נחל צאלים

מדבר יהודה טומן בחובו מספר מסלולים קסומים, ונחל צאלים הוא אחד היפים שבהם: נוף מדברי מרהיב, מעיינות נסתרים ופריחה אביבית - כל אלו ועוד ימתינו למיטיבי הלכת שיבחרו באחד ממסלולי הטיול שהנחל מציע
עודכן לאחרונה: 17/12/2015

דירוג

8.6
58

משך המסלול


יום

רמת קושי


קשה / מאתגר, 12 ק"מ

עונות


סתיו, אביב, חורף

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםלמיטיבי לכתמחייב ציוד על הגבמעגליטיול פריחהטיול שטח

איך מטיילים

נחל צאלים, מהמרשימים שבנחלי מדבר יהודה, מתחתר בעוצמה ונשפך לים המלח. כמו כל הטיולים באזור הטיול נחשב טיול למיטבי לכת. יש ארבע אפשרויות מרכזיות לטיול בנחל:

 1. מסלול מעגלי ברמת קושי בינונית: המסלול יוצא מחניון הלילה של נחל צאלים והולך בתוך הנחל עד עין נמר, משם הוא חוזר בחזרה, עם אפשרות לחזור בתוך המעוק של נחל צאלים (גיא בהק וגיא סלעים). אורך המסלול כ-11 ק"מ.

 2. מסלול קווי ברמת קושי בינונית: המתחיל בבריכת צפירה ומסתיים בחניון הלילה של נחל צאלים . הטיול מתאים למיטבי לכת ואורכו 12 ק"מ.

 3. מסלול מעגלי ברמת קושי קשה: המסלול מתחיל ומסתיים בחניון הלילה של נחל צאלים. הוא עולה במעלה צאלים לרמת המדבר, עובר בעין הרדוף, יורד לעין נמר וממשיך בנחל צאלים. סה"כ 16.5 ק"מ.

 4. טיול מעגלי בן יומיים ברמה קשה: מתחילים במצדה (שם ניתן בתיאום מראש להחנות את הרכב ללילה), בטיפוס בשביל הנחש, יורדים בשביל הסוללה והולכים באחד מסימוני השבילים לחניון הלילה של בריכת צפירה (מים ועצים יש להטמין בחניון הלילה מראש). יומו השני של הטיול הוא זה שמתואר באפשרות 2.

מידע חשוב

 1. המסלולים חשופים לשמש כמעט לכל אורכם, ויש מעט מאוד נקודות צל. חובה לקחת לפחות 4.5 ליטר מים לאדם ליום.

 2. המסלול אינו מתאים לבעלי פחד גבהים.

 3. המרחקים עשויים להטעות, ולכן כדי לא להיכנס לחושך מומלץ להתחיל את המסלול עד 8:30.

 4. יש להצטייד במפת סימון שבילים מספר 11.

 5. המעבר בגיא בהק כולל מעבר של מפל בגובה של 10 מטרים, לפיכך חובה להצטייד בחבל שאורכו לפחות 20 מטר.

 6. המעבר בגיא סלעים לא מחייב חבל, אבל יש לקחת בחשבון כניסה לגבים עם מים. בכל מקרה יש לקחת בחשבון שההליכה בגיא לוקחת כשעה (אורכו ק"מ).

 7. למטיילים באפשרות 2 - ניתן להכנס ברכב רגיל עד חניון הלילה של ברכת צפירה. יש לשקול להשאיר רכב אחד בכפר הנוקדים (במקום בחניון הלילה), המרוחק כ-3.5 ק"מ מברכת צפירה. זה מוסיף הליכה אבל מקטין את הסיכוי לפריצה לרכב. שימו לב שהקפצה בין ברכת צפירה לסוף נחל צאלים היא ארוכה ברכב שכן יש לנסוע עד ערד ואז לרדת לכיוון מצדה (לפחות שעה וחצי להקפצת הרכבים).

שימו לב: חניון הלילה בנחל צאלים מוכר כחניון שפורצים בו. מאוד לא נעים לחזור מהטיול ולגלות חלון שבור ושהתיקים נגנבו. הפתרונות האפשריים: 

 • בתחילת דרך העפר המובילה לחניון הלילה של נחל צאלים ישנו מבנה של חברת חשמל. המבנה סמוך לכביש ויש בו מצלמות אבטחה. ניתן להשאיר את הרכב שם. המרחק בין נקודה זו לבין חניון הלילה הוא כ 3.5 ק"מ (לכל כיוון). בימים שבהם יש לא מעט מטיילים (למשל סופי שבוע) הרבה פעמים ניתן לתפוס טרמפ לכיוון הרצוי. עם זאת יש לקחת בחשבון זמן נוסף

 • להשאיר את הרכב בחניון של מצדה. משם ישנו שביל המסומן בצבע אדום (11135) המוביל לנחל צאלים. אורך השביל הוא כ-4 ק"מ.

 • להשאיר את הרכב בערד ולהעזר בשירותי מוניות לתחילת וסוף המסלול (הדבר מתאים במיוחד לחלופה מספר 2).

 • להשאיר שומר.

איך מגיעים

 • חניון לילה נחל צאלים (נקודת סיום מסלול מספר 2 ונקודת התחלה וסיום של שאר המסלולים)
  אל החניון ניתן להגיע מכביש מס' 90, בדרך עפר טובה, המסומנת בשחור והמשולטת מהכביש. הדרך יוצאת מעט דרומית למצדה, סמוך לסימן הק"מ ה- 231 ונמשכת מערבה לאורך כ-4 ק"מ, עד לחניון [8].

 • ברכת צפירה (נקודת התחלת מסלול מספר 2)
  מגיעים לערד (דרך כביש מס' 31 ), נוסעים לכיוון בתי המלון שבקצה המזרחי של העיר. מעט לפני בתי המלון ישנה פניה צפונה לעבר מצדה, פונים בפניה זו ויוצאים מהעיר בכביש מפותל, עד שמגיעים לחוות הנוקדים [1]. בנקודה זו על הכביש, יוצאת דרך עפר (סימון שבילים שחור) הפונה צפונה, הדרך מתאימה גם למכוניות פרטיות. נוסעים על הדרך כשניים וחצי ק"מ ומגיעים לחניון לילה [2]. בחניון זה אפשר להשאיר את המכונית ומכאן נתחיל את הטיול הרגלי. 

נחל צאלים

אחד הנחלים הגדולים והיפים ביותר בנחלי מדבר יהודה, יובליו העליונים של נחל צאלים מתחילים בדרום מזרח הר חברון ומלבד גבי מים רבים, שבכמה מהם נאגרים מים כל ימות השנה, נובעים בנחל ארבעה מעיינות.שמו העברי ניתן לו בשנות ה-50, והוא נגזר משם העץ צאל. "תחת צאלים ישכב בסתר קנה וביצה. יסכהו צאלים צללו..." איוב מ, כא-כב. עץ הצאל במקרא הוא עץ מצל, וסבורים שהוא עץ השיטה. בערבית נקרא הנחל "ואדי א-סיאל" שבעברית הפירוש הוא נחל השטפונות הגדולים.

מסלול מעגלי קצר - מסלול 1

מחניון הלילה של נחל צאלים [8 במפה] מתחילים ללכת עם שביל המסומן בצבע ירוק ימינה לכיוון מעלה צאלים. לאחר כ-600 מטר מגיעים למפגש שבילים - כאן נפנה שמאלה עם השביל הכחול לתוך הנחל. ממשיכים הם השביל כ-1 ק"מ עד שמגיעים למפגש שבילים עם שביל שחור המגיע מתוך המעוק של גיא סלעים [7]. אנו נמשיך בעליה לא קשה לגדה הדרומית של הנחל. בסמוך לעין ענבה, נפגוש שביל אדום בו נפנה ימינה [6].

לאחר כ-800 מטר השביל האדום מגיע למפגש שבילים נוסף כאן אנו נפנה ימינה בשביל הירוק היורד חזרה לתוך נחל צאלים. נלך עם השביל הירוק. במפגש נוסף עם השביל השחור היורד לגיא בהק, נשאר עם השביל הירוק. לאחר כק"מ וחצי נוספים בהליכה במעלה הנחל, נגיע למפגש עם שביל אדום [5]. כאן השביל הירוק עולה למעלה במעלה שנקרא מעלה נמר, ואילו אנו נמשיך בתוך אפיק הנחל בשביל אדום המגיע לאחר כ-400 מטר לעין נמר.

עין נמר

עין נמר הינו מעיין מים מתוקים (שאפילו טובים לשתייה), המעיין שופע לרוב כל ימות השנה, אך לאחר הגשמים הוא מלא במיוחד. המעיין שוכן בין גושי מפולת גדולים (בולדרים) ולכן הוא מוצל, אין ספק כי זהו מקום מצויין להפסקת צהרים ולמנוחה.

לאחר המנוחה, נלך עם השביל האדום במורד הנחל, ולאחר כ-400 מטר נפגוש את השביל הירוק היורד ממעלה נמר. נמשיך עם השביל הירוק במורד הנחל, ולאחר כ-400 מטר נוספים נשים לב שנחל הרדוף מתחבר משמאל לנחל צאליםץ בסמוך לנקודה זוישנו מפגש שבילים: שביל שחור היורד לגיא בהק [5] שהינו קניון יפיפיה וכולל מסלול בתוך המעוקים המדהימים המחייב חבל ולעיתים גם כניסה למים, ושביל ירוק העוקף את הגיא מלמעלה. רוב המטיילים בוחרים בשביל הירוק העוקף את הגיא.

כך או כך, לאחר כק"מ הליכה, שני השבילים נפגשים שוב רק כדי להפרד בשנית והפעם לפני גיא סלעים - כשמו כן הוא, מכיל 'בולדרים' רבים ומספק חווית קיפוץ ודילוג בין הסלעים. בימות החורף והאביב, הגבים בגיא מלאים ומחייבים מעבר במים. גם הפעם השביל השחור יורד בתוך הגיא המעוקי והשביל הירוק מקיף את הגיא מצידו הדרומי. 

לבוחרים לעקוף את הגיא - ממשיכים בשביל הירוק העוקף את הקניון מצידו הדרומי ומטפס על גדת הנחל, שם הוא פוגש בשביל האדום [6] בו נמשיך עד עין ענבהמעיין זהו קטן ולידו שוקת לאגירת מים ולידו כשניים-שלושה דקלי תמר. תוכלו גם לשים לב לצמח הסמר הדוקרני שכמוהו רואים בעין סמר ועיינות צוקים. מכאן נרד בשביל הכחול [7] חזרה אל אפיק נחל צאלים. לאחר כ-900 מטר השביל פוגש בשביל שחור. נמשיך בשביל השחור שמטפס לאחר זמן קצר לחניון נחל צאלים [8] נקודת הסיום.

המסלול מברכת צפירה לתחתית נחל צאלים - מסלול 2

מחניון הלילה [2] הולכים עם דרך העפר בה הגענו, המסומנת בסימון שבילים שחור, עד שמגיעים אל ערוץ הנחל. בנקודה זו, שלעיתים מלאה בג'יפים, יוצא שביל ירוק קצר היורד אל ברכת צפירה. ברכה זו הינה גב גדול ועמוק הנמצא בראש המפל הגדול של נחל צאלים. גב זה מלא מים כל ימות השנה. כדי לראות את הברכה, ואפילו להכנס אליה, נעזוב את השביל השחור ונטפס על הגדה הצפונית של הנחל כ-250 מטר ומשם נמצא שביל סימון ירוק, קצר אך תלול, היורד אל הברכה. השכשוך בבריכה מומלץ אך יש להזהר - לעיתים המים עמוקים. נחזור בחזרה לנקודה שבה מצטלבים השביל הירוק השחור והכחול ונתחיל בירידה התלולה אל הנחל. בנקודה זו, ישנה תצפית יפיפה על הנחל עצמו. שימו לב: הירידה לאפיק הנחל כוללת שימוש ביתדות והליכה על שפת מצוק. עשו זאת בזהירות.

אם אנו מטיילים בחודשים ינואר - מאי יש סיכוי טוב שניתקל בפריחה מרהיבה של המדבר. חלק מהפרחים המרהיבים תפסה המצלמה שלי: אמברבואה דו גונית, הרדופנין הציצית, מקור החסידה המדברי, פרעושית גלונית, פגוניה רכה, קדד, קיפודן בלאנש, זוגן השיח, כוכב ריחני, טוריים מדבריים, פרג אגסני, נורית אסיה ועצי שיטה סלילנית.

לאחר כשני ק"מ בנחל נגיע אל ברכת נעמה [3], גם ברכה זו הינה גב גדול שהתמלא מהשטפונות האחרונים שהיו בנחל. מנקודה זו הנחל הופך להיות מצוקי, והשביל הולך עוד כשניים וחצי ק"מ מעל לקניון עד לחיבורו עם שביל המסומן בצבע שחור (שלא מסומן בחלק מהמפות) היורד לכיוון עין נמר. (קיים שביל נוסף המסומן ירוק היורד לעין נמר כמה מאות מטרים מזרחה) . השביל הירוק נקרא מעלה נמר, מעלה זה מסתמך על מעלה קדום שהוביל לרמה שבין נחל צאלים ונחל הרדוף. לא משנה איך ירדנו, בשביל השחר או הירוק, כאשר מגיעים לנחל, נפנה להליכה קצרה במעלה הנחל (ימינה / מערבה) בשביל אדום אל עין נמר [4].

ההמשך על פי המתואר בחלק "עין נמר שלעייל"

מסלול מעגלי למיטיבי לכת - מסלול 3

מסלול מומלץ ביותר, אך גם קשה ביותר הוא מסלול מעגלי אשר עולה בגדתו הצפונית של נחל צאלים בעזרת "מעלה צאלים" הולך על רמת המדבר ויורד חזרה לנחל באזור עין נמר. המסלול מטפס מגובה של 247 מטר מתחת לפני הים לגובה של 315 מטר מעל פני הים (הפרש גבהים של כ-560 מטר) הטיפוס לא קל וכולו חשוף לשמש. את הפרש גבהים זו יורדים בהמשך בחזרה. למרות רמת הקושי הגבוהה, הטיול מרהיב ביופיו, יש לבחור יום שאינו חם מדי ויש להערך ליום טיול ארוך.

מתחלים בחניון הלילה של נחל צאלים [8] ממנו יוצא שביל ירוק המוביל אותנו עד מהרה למפגש שבילים כחול המוביל ימינה למעלה צאלים [9]. מעלה צאלים מביא אותנו לאחר כ-1.5 ק"מ של הליכה מאומצת לגובה של שישים מטר מעל לגובה פני הים. השביל הכחול ממשיך עוד כ-2 ק"מ אז הוא פוגש שביל המסומן בצבע ירוק [10]. אנו נפנה שמאלה עם השביל הירוק. לאחר כ-4 ק"מ השביל הירוק יורד לאפיקו של נחל הרדוף (נחל אשר נשפך לנחל צאלים) באפיק הנחל ישנם גבים אשר מלאים גם בחודשי האביב והקיץ המוקדמים המאפשרים טבילה צוננת ביום חם.

לאחר הביקור בגב הרדוף, ממשיכים עם השביל הירוק אשר עד מהרה מתחיל לרדת לעבר נחל צאלים במעלה נמר [11]. איתו ממשיכים עד למעלה נמר [11] המתואר לעייל. שימו לב כי לקראת סוף הירידה מגיעים למפגש שבילים עם שביל כחול - פונים ימינה בשביל הכחול ולאחר כ-200 מטר פונים שמאלה לשביל שחור (תלול) היורד ישירות לעבר עין נמר

ההמשך על פי המתואר בחלק "עין נמר שלעייל"

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 58 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.6
נחל צאלים - דגשים - Natan_3489935 18/4/2015 14:28 דירוג: 8
מצב גבים, 24/03/2015 - roiros 24/3/2015 15:22 דירוג: 9
תגובה לשרית - 15/10/2014 16:22
עדכון 18.1.14 - omerzz 18/1/2014 16:46 דירוג: 8
נחל צאלים תחתון - elazar_cohen 7/6/2014 18:28 דירוג: 10
עדכון מים - omerzi 20/3/2013 22:58 דירוג: 8
טיול מעגלי בנחל צאלים - nimrodte 3/3/2013 23:16 דירוג: 8
מסלול מעגלי בנחל צאלים - מזור 14/4/2012 16:23 דירוג: 8
*המשך - Yuri 13/12/2009 01:52
*המשך 2 - Yuri 13/12/2009 01:52
שימו לב - יוני 2/11/2008 21:45 דירוג: 9
מסלול מדהים - nl2003st 6/1/2007 08:03 דירוג: 9
אכן פורצים - bigY 20/11/2006 20:29

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 2 צפיות: 231 אחרונה: 26/01/2017 10:09:34
תגובות: 2 צפיות: 352 אחרונה: 16/10/2016 15:06:35
תגובות: 1 צפיות: 718 אחרונה: 26/06/2016 10:27:05
תגובות: 5 צפיות: 991 אחרונה: 18/04/2016 08:00:05
תגובות: 0 צפיות: 5172 אחרונה: 02/01/2016 11:04:35
תגובות: 3 צפיות: 6473 אחרונה: 19/04/2015 12:50:21
תגובות: 0 צפיות: 3322 אחרונה: 17/04/2015 20:14:44
תגובות: 0 צפיות: 2740 אחרונה: 06/04/2015 12:37:17
אטרקציות סמוכות
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק