כל המידע על גן ירק

מתוך האדמה הקשה של הערבה נגלה במושב צופר גן ירק של רונית ומוטי אלעזרי, חורץ ערוגות ירוקות בתוך צהוב, כמו מוציא לשון למדבר: במיות ענק, צמחי תבלין, מיני חרדל, שומשום ירוק, דלעת בשרנית, כרובים שמחביאים בין עלים בשרניים יצורים מן האגדות, ותירס, שכשאוכלים ממנו ברגע שנקטף, הוא מלא סוכר שנאבד ככל שעובר הזמן.

בני הזוג אלעזרי הכירו בפקולטה לחקלאות וירדו לממש את תורתם במושב צופר שבערבה. לפני למעלה מעשרים שנה, כשנולדו הבנות שלהם, הם ביקשו לתת להן תותים ללא ריסוס, שהיו ראשיתו של גן הירק האורגני, בו מתקיימים חוגי חקלאות לילדי המושב. כל ילד והערוגה שלו, כל ערוגה והדחליל השומר עליה, כל הגן והפרפרים המעופפים בו, והעזים המהלכות על השביל.

גן הירק. צילום: איתיאל ציון
צילום: איתיאל ציון

בגן הירק הזה מוגשת אחת מארוחות הבוקר הכי טובות בארץ: חביתות ירק, מיני סלטים, ממרחים, גבינות תוצרת בית, עגבניות מיובשות, לחמים ריחניים, ריבות וזיתים כבושים, פלפלים קלויים מצוינים, הכול נולד מהידיים של רונית. התפריט משתנה, מתבסס על שפע הגן, ומי שטעם ירקות סמוך לפרידתם מהאדמה, מבין את גודל ההזדמנות הנדירה שנקרתה אל שולחנו. חסה, עגבנייה או גרגר נחלים, כולם מביאים איתם טעמים חדים וברורים, רעננות בלתי נשכחת.

מגיעים עם המשפחה? מקום מאיר פנים לסקרנותם של ילדים. אלה מהסביבה המגיעים לשיעורי חקלאות ואלה המזדמנים שיעזבו את המקום עם כמה מושגים חדשים בחקלאות.

חביתה בארוחת הבוקר. צילום: איתיאל ציון
צילום: איתיאל ציון

אזהרת מסע

אל תגיעו בלחץ של זמן – במילא מהרגע שבו תיכנסו אל הגן כל שתבקשו הוא שימתח הזמן. בנוסף, חשוב לדעת שבין 20.6-20.7 אדמת הגן נמה, כמו כל שטחי החקלאות בערבה, לפי התקנה שיצאה ב-85' אז תקף וירוס אלים את גדולי הפלפלים. בחודשים האלה השדות נחרשים, דבר לא נזרע, המדבר חוזר להיות מדבר – וכמוהו גם גן הירק של משפחת אלעזרי.

מחירים: 70 ש"ח לאדם, כולל סיור בגן, טעימות מכל מה שהבשיל בו, ואם הילדים ירצו, הם יוכלו גם לעבוד מעט בגן.

איפה מטיילים בסביבה?

בין הישוב צוקים לפארן, ממש באמצע כביש הערבה, מחכה לכם בנחל ברק הרפתקה: קטע מדברי אמתי, עם מעוק קניוני מלהיב ונוף לערבה ולהרי אדום. בנחל תוכלו לבחור את הטיול שמתאים לכם מבין שני מסלולים ברמות קושי משתנות. באיזה מהם שלא תבחרו – תזכו בטיול מתובל בגבים (בעונת החורף), בשקט ובו זמנית באקשן מדברי.