כל המידע על רוטנברג בגשר - מסעדת בשרים

ירדנו מהגולן, נוסעים לאורכה של כינרת, המסתדרת לקראת שקיעה. שמש כתומה בין קני הסוף, כמו עוצרת רגע את דרכה למטה, לתת הזדמנות למבקשים לתפוס צילום. בחלון עין גב חולף, אחריו צמח, וכשאנחנו על כביש 90, מכחיל העולם. הכביש היה פעם עורק תנועה סואן. עכשיו, בשעת בין ערביים, השקט שבו וסביבו מפיח חיים באלבום העבר, מטשטש גבולות וזמן.

באור אחרון הגענו אל חצר המשק הישנה של קיבוץ גשר. שם, במקום ששימש בתקופת המנדט הבריטי כקרנטינה, תחנת הסגר לבעלי חיים, וב-48' היה לעמדה של הלגיון הערבי, פועלת כבר כמה שנים מסעדת רוטנברג. יש קסם גדול בפשטות החצר ובחלל האינטימי של המסעדה, שספק אם פנחס רוטנברג, הזקן חמור הסבר מנהריים, היה מבסוט מההנצחה ההדוניסטית שזכה לה.

פשטות החצר ברוטנברג. צילום: איתיאל ציוןרוטנברג | צילום: איתיאל ציון

כבר שלוש שנים שאת המקום מנהלים הילה רונן-סער מקיבוץ צרעה ויזהר סער מאפיקים. הוא הסתובב בעולם, התפרנס מבישול במטבחים והמשיך לבשל במסעדות ובמטבחי קייטרינג בארץ. היא שימשה כמנהלת המקצועית של דרך היין, ב-2012 הם החליטו לחזור לחצר המשק, לאפיקים שלו.

שם, במקום שבו הזמן נמתח וירדן נמצאת במרחק נגיעה, מחפשים השניים את הדרך שלהם ליצירת מטבח שיש בו חיבור לאדמה, לעבר ולהווה של האזור. החיפוש עובר דרך שיחות עם השכן מנווה איתן, ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק, מומחה להיסטוריה של הרפואה והתזונה, שהחיוך שלו היה הדבר הראשון שפגשנו כשנכנסנו למקום. מאיר-צ'יזיק יודע את שיש לטבע לתת לאכול, ובאיזו עונה. פעם, כשיצאתי אחריו למסע ליקוט, סיפר לי שהוא מצטער על היום שבו נולדה החקלאות. מבחינתו, זהו תחילת התהליך ששמט מאיתנו את היכולת לדעת מאיפה האוכל שלנו מגיע. נשכחו השנים בהן כל אישה באזורנו ידעה איך לאבחן את בני משפחתה, איך לקרר ולחמם אותם בעזרת תפריט שהרכיבה – אוכל היה אז כוכב מרכזי במניעת מחלות.
 

קסם חלל המסעדה. צילום: איתיאל ציוןרוטנברג | צילום: איתיאל ציון


השיחות עם הדוקטור-חוקר-תזונאי-מלקט בכובע של קאובוי, הנבירה בספרים העתיקים שהעמיד לרשותם והסקרנות להעמיק באדמה, הולידו בתפריט של בני הזוג מנות כמו סיכבאג’ גדי – פרשנות נהדרת של יזהר לתבשיל עתיק, שמוצאו הקדום מהמטבח הפרסי. גם שלווים, שהיו חלק מתפריט האזור, הוחזרו לחיים בתפריט המקום. הדגים והשרימפס מגיעים מחקלאות ימית, הירקות מגיעים בחלקם מגן הירק שזרעו בני הזוג, ושידוך הטעמים מביא לצלחת השפעות ממסעות השף בזמן ובעולם. מענגת הישיבה במקום ומרתק המסע של בעליו לניסוח מטבח שלא דומה למטבח אחר.

מגיעים עם המשפחה? במקום מגישים ארוחות ילדים והחצר שמקיפה את המסעדה היא יופי של מקום לשחק במנהרת הזמן.

בנוסף תוכלו להיכנס לאתר של ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק, המקיים סיורי ליקוט והרצאות. בין היתר תוכלו למצוא שם פרטים אודות המעדנייה שלו, המציעה גם מיני מזונות שהופקו ממה שלוקט בבר, תערובות תבלינים, מיני מחמצים וחומצים. מחיר סיורי ליקוט: 75-250 ₪ לאדם, תלוי במספר המשתתפים, גילם ואורך המסלול | לאתר של ד"ר אורי מאיר צ'יזיק >>

צלחת ססגונית ברוטנברג. צילום: איתיאל ציון
רוטנברג | צילום: איתיאל ציון

איפה מטיילים בסביבה?

באזור זו נופים נהדרים ומסלולים נפלאים שעוברים לידם, אך חלקם מאתגרים ודורשים מאמץ, כזה הוא המסלול מכוכב הירדן לכפר תבור. זהו מסלול ששווה לעבוד קשה עבורו: מתחיל במצודה צלבנית, שצופה על שמיכת הטלאים של בקעת בית שאן, ממשיך בנחל תבור ובתל רכש ומסתיים בכפר תבור, מהמושבות הוותיקות בארץ.