית 25 כדורי צבע או הכפלת הכדורים במטווח מטרות קופצות חינם.
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
גקו - קיר שגיא
50% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
גקו - קיר שגיא
10% הנחה
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 37 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.1
הטיול לא מוצל - shirawars 17/10/2014 20:42 דירוג: 4
המסלול הארוך - shaked789 13/6/2012 14:24 דירוג: 9
לא מסלול למשפחות - Tal_100001040475050 14/4/2012 12:10 דירוג: 9
מערת אורנית ועין קדם - shiranos972 21/10/2011 00:15 דירוג: 10
עדכון מעודכן - sivantal 17/10/2011 11:21 דירוג: 8
תודה רבה - sivan s 6/6/2010 08:02 דירוג: 10
טיול מהסרטים! - dudiko 4/1/2010 16:45 דירוג: 10
מסלול קצר - nurit171 26/12/2009 16:30
כלבים? - 15/11/2009 09:40
ארוך וקשה - ranbs 1/8/2009 16:20
מיטיבי לכת - basist81 6/8/2009 11:23
כמה זמן? - סימה 21/11/2008 22:25
התייחסותלמסלול מס' 1 - צביקה 14/10/2007 06:40 דירוג: 9
ליגה של חורש - אלירן 27/5/2007 22:00 דירוג: 9
מסלול 2 - 1/12/2006 19:24 דירוג: 9
מסלול מעגלי - 9/11/2008 09:40
מערת אורנים - bio2000 18/8/2006 10:22 דירוג: 8
עין קדם - bio2000 18/8/2006 10:15 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
טיול יומיים בכרמל לילידים קטנים

 
Share
צנירים - סימני התחתרות המים בנחל
צנירים - סימני התחתרות המים בנחל

צילום: יוחאי כורם
צנירים - סימני התחתרות המים בנחלטיול אופניים בנחל כלח
טיול אופניים בנחל כלח

צילום: שי פריזנר – צוות 'למטייל' חיפה
טיול אופניים בנחל כלח


תחילת המסלול - נחל כלח
תחילת המסלול - נחל כלח

צילום: יוחאי כורם
תחילת המסלול - נחל כלח


סרטון על טיול בנחל כלח - צילום: וידאו צוות גמלאי צה"ל

הליכה בשביל
הליכה בשביל

צילום: יוחאי כורם
הליכה בשביל


הגשר מימי המנדט
הגשר מימי המנדט

צילום: יוחאי כורם
הגשר מימי המנדט


קבוצת מטיילים עם הדפסות המסלול מאתר טיולי בנחל כלח
קבוצת מטיילים עם הדפסות המסלול מאתר טיולי בנחל כלח

צילום: יוחאי כורם
קבוצת מטיילים עם הדפסות המסלול מאתר טיולי בנחל כלח


כלובי הנשרים בחי-בר, כפי שנראים מנחל גלים
כלובי הנשרים בחי-בר, כפי שנראים מנחל גלים

צילום: יוחאי כורם
כלובי הנשרים בחי-בר, כפי שנראים מנחל גלים


עץ בראש נחל גלים -שריד לשריפה
עץ בראש נחל גלים -שריד לשריפה

צילום: יוחאי כורם
עץ בראש נחל גלים -שריד לשריפה


סולם יתדות בנחל כלח
סולם יתדות בנחל כלח

צילום: יוחאי כורם
סולם יתדות בנחל כלח


עין קדם
עין קדם

צילום: יוחאי כורם
עין קדם


מתוך המנהרה בעין קדם
מתוך המנהרה בעין קדם

צילום: יוחאי כורם
מתוך המנהרה בעין קדם


שרידי תעלת מים מעין קדם
שרידי תעלת מים מעין קדם

צילום: יוחאי כורם
שרידי תעלת מים מעין קדם


מערת אורנית
מערת אורנית

צילום: יוחאי כורם
מערת אורנית


תצפית ממערת אורנית
תצפית ממערת אורנית

צילום: יוחאי כורם
תצפית ממערת אורנית


מערת אורנית
מערת אורנית

צילום: יוחאי כורם
מערת אורנית


ביציאה ממערת אורנית
ביציאה ממערת אורנית

צילום: יוחאי כורם
ביציאה ממערת אורנית


טירת הכרמל
טירת הכרמל

צילום: יוחאי כורם
טירת הכרמל


תצפית מפתח מערת אורנית
תצפית מפתח מערת אורנית

צילום: יוחאי כורם
תצפית מפתח מערת אורנית


טיפוס קליל במערת אורנית
טיפוס קליל במערת אורנית

צילום: יוחאי כורם
טיפוס קליל במערת אורנית


תצפית על נחל גלים ומערת אורנית (בצד המצוק)
תצפית על נחל גלים ומערת אורנית (בצד המצוק)

צילום: יוחאי כורם
תצפית על נחל גלים ומערת אורנית (בצד המצוק)


חצבים בנחל גלים
חצבים בנחל גלים

צילום: יוחאי כורם
חצבים בנחל גלים