לוח אירועים
יש כרגע 81 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מרץ 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

הצג את אפריל

אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

הר תבור

חבל ארץ:  עפולה, התבור, עמק יזרעאל ובקעת יבניאל
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 3 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  3 - הגליל התחתון העמקים והגלבוע
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, חלק משביל ישראל, מתאים לכלבים
נקודות ציון:  (236899, 732466) / (35.3905, 32.6866)
דירוג:  7.67
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  1/9/2013
איזור:  גליל תחתון, עמקים וגלבוע
מפת אזור גליל תחתון, עמקים וגלבוע
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי


במרכז הגליל התחתון, ניצב לו בולט למרחקים הר תבור. גובהו הרב יחסית לסביבתו הפך אותו לנקודת מעניינת לאורך אלפי שנים והביא אליו סיירים, מצביאים ואנשי דת, כל אלו יצרו לנו היסטוריה מרתקת. הטיול בהר תבור מאפשר תצפית מרהיבה לכל רוחות השמים והשבילים לוקחים אותנו לטיול מעגלי סביב ההר עם אפשרות למסע הרפקתני יותר במורדותיו הצפוניים. ברוב עונות השנה תהנו מצל ופריחה.

איך מגיעים

הר תבור נמצא בגליל התחתון ולפסגתו מגיע כביש מפותל העביר לרכבים קלים (אך לא לאוטובוסים). הדרך עולה מתוך כביש המחבר בין הישובים שיבלי ודבוריה. הדרך הפשוטה ביותר הינה לנסוע בכביש 65 מעפולה לכיוון צומת גולני. בצומת תבור יש לפנות צפונה (שמאלה) לכביש 7266 בעקבות השילוט לדבוריה. בכיכר המרכזית של הכפר [1 במפה] יש לפנות ימינה בעקבות השילוט לפסגת התבור ולמנזר, ולאחר כ-5 דקות נסיעה לפנות ימינה [2] לפסגת ההר.
הכביש הצר (סעו בזהירות) מתפתל בחדות כ-15 פעמים עד שהוא מגיע לראש ההר ובו צומת לא משולטת [3]. כאן נבחר בדרך הימנית שעד מהרה עוברת מתחת לשער אבן עתיק [4]. הדרך הצרה ממשיכה בין שדרת עצים עד שמגיעים למגרש החניה של המנזר על פסגת ההר [5].


איך מטיילים

הביקור בכנסייה הפרנסיסקנית מחייב לבוש צנוע. הכניסה פתוחה בכל יום בין השעות 08:00-11:45  וכן בן השעות  14:00-17:00. תכננו את הביקור בכנסייה בהתאם.

התחלת הטיול הינה בכנסייה הפרנסיסקנית אשר בפסגת ההר וממנה ממשיכים לטיול רגלי שאורכו כ-2.5 קילומטרים בשביל המקיף את ההר ומספק תצפית מרהיבה לכל עבר. ניתן להסתפק בהחלט בטיול המעגלי, אך לרוצים להאריך ישנן 2 אפשרויות מומלצות:

  1. בהמשך לסיור המעגלי, ירידה מהתבור בחלקו הצפוני לעבר הכפר שיבלי (שביל ירוק) הירידה שהינה תלולה מספקת חוויה הרפתקנית ומפגישה אותנו עם החורש הצפוף. מסלול זה, אשר מתואר בהמשך דורש השארת רכב. המסלול מוסיף כקילומטר הליכה נוסף (אך יש לתכנן קצב איטי בגין הירידה התלולה). מומלץ להביא מקלות הליכה.
    הרכב המאסף צריך לרדת את התבור ובסוף הירידה [2] לפנות ימינה, לנסוע כ-200 מטרים עד שרואים מגרש חניה גדול ומסעדה לצידו [9]. שם מסתיים המסלול.
    לבעלי רכב אחד, בדרך כלל אין בעיה גם לתפוס טרמפ ממגרש החניה בסוף המסלול לעבר ראש התבור שכן יש שפע מוניות ורכבים אחרים הנוסעים מנקודה זאת למנזר.
  2. בהמשך לסיור המעגלי ירידה מחלקו הדרומי של התבור לעבר עין צאן וכביש 65 (שביל אדום). מסלול זה תלול פחות, אך ארוך יותר (2 קילומטרים). נקודת הסיום שלו היא כ-800 מטרים דרומית לצומת גזית. המסלול אמנם תלול פחות, אך ההקפצה לנקודת הסיום ארוכה יותר ולכן לא אתאר אותו בהמשך.

הר תבור

ממגרש החניה נלך מזרחה לעבר הכנסייה. לפי שנכנס בשעריה, נעלה בגרם המדרגות מצד ימין המוביל אותנו לתצפית מרהיבה על הר תבור וסביבותיו.

הר תבור מתנשא לגובה של 562 מטרים מעל פני הים. ייחודו הוא לא בגובהו האבסולוטי (שכן ישנם פסגות רבות בארץ הגבוהות ממנו) אלא בכך שהוא גבוה בצורה ניכרת מעל סביבתו (כ-400 מטרים) דבר ההופך אותו לנקודה מרכזית ושולטת על כל הגליל התחתון. מבחינה גיאולוגית הר תבור הינו "הורסט" – אזור שהובלט מעל סביבתו בעקבות לחצים טקטונים מתוך פנים כדור הארץ.

הר תבור היה גבול נחלותיהם של שלושת שבטי ישראל: זבולון ממערב, יששכר מדרום, ונפתלי מצפון. סיפורה של דבורה הנביאה וברק בן אבינועם אשר הביסו את סיסרא מסופר בספר שופטים פרק ד' ומזכיר את התבור כנקודת הכינוס של הצבא העברי.

בימי המרד הגדול (66-70 לפנה"ס) הקיף יוסף בן מתתיהו, שהיה מפקד המרד בגליל, את ראשו של התבור בחומה שאורכה כ-3 ק"מ ועוביה כ-2 מטרים. ההר נפל בסופו של דבר בידי הרומאים בגלל שהמים בבורות האגירה שבהר אזלו. הרומאים שהבטיחו לא לפגוע בנכנעים, לא עמדו בסיכום וטבחו בהם.

הר תבור קדוש לנוצרים מאחר ולפי מסורתם, זהו "הר ההשתנות" של ישו. האירוע המתואר בספר הבשורה על פ מתי פרק יז' בברית החדשה להלן:

לאחר ששה ימים לקח ישוע את כיפא ואת יעקב ואת יוחנן אחיו. הוא העלה אותם להר גבוה לבדם
והשתנה לעיניהם; פניו זהרו כשמש ובגדיו הלבינו כאור.
לפתע נראו אליהם משה ואליהו כשהם מדברים אתו.
הגיב כיפא ואמר אל ישוע: "אדוני, טוב שאנחנו כאן. אם תרצה אעשה פה שלוש סכות, לך אחת, למשה אחת ולאליהו אחת."
עודו מדבר וענן בהיר סכך עליהם והנה קול אומר מתוך הענן: "זה בני אהובי אשר חפצתי בו; אליו תשמעון."

כשמעם זאת נפלו התלמידים על פניהם ופחדו עד מאד.
ישוע נגש, נגע בהם ואמר: "קומו ואל תפחדו!"
הם נשאו עיניהם ולא ראו איש זולתי ישוע לבדו.
כשירדו מן ההר צוה עליהם ישוע: "אל תספרו את המראה לאיש עד אשר יקום בן-האדם מן המתים.""

המפגש מתאר את השתנות ישו לפני תלמידיו ופגישתו את משה רבינו ואת אליהו הנביא. הנוצרים רואים אירוע זה כמקביל למעמד הר סיני התנכ"י.
קדושתו של ההר הביאה למסורת של עליה לרגל להר, ובהמשך להקמת כנסיות שונות שקיבלו את פניהם של עולי הרגל.

לאורך שנות ההיסטוריה הכנסיות והמנזרים נבנו, נכבשו, נהרסו ונבנו מחדש מספר פעמים וזאת מאחר והתבור היווה נקודה אסטרטגית לערבים, לצלבנים, לאיובים, לממלוכים ועוד.

כיום נמצאות בהר שתי כנסיות:

  • בצידו הדרומי - הכנסייה הרומאית הקתולית של המסדר הפרנציסקני, כנסיית ההשתנות, נבנתה בפסגת הר תבור ובה אנו נמצאים.
  • בצידו הצפוני - הכנסייה היוונית האורטודקסית הצנועה הנקראה על שם הנביא אליהו.

תצפית ממרפסת הכנסייה

ממרפסת הכנסייה צופה לצד דרום ניתן לראות היטב את כל הגליל התחתון. ממזרח רואים את עמק יזרעאל ומעליו את הגלבוע. מדרום ניתן לראות את גבעת המורה ולרגליה עפולה, עין דור ותמרה. במערב ניתן לראות את הכרמל מתחבר להרי שומרון ובין לבין את כביש 65 המתפתל וחוצה את הגליל התחתון.


הכנסייה הפרנציסקנית

לאחר שהכרנו מעט יותר לעומק את ההר, נחזור למבנה הכנסייה ונכנס פנימה להתבונן. מבנה הכנסייה הנוכחי נבנה בין השנים 1921-1925 על פי תוכניותם של האדריכלים האיטלקים אנטניו וגולס ברלוצי. בתכנון המבנה לקחו האדריכלים בחשבון אזכורים למבנה הכנסייה מהתקופה הביזנטית שעמדה על ההר. בחזית הכנסייה שני מגדלים המחוברים עלי ידי גמלון מפואר. בתוך כל אחד מן המגדלים נמצאות קפלות (מימין לכבוד משה רבנו ומשמאל לכבוד אליהו הנביא).

במרכז הכניסה (האפסיס) ישנו פסיפס המתאר את סיפור "ההשתנות". מתחת למבנה נמצאת הקריפטה שאליה יורדים ב-12 מדרגות. כאן ניתן לראות את יסודות הכנסייה הקדומה מהתקופה הביזנטית וכן בתוך הרצפה, מתחת לדלתות העץ, מראים הנזירים את הסלע אשר על פי מסורתם עמד עליו ישו בשעת "ההשתנות".

מחוץ לכנסייה ניתן לראות מבנים נוספים הכוללים מבנה שירותים וכן מוזיאון קטן המתעד את ממצאים שנאספו בעת החפירות ופעולות הבנייה השונות.


שביל פסגת הר תבור

לאחר הביקור בכנסייה, נתחיל ללכת עם כביש הגישה המוביל לכנסייה עד שנגיע לשער האבן המרשים הנקרא באב אל-הווה (שער הרוחות) שהינו שחזור לשער צלבני עתיק יותר [4]. כמה עשרות מטרים לאחר מעבר השער נפנה לשביל עפר היוצא שמאלה מן הכביש ומסומן בסימון שבילים שחור וכן בסימון שביל ישראל.

השביל לוקח אותנו בדרך מקסימה העוברת בתוך החורש הגלילי המורכב מעצי אורן ירושלים, חרוב מצוי, אלת המסטיק, אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית, אלון תבור (הנקרא על שם ההר).

בסתיו פורחים כאן חצב מצוי וחלמונית גדולה ולקראת סוף החורף ובאביב נפגוש את הדודא הרפואי, כרכום חורפי, סתווניות, נרקיסים, רקפת מצויה, כלנית מצויה, כדן סגול, עיריוני צהוב, דבורניות שונות וסחלבים נוספים.

לאחר כ-500 מטרים נפגוש נגיע למפגש שבילים בו נראה שביל אדום [6] היורד את התבור דרומה לעבר עין צאן (ההליכה עם אפשרות זו מוזכרת בתחילת מסלול הטיול). אנו נמשיך עם השביל השחור תוך שאנו עוברים מספר תצפיות מרהיבות לכיווון דרום ומזרח.

לאחר כ-500 מטרים נוספים, נגיע למפגש שבילים נוסף בו ישנו שביל כחול [7] היורד מזרחה את התבור (ועימו שביל ישראל). אנחנו נמשיך עם השביל השחור, מקיפים את התבור.

מכאן מתחילה תצפית מזרחה לעבר הכנרת והגולן, ובהמשך צפונה להרי הגליל ואף לחרמון הנראה מושלג בחודשי החורף.

לאחר כ-800 מטרים נגיע למפגש עם שביל ירוק [8]. כאן עומדות לפנינו שתי אפשרויות:

  1. לסיים את המסלול המעגלי ולחזור לרכב  - לשם כך נבחר במסלול הירוק השמאלי הממשיך מהלך של כ-500 מטרים נוספים עד לכביש הגישה לכנסייה [3].
  2. לפנות ימינה בשביל היורד את התבור לכיוון צפון.

הירידה לכפר שיבלי

אם בחרתם לרדת את התבור, יש כאמור לפנות ימינה בשביל הירוק. השביל יורד ירידה תלולה מגובה של 530 מטרים עד לגובה של 270 מטרים. אורך קטע זה שבסופו נגיע לישוב שיבלי הינו קצת יותר מקילומטר [9].

ההליכה מרשימה במיוחד שכן כמעט לכל אורכה ישנה תצפית מרהיבה צפונה לעבר בית קשת, עין מאהל, ונצרת בכיוון צפון מזרח.

בתום הירידה תגיעו לחניון האוטובוסים של הכפר ממנו עוברים התיירים המגיעים להר למוניות הלוקחות אותם בדרך המפותלת לעבר הכנסייה.

בסוף המאה ה-19 ובמאה ה-20 שלט באזור הר תבור שבט בדוואי בשם ש-צביח. בני שבט זה התנכלו למושבות היהודיות אשר הוקמו בסמוך להר ובהם כפר תבור (מסחה), אילניה (סג'רה) ולקיבוץ של הפלמ"ח, בית קשת, אשר הוקם בשנת 1944.

במסגרת מלחמת העצמאות, חטיבת גולני קיבלה את המשימה לשחרור המרחב שמסביב להר תבור. מספר התקפות של החטיבה והתקפות נגד של תושבי הכפרים הסתיימו לבסוף בכיבוש הר תבור ביולי 1948. בני השבט א-צביח נמלטו לעבר הירדן וסוריה ורק פלג אחד שלהם שב ונאחז במקום. פלג זה, הנקרא א-שבלי קשר את גורלו בגורלה של מדינת ישראל ובניו אף משרתים בצה"ל. מאז שנות השמונים עבור בני השבט להתיישבות קבע במורדותיו הצפוניים של הר תבור. נכון לסוף 2010 הוא מונה ביחד עם הישוב אל אל-גנם הנמצא בצידו הדרומי של ההר, והשייך לאותה מועצה מקומית,  כ-5100 תושבים.

בנקודה זו סיימנו את מסלולינו.
אם תרצו תוכלו לחזור להר ולבחור בכביש הפונה שמאלה מנקודת הפיצול של הכביש בראש ההר – משם תוכלו להגיע לביקור בכנסייה היוונית.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
דרך העץ
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חוות טוסקנה בגליל
20% הנחה!
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
גן וחיות - קיבוץ דגניה א'
15% הנחה
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 3 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8
טיול קליל וחביב - eladan2 25/9/2014 17:57 דירוג: 7
קליל יפה ומוצל - טיולבי 20/4/2014 10:18 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
טיול חברים צעירים, המלצה מישהו?
מסביב לכינרת - שבת 17/1/2015 בשעה 10.00
דרושים מטיילים
טיול בשישי
טיול ג’יפים בשבת ה- 20/12 בהר ונחל תבור
טיול בית שאן-כוכב הירדן-כפר תבור
כריסטוף הופמן התיאולוג וממנהיגי הטמפלרים
מלאכי שביל ישראל (והגולן) התאחדו!
טיול לנחל תבור ביום שישי (15.10)
שביל ישראל בצפון
הר תבור
עזרה בזיהוי פרח

 
Share
הכנסייה הפרנסיסקנית במרומי הר תבור
הכנסייה הפרנסיסקנית במרומי הר תבור

צילום: יוחאי כורם
הכנסייה הפרנסיסקנית במרומי הר תבורהשער הצלבני המשוחזר
השער הצלבני המשוחזר

צילום: יוחאי כורם
השער הצלבני המשוחזר


הנוף מהר תבור צפונה
הנוף מהר תבור צפונה

צילום: יוחאי כורם
הנוף מהר תבור צפונה


אזור הכנסייה
אזור הכנסייה

צילום: יוחאי כורם
אזור הכנסייה


הגישה לכנסייה הפרנסיסקנית
הגישה לכנסייה הפרנסיסקנית

צילום: יוחאי כורם
הגישה לכנסייה הפרנסיסקנית


פנים הכנסייה
פנים הכנסייה

צילום: יוחאי כורם
פנים הכנסייה


תפילה בקריפטה
תפילה בקריפטה

צילום: יוחאי כורם
תפילה בקריפטה


בכנסייה
בכנסייה

צילום: יוחאי כורם
בכנסייה


בכנסייה
בכנסייה

צילום: יוחאי כורם
בכנסייה


פרה בחורש
פרה בחורש

צילום: יוחאי כורם
פרה בחורש


יורדים את התבור
יורדים את התבור

צילום: יוחאי כורם
יורדים את התבור


הכפר שיבלי למרגלות התבור
הכפר שיבלי למרגלות התבור

צילום: יוחאי כורם
הכפר שיבלי למרגלות התבור


הכנסייה היוונית
הכנסייה היוונית

צילום: יוחאי כורם
הכנסייה היוונית


נוף צפונה מראש הר תבור
נוף צפונה מראש הר תבור

צילום: יוחאי כורם
נוף צפונה מראש הר תבור