🎧 הצטרפו אלינו לנסיעה לירושלים

טיילת ארמון הנציב נמצאת סמוך לקו פרשת המים בירושלים, וממנה אפשר לראות את העיר העתיקה ואת הר הזיתים, ואפילו בימים טובים אפשר לראות את מדבר יהודה ואת ים המלח! אבל בטיילת ארמון הנציב יש המון היסטוריה ונקודות עניין לאלו שרוצים לקבל מבט לא רק על הנוף המרהיב הנשקף מפסגת הר אצל, אלא גם ללמוד על המורשת ההיסטורית של המקום, חשיבותו לקהילות מסוימות, דוגמת יהודי אתיופיה, והסיפורים המרתקים שחבויים בין השבילים, העצים ואבני הדרך.

הנה כמה עובדות מעניינות על טיילת ארמון הנציב שיהפכו את הביקור הבא שלכם במקום לחוויה מסעירה, חינוכית ומלמדת:

1. פעם בשנה, יהודי אתיופיה עולים לרגל לטיילת!

אם עדיין לא שמעתם על חג הסיגד, תדעו שזהו החג המפורסם של יהודי אתיופיה, שחוגגים אותו מזה מאות שנים. לאורך ההיסטוריה של יהדות אתיופיה, טקס הסיגד נערך בראש הר גבוה והוא דומה לטקס שערכו עזרא ונחמיה בתקופת שיבת ציון. מטרת הטקס אז הייתה לשמר את זהות הקהילה היהודית בימים קשים על ידי חידוש הברית בין עם ישראל לאלוהים (כמו זוגות שמחדשים את נדרי הנישואין לאחר עשור וכיו"ב) והוא דימה את מעמד הר סיני (לכן הטקס נערך בהר גבוה) וקבלת התורה. 

החג הוא אחד ממועדי קהילת ביתא ישראל ומשמעותו מתקשרת לחידוש הברית בין אלוהים לעם ישראל וביטוי של הערגה לציון. הטקס נערך בראש הר גבוה, כזיכרון של מעמד הר סיני וקבלת התורה, והחג עצמו הוא יום של צום, בקשת מחילה על חטא, מקור להתחזקות במצוות והזדמנות למפגש חיבור וגיבוש בקרב קהילת ביתא-ישראל.  החג נחגג מדי בכ"ט בחשוון, 50 יום לאחר יום הכיפורים, אז מתאספים חברי קהילת ביתא ישראל בטיילת ארמון הנציב, לבושים בלבן ואוחזים מטריות צבעוניות, מתפללים ושרים יחד שירים מסורתיים מאתיופיה וחוגגים את חג הסיגד. אם עדיין לא יצא לכם להיות בחגיגות חג הסיגד בארמון הנציב, אנו ממליצים על כך בחום!

2. יש בטיילת אטרקציה סודית בת אלפי שנים

מתחת לטיילת מסתתרת לה אטרקציה בת אלפי שנים ואלו שמטיילית ברחבי טיילת ארמון הנציב כלל לא יודעים מה מתרחש תחתיהם! באזור ארמון הנציב ישנם שרידי של אמת המים המתוארכת, ככל הנראה, לתקופה החשמונאית. האמה כוללת נקבה חצובה באורך 400 מטר, שעוברת ממש מתחת לטיילת הארמון הנציב ואפילו אפשר לבקר במנהרה למסלול חוויתי עם פנסים (בתיאום מול עיר דוד).

אבל למה בכלל צריך את האמה? ירושלים הרי יושבת על הר עם מעט מקורות מים, וככול שהעיר גדלה והתפתחה, הצורך במים גבר ומעיין הגיחון (מקור המים הראשוני של העיר) כבר לא הספיק, אז נאלצו תושביה למצוא מקורות מים חדשים! ועל כן בעזרת אמת מים באורך אדיר של כ-21 ק"מ, שנבנתה והובילה מים בגרביטציה ממעיין עין עיטם שנמצא דרומית לירושלים, הצליחו לספק מים לתושבי העיר.

האזינו לנו במהלך הנסיעה ולמדו על חג הסיגד וההיסטוריה של ארמון הנציב. האזינו:

 

3.  מי הוא הנציב? ומה נמצא מאחורי שערי הארמון?

למי שמצפה לארמון בקינגהאם או טירת ווינדזור, הרשו לנו להרגיע אתכם שלא כך המצב. ארמון הנציב הוא שם לקומפלקס של מבנים בסגנון ארט-דקו מנדטורי המאפיין מבנים מונומנטליים אחרים שנבנו בתקופת המנדט הבריטי כמו מוזיאון רוקפלר בירושלים ותחנת הכוח רידינג. אז מיהו בעצם אותו נציב ולמה יש על שמו ארמון?

הנציב העליון היה התואר של ראש הממשל המנדטורי בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי וארמון הנציב היה מקום מגוריו ובסיס מרכז ההנהגה הבריטית. כיום המבנה המפואר משמש כמפקדה של ארגון האו"ם והכניסה אליו אסורה למבקרים, אבל אנחנו יכולים לשתף אתכם במידע פנימי שמאחורי השערים הסגורים מסתתרים להם גנים מטופחים, מגרשי טניס וישנו גם חדר ישיבות עם אח צבעוני המעוטרת באריחי איזניק בצבעי טורקיז מהפנטים. את אריחי האיזניק הכחולים, שמקורם בארכיטקטורה הארמנית, נמצאים גם בשלט של טיילת גבריאל שרובר, שהיא חלק מהקומפלקס השלם של טיילת ארמון הנציב.

4. הידעתם שהטיילת היא לא אחת אלא שלוש טיילות שונות?!

כן כן זה נכון, רבים לא יודעים שטיילת ארמון הנציב היא שם כללי לאזור שלם! הטיילות יושבות על הר שנקרא “אצל” ושלושתן ביחד מרכיבות את המתחם המסקרן והיפהפה שנקרא ‘טיילת ארמון הנציב’.

למה שלוש? כי יש שלושה תורמים, והיא נבנתה בשלושה חלקים:

טיילת שרובר היא הטיילת שמחברת בין שכונת תלפיות צפון למזרח. הטיילת החלה להיבנות בשנת 1987 ולקח שנתיים לסיים אותה. אדריכל הנוף שלמה אהרונסון תכנן את הטיילת כך שהיא תדמה שני עולמות – האחד דמוי-מדבר והאחר עירוני. כשחושבים על זה, העיצוב הזה הגיוני מאוד למיקום הטיילת – היא ממוקמת בעיר ירושלים אך היא קרובה למדבר. במרכז הטיילת יש במה גדולה למופעים ומולה ספסלי אבן (הפזורים גם לאורכה של הטיילת) כך שאפשר להתיישב על ספסלים ולהביט על הנוף או לחלופין ליהנות ממופע בבמה המרכזית.

אחד מהדברים המיוחדים בטיילת שרובר הוא שלאורכה נשתלו כל שבעת המינים שארץ ישראל נשתבחה בהם – ולא רק! כל מי שמטייל בטיילת, מיד ישים לב לכמות העצים בה – בעיקר עצי זית אבל גם חרוב ודובדבן. ולמי שאוהב לשלב קצת היסטוריה עם כל היופי והטוב הזה, תדעו שבטיילת שרובר שוחזר מוביל מים מימי בית שני.

בשנת 1991, נבחרה הטיילת לייצג את ישראל בביאנלה של ונציה – אירוע אמנותי שבו אדריכלים מציגים את פרויקטים בתכנונם.

הטיילת השנייה נקראת טיילת האז על שם התורמים וולטר ואליס האז, מבעלי חברת שטראוס.

מבחינה טופוגרפית, הטיילת נבנתה כך שהיא בנויה על ראש הרכס ולכן שומרת על צורתו. מבנה הטיילת הוא בצורת אמת מים (עם קשתות) בניגוד לקו הישר של חומות העיר העתיקה. הטיילת, למביני דבר, נבנתה בסגנון ארט דקו "מנדטורי" – סגנון עיצוב שבשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים שמקורו בבריטניה והתמקד בצורות מתעקלות ובמשטחים חלקים ומלוטשים. לצד הטיילת נבנו רחבת מופעים, בית קפה, ומסעדה.

הטיילת השלישית נקראת טיילת גולדמן על שם הנדבן ריצ'רד גולדמן. הטיילת מחברת בין ארמון הנציב לשכונת ג'בל מוכבר. בקרבת הטיילת התגלתה בחפירות ארכאולוגיות אמת מים מתקופת החשמונאים!

5. לדמיונכם בלבד: מתקן האומגה הארוך בישראל!

הטיילת (או יותר נכון, הטיילות כפי שאתם יודעים עכשיו), יכלה להיות הרבה יותר אטרקטיבית ממה שהיא היום! לאורך השנים הוצגו לוועדה המקומית לתכנון ובנייה של ירושלים תוכניות נוספות שבסופו של דבר לא יצאו לאור. בין התוכניות שלא התממשו לצערינו הרב: רכבל שיחבר בין טיילת גולדמן לטיילת שרובר, מגדל תצפית המשקיף אל עבר הרי היהודה, מתחם מלונות ואירוח ואפילו מתקן אומגה שהיה אמור להיות הארוך ביותר בישראל ואורכו 784 מטרים! אולי בעתיד...