כל המידע על גרין אפל

שני משקאות הביאו איתם הבנים מכפרי הדרוזים בגולן בשובם הביתה. את המאטה הדרום אמריקאי, שהגיע במאה הקודמת, כשבתקופת המנדט החלו שבים בני העדה שיצאו לעולם הגדול, מי במדי צבא ומי בעקבות החיפוש אחר מזלו. עד היום המאטה הזה שהביאו איתם הוא כוכב גדול במעגלי הנשים המבוגרות.

אך המאטה, כבודו בבית פנימה, לא כמו המשקה השני שהביאו – הבירה מקסיקי, אותה יבאו בני הדור הצעיר מדמשק, העיר החילונית שהציעה לימודים בחינם ובילויים עד השעות הקטנות של הבוקר. שם, לימון ומלח מטשטשים את איכותה הירודה של הבירה הנמזגת מהחביות, משחקים אותה משל הייתה טקילה במקסיקו.

אום כולתום ואירלנד תחת גג אחד. צילום: איתיאל ציון
צילום: איתיאל ציון

סוריה המדממת שותה הרבה פחות, וחלום לילות דמשק הפך לבלהות, אבל בירה מקסיקי היא עדיין שלאגר גדול בברים שנפתחו בשנים האחרונות בצידי הכביש המזדחל ממג'דל שאמס לחרמון. הלקוחות שנכנסים לגרין אפל, הבר האירי שנפתח במג'דל, עדיין מבקשים לימון ומלח עם הבירה שלהם, משגעים את נאדר מדאח, אחד משני האחים שבבעלותם המקום, שלא מבין למה לקלקל בירה טובה. כשמבקשים גינס מקסיקי הוא לא מסכים. את כבודה של האירית הזו, שסמלה מקובע בגדול על קיר המקום, הוא לא מוכן שיחללו.

פיינט של גינס בגרין אפל. צילום: איתיאל ציון
צילום: איתיאל ציון


לפני שלוש וחצי שנים נפתח המקום הזה, אחד מתוך קבוצת ברים שנפתחו בשנים האחרונות על ידי הצעירים של הכפר, אלה שנולדו עם מגלשיים ביד וביקשו לייצר חווית אפרה-סקי כמו באירופה. במקום בר ארוך, כיסאות נוחים מפנים גב לחלל בו כורסאות וספות מציעים אינטימיות. שדרת בקבוקי אלכוהול מצטופפת על המדפים, מזכירה את מנהטן בלילה, ובשעת בוקר מאוחרת טעמנו שם יופי של גינס, קבאב בטורטייה ופרוסות קלויות של בגט, שעליהן נתח פילה בקר, כשעל ראשו פרוסת פרמז'ן נמסה – טעים בהרבה ממה שזה נשמע.

פילה בקר על פרוסות קלויות של בגט. צילום: איתיאל ציון
צילום: איתיאל ציון


בסופי שבוע מתקיימות פה גם הופעות מוזיקה: רוק קלאסי, בלוז, ערבי, הכל. כשאני שואלת איך זקני האזור מקבלים את התרבות החדשה המתרגשת על הכפר, וכחלק ממנה את הבנות שעומדות מאחורי הבר, מדאח מסביר שבמג'דל שאמס תמיד הייתה איזו פתיחות ומין כבוד הדדי בין הדורות. "יש פה הרבה משכילים, ואולי זה גם קשור לעובדה שזה אזור בו חיים רק דרוזים. אין חשש להתערבב אז כולם יותר רגועים, ואנחנו יודעים לא לחצות קווים אדומים".

"חזיר?", אני שואלת לכוונתו.
 "מועדני חשפנות", הוא עונה, "בייקון את כבר יכולה למצוא בכפר".

אזהרת מסע

שעות היום מתאימות גם לילדים, וגם השמרנים שבהם ימצאו עצמם בתפריט, אבל בשעות הערב המקום עשוי להיות פחות מתאים לבילוי משפחתי.

ואם אתם כבר שם: תנו הצצה לבר סמוך בשם וואי. כשהגענו לשם המטבח עדיין היה סגור, אבל המקום שבו מוזיקאים מן העבר מציצים מן הקירות, ואקורדיון ישן מחכה שמישהו יחזור לנפח לו את הריאות, נראה לנו כמו הבטחה גדולה.

איפה מטיילים בסביבה?

הגולן מזמן לנו שלל מסלולי טיול, ואחד מהם נמצא בלבו של יער אלונים, שבחורף אף מתכסה שמיכת שלג ונהיה קסום מתמיד: יער אודם. בין העצים המרשימים מסתתרת גם "הג'ובה הגדולה" – תופעת טבע געשית ומרגשת, שמתמלאת בסחלבים בתקופת האביב. זהו טיול קצר, נעים וחביב בצפון הארץ, שמתאים ממש לכל אחד.