לוח אירועים
יש כרגע 35 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אוקטובר 2015
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

הצג את נובמבר

נובמבר 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

רחובות - עיר המדע וההדרים

חבל ארץ:  השפלה – רמלה רחובות מודיעין - רחובות
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  קל, 2 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  10 - גוש דן וחוף פלשת
מאפיינים:  מתאים למשפחות, הגעה בתחבורה ציבורית, רומנטי, מתאים לאופניים, ניתן לעשות בחשכה, טיול עירוני
נקודות ציון:  (182153, 647031) / (34.8101, 31.9157)
דירוג:  8.67
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  6/3/2013
איזור:  הרי ירושלים והשפלה
מפת אזור הרי ירושלים והשפלה
strName למפת המסלול למפת המסלול
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול


לפני שאתם נוסעים רחוק, לצפון לדרום ואפילו לחו"ל, מומלץ לכם לבקר במספר אתרים מרשימים וחוויתיים שנמצאים ברחובות ובסביבתה. רחובות, שהוקמה בשנת 1890, הייתה בסיס לפעילויות הן חקלאיות ומדעיות והן ביטחוניות. הסיור עובר במכון איילון, מכון סודי לייצור כדורים לנשק הסטן, ביקור במוזיאון הפרדס הראשון ובית האריזה ברחובות, סיור בפארק המדע שבמכון ויצמן ובית הנשיא הראשון, ביקור במושבה מזכרת בתיה, וקינוח בביקור בבית הרצל אשר ביער חולדה.

האתרים הללו מספרים את תולדות האזור בעבר ואת קורותיו בהווה בצורה חוויתי ומיוחדת. אסור לפספס.


מוזיאון מכון איילון

סיור במכון איילון, זה כמו חזרה במכונת זמן לתקופת טרם הקמת המדינה והפעילות החשאית של התעש הצעיר. הביקור מאוד חוויתי ומיוחד.

מוזיאון מכון איילון הוא האתר המשוחזר של אחד אחד ממכוני התעש הגדולים של ארגון ה'הגנה'. המכון, שהוקם ביוזמת יוסף אבידר, מנהל התעש מ1945-, נועד לייצור כדורים עבור הנשק האישי של חברי הפלמח - הסטן. לתהליך הייצור (שחלק מהמכונות הדרושות לו נרכשו כבר ב1938) נדרשו שני תנאים: א. מקום נרחב בו ניתן למקם את כל המכונות, החומרים ואמצעי הביקורת. ב. מקום מוסתר ומוסווה מפני גילוי בידי הבריטים.מפקדת ה'הגנה' החליטה על הקמת מכון תת קרקעי ב'גבעת הקיבוצים' שבין רחובות לנס ציונה, מקום הכשרה לגרעיני התיישבות לפני עלייתם על הקרקע. לאחר שהגבעה הוכשרה מחדש למגורי גרעין מתיישבים ונבחרה הקבוצה המתאימה- קבוצת 'הצופים' א (הקימו מאוחר יותר את מעגן מיכאל), הושלמו עבודות החפירה והיציקה בתוך 22 יום. המכון, שתוכנן בידי המהנדס יוסף אידלמן, הוקם בתוך בור בעומק 8 מ' , השתרע על שטח שאורכו 33 מ', רוחבו 8 מ', גובהו 3,5 מ' ועובי קירותיו0,5 מ'. המבנה כולו כוסה בעפר והושארו שני פתחים חשאיים. על פתח אחד ניצב תנור אפיה גדול, שהופעל בידי חברי הקיבוץ, אשר שיווקו את הלחם לכל הסביבה. על הפתח השני ניצבה מכונת כביסה, שגם היא שירתה את האזור והופעלה בידי חברות הקיבוץ. רק החברים והחברות שעבדו במכון ידעו על קיומו. רעש מכונת הכביסה ושכבת מזרונים שהוצמדה לתחתית התנור החרישו את רעש המכונות ואפשרו את שמירת הסודיות בדבר קיומו של המכון, שאפילו חלק מחברי הקיבוץ לא היו שותפים לה. כשהחלו, בקיץ 1947, ההכנות לאפשרות של עימות כולל עם הערבים, הובאה לגבעה הכשרת פלמח חפצי-בה לתגבור העובדים במכון.
עד מלחמת העצמאות יוצרו במכון, בהנהלתו של פסח (אברמוביץ) אילון, 2,25 מליון כדורי 9 ממ. תחמושת שהייתה חיונית ביותר ללוחמים בשלב הראשון של המלחמה. עד 1963 שימשה הגבעה אכסניה לגורמים שונים של התעשייה הביטחונית של מדינת ישראל.לאחר מכן הגבעה נעזבה וננטשה. מ1975- החלה פעילות של גופים שהייתה להם זיקה למקום, למען שיקום ושימור האתר. ב1986- הוקם ועד ציבורי ביוזמת חבר הצופים א לשעבר, שלמה הילל. לועד נשלחו נציגים מן התעשייה הצבאית, ארגון חברי ה'הגנה', קיבוץ מעגן מיכאל, עיריית רחובות,מכון וייצמן למדע, הקקל, החברה להגנת הטבע והמועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות, אשר קיבלה על עצמה את משימת השיקום. המוזיאון נחנך ב1987- והאתר מוחזק ומופעל בידי אנשיביס שדה 'שורק', שהתמקם בגבעה.

מוזיאון מכון איילון - גבעת הקיבוצים קריית המדע, רחובות 76326 טלפון: 089406552 ימים א'-ה': 16:00-08:30, יום ב': 18:00-08:30 (בחודשים מרץ-אוקטובר) יום ו': 12:00-08:30 שבת: 16:00-09:00 ראו גם אתר: www.shimur.com בשבתות וחגים, בכל שעה עגולה מתקיים סיור (15:00 סיור אחרון). יש לתאם הזמנת הדרכה וביקורים ולקבוצות ובודדים. שעות אחרות- עפי תאום מראש.


מוזיאון הפרדסנות

ליד מכון וייצמן ברחובות שוקם הפרדס הראשון שניטע במושבה, פרדס מינקוב, ובו בית אריזה משוחזר. לרחובות יש היסטוריה מפוארת של פרדסנות. בלב אזור התעשייה עתירת הידע בצפון העיר, בצמוד למכון וייצמן, מצוי הפרדס הראשון של המושבה, הידוע כפרדס מינקוב. באחרונה שוקם בית האריזה, ניטע פרדס חדש ובתוכנית לשקם מבנים נוספים במתחם.

את הפרדס בשטחו המקורי, 150 דונם, נטע זלמן מינקוב בשנת 1904, והוא ניטע בצד הדרך בין  יבנה לרמלה ולוד בנתיב דרך הים הקדומה. מינקוב קבע כי כל העבודה בפרדס תיעשה רק על ידי יהודים. מדובר בתקופת העלייה השנייה, ועשרות פועלים יהודים שהגיעו לרחובות נקלטו בידי מינקוב. סמוך לפרדס הקים מינקוב חצר מוקפת חומה עם שני שערים. ליד אחד מהם בנה רהט, שהיה ידוע בשם סביל בייארת מינקוב (בייארת - פרדס בערבית). בתוך החצר נבנו בית אריזה, מחסנים, אורוות, חדר אוכל ורחצה לעובדים וחדר לשומר (ששוקם ממש בימים אלה). בפינה הצפון-מזרחית הוקם מבנה בן שתי קומות, כאשר בקומה השנייה היה משרדו של מנהל הפרדס ועל הגג פעמון שהכריז על תחילת העבודה וסיומה. מעבר לחומה נבנתה בריכת אגירה גדולה להשקיה, שנוצלה גם לשחייה. הבריכה נשמרה במצב סביר. מינקוב מת בשנת 1911. המשפחה ירדה מנכסיה וחלקים מהפרדס נמכרו. הבעלים האחרון של 50 דונם מתוך הפרדס המקורי, כולל החצר (2.5 דונם) הוא עוד בן ציון צנעני מרחובות, שעבד בילדותו בפרדסי הסביבה. הגעתי למסקנה שלא אוכל לעמוד לבדי במימון פרויקט השימור של המבנים שהלכו ונהרסו, והחלטתי לתרום עשרה דונמים לרשות הציבור, מספר צנעני.

בשנת 1995 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את תבע הפרויקט (רח-2005 ח/1) לגבי עשרת הדונמים בתוכם אתר לשימור. עבודות השימור החלו ב-1998, וכמו בכל פרויקט שימור התעוררה בעיית המימון. עלות העבודות נאמדת בכשני מיליון דולרים. כאן נכנס לתמונה נכדו של אחיו של זלמן מינקוב, איש העסקים השווייצרי פרנסיס מינקוב. על כניסתו של פרנסיס לתמונה אחראים נשיא המועצה לשימור אתרים, שלמה הלל, ומי ששימשה שנים רבות מנהלת סניף החברה להגנת הטבע ברחובות, ישראלה קומפטון. הלל, באחד מביקוריו בשווייץ נועד עם פרנסיס ועניין אותו בפרויקט. זה נענה לאתגר והכריז כי יתרום מיליון דולר (בשלבים), אם עיריית רחובות תשקיע סכום זהה. העירייה לא יכלה לסרב.

שילוב בין ישן לחדש - בשלב הראשון ניטע פרדס, אולם להבדיל מהפרדס המקורי, ניטעו בו כל זני ההדר הקיימים כיום. בשלב שני שיקמו את בית האריזה שפתוח לקהל (בתיאום מראש). בית האריזה ממחיש את תהליכי האריזה בתקופות השונות והוא מושך ילדים ומבוגרים כאחד. את התצוגה הכינה חברת תמוז. המבנה עצמו, בשטח של כ-100 מר, בנוי כיתר המבנים מאבני כורכר שטויחו. הגג עשוי רעפים מרסליים שנאספו מבתי אריזה שפורקו. בחזית ישנה סככת פח, כפי שהיתה במבנה המקורי. הרצפה עשויה עץ כדי למנוע פגיעה בפרי. מהחלונות עדיין נשקף נוף פסטורלי של שדות וחורשת אקליפטוסים.

תיאום ביקורים באתר שנמצא עדיין בשיפוצים אך פתוח לבקשת הקהל בתאום מראש דרך  כרמית רפפורט טל': 089300585 או 089406552.


גן המדע במכון ויצמן

סיפור ידוע של אוסקר ויילד מספר על ענק שלא הצליח להפיק הנאה ותועלת מגנו, כל עוד לא הרשה לחבורת ילדים לשחק ולהשתובב בין עצי הגן. במובן מסוים, גן המדע על-שם קלור,הפועל בקמפוס המטופח של מכון ויצמן למדע, מזכיר את גנו של הענק. מדעני המכון לא היו יכולים ליהנות מתכנון הגן ומוצגיו ללא מעורבותם הפעילה של הילדים בהפעלתו. המבקרים בגן לא היו יכולים ליהנות ממוצגים מושכים ומלהיבים, אילמלא המדענים שתכננו ובנו אותם. כך, למעשה, גן המדע על-שם קלור מאפשר לילדים ולמדענים גם יחד -  כל אחד על פי דרכו -  ליהנות מעשייה מדעית תוך התענגות על יופיו של הטבע.

בין עצי הגן ממוקמים מתקנים ומוצגים שונים שמאפשרים למבקרים במקום ללמוד תוך כדי משחק והתנסות בגוף ראשון, על עקרונות מדעיים ותופעות טבע. אפשר לומר שהתפיסה הכוללת שהנחתה את מתכנני גן המדע על-שם קלור נובעת בין היתר מהכרת הרגלי הבילוי של תושבי ישראל, הנוהגים לבלות זמן רב תחת כיפת השמיים. העובדה שהמוצגים ממוקמים בשטח פתוח, לעתים על משטח מרוצף ולעתים על הקרקע הטבעית עצמה, מאפשרת להמחיש עקרונות מדעיים וטכנולוגיים שונים, באמצעות מתקנים ומכשירים אמיתיים (ולא באמצעות דגמים).

גן המדע עש קלור הוא מוזיאון מדע, יחיד מסוגו בעולם תחת כיפת השמים אשר הוקם במטרה לקרב בני נוער ומבוגרים למדע ולהבין תופעות טבע המוסברות הדרך חווייתי ומרתקת. תופעות מדע כגון קרינת השמש, הרוח והמים, ממלאים תפקיד חשוב בחלק ממוצגי הגן. בגן תוכלו להפעיל מנופים ולבנות גשרים, לקפוץ על הירח ללכת על בורק, לדבר בלחש ולהישמע מרחוק, ליצור קשת בלי ענן, להסתובב בעמידה הלי להניע רגלים ועוד.... לאתר האינטרנט של גן המדע.

שעות פתיחה: בחודשים ספטמבר - יוני  בימים ב' עד ה' בין 10:00 ל-17:00 ביום ו' בין 10:00 ל-14:00.  שעות פתיחה בקיץ, יולי ואוגוסט  -בימים ב' עד ה' בין 8:30 ל-12:30 ובין 17:00 ל-20:30  ביום ו' בין 8:30 ל-14:00

מחירי כניסה - מבוגר 30 שח, ילדים 20שח , כרטיס משפחתי - 90 שח.


בית הנשיא ויצמן

במכון ויצמן, שהוקם בשנת 1934 ונקרא בתיחלה מכון זיו, הקים הנשיא הראשון של מדינת ישראל, דר חיים ויצמן את ביתו. חיים ויצמן שהיה לפני כן יושב ראש ההסתדרות הציונית העולמית היה אישיות מיוחדת במינה, הן בפעילות המדעית שעשה בתחום הכימיה (יותר מ-100 פטנטים רשומים על שמו) והם בפעילות המדינית הדיפלומטית שלו למען ישראל והעם היהודי (הצהרת בלפור ועוד) לאורך כל חייו.  בבית המפואר, אשר שופץ ושוחזר לאחרונה, ניתן ללמוד על חייו ופועלו שלדר חיים ויצמן ואישתו וורה, להתרשם מאורך החיים הנשיאותי כמו גם בהאשנים הרבים, שועי עולם איתם הוא היה בקשר. ביתו נמצא בסוף הכביש הראשי מהכניסה למכון ויצמן.

מזכרת בתיה הישוב הקטן וההיסטורי הנמצא סמוך לרחובות זכור לכולנו היטב מהסרט 'שירת הסירנה'. אבל להוציא את נח חברה המיתולוגי של טלילה גיבורת הספר, יש במקום גם מוזיאון קטן שנעים לבקר בו וללמוד על ההיסטוריה של המקום. המוזיאון שוכן בבית שנבנה עם ראשית ההתיישבות במקום, בית פקידות הברון.במושבה קיים מסלול סיור העובר במספר אתרים מראשית ההתיישבות.
רקע היסטורי
מזכרת בתיה, מושבה במרחק 5 קמ דרומית מזרחית לרחובות, נוסדה ב- 1883 על ידי 11 משפחות של איכרים, עובדי אדמה מנעוריהם, יוצאי רוסיה הלבנה. הרב שמואל מוהליבר העלה לפני הברון רוטשילד את הרעיון להקים מושבה של יהודים עובדי אדמה מרוסיה בארץ ישראל. תחילה עלו ארצה 11 ראשי משפחה והתקבלו לעבודה במקוה ישראל. העולים עמדו על כך שמושבתם תתבסס על תבואה, כפי שהורגלו ברוסיה, ולא על מטעים. לבסוף נרכשה אדמת פלחה טובה מן הכפר עקיר. הברון רוטשילד היה זה שרכש את האדמה ואת הציוד החקלאי ובנה את בתי המגורים. הודות ליכולתם ולניסיונם החקלאי הצליחו המתיישבים לגדל יבול נאה בתוך זמן קצר, אולם סכסוכים על רקע הדרישה של פקידי הברון להעדיף את המטעים על פני הפלחה העכירו את יחסי האיכרים והפקידות. המושבה נקראת תחילה בשם המקראי עקרון, ומאוחר יותר הוסב שמה למזכרת בתיה, על שם אמו של הברון, לפי בקשתו. המושבה הצטיינה במשך כל השנים בפשטות החיים של תושביה ושמרה על צביונה הכפרי, שבלט במיוחד על רקע המושבות האחרות באזור, שהפכו זה מכבר לערים. מזכרת בתיה מילאה תפקידים חשובים בהגנה ובביטחון בתקופות שונות, החל ממלחמת העולם הראשונה ועד מלחמת העצמאות. בתקופת המנדט היתה במקום תחנה של משטרת היישובים העבריים, אשר איבטחה את כל הדרכים באזור. במלחמת העצמאות שימשה המושבה כבסיס התארגנות לשיירות העולים לירושלים הנצורה וכבית חולים שדה בקרבות לטרון.
המוזיאון
המוזיאון שוכן בבית שנבנה עם ראשית ההתיישבות במקום, בית פקידות הברון. במשך כל השנים שימש הבית כבית ציבור. היתה בו כיתת לימוד, ובקומה העליונה שכנה תחנת איתות של משטרת היישובים העבריים. המוזיאון, שנחנך ב- 1987, שם לו למטרה להמחיש את הווי החיים של מושבה חלוצית בארץ ישראל. המוזיאון מתעד ומשמר את ההיסטוריה של המושבה, משחזר מבנים ומתקנים ומפעילם במתכונתם המקורית. התצוגה מחולקת למדורים הבאים: תולדות המושבה, החינוך במושבה, חקלאות במושבה, שחזור בית הכנסת הראשון, חדר הביטחון ובו תצוגה על תולדות ההגנה והשמירה במושבה, בית מגורים טיפוסי ובו רהיטים וחפצי בית. המוזיאון מקיים טיולים, סיורים, הרצאות ומשחקי הפעלה. במושבה קיים מסלול סיור העובר במספר אתרים מראשית ההתיישבות, וביניהם: בית הכנסת הגדול; הנפחייה הישנה - נפחיית אשבל (אחד הנפחים הראשונים בעלייה הראשונה), ולצדה גם הפסלים שיצר בנו של הנפח; בית משק הברון, באר אנטיליה משוחזרת ופעילה והבאר הראשונה עם מנוע חשמלי; בית מרקחת; חצר איכרים טיפוסית; משוריין מקורי ממלחמת העצמאות; בית העלמין ובו קברות המייסדים ואחוזת הקבר של הרב מוהליבר.
אתר האינטרנט של המוזיאון: http://www.mazkeret.org/museum
שעות ביקור: ימים א'-ה', 13.00-08.00 יום ו' 12.00-08.00 ימי שבת 13.30-09.30 (מומלץ להתקשר מראש). בחגים: פתוח ביום העצמאות .
משך הביקור: שעה עד שלוש שעות  הדרכה באתר: בתיאום מראש ובתשלום נוסף; ההדרכה כוללת סיור באתרים נוספים.
חומר רקע: ניתן לרכוש במקום חוברות וגלויות הערות: במקום חזיון אור קולי בעברית בלבד באורך של 17 דקות. 
ניתן לערוך במקום אירועי תרבות במתחם המשוחזר. איך מגיעים: אוטובוס: קו 26 מרחובות.

סמוך למוזיאון ישנו בית קפה איכותי בשם קזרמה שנעים לעצור בו לאחר הביקור. טלפון - 089358808. לאלו שרוצים להשאר ללון במזכרת בתיה מוזמנים להנות מהפינה של מיכל טלפון 089340415 שמפעילה גם חנות תכשיטים ומתנות.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
משק שמואלי
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
על חבלים
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חוות סודות ההיביסקוס
10% הנחה!
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 4 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9
מכון איילון רחובות - ofersim 6/11/2010 20:54 דירוג: 9
פרדס מינקוב - 25/4/2007 15:42

 
Share
מוזיאון מכון איילון
מוזיאון מכון איילון

צילום: יוחאי כורם
מוזיאון מכון איילוןמודל של מכון איילון
מודל של מכון איילון

צילום: יוחאי כורם
מודל של מכון איילון


המכבסה שהסתירה את הכניסה
המכבסה שהסתירה את הכניסה

צילום: יוחאי כורם
המכבסה שהסתירה את הכניסה


גן המדע במכון וייצמן
גן המדע במכון וייצמן

צילום: יוחאי כורם
גן המדע במכון וייצמן


מוזיאון הפרדסנות
מוזיאון הפרדסנות

צילום: יוחאי כורם
מוזיאון הפרדסנות


מזכרת בתיה
מזכרת בתיה

צילום: יוחאי כורם
מזכרת בתיה