לוח אירועים
יש כרגע 83 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מרץ 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

הצג את אפריל

אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

נחל צאלים

חבל ארץ:  דרום ים המלח ומדבר יהודה
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  קשה / מאתגר, 12 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, חורף
מפת סימון שבילים:  11 - דרום מדבר יהודה וים המלח
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, טיול פריחה, מחייב ציוד על הגב, למיטיבי לכת, טיול שטח
נקודות ציון:  (225634, 579472) / (35.2694, 31.307)
דירוג:  8.63
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  15/4/2014
איזור:  ים המלח ומדבר יהודה
מפת אזור ים המלח ומדבר יהודה
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי

הדף בשפה האנגלית: 
Hiking in the Tze’elim Canyonמדבר יהודה חופן בחובו מספר מסלולים קסומים. נחל צאלים הוא אחד מהם. נוף מדברי מהמם, מי מעיינות נסתרים ופריחה אביבית, כל אלו ועוד ימתינו למיטיבי הלכת שיבחרו באחד ממסלולי הטיול שהנחל מציע.

איך מטיילים

נחל צאלים הוא מהנחלים המרשימים של מדבר יהודה, מתחתר בעוצמה ונשפך לים המלח. כמו כל הטיולים באזור הטיול נחשב טיול למיטבי לכת. יש כ-4 חלופות מרכזיות לטיול בנחל צאלים

 1. מסלול מעגלי ברמת קושי בינונית - המסלול יוצא מחניון הלילה של נחל צאלים והולך בתוך הנחל עד עין נמר, משם הוא חוזר בחזרה, עם אפשרות לחזור בתוך המעוק של נחל צאלים (גיא בהק וגיא סלעים). אורך המסלול כ-11 ק"מ.
 2. מסלול קווי ברמת קושי בינונית - המתחיל בבריכת צפירה ומסתיים בחניון הלילה של נחל צאלים . הטיול מתאים למיטבי לכת אורכו 12 ק"מ
 3. מסלול מעגלי ברמת קושי קשה - המסלול מתחיל ומסתיים בחניון הלילה של נחל צאלים ועולה במעלה צאלים לרמת המדבר, עובר בעין הרדוף, יורד לעין נמר וממשיך בנחל צאלים. סה"כ 16.5 ק"מ.
 4. טיול מעגלי בין יומיים ברמת קושי קשה - את הטיול מתחילים במצדה (שם ניתן בתיאום מראש להחנות את הרכב ללילה), בטיפוס בשביל הנחש למצדה, ירידה בסוללה והליכה באחד מסימוני השבילים לחניון הלילה של ברכית צפירה. (מים ועצים יש להטמין בחניון הלילה מראש). יומו השני של הטיול הוא זה שמתואר באפשרות מספר 2..

נקודות חשובות

 1. רוב המסלול (כל אחד מהם) חשוף לשמש כמעט כל הזמן עם מעט מאוד נקודות צל. יש לקחת לא פחות מ 4.5 ליטר מים לאדם ליום.
 2. המרחקים יכולים להטעות ובקלות ניתן להכנס להליכה בחושך. לפיכך מומלץ להתחיל את המסלול לפני 0830.
 3. יש להצטייד במפת סימון שבילים מספר 11.
 4. המעבר בגיא בהק כולל מעבר של מפל בגובה של 10 מטרים, לפיכך חובה להצטייד בחבל שאורכו לפחות 20 מטרים.
 5. המעבר בגיא סלעים לא מחייב חבל, אבל יש לקחת בחשבון כניסה לגבים עם מים. בכל מקרה יש לקחת בחשבון שההליכה בגיא לוקחת כשעה (אורכו ק"מ).
 6. למטיילים בחלופה מספר 2 - הכניסה עם רכב רגיל עד חניון הלילה של ברכת צפירה אפשרית. יש לשקול השארכת רכב אחד בכפר הנוקדים (במקום בחניון הלילה), המרוחק כ-3.5 ק"מ מברכת צפירה. זה מוסיף הליכה אבל מקטין את הסיכוי לפריצה לרכב. שימו לב שהקפצה בין ברכת צפירה לסוף נחל צאלים היא ארוכה ברכב שכן יש לנסוע עד ערד ואז לרדת לכיוון מצדה. יש לקחת בחשבון לפחות שעה וחצי להקפצת רכבים.
 7. חניון הלילה בנחל צאלים מוכר כחניון שפורצים בו. מאוד לא נעים לחזור מהטיול ולגלות חלון שבור ושהתיקים נגנבו. הפתרונות האפשריים: 
 • בתחילת דרך העפר המובילה לחניון הלילה של נחל צאלים ישנו מבנה של חברת חשמל. המבנה סמוך לכביש ויש בו מצלמות אבטחה. ניתן להשאיר את הרכב שם. המרחק בין נקודה זו לבין חניון הלילה הוא כ 3.5 ק"מ (לכל כיוון). בימים שבהם יש לא מעט מטיילים (למשל סופי שבוע) הרבה פעמים ניתן לתפוס טרמפ לכיוון הרצוי. עם זאת יש לקחת בחשבון זמן נוסף
 • להשאיר את הרכב בחניון של מצדה. משם ישנו שביל המסומן בצבע אדום (11135) המוביל לנחל צאלים. אורך השביל הוא כ-4 ק"מ.
 • להשאיר את הרכב בערד ולהעזר בשירותי מוניות לתחילת וסוף המסלול (הדבר מתאים במיוחד לחלופה מספר 2).
 • להשאיר שומר.

איך מגיעים

 • חניון לילה נחל צאלים - (נקודת סיום מסלול מספר 2 ונקודת התחלה וסיום של שאר המסלולים) - אל החניון ניתן להגיע מכביש מס' 90, בדרך עפר טובה, המסומנת בשחור והמשולטת מהכביש. הדרך יוצאת מעט דרומית למצדה, סמוך לסימן הק"מ ה- 231 ונמשכת מערבה לאורך כ-4 ק"מ, עד לחניון [8].
 • ברכת צפירה (נקודת התחלת מסלול מספר 2) - מגיעים לערד (דרך כביש מס' 31 ), נוסעים לכיוון בתי המלון שבקצה המזרחי של העיר. מעט לפני בתי המלון ישנה פניה צפונה לעבר מצדה, פונים בפניה זו ויוצאים מהעיר בכביש מפותל, עד שמגיעים לחוות הנוקדים [1]. בנקודה זו על הכביש, יוצאת דרך עפר (סימון שבילים שחור) הפונה צפונה, הדרך מתאימה גם למכוניות פרטיות. נוסעים על הדרך כשניים וחצי ק"מ ומגיעים לחניון לילה [2]. בחניון זה אפשר להשאיר את המכונית ומכאן נתחיל את הטיול הרגלי. 

נחל צאלים

אחד הנחלים הגדולים והיפים ביותר בנחלי מדבר יהודה, יובליו העליונים של נחל צאלים מתחילים בדרום מזרח הר חברון ומלבד גבי מים רבים, שבכמה מהם נאגרים מים כל ימות השנה, נובעים בנחל ארבעה מעיינות.שמו העברי ניתן לו בשנות ה-50, והוא נגזר משם העץ צאל. "תחת צאלים ישכב בסתר קנה וביצה. יסכהו צאלים צללו..." איוב מ, כא-כב. עץ הצאל במקרא הוא עץ מצל, וסבורים שהוא עץ השיטה. בערבית נקרא הנחל "ואדי א-סיאל" שבעברית הפירוש הוא נחל השטפונות הגדולים.


מסלול מעגלי קצר (מסלול מספר 1)

מחניון הלילה של נחל צאלים [8 במפה] מתחילים ללכת עם שביל המסומן בצבע ירוק ימינה לכיוון מעלה צאלים. לאחר כ-600 מטרים מגיעים למפגש שבילים - כאן נפנה שמאלה עם השביל הכחול לתוך הנחל. ממשיכים הם השביל כ-1 ק"מ עד שמגיעים למפגש שבילים עם שביל שחור המגיע מתוך המעוק של גיא סלעים [7]. אנו נמשיך בעליה לא קשה לגדה הדרומית של הנחל. בסמוך לעין ענבה, נפגוש שביל אדום בו נפנה ימינה [6].

לאחר כ-800 מטרים השביל האדום מגיע למפגש שבילים נוסף כאן אנו נפנה ימינה בשביל הירוק היורד חזרה לתוך נחל צאלים. נלך עם השביל הירוק. במפגש נוסף עם השביל השחור היורד לגיא בהק, נשאר עם השביל הירוק. לאחר כק"מ וחצי נוספים בהליכה במעלה הנחל, נגיע למפגש עם שביל אדום [5]. כאן השביל הירוק עולה למעלה במעלה שנקרא מעלה נמר, ואילו אנו נמשיך בתוך אפיק הנחל בשביל אדום המגיע לאחר כ-400 מטרים לעין נמר.


עין נמר

עין נמר הינו מעיין מים מתוקים (שאפילו טובים לשתייה), המעיין שופע בדר"כ כל ימות השנה, אך לאחר הגשמים הוא מלא במיוחד. המעיין שוכן בין גושי מפולת גדולים (בולדרים) ולכן הוא מוצל, אין ספק כי זהו מקום מצויין להפסקת צהרים ולמנוחה.

לאחר המנוחה, נלך עם השביל האדום במורד הנחל, ולאחר כ-400 מטרים נפגוש את השביל הירוק היורד ממעלה נמר. נמשיך עם השביל הירוק במורד הנחל, ולאחר כ-400 מטרים נוספים נשים לב שנחל הרדוף מתחבר משמאל לנחל צאליםץ בסמוך לנקודה זוישנו מפגש שבילים: שביל שחור היורד לגיא בהק" [5] שהינו קניון יפיפיה וכולל מסלול בתוך המעוקים המדהימים המחייב חבל ולעיתים גם כניסה למים, ושביל ירוק העוקף את הגיא מלמעלה. רוב המטיילים בוחרים בשביל הירוק העוקף את הגיא.

כך או כך, לאחר כק"מ הליכה, שני השבילים נפגשים שוב רק כדי להפרד בשנית והפעם לפני "גיא סלעים- כשמו כן הוא, מכיל 'בולדרים' רבים ומספק חווית קיפוץ ודילוג בין הסלעים. בימות החורף והאביב, הגבים בגיא מלאים ומחייבים מעבר במים. גם הפעם השביל השחור יורד בתוך הגיא המעוקי והשביל הירוק מקיף את הגיא מצידו הדרומי. 

לבוחרים לעקוף את הגיא - ממשיכים בשביל הירוק העוקף את הקניון מצידו הדרומי ומטפס על גדת הנחל, שם הוא פוגש בשביל האדום [6] בו נמשיך עד "עין ענבה". מעיין זהו קטן ולידו שוקת לאגירת מים ולידו כשניים-שלושה דקלי תמר. תוכלו גם לשים לב לצמח הסמר הדוקרני שכמוהו רואים בעין סמר ועיינות צוקים. מכאן נרד בשביל הכחול [7] חזרה אל אפיק נחל צאלים. לאחר כ-900 מטרים השביל פוגש בשביל שחור. נמשיך בשביל השחור שמטפס לאחר זמן קצר לחניון נחל צאלים [8] נקודת הסיום.


המסלול מברכת צפירה לתחתית נחל צאלים (מסלול מספר 2)

מחניון הלילה [2] הולכים עם דרך העפר בה הגענו, המסומנת בסימון שבילים שחור, עד שמגיעים אל ערוץ הנחל. בנקודה זו, שלעיתים מלאה בג'יפים, יוצא שביל ירוק קצר היורד אל "ברכת צפירה" ברכה זו הינה גב גדול ועמוק הנמצא בראש המפל הגדול של נחל צאלים. גב זה מלא מים כל ימות השנה. כדי לראות את הברכה, ואפילו להכנס אליה, נעזוב את השביל השחור ונטפס על הגדה הצפונית של הנחל כ-250 מטר ומשם נמצא שביל נוח (מסומן בסימון שבילים ירוק), אך טיפה תלול, לרדת אל הברכה. שכשוך בבריכה מומלץ אך יש להזהר - לעיתים המים עמוקים. נחזור בחזרה לנקודה שבה מצטלבים השביל הירוק השחור והכחול ונתחיל בירידה התלולה אל הנחל. בנקודה זו, ישנה תצפית יפיפה על הנחל עצמו.

אם אנו מטיילים בחודשים ינואר - מאי יש סיכוי טוב שניתקל בפריחה מרהיבה של המדבר. חלק מהפרחים המרהיבים תפסה המצלמה שלי: אמברבואה דו גונית, הרדופנין הציצית, מקור החסידה המדברי, פרעושית גלונית, פגוניה רכה, קדד, קיפודן בלאנש, זוגן השיח, כוכב ריחני, טוריים מדבריים, פרג אגסני, נורית אסיה ועצי שיטה סלילנית.

לאחר כשני ק"מ בנחל נגיע אל "ברכת נעמה" [3], גם ברכה זו הינה גב גדול שהתמלא מהשטפונות האחרונים שהיו בנחל. מנקודה זו הנחל הופך להיות מצוקי, והשביל הולך עוד כשניים וחצי ק"מ מעל לקניון עד לחיבורו עם שביל המסומן בצבע שחור (שלא מסומן בחלק מהמפות) היורד לכיוון עין נמר. (קיים שביל נוסף המסומן ירוק היורד לעין נמר כמה מאות מטרים מזרחה) . השביל הירוק נקרא "מעלה נמר", מעלה זה מסתמך על מעלה קדום שהוביל לרמה שבין נחל צאלים ונחל הרדוף. לא משנה איך ירדנו, בשביל השחר או הירוק, כאשר מגיעים לנחל, נפנה להליכה קצרה במעלה הנחל (ימינה / מערבה) בשביל אדום אל "עין נמר" [4].

ההמשך על פי המתואר בחלק "עין נמר שלעייל"


מסלול מעגלי למיטיבי לכת (מסלול מספר 3)

מסלול מומלץ ביותר, אך גם קשה ביותר הוא מסלול מעגלי אשר עולה בגדתו הצפונית של נחל צאלים בעזרת "מעלה צאלים" הולך על רמת המדבר ויורד חזרה לנחל באזור עין נמר. המסלול מטפס מגובה של 247 מטרים מתחת לפני הים לגובה של 315 מטרים מעל פני הים (הפרש גבהים של כ -560 מטרים) הטיפוס לא קל וכולו חשוף לשמש. את הפרש גבהים זו יורדים בהמשך בחזרה. למרות רמת הקושי הגבוהה, הטיול מרהיב ביופיו, יש לבחור יום שאינו חם מדי ויש להערך ליום טיול ארוך.

מתחלים בחניון הלילה של נחל צאלים [8] ממנו יוצא שביל ירוק המוביל אותנו עד מהרה למפגש שבילים כחול המוביל ימינה למעלה צאלים [9]. מעלה צאלים מביא אותנו לאחר כ-1.5 ק"מ של הליכה מאומצת לגובה של 60 מטרים מעל לגובה פני הים. השביל הכחול ממשיך עוד כ-2 ק"מ אז הוא פוגש שביל המסומן בצבע ירוק [10]. אנו נפנה שמאלה עם השביל הירוק. לאחר כ-4 ק"מ השביל הירוק יורד לאפיקו של נחל הרדוף (נחל אשר נשפך לנחל צאלים) באפיק הנחל ישנם גבים אשר מלאים גם בחודשי האביב והקיץ המוקדמים המאפשרים טבילה צוננת ביום חם.
לאחר הביקור בגב הרדוף, ממשיכים עם השביל הירוק אשר עד מהרה מתחיל לרדת לעבר נחל צאלים במעלה נמר [11]. איתו ממשיכים עד למעלה נמר [11] המתואר לעייל. שימו לב כי לקראת סוף הירידה מגיעים למפגש שבילים עם שביל כחול - פונים ימינה בשביל הכחול ולאחר כ-200 מטרים פונים שמאלה לשביל שחור (תלול) היורד ישירות לעבר עין נמר

ההמשך על פי המתואר בחלק "עין נמר שלעייל"

הנה מסלול הטיול (להורדת קובץ ל Google Earth):

מפת גבהים של המסלול

מפת גבהים

 

 

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
פרא המדבר - טיולי ג`יפים
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
דני אפיק טיולי ג'יפים
10% הנחה!
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חוות צברי אורלי - מרכז הצבר
20% הנחה לקבוצות!
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 48 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.7
מצב גבים, 24/03/2015 - roiros 24/3/2015 15:22 דירוג: 9
תגובה לשרית - 15/10/2014 16:22
עדכון 18.1.14 - omerzz 18/1/2014 16:46 דירוג: 8
נחל צאלים תחתון - elazar_cohen 7/6/2014 18:28 דירוג: 10
עדכון מים - omerzi 20/3/2013 22:58 דירוג: 8
טיול מעגלי בנחל צאלים - nimrodte 3/3/2013 23:16 דירוג: 8
מסלול מעגלי בנחל צאלים - מזור 14/4/2012 16:23 דירוג: 8
*המשך - Yuri 13/12/2009 01:52
*המשך 2 - Yuri 13/12/2009 01:52
שימו לב - יוני 2/11/2008 21:45 דירוג: 9
מסלול מדהים - nl2003st 6/1/2007 08:03 דירוג: 9
אכן פורצים - bigY 20/11/2006 20:29

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
שמירה חניוני לילה פסח 2015
גב זרחן - הר רכב - נחל שרף והסביבה
שותפ/ה לנחל צאלים - השבוע!
מים בנחל צאלים וברכת צפירה
מחפש פרטנר/ית לטיולים
נחל צאלים בסופ"ש
טיול לעין נמר
מזג אויר לימים הקרובים
נושא: שמירה חניוני לילה סוכות 2014
נחל צאלים
מים בנחל צאלים ונחל גוב
גשר החבלים מעל לנחל הבשור והבתרונות

 
Share
פריחה בנחל צאלים
פריחה בנחל צאלים

צילום: יוחאי כורם
פריחה בנחל צאליםברכת צפירה
ברכת צפירה

צילום: יוחאי כורם
ברכת צפירה


ברכת נעמה
ברכת נעמה

צילום: יוחאי כורם
ברכת נעמה


עין נמר
עין נמר

צילום: יוחאי כורם
עין נמר


שפך נחל צאלים
שפך נחל צאלים

צילום: יוחאי כורם
שפך נחל צאלים


מעלה צאלים
מעלה צאלים

צילום: יוחאי כורם
מעלה צאלים


פריחת הפגוניה במדבר
פריחת הפגוניה במדבר

צילום: יוחאי כורם
פריחת הפגוניה במדבר


חרדון מחזר (ראש כחול)
חרדון מחזר (ראש כחול)

צילום: יוחאי כורם
חרדון מחזר (ראש כחול)


ערוצים בנחל
ערוצים בנחל

צילום: יוחאי כורם
ערוצים בנחל


גבי הרדוף
גבי הרדוף

צילום: יוחאי כורם
גבי הרדוף


גב הרדוף
גב הרדוף

צילום: יוחאי כורם
גב הרדוף


נחל צאלים מתחתר במצוק ההעתקים
נחל צאלים מתחתר במצוק ההעתקים

צילום: יוחאי כורם
נחל צאלים מתחתר במצוק ההעתקים


יורדים לעבר עין נמר
יורדים לעבר עין נמר

צילום: יוחאי כורם
יורדים לעבר עין נמר


נחל צאלים
נחל צאלים

צילום: יוחאי כורם
נחל צאלים


השביל התלול היורד לעין נמר
השביל התלול היורד לעין נמר

צילום: יוחאי כורם
השביל התלול היורד לעין נמר


תצפית מנחל צאלים
תצפית מנחל צאלים

צילום: יוחאי כורם
תצפית מנחל צאלים


עין נמר
עין נמר

צילום: יוחאי כורם
עין נמר


הגב בעין נמר
הגב בעין נמר

צילום: יוחאי כורם
הגב בעין נמר


עין ענבה
עין ענבה

צילום: יוחאי כורם
עין ענבה


אופניים בנחל צאלים
אופניים בנחל צאלים

צילום: נדב מנדלוביץ
אופניים בנחל צאלים


סלעים עצומים
סלעים עצומים

צילום: יוחאי כורם
סלעים עצומים


גיא בהק
גיא בהק

צילום: יוחאי כורם
גיא בהק


בשביל לקראת סיום
בשביל לקראת סיום

צילום: יוחאי כורם
בשביל לקראת סיום