יער ברעם ובית הכנסת העתיק

אחד מבתי הכנסת הכי מרשימים בגליל נמצא בברעם, במזרח הגליל העליון. הפאר וההדר של בית הכנסת השתמרו בצורה מרשימה במשך אלפיים שנה, והוא מלמד אותנו, לצד בית כנסת נוסף שנמצא באתר, רבות על חיי היהודים בתקופת המשנה והתלמוד. בסמוך לבית הכנסת עובר בחורש הגלילי של יער ברעם מסלול לא קשה, שבסוף הסתיו פורחות בו שלל חלמוניות, ובחודשי החורף תמצאו בו שפע של פטריות
עודכן לאחרונה: 27/9/2014

דירוג

9.4
6

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 4 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: מתאים למשפחותמתאים לאופנייםמעגלי

איך מטיילים

הטיול כולל שני חלקים אשר כדאי לחברם אבל אין חובה:

 1. ביקור בבית הכנסת העתיק בברעם. הביקור הוא בגן לאומי - הכניסה אליו בתשלום והוא פתוח עד שעות אחר הצהרים (פרטים מדוייקים בהמשך). תכננו את ההגעה בהתאם.
 2. טיול רגלי מעגלי בן כ-3.5 ק"מ המתחיל ביער ברעם, יורד באפיק לעבר נחל דישון, וחוזר בחזרה בנחל צבעון. ההליכה מתאימה למשפחות אוהבות לכת, והיא כוללת ירידה ועליה הרפתקניים וכיפים באפיקי נחלים (הליכה בן סלעים גדולים). בחודשי החורף המסלול יכול להיות מאוד חלק ומומלץ להמנע מלעשות אותו לאחר גשמים. המסלול מתאים לחודשי הקיץ שכן רובו מוצל. יש לקחת בחשבון כ-3 שעות הליכה.

איך מגיעים

נוסעים מסאסא על כביש 89 עד צומת חירם [1] ומשם ממשיכים צפונה על כביש 8967 עד צומת ברעם [2]. לפי שלט גדול המכוון אתכם, יש להמשיך עוד כ-300 מ' עד לכניסה לגן הלאומי בית הכנסת העתיק ברעם [3].

בית הכנסת העתיק בברעם

הכניסה לגן הלאומי בתשלום. ברעם העתיקה נמצאת על גבעה עטורת חורש שבראשה הכנסייה הנוצרית המרונית של הכפר. בימי מלחמת השחרור ניצל הכפר מהרס מוחלט שכן תושביו לא נלחמו ביהודים. הם פונו זמנית לכפר השכן ג'יש (גוש חלב) ובו הם יושבים על כורחם עד היום, בכפר הנטוש נמצאת הכנסיה אשר עדיין פעילה. המרונים עורכים בכנסיה זאת טקסים דתיים בחגים הגדולים.

בתחומי הכפר נחשף בשנת 1905 בית כנסת מהתקופה הביזנטית שפעל בעיירה היהודית ברעם אשר קדמה לכפר. כיום כבר מוכרים עשרות בתי-כנסת מתקופה זו, בגליל ובגולן, והם עדות מרשימה לעובדה שבגליל היה ישוב יהודי צפוף מאות שנים אחרי חורבן הבית. הישוב בגליל החזיק מעמד למרות לחץ בלתי פוסק של מלחמות ואינוסי דת שהופעלו עליו. רק בסוף ימי הביניים הצטמצם הישוב היהודי בגליל לאזור צפת וטבריה בלבד. יהודי הגליל עקרו בחלקם ללבנון ובחלקם לסוריה, וחלק אחר אף המיר את דתו והתאסלם. בית הכנסת של ברעם בולט ויוצא דופן בשורת עמודיו שלפני קיר הכניסה, היוצרת אכסדרה מיוחדת במינה. על-פי שרידי עמודיו ואבניו יש סבורים שהיתה לו קומה שניה. לבית כנסת זה לא היו עיטורים פנימיים כפסיפסים המוכרים בבתי כנסת אחרים בגליל, אולי משום שהוא מן הקדומים שבהם. נשים לב כי הכניסה לבית הכנסת היא זו שפונה לכיוון ירושלים (דרומה), כמו רבים מבתי הכנסת הגליליים האחרים. לארון הקודש לא נמצאו שרידים, ונראה כי הוא היה קבוע במקומו בקיר הדרומי, בסמוך לפתח הכניסה.

בהתבוננות בחזית בית הכנסת הרשימה נבחין בשלושה פתחים. מעל הפתח הימני , מתחת לחלון, נוכל לראות כתובת בארמית "בני דלעזר בן יודן" - ככל הנראה הקדשה למשפחה שתרמה כסף לבניית בית הכנסת. את הפתח הימני מעטר זר ניצחון אשר לצידו היו בעבר 2 אלות - ניקות (שעל שמן נקראת גם חברת נייק לנעלים), אלו הן אלות הניצחון המכונפות. כבר לפני שנים רבות הושחתו הדמויות. סממנים רומאים אלו שנמצאו בבתי כנסת נוספים בגליל מעידים ככל הנראה על הסובלנות הדתית, על השפעה תרבותית של דתות אחרות ועד היכולת של יהודי התקופה לראות את ההבדל בין תמונה אומנותית לבין סמל דתי.

באתר נמצא בית כנסת נוסף שלא השתמר בצורה יפה כל כך. בית הכנסת השני זהה בגודלו לזה בו אנו מבקרים- דבר המעיד על קהילה יהודית גדולה ששכנה בברעם. במבנה השני נתגלתה כתובת הנמצאת כיום במוזיאון הלובר בפריס " (יהי) שלום במקום הזה ובכל מקומות ישראל, יוסה הלוי בן לוי עושה המשקוף הזה תבוא ברכה במעשיו שלום".

נעים לשוטט בסימטאות הכפר הערבי הנטוש שנמצאת בגבעה בסמוך לבית הכנסת. ולהנות מן התצפית הנשקפת. כאמור, הכנסיה המרונית עדיין פעילה ואם תגיעו ביום חג תראו את המארונים ואת הלבוש המיוחד שלהם לתפילות. על משקוף הכנסיה תוכלו לראות את הקנגרו הנושא את צאציו בכיסו ומגן עליהם כסמל לכנסיה המגינה על מאמינה.

 • שעות פתיחה: 
  שעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וערבי חג 8:00-16:00.
  שעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערבי חג 8:00-15:00.
 • הכניסה בתשלום | טלפון: 04-6989301.
 • בברעם ישנו מוזיאון לארכיאולוגיה, אמנות ויודאיקה, המציג בין השאר העתק מדויק של הכותרת מבית הכנסת שלא נחפר. הכותרת המקורית שוכנת במרתיפי הלובר.
  שעות הפתיחה: א-ה 08-12 ו 8-13, שבת וחג 10:30-14:30 טלפון - 06-6988295.

מסלולים נוספים לבתי כנסת קדומים

בית הכנסת בכפר נחום, ארבל, מצדה, עין גדי, מזרח הכנרת - קשתות רחבעם (אום אל קנאטיר)

טיול מעגלי ביער ברעם ונחל צבעון

אחרי הביקור בבית הכנסת נלך לטייל ביער ברעם. נחזור לצומת ברעם [2] וממנה מפנה מזרחה לכביש 899 בו ניסע כק"מ וחצי עד לפניה ימינה ליער ברעם [4]. לאחר הפניה ימינה נעלה על דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. נוסעים עם שביל העפר המסומן בסימון שבילים כחול עד לצומת בה השביל הכחול פונה ימינה. כאן זו נקודה טובה להשאיר את הרכב שכן מכאן הדרך מתחילה להיות משובשת. לבעלי רכב חזק ניתן להמשיך עוד כ-100 מטרים במורד השביל הכחול עד למפגש עם השביל השחור [5]. בכל מקרה נקודת החניה הסופית היא במפגש השבילים. 

הטיול הרגלי ממשיך עם השביל הכחול. עוברים מעבר בקר, ונכנסים לתוך סבך היער. עד מהרה השביל נכנס לתוך אפיק הנחל וההליכה מעט מאתגרת שעה שהיא יורדת בין מפלוני וסלעים גדולים.

יער ברעם הוא מקום ריכוז יחודי בארץ של אלון מצוי. בשטח היער, כ- 1,000 דונם, כמעט לא צומחים נציגי העצים האחרים. פה ושם נוכל למצוא את אלון התולע, אדר סורי, לבנה רפואי, ער אציל, אלה ארץ ישראלית ועוד. עצי היער גדולים ומרשימים וחיסולם נמנע הודות לעושי הפחמים בכפרים הסמוכים שביקשו להתפרנס מן ה'ריבית' העצית ועל כן הקפידו לא לפגוע בגרעין היער.

ההליכה בשביל נעימה ועוברת בחורש הקריר. לאחר כ 800 מטרים של הליכה השביל מסתיים בגבול היער. בנקודה זו אנו נפגשים עם עם נחל דישון.

נחל דישון זורם מאזור גוש הרי מירון, לאורך כ-30 ק"מ עד לנהר הירדן (באזור חולתה) וחלקים גדולים ממנו הם שמורת טובה. בנקודה זו,אנו נפנה בערוץ ימינה (מערבה) בשביל המסומן באדום [6]. כאן המקום חשוף מצמחייה. לאחר כ-200 מטרים השביל שב ונכנס ללב היער ומטפס בערוץ הרדוד של נחל צבעון שהוא אחד מיובליו המרכזיים של נחל דישון. לאחר הליכה של כק"מ, בלב היער נגיע למפגש שבילים [7]. השביל האדום ועימו שביל ישראל ממשיכים ישר, ואילו אנו נמשיך ימינה עם שביל המסומן בשחור, בו נלך עד שנגיע לגדר בקר אשר סמוכה לדרך עפר. בדרך עפר זו נגיע למפגש נוסף עם שביל כחול (הפונה שמאלה לעבר קבר אסתר ומרדכי). אנו נפנה ימינה בשביל השחור עימו נלך בהליכה נוחה ובירידה נעימה ככק"מ בחזרה לרכב [5].
 

הקלטת המסלול

 
 

חלמוניות קרוב כל כך

בחודשים אוקטובר - נובמבר, אפשר להנות מפריחת החלמוניות בהר אדמון. מבית הכנסת העתיק של ברעם נמשיך צפון מזרחה על כביש 8967 ולאחר כ-6 ק"מ נפנה ימינה עם הכביש לכיוון ריחניה. לאחר המעבר ליד ריחניה נפנה ימינה לכביש 988. לאחר 2 ק"מ נראה פניה שמאלה (דרומה) לדרך עפר המתחילה בפרצה בגדר הבקר החסומה (ליציאת הבקר) בשבכת ברזל. יורדים עם הדרך כמה מאות מטרים, עוברים שלד חלוד ומנוקב ירי של מכונית ועל המדרון משמאל ניתן לראות חלמוניות פורחות. כדאי להמשיך בדרך העפר ולא לטפס בשבילי העזים, ולאחר עיקול הדרך שמאלה, בתו הוואדי ישנו ריכוז גדול של חלמוניות אשר נמצא קרוב מאוד לדרך ונחוץ רק טיפוס קל במדרון כדי לראותן מקרוב.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 6 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9.4
הזדמנות והנאה מלאה - צביקה 25/11/2007 06:16 דירוג: 9
טיול טוב ביער ברעם - 6/10/2007 18:39 דירוג: 8
איזור יפיפה - אופיר 16/4/2007 23:29 דירוג: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 7 צפיות: 3060 אחרונה: 29/10/2008 18:03:00
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק