לוח אירועים
יש כרגע 43 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
ספטמבר 2014
אבגדהוש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

הצג את אוקטובר

אוקטובר 2014
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
מדריכים באזור
לכל המדריכים
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מסלולים קרובים
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

יער ברעם ובית הכנסת העתיק

חבל ארץ:  מעלות וצפון הגליל העליון
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 4 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  2 - הגליל העליון
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, מתאים לאופניים
נקודות ציון:  (1890, 12720) / (35.4153, 33.0436)
דירוג:  8.75
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  30/7/2011
איזור:  גליל עליון וגליל מערבי
מפת אזור גליל עליון וגליל מערבי
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי

הדף בשפה האנגלית: 
The Bar’am Forest and the Old Synagogueאחד מבתי הכנסת המרשימים ביותר בגליל נמצא בברעם, במזרח הגליל העליון. הפאר וההדר של בית הכנסת השתמרו בצורה יוצאת מן הכלל במשך 2000 שנה. מבית הכנסת הזה ובית כנסת נוסף שנמצא באתר ניתן ללמוד רבות על חיי היהודים בתקופת המשנה והתלמוד. המסלול המשלב טיול בגן הלאומי וכן ביער ברעם בו חורש גלילי טיפוסי.

איך מגיעים

נוסעים מסאסא על כביש 89 עד צומת חירם [1] ומשם ממשיכים צפונה על כביש 8967 עד צומת ברעם [2]. לפי שלט גדול המכוון אתכם, יש להמשיך עוד כ300- מ' עד לכניסה לגן הלאומי בית הכנסת העתיק ברעם [3].


בית הכנסת העתיק בברעם

הכניסה לגן הלאומי בתשלום. ברעם העתיקה נמצאת על גבעה עטורת חורש שבראשה הכנסייה הנוצרית המרונית של הכפר. בימי מלחמת השחרור ניצל הכפר מהרס מוחלט שכן תושביו לא נלחמו ביהודים. הם פונו זמנית לכפר השכן ג'יש (גוש חלב) ובו הם יושבים על כורחם עד היום, בכפר הנטוש נמצאת הכנסיה אשר עדיין פעילה. המרונים עורכים בכנסיה זאת טקסים דתיים בחגים הגדולים.

בתחומי הכפר נחשף בשנת 1905 בית כנסת מהתקופה הביזנטית שפעל בעיירה היהודית ברעם אשר קדמה לכפר. כיום כבר מוכרים עשרות בתי-כנסת מתקופה זו, בגליל ובגולן, והם עדות מרשימה לעובדה שבגליל היה ישוב יהודי צפוף מאות שנים אחרי חורבן הבית. הישוב בגליל החזיק מעמד למרות לחץ בלתי פוסק של מלחמות ואינוסי דת שהופעלו עליו. רק בסוף ימי הביניים הצטמצם הישוב היהודי בגליל לאזור צפת וטבריה בלבד. יהודי הגליל עקרו בחלקם ללבנון ובחלקם לסוריה, וחלק אחר אף המיר את דתו והתאסלם. בית הכנסת של ברעם בולט ויוצא דופן בשורת עמודיו שלפני קיר הכניסה, היוצרת אכסדרה מיוחדת במינה. על-פי שרידי עמודיו ואבניו יש סבורים שהיתה לו קומה שניה. לבית כנסת זה לא היו עיטורים פנימיים כפסיפסים המוכרים בבתי כנסת אחרים בגליל, אולי משום שהוא מן הקדומים שבהם. נשים לב כי הכניסה לבית הכנסת היא זו שפונה לכיוון ירושלים (דרומה), כמו רבים מבתי הכנסת הגליליים האחרים. לארון הקודש לא נמצאו שרידים, ונראה כי הוא היה קבוע במקומו בקיר הדרומי, בסמוך לפתח הכניסה.

בהתבוננות בחזית בית הכנסת הרשימה נבחין בשלושה פתחים. מעל הפתח הימני , מתחת לחלון, נוכל לראות כתובת בארמית "בני דלעזר בן יודן" - ככל הנראה הקדשה למשפחה שתרמה כסף לבניית בית הכנסת. את הפתח הימני מעטר זר ניצחון אשר לצידו היו בעבר 2 אלות - ניקות (שעל שמן נקראת גם חברת נייק לנעלים), אלו הן אלות הניצחון המכונפות. כבר לפני שנים רבות הושחתו הדמויות. סממנים רומאים אלו שנמצאו בבתי כנסת נוספים בגליל מעידים ככל הנראה על הסובלנות הדתית, על השפעה תרבותית של דתות אחרות ועד היכולת של יהודי התקופה לראות את ההבדל בין תמונה אומנותית לבין סמל דתי.

באתר נמצא בית כנסת נוסף שלא השתמר בצורה יפה כל כך. בית הכנסת השני זהה בגודלו לזה בו אנו מבקרים- דבר המעיד על קהילה יהודית גדולה ששכנה בברעם. במבנה השני נתגלתה כתובת הנמצאת כיום במוזיאון הלובר בפריס " (יהי) שלום במקום הזה ובכל מקומות ישראל, יוסה הלוי בן לוי עושה המשקוף הזה תבוא ברכה במעשיו שלום".

נעים לשוטט בסימטאות הכפר הערבי הנטוש שנמצאת בגבעה בסמוך לבית הכנסת. ולהנות מן התצפית הנשקפת. כאמור, הכנסיה המרונית עדיין פעילה ואם תגיעו ביום חג תראו את המארונים ואת הלבוש המיוחד שלהם לתפילות. על משקוף הכנסיה תוכלו לראות את הקנגרו הנושא את צאציו בכיסו ומגן עליהם כסמל לכנסיה המגינה על מאמינה.

פרטים שימושיים: שעות פתיחה:  קיץ 08:00 - 17:00 חורף 08:00 - 16:00. טלפון 1-800-54-6666.

מחיר כניסה : יחיד: מבוגר 18 ש"ח, ילד מגיל 5 עד 18: 8 ש"ח.
קבוצה (מעל 30 איש): מבוגר: 15 ש"ח, ילד מגיל 5 עד 18: 7 ש"ח.

 בברעם ישנו מוזיאון לארכיאולוגיה אומנות ויודאיקה המציג בין השאר העתק מדויק של הכותרת מבית הכנסת שלא נחפר. הכותרת המקורית שוכנת במרתיפי הלובר.

שעות פתיחה: א-ה 08-12 ו 8-13, שבת וחג 10:30-14:30 טלפון - 06-6988295.

מסלולים נוספים לבתי כנסת קדומים

בית הכנסת בכפר נחום, ארבל, מצדה, עין גדי, מזרח הכנרת - קשתות רחבעם (אום אל קנאטיר)


יער ברעם

אחרי הביקור בבית הכנסת נלך לטייל ביער ברעם. נחזור לצומת ברעם [2] וממנה מפנה מזרחה לכביש 8967 בו ניסע כק"מ וחצי עד לפניה ימינה ליער ברעם [4]. לאחר הפניה ימינה נעלה על דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. דרך עפר המובילה לערוץ הנחל ובו מסלול הטיול שאורכו כ 4 ק"מ.

יער ברעם הוא מקום ריכוז יחודי בארץ של אלון מצוי. בשטח היער, כ1,000- דונם, כמעט לא צומחים נציגי העצים האחרים. פה ושם נוכל למצוא את אלון התולע, אדר סורי, לבנה רפואי, ער אציל, אלה ארץ ישראלית ועוד. עצי היער גדולים ומרשימים וחיסולם נמנע הודות לעושי הפחמים בכפרים הסמוכים שביקשו להתפרנס מן ה'ריבית' העצית ועל כן הקפידו לא לפגוע בגרעין היער.

נוסעים עם שביל העפר המסומן בסימון שבילים כחול עד למפגש עם השביל השחור [5], או עד לנקודה בה לא ניתן יותר לנסוע עם רכב רגיל. בכל מקרה נקודת החניה היא במפגש השבילים. 
במפגש השבילים הדרך ישר הופכת לסימון  שבילים שחור ואילו שמאלה ממשיך סימון השבילים הכחול [5]. אנו נמשיך בהליכה רגלית שמאלה במורד השביל הכחול.

ההליכה בשביל נעימה ועוברת בחורש הקריר. לאחר כ 800 מטרים של הליכה השביל מסתיים בגבול היער בנחל דישון. בנקודה זו, נפנה בערוץ ימינה בשביל המסומן באדום [6]. (ולא בשביל השחור הפונה שמאלה במורד הנחל). כאן המקום חשוף מצמחייה. לאחר כ-200 מטרים השביל שב ונכנס ללב היער ומטפס בערוץ הרדוד של נחל צבעון. לאחר הליכה של כק"מ, בלב היער נסטה ימינה מהשביל המסומן אדום, למפגש עם שביל המסומן בשחור [7], בו נלך עד שנגיע בחזרה לאחר כק"מ ומחצה בחזרה לרכב [5].


חלמוניות קרוב כל כך

בחודשים אוקטובר - נובמבר, אפשר להנות מפריחת החלמוניות בהר אדמון. מבית הכנסת העתיק של ברעם נמשיך צפון מזרחה על כביש 8967 ולאחר כ-6 ק"מ נפנה ימינה עם הכביש לכיוון ריחניה. לאחר המעבר ליד ריחניה נפנה ימינה לכביש 988. לאחר 2 ק"מ נראה פניה שמאלה (דרומה) לדרך עפר המתחילה בפרצה בגדר הבקר החסומה (ליציאת הבקר) בשבכת ברזל. יורדים עם הדרך כמה מאות מטרים, עוברים שלד חלוד ומנוקב ירי של מכונית ועל המדרון משמאל ניתן לראות חלמוניות פורחות. כדאי להמשיך בדרך העפר ולא לטפס בשבילי העזים, ולאחר עיקול הדרך שמאלה, בתו הוואדי ישנו ריכוז גדול של חלמוניות אשר נמצא קרוב מאוד לדרך ונחוץ רק טיפוס קל במדרון כדי לראותן מקרוב.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
אגם חי קבוץ יראון
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
טרקטורוני דישון
20% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
אוצר הסת''ם בצפת
10%הנחה
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

תגובות בפייסבוק

תגובות בטיולי


ישנן סך הכל 4 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9
הזדמנות והנאה מלאה - צביקה 25/11/2007 06:16 דירוג: 9
טיול טוב ביער ברעם - 6/10/2007 18:39 דירוג: 8
איזור יפיפה - אופיר 16/4/2007 23:29 דירוג: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
האם מחר מתאים לטיול באזור ברעם?
צפת וסביבתה - המלצות
עזרה לטיול
עזרה בהמלצה לטיול באזור כרם בן זמרה
טיול לאדם אחד

 
Share
חזית בית הכנסת בברעם
חזית בית הכנסת בברעם

צילום: יוחאי כורם
חזית בית הכנסת בברעםחזית מעוטרת בבית הכנסת בברעם
חזית מעוטרת בבית הכנסת בברעם

צילום: יוחאי כורם
חזית מעוטרת בבית הכנסת בברעם


שרידי הכפר בירעם
שרידי הכפר בירעם

צילום: יוחאי כורם
שרידי הכפר בירעם


נחל ברעם
נחל ברעם

צילום: יוחאי כורם
נחל ברעם