נחל השופט

מקום יפהפה ברמות מנשה. הגבעות הירוקות, האוויר הצח, הישובים הפזורים במקום, המים הזורמים כל השנה בשצף קצף, פריחת החורף, הקיץ ובמיוחד האביב (שבו כליל החורש מדהים בצבעיו הסגולים) - כל אלו גורמים למטייל בהם להרגיש נפלא. המסלול פופולרי במיוחד בשבתות ובחגים, מתאים למשפחות וחלקו אף סלול לעגלות וכיסאות גלגלים. ישנם כמה מסלולי טיול בנחל, אחד מהם מעגלי, והם נמשכים בין שעתיים לארבע שעות, בהתאם למסלול שתבחרו
עודכן לאחרונה: 16/6/2015

דירוג

8.2
56

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 2 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםמתאים למשפחותרומנטימתאים לאופנייםמעגליטיול פריחהמתאים לנכים / עגלות תינקותמתאים לכלבים

איך מגיעים

נקודת המוצא לטיול היא עין חשרת (עין אמי) [4 במפה].

הדרך הנוחה ביותר להגיע לשם היא דרך המושבה יקנעם. הגישה למושבה היא מצומת יוקענם, שבכביש 70 (המוכר בשם ואדי מילק). הצומת נמצא בסמוך לצומת התשבי. במושבה, ממשיכים ישר עם הכביש עד סופה וממש ליד הגדר שבין יקנעם לקיבוץ הזורע, פונים ימינה. הכביש מתחלף בהמשך לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום. בדרך עוברים ליד בית הקברות. לאחר כ-900 מטרים, רואים מצד ימין את עין אמי [4]. לרוב הרכבים חונים בצד הדרך - אנא, אל תנהגו כמוהם, המשיכו עוד 3 דקות, והחנו בחניון החרובים הסמוך באופן מסודר. במקרים רבים, בעיקר בסוף השבוע, סוגרים בני המושבה את השער המוביל לנחל השופט. במיוחד בשעות העומס בשמורה.

הנה דרך נוספת המובילה לנחל השופט (היציאה מדרך זו גם כן עדיפה ופחות פקוקה):
מצומת התשבי [1] נוסעים דרומה על כביש 66 (לכיוון צומת מגידו). לאחר 6 ק"מ (בסמוך לק"מ ה-28), ישנה פנייה מסודרת ומשולטת ימינה (מערבה) לכיוון פארק יערות מנשה [2].  מספר מטרים לאחר רחבת הכניסה ישנה פניה ימינה בדרך העולה לכרמל. נוסעים עם דרך זו מספר קילומטרים, חולפים על פני אזורי פיקניק ולבסוף מגיעים לפניה ימינה לעבר נחל השופט. ממשיכים עם הדרך, נעזרים בשילוט, ומגיעים לחניון החרובים, מקום חניית הרכב. זהו חניון שהכשירה קק''ל. ובו חניון נופש פעיל. כאן, על גדות נחל השופט, בצל האורנים, אפשר לפרוק את סל הפיקניק וליהנות גם מהאוכל, גם מהנוף וגם מהאוויר והאווירה.ממקום החניה נרד למטה עם הדרך עד לתחילת המסלול בעין אמי [4].

נחל השופט

נחל השופט מתחיל ליד קיבוץ עין השופט ונשפך לנחל הקישון, מצפון-מזרח לקיבוץ הזורע. מי הנחל זורמים כל השנה, תופעה נדירה בארצנו, וכל זאת הודות למעיינותיו הרבים. בסוף החורף ובאביב מציפים את גדות הנחל פרחים נהדרים כמו רקפת, כלנית מצויה, עיריוני צהוב, חרצית מצויה ועוד. בגדות הנחל צומחים עצי ערבה, אולמוס שעיר, כמו גם שיחי פטל קדוש, המעניקים בקיץ פרי עסיסי וטעים. בגלל שהמים זורמים פה כל השנה מומלץ לבקר פה גם בקיץ. בחורף ובאביב מראה מרבדי הפרחים נפלא במיוחד. לאורך הנחל יש מסלול מסומן בסימון שבילים אדום, שתחילתו ליד עין העמק וסיומו ליד קיבוץ הזורע.

הטיול המוצע כאן מתאים למשפחות. הוא מחולק לשני סיורים, הקצר בן חצי שעה והארוך בין 2-3 שעות. המסלול מעגלי, חוזר לנקודת המוצא. קק''ל הכשירה גם כן שביל טיול מותאם לנכים על גדות הנחל. בסוף הכתבה ישנו גם פירוט המציע מסלול שאינו מעגלי לאורכו של כל נחל השופט מתחילתו בכביש 672 ליד עין העמק [9] ועד לעין אמי [4].

המסלול המוצע כאן מתחיל בחלק המזרחי של פארק יערות מנשה. וכאמור בימי שבת וחגים הוא עמוס למדי.

תאור המסלול הקצר

עין חשרת (עין אמי) [4]: המעין נמצא בצמוד לדרך העפר המגיע מקיבוץ הזורע. המעין נובע ליד משטח סלע גדול ובהיר. המים נובעים כאן משלוש ניקבות חצובות, שתיים קטנות ואחת גדולה, שנובעת לתוך בריכה ריבועית. הסלע שמעל לנביעה נחצב כמו קשת. יש החושבים שזהו חלק מנימפיאון רומי שבו קיימו פולחן מים ומתחת לקשת הוצב פסל האל שלכבודו נערך הפולחן. קיבוץ הזורע טיפח את סביבת המעיין לזכרו של אמי ברנר, חבר הקיבוץ, שנפל בעת מילוי תפקידו. קק''ל נטעה כאן, לא מזמן, גם עצי קטלב וצמחי מים בינהם הנימפאה הכחולה.

מעברה השני של דרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום (לבן-אדום-לבן) יורד שביל קצר לעבר אפיק נחל השופט. השביל מוביל אל חורשה יפהפייה, בה נמצאים שרידי טחנת קמח. בגלל טחנה זו ובגלל אחרות שמצויות בסביבה קראו ערביי הסביב לנחל ואדי טוואחין (נחל הטחנות). ליד הטחנה שלט קטן המנציח את שמו של יהושע מרקס, חבר קיבוץ הזורע שנפל בגוש עציון במלחמת העצמאות.

ליד הנחל נפגוש בגשרון עץ. אם נעבור אותו נגיע למקום יפה לפיקניק שבצידו מערה קטנה. המסלול עצמו אינו עובר על הגשר אלא ממשיך במעלה הנחל. הדרך היא דרך סלולה המתאימה לכסאות גלגלים ולעגלות תינוקות ועוברת בחלקה במנהרות קרירות ומוצלות שנוצרו בתוך סבך הקנה המצוי הניזון ממימי הנחל. 

השביל ממשיך בערוץ הנחל, אל פינת חמד - מפל קטנטן ולמרגלותיו בריכה יפה [5]. ליד הבריכה צומח הרדוף הנחלים ועצי אולמוס שעיר, הניכרים בעליהם המשוננים והבלתי סימטריים. אולמוס הוא עץ הצומח במקומות מעטים בישראל, תמיד בצדי נחלים זורמים. בחורף עצים אלה קירחים. נמצאים פה גם עצי צפצפה, ערבה, אשחר ואף אורן שננטע בעל ידי קק''ל.

מהבריכה נמשיך עם השביל במקביל לערוץ. נחלוף על פני סכר, המשמש את התחנה למדידת זרימת המים ונמשיך עד שנגיע למקום בו ישנה אפשרות לעלות בחזרה לדרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום. במסלול הקצר, מכאן חוזרים בחזרה כפי שבאנו או עולים לדרך העפר וחוזרים איתה עד עין אמי.

המסלול הארוך: מעין חשרת לעמק השלום וחזרה

נצא מעין חשרת [4] ונצעד בדרך העפר המסומנת באדום. נחלוף על פני סימון שבילים כחול [5] (פונה ימינה לתל קירה) ונגיע למרגלות גבעה מיוערת - גבעת משעול. כאן נפנה ימינה, ונטפס בדרך המעפילה בשולי יער קק''ל עד לראש הגבעה [6]. אנו נמצאים בשוליה של רמת השניים. בצפון נראים בתי יקנעם עילית, ומאחוריהם פסגת המוחרקה שבכרמל. בדרום, בלב הרמה, מוקפת טורי עצים, נמצאת חוות עמק השלום. נצעד לשם דרך שדה פתוח, בדרך עפר שמתחילה מתחת לקו מתח גבוה. באביב מלא השדה בפריחה מרהיבה, מהיפות בארץ. שער חוות עמק השלום פתוח למבקרים. הכניסה חופשית.

עמק השלום: חוות עמק השלום היא חווה מיוחדת אשר נוסדה על ידי דר אוסקר אדר, טייס ממוצא גרמני בשנת 1960. הוא החליט לקבוע כאן את משכנו לאחר חיפוש עצמי ורוחני. בשנת 1964 הצטרף לחווה נוצרי אוסטרי בשם הרמן בצנר, שהיה חוקר תנ''ך גרמני. אוסקר עזב את החווה מאוחר יותר, לאחר חילוקי דעות בינו לבין הרמן. הוא התגייר ועבר לגור בירושלים. בשנות ה- 70 הגיע לכאן יוסף אלישע מצ'כיה. השניים, נוצרים אדוקים, היו חברים בתנועת ידידי אנוש – נוצרים חוקרי תנ''ך, אוהבי ישראל. הם הפכו את החווה למקום פורח והקפידו לשמור על אורח חיים אקולוגי ואף גידלו בחווה פירות, ירקות ודגניים. משנת 1995 מפעילה עמותת לט''ם (לימודי טבע משולבים) מרכז להדרכת טיולים בנושאי טבע וידיעת הארץ בעמק השלום. חלק עיקרי מהעשייה בעמותה מוקדש לשילוב אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים בפעילויות השונות. בסוף שנת 1997 שלח יוסף יד בנפשו ובתחילת שנת 2000 נפטר הרמן והוא בן 99 שנה. הם הורישו את המקום למועצה האזורית מגידו וציוו את המקום לפעילות אשר תתרום לעם ישראל, לזקוקים לעזרה ותשמור על הצביון האקולוגי של המקום. סדנאות וטיולים באזור, בתשלום ובתיאום מראש (בטלפון 04-9591808). 

עין פרור: בתום הביקור בחווה נרד לעבר עין פרור [7] אשר בערוץ נחל השופט. הירידה היא בדרך עפר היורדת מהחווה וחוברת לדרך העפר עם סימון השבילים האדום. בעין פרור [7] ניצב מבנה משאבה, המעביר מים מהמעיין לחוות עמק השלום. ליד המעיין צומח עץ ערבה גדול, שטופח על ידי אנשי עמק השלום. מול המעיין צומחים שני ברושים זקופים ומבודדים, שניטעו לזכרם של שני השומרים- יואש זולר ויצחק קליצבסקי, שנפלו כאן במאורעות 1936 ועל שמם נקרא העמק – עמק השניים. לזכר השנים, כתב דוד שמעוני עליהם את השיר הבא:

בהר אפרים ביקנעם,
יצאו שני רעים לעזרת העם,
יואש ויצחק,בחורים אמיצים,
....

יואש בחיוך ליצחק ילחש:
אם אפול-לבנך תקרא יואש
רעו לקראתו באופל יצחק:
ובנפלי תקרא לבנך יצחק.
...

על שדות ישראל שני רעים צעירים
נפלו חללים-שומרים צעירים...

...בהר אפרים ,ביקנעם
נולדו שני אחים לעזרת העם
יואש ויצחק-בחורים כהלכה,
גדלו מהרה, יואשים, יצחקים!
שדות ישראל לכם מחכים.

בחזרה לעין חשרת: מעין פרור [7] נרד לאורך הנחל, על פי סימון השבילים האדום. עצי ערבה ילוו אותנו בדרכנו. לאחר כק"מ וחצי הליכה נגיע לנקודה בה אפשר לרדת לאפיק הנחל וללכת איתו בשביל הסלול [5]. נמשיך  איתו עד לעין חשרת [4] נקודת הסיום של הטיול, על פי התיאור של המסלול הקצר.  

מסלול לא מעגלי לאורך נחל השופט

כפי שנאמר בהתחלה, לאלו שלא מחפשים דווקא מסלול מעגלי, מומלץ המסלול המתחיל בסמוך לעין העמק [9] (על כביש 672 ליד הק"מ ה-21, חצי ק"מ דרומית לכניסה לעין העמק) אשר יורד לאורך הנחל, עם סימון השבילים האדום.

שימו לב: בעבר היה ניתן להחנות את הרכב ממש בסמוך לירידה מהכביש [9] אל סימון השבילים האדום. רחבת העפר נחסמה ועל כן יש להמשיך מטה עם השביל סימון האדום עד לעין ריחניה (קחו בחשבון שאין הרבה מקום חניה). לאחר הליכה / נסיעה של כקילומטר וחצי ניגע למעין [8] עם בריכה הנקרא עין ריחניה. בהמשך הדרך נעבור בסמוך לשרידי טחנת קמח יפה. מטחנת הקמח ממשיכים עד לרמת השנים ומשם על פי התאור במסלול המעגלי הארוך יותר. הרכב ממתין בסופו ליד עין חשרת. אורך המסלול כולו כ-7 קילומטר, כולו בירידה ובהליכה נינוחה הוא ימשך כ-3.5 שעות.

הערות נוספות

דרך נוספת היא דרך הכביש הפנימי בין קיבוץ הזורע ליקנעם (אי אפשר להגיע ברכב מצומת יקנעם. צריך לנסוע דרך צומת התשבי). פונים לתוך היער, בדרך כבושה שכתוב עליה הדס בשן, מול משתלות קק''ל. הדרך הנוחה עולה לתוך היער וכשפונים במזלג הדרכים ימינה, נוסעים לאורך יער אורנים אל רמת השניים. תוואי הדרך מנצל את דרך הסולינג הישנה. זהו כביש שנסלל באבנים בתקופה הבריטית והוא קישר בין יקנעם לאזור ג'וערה. הכביש עביר לכל רכב. הכביש תוכנן על בסיס ידע שצבר המהנדס הבריטי תומס טלפורד (Tomas Telford ( 1757-1834 שהתמחה בתכנון גשרים, תעלות ודרכים. הוא פיתח שיטה ייחודית לסלילת דרכים במקומות קשים לגישה – דרכי סולינג. הסולינג הן אבנים גדולות שהוצבו בעומק 18-45 ס"מ לאורך שולי הדרך. לרוחבה דחסו חצץ, חלוקים ושברי אבנים.דרכים רבות כאלה נסללו ברחבי הארץ בימי המנדט הבריטי. כשנוסעים בדרך זו ישר, מגיעים לקיבוץ רמת השופט, שם פונים ימינה לכביש קטן באורך 2 קילומטרים שמתחבר לכביש 672 וימינה למחלף אליקים על כביש ואדי מילק מס' 70. שימו לב! השילוט שהציבה קק''ל לאורך כל הדרכים מצוין. לכו או סעו לפיו.

 

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 56 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.4
הנחל בחי מים - efiyac 17/10/2015 16:54 דירוג: 10
עדכון נכון ל08.2015 - KERMIT111 6/8/2015 10:47 דירוג: 10
אין טיפת מים בערוץ - yaelindia 30/9/2013 09:32 דירוג: 6
יופי של מסלול! - lucky_luke 27/3/2013 17:58 דירוג: 9
אולמוס=בוקיצה - talylevit 11/1/2013 09:39 דירוג: 7
כן, בהחלט - relgmr 9/3/2012 23:25
הנחל יבש - danielley1 29/9/2011 22:17 דירוג: 7
הינו אתמול והיה מקסים - nomiko1 22/5/2011 11:31 דירוג: 9
נחל השופט - yanivc37 21/5/2011 21:21 דירוג: 10
מדהים - ורד ציפיס 21/4/2011 21:37 דירוג: 10
אין מים - ran_lavi 26/11/2010 16:39
זיהוי הצומח - אסף מאיר 23/5/2010 16:25 דירוג: 9
נחל שופט - angela_nevar 23/9/2009 18:29
נחל השופט מסלול מצויין - 15/4/2008 20:59 דירוג: 9
אילנות - 23/2/2008 17:31 דירוג: 10
מסלול נהדר - אליאור 1/6/2007 15:01 דירוג: 9
מקום מקסים - מיכל 19/5/2007 17:14 דירוג: 10
נחל השופט - 10/4/2007 15:58 דירוג: 7
מקום חמוד להפליא - 19/3/2007 09:29 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 0 צפיות: 2888 אחרונה: 07/06/2015 23:01:37
תגובות: 2 צפיות: 5017 אחרונה: 31/05/2015 18:11:21
תגובות: 7 צפיות: 3646 אחרונה: 07/04/2015 18:30:43
תגובות: 5 צפיות: 4900 אחרונה: 30/01/2015 20:48:56
תגובות: 0 צפיות: 3674 אחרונה: 28/01/2015 14:22:06
תגובות: 69 צפיות: 198150 אחרונה: 24/07/2014 23:23:12
תגובות: 0 צפיות: 2295 אחרונה: 03/07/2014 11:44:42
תגובות: 19 צפיות: 3863 אחרונה: 19/06/2014 20:48:25
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק