מידע

נציגה יחידה של משפחת הזיקיים בישראל. זיקית זו היא בת טיפוסית למשפחתה.

אורכה עד 35 סמ, מחצית מזה אורך הזנב. הגוף פחוס-צדדים, הרגליים דקות, אצבעותיהן מאוחות בקבוצות בנות 2 ו-3 אצבעות ומצויידות בטפרים חדים. הזנב גמיש ומתרכך, הוא מאחז ומסייע בשעת טיפוס על ענפים. על הראש בולט כלפי מעלה ואחורה-קובע. לכל אחת מהעיניים כושר תנועה עצמאי; הן מסוגלות לנוע בנפרד ולהתבונן לשני כיוונים בעת ובעונה אחת. העפעפיים מכסים את כל העין, מלבד מנקב בקצה, המותיר פתח לאישון. הזכר נבדל מהנקבה בבסיס המעובה של זנבו. רוב רובה של הזיקית מכוסה קשקשים קטנים. לאורך עמוד השדרה מצוי רכס של קשקשים חרוטיים גדולים יותר. צבעיה משתנים בהתאם לגורמים חיצוניים; אור, טמפרטורה, נוכחות של זיקיות אחרות או נוכחות אויב. בלילה הצבע אפור או בהיר או צהבהב, לרוב ללא כתמים. השכם בבוקר הצבע אפור-כהה, כמעט שחור, ולאחר התחממות הצבעים הופכים בהירים יותר- חום מהבהב או ירוק.

בארץ ישראל מצויים שני תת-מינים. התת-מין הצפוני Chamaeleo chamaeleon recticrista והתת-מין הדרומי Chamaeleo chamaeleon musae. התת-מין הצפוני מתאפיין בכרבולת מקרין. לתת-מין הדרומי רין כרבולת מעין זו.

אגדה

נכתב על ידי אמא של שירה היחידה
בתיבתו של נוח, דרו החיות בצפיפות.המרחבים הגדולים של הטבע  לטייל בהם,לא היו שם כמובן. הן היו חסרות מעש-עסוק אחד נשאר להן-לשוחח האחת עם רעותה...

השעמום עשה את שלו,והזיקית ניגשה לגלגל שיחה עם החרדון. הלטאה,שמעתי,לא תזכה לרדת אל הייבשה,בגלל שלא נשאה חן בעיניי נוח...אומרים,שבמקומה ייפיצו את צאצאיך שלך במספר גדול יותר.משם,הלכה לה הזיקית אל הלטאה. וסיפרה לה  אותו סיפור-הפעם על החרדון... 

היא קוותה-כמו מפיצי שמועות שווא אחרים-שקרנה תעלה,בשיטת `הפרד ומשול`, על חשבון החיות מסביבה... אך בנו של נוח-שם, יידע את לשון החיות. הוא שמע אותה מפיצה שקרים חסרי שחר, וחשש שתסכסך בין החיות. מודאג, ניגש מייד לאביו לספר לו על מעללי הזיקית.                 

צדקת, בני כוחן המשחית של דברי דיבה, ולשון רעה הוא עצום. אבל אני חושב שיש בידי דרך להודיע לחיות כולן, מעתה ועד עולם, להזהר מרכלנית זו.

והוא קלל את הזיקית: לשונך, תהיה ארוכה,לרמוז לכולם שפטפטנית את, ושולחת לשון גם אל עיניינים שאינם בקרבתך ונוגעים לך. ותחליפי את צבעייך, מתאימים לכל סביבה בה תהיי באותו רגע-לרמוז שאת הפכפכה, ומעמידה פנים עם האחד שאת עימו, וכשעוברת לאחר-מעמידה פנים שאת בצידו.

וכך `זכתה` הזיקית בלשון ארוכה,וביכולת להחליף את צבעיה.