עין מטע חרבת חנות ושביל הקיסר

בקיץ החם מומלץ לשהות במקומות מוצלים וקרירים והפעם מסלול המשלב ביקור בשני מעיינות והליכה בשביל הקיסר, שביל יפהפה שיורד לעבר עמק האלה. הטיול מתאים לכל עונות השנה. הוא אינו קשה ומתאים לכולם. המסלול המתואר מתאים ליום שלם אך ניתן לוותר על חלקים ממנו. יש להביא פנס
עודכן לאחרונה: 1/11/2015

דירוג

8.1
18

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


בינוני, 5 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםמתאים למשפחותרומנטימתאים לאופנייםמעגליטיול פריחהמתאים לכלבים

איך מטיילים

הסיור בחרבת חנות, עין מטע ושביל הקיסר מתאים לכל גיל, והוא בנוי משני חלקים שניתן לעשות לחוד או ביחד:

  • אפשרות ראשונה: טיול מעגלי לעין מטע ועין תנור. הסיור מתחיל ומסתיים בחרבת חנות [4], אורכו כ-1.5 קילומטר, והוא כולל עליה לא קשה בסופו.
  • אפשרות שנייה: טיול קווי ההולך בירידה קלה של כ-3 קילומטרים מחרבת חנות [4], לאורך שביל הקיסר עד לנקודת בית הבד [3].
  • הטיול אינו מתאים לעגלות, מחייב מנשאים או הליכה רגלית.

איך מגיעים

עולים על כביש ירושלים-תל אביב (מספר 1) ונוסעים לכיוון ירושלים (לירושלמים - לכיוון תל אביב) עד מחלף שער הגיא. פונים דרומה בכיוון בית-שמש וכביש 38. בדרך עוברים ליד הישובים צרעה ואשתאול שנקראים כך בעקבות הסיפור המקראי שמספר על הולדתו של שמשון הגיבור "בין צרעה ואשתאול", שהיו באזור זה. עוברים על פני העיר בית שמש. חולפים על-פני מנזר בית-ג'ימאל ונוסעים עד לצומת האלה. בצומת פונים שמאלה (מזרחה) בכביש 375 ועוברים משמאל את קיבוץ נתיב הל"ה [1] ואת תחנת הלווינות של עמק האלה. בצומת עדולם וצומת עציונה [2] ממשיכים ישר ומטפסים עם הכביש לכיוון צור-הדסה ומבוא ביתר.

סיום המסלול:  כשלושה קילומטרים מצומת עציונה נראה מצד ימין של הכביש חניון קק"ל ובו מקום לחנות את הרכבים [3] זהו בית בד, בו מסתיים המסלול הרגלי של שביל הקיסר. מומלץ להשאיר כאן רכב אחד. (למי שאין שני רכבים, לא נורא - לתפוס טרמפ קצר בחזרה לנקודת ההתחלה).

נקודת ההתחלה: מבית הבד [3] ממשיכים עוד כ-3 קילומטרים במעלה כביש 375 עד לחרבת חנות [4] משמאל לכביש, כק"מ וחצי לפני המושב מטע. המקום מוסדר ונוח לחנות את הרכב, שולחנות פיקניק, מפה ושלטי הסבר.

חרבת חנות

שמה של חרבת חנות (חרבת אל חאן) והממצאים בה, מעידים על היותה תחנת דרכים בעבר בדרך שעברה מעמק האלה בואכה ירושלים, הדרך נקראית דרך הקיסר. בחרבת חנות נמצא מבנה קדום ובו רצפת פסיפס, מאגר מים קדום וגת בעלת משטח דריכה מרוצף בפסיפס לבן. הפסיפס הינו שריד לכניסה ביזנטית מהמאה השישית לספירה שנבנתה במקום, לפני הפיכת המקום לחאן. בחרבת חנות הושאר הפסיפס כפי שהוא נמצא בחפירות הארכיאולוגיות ולא הועבר למוזיאון כדי לשמור על אוטנטיות המבנה. על מנת לשמור על הפסיפס כיסו אותו בחול. עד שנת 2012 המבקרים במקום היו מוזמנים לחוש מהי עבודת הארכיאולוג ולחשוף את הפסיפס המרהיב  אשר כולל מוטיבים מוכרים מפסיפסים של בעלי חיים ועוד על ידי הזזת החול. בשנת 2012 הושחת הפסיפס ועל קירות המבנה רוססו הכתובות "עומק ההרס כעומק החילול" ו "שוקה אתה הבא בתור" כאשר שוקה מתייחס ליהושע (שוקה) דורפמן, מנכ"ל רשות העתיקות. נכון לשנת 2015 שופץ הנזק ונמצא תחת פיקוח.

עין מטע ועין תנור

מחרבת חנות [4], נצא למסלול מעגלי לעבר עין מטע ועין תנור. המסלול הוא מעגלי, אורכו כק"מ וחצי והוא כולל עליה בסופו חזרה לחרבת חנות. הירידה למעיינות מומלצת מאוד למרות העליה בסוף המסלול. מי שלא רוצה יכול להמשיך ישר לתאור המסלול בשביל הקיסר הממשיך מחרבת חנות.

מחניון חרבת חנות יוצאת דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. לאחר כ-2 דקות הליכה דרך העפר מתפצלת לדרך עפר נוספת המסומנת בצבע אדום ולשביל הליכה המסומן בסימון שבילים שחור.  אנו נרד עם השביל השחור במורד השלוחה לעבר עין מטע [5] הנמצא בנחל זנוח. את המעיין קל למצוא והוא נמצא בסמוך לעצי אקליפטוסים גדולים ולמספר מבנים נטושים. מי המעיין מתנקזים לבריכה קטנה ולא עמוקה שנעים לטבול בה את הרגליים.

מעין מטע נמשיך לביקור במעיין נוסף - עין תנור [6]. כדי להגיע למעיין נחזור מעט על עקבותינו ולאחר כ-50 מטרים נגיע למפגש עם דרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום היורדת בנחל לכיוון מערב.  נלך בדרך עפר זו כ- 300 מטרים מערבה (עם הנחל) . לאחר הליכה קצרה זו, ישנה פניה שמאלה מדרך העפר לעין תנור [6]. נקודת הפניה שמאלה למעין, מסומנת בסימון שבילים שקוף שמאלה מדרך העפר. הפניה הזו אינה ברורה דיה ויש לשים לב היטב לסימון על האבן בצד הדרך המעיד על הפניה שמאלה למעין.

עין תנור הינו מעיין נקבה אשר נמצא בין עצי תאנה ולימון מרשימים. הנקבה נחצבה כדי להגיע עמוק יותר לעבר מקור המים כדי להגדיל את שפיעתו. המים בנקבה מגיעים במקומות העמוקים ביותר עד הברך ובעזרת פנס מומלץ להיכנס לנקבה עד סופה. לאחר הביקור במעין נחזור על עקבותינו, בחזרה לשביל השחור ועימו נעלה בחזרה לחרבת חנות כדי להתחיל את ההליכה בשביל הקיסר.

שביל הקיסר

כאמור לעייל, חרבת חנות הייתה תחנת דרכים בדרך שעלתה מעמק האלה לעבר ירושלים. דרך העוברת למעשה באותו נתיב של כביש 375. עמק האלה מוכר היטב מסיפור הקרב הגדול שנערך בין בני-ישראל פלשתים, קרב שבסופו של דבר הוכרע בדו-קרב בין דוד לגוליית הענק. מחרבת חנות יורד שביל המסומן בסימון שבילים אדום.

  • שימו לב: עד 2015 עבר תוואי שביל ישראל בדרך הקיסר. התוואי הוסט לדרך נוף נחל זנוח, אך שעוד תבחינו בשאריות מהסימון הישן של שביל ישראל במקביל לסימון האדום.

השביל מתפתל לאיטו על שלוחה יפה היורדת מהרי ירושלים מזרחה בין נחל זנוח מצפון לנחל צרצר מדרום. תוך כדי הליכה נחשף מפעם לפעם נוף השפלה הנמוכה ובימים עם ראות טובה ניתן לראות את מישור החוף, אשדוד וגוש דן. ההליכה עוברת בין עצי אורן, אלת המסטיק, אלון מצוי, קטלב מצוי ועוד. בינם, בהתאם לעונות השנה צובעים הפרחים את הקרקע. פעמונית קיפחת (גבוהה), עירית גדולה, רקפת מצויה, דמומית קטנת פרי, דרדר כחול, דם המכבים, חצב מצוי, פשתה שעירה, נץ-חלב צרפתי ועוד ועוד, פשוט לא להפסיק לצלם.

לאחר כ-1.5 ק"מ של הליכה נעימה, נגיע למקום בו חוצה השביל את הכביש [7]. מעט לפני החצייה ניתן לראות בור מים חצוב בצלע שהתמלא בתקופות החורף. הבור, הייחודי בכך שיש לו עמוד תמיכה באמצעו, שימש להרוות את צימאונם של ההולכים ושבים הצמאים וכמובן גם את בהמות המשא שאיתם. חוצים את הכביש וממשיכים עם השביל. תוך כדי הליכה, סביר כי תפגשו, במיוחד בסופי שבוע, רוכבי אופניים שדוהרים במורד השביל האתגרי לאופניים. האתגר הוא כמובן לרדת בכל מדרגות הסלע מבלי להוריד רגל או ליפול.

גם הרומאים ידעו כי השביל קשה להליכה ולכן ניתן לראות מדרגות חצובות בסלע במספר מקומות. לא ברור כיום האם המדרגות היו כפי שניתן לראותן היו או שמא הן היו מכוסות במצע כלשהו. לאחר כק"מ וחצי נוספים, נגיע לסוף המסלול שם ניתן לראות בורג משוחזר של בית בד קדום. בית הבד [3] שימש כמקום לעשיית שמן זית וכלל שני שלבים מרכזיים. הראשון פריכת הזיתים בעזרת כעין "אבני ריחים". השלב השני היה סחיטת הזיתים השבורים ומיצוי השמן הזית מהם. לשם כך הכניסו אותם לסלים הנקראים עקלים, והניחו ערמה של עקלים כאלו מתחת לבורג גדול שהיה משמש ללחיצתם וסחיטת השמן שניגר לבור אגירה.

בבית הבד, יחכה לנו הרכב השני וכאן נסיים את מסלול שביל הקיסר. להלן פירוט של אתרים נוספים באזור שכדאי לבקר בהם הראשון בהם, עין קובי הוא בבחינת חובה.

עין קובי – מעין ומסלול מעגלי קצר

בשלב הזה התיאבון נפתח לשכשוך בבריכת מים ממימי מעיין. לשם כך ניסע עוד מספר ק"מ מזרחה בכביש שבו באנו - 375. לאחר מבוא בית"ר וצור הדסה נראה מצד שמאל כניסה לפארק בגין. נתעקל עם הכביש שהופך לדרך עפר טובה ימינה בירידה המסומנת בסימון שבילים ירוק. בצומת הראשונה שמצטלבת עם סימון שבילים שחור נחנה בצד הדרך את המכונית ונצעד כ-30 מטרים שמאלה לעבר שרידי הכפר הערבי קאבו שתושביו נמלטו במלחמת העצמאות במבצע ''אל ההר''. הכפר הערבי משמר בשמו את הישוב הקדום קובי שנזכר בתלמוד. בחורבה אפשר לראות כיום שרידים בני כ-1700 שנה מהתקופה הביזנטית.

המעיין של הכפר, הלא הוא מחוז חפצינו הינו מעיין שכבה אשר נובע לתוך חדר תת קרקעי עם קשתות המשמש כמערכת איגום קדומה שמטרתה הייתה לאגור מים לשתיה ולהוביל את יתרת המים לגידולים החקלאיים דרך מנהרה לעבר מאגר מים חיצוני וממנו לתעלות השלחין. ליד המעיין נוכל לראות מסגד נטוש בתוך מבנה מהתקופה הביזנטית. הביקור במעין הוא נחמד ולמי שיש אומץ להתגבר על הקור הראשוני מומלץ בחום לטבול במי המעיין. הבוסתנים סביב מעודדים ליהנות מפיקניק איכותי. אולי מעט לפני האוכל שווה ליהנות ממסלול מעגלי בנחל קובי. המסלול אינו קשה ולוקח כשעה.

המסלול המסומן בסימון שבילים אדום והיורד מהמעיין אינו ארוך והוא יפיפיה עם נוף שגורם לתחושת השתאות. אחרי הליכה של חצי ק"מ בירידה המוקפת בצמחיה עבותה, נחבור עם דרך העפר המסומנת בסימון שבילים ירוק. דרך זו היתה בעבר דרך הפטרולים מול הגבול עם ירדן לפני שנת 1967. נפנה ימינה עם השביל ולאחר הליכה לא ארוכה אך בעליה, נגיע למכוניות.

קיבוץ נתיב הל"ה

נתיב הל"ה אשר נקרא על שם השיירה המפורסמת בפיקודו של דני מס אשר במרץ 1948 הלכה רגלית לסייע ליישובי גוש עציון הנצורים. השיירה פגשה בדרכה ברועה ערבי. החיילים והמפקד התלבטו האם לשחררו או להורגו (לא הייתה אפשרות לצרף אותו למסע). הם החליטו לשחררו והוא חזר לכפרו שם הזעיק מאות אנשים ואלה ארבו לשיירה. הקרב היה ארוך ובסופו נשארו ללוחמי הל"ה רק אבנים אולם הם נלחמו גם בעזרתם. בסופו של הקרב כל הלוחמים נהרגו. בקיבוץ אנדרטה ובית תרבות על שם הל"ה.

גבעת התורמוסים (תל שוכה)

בחודשים מרץ - אפריל, פורחים התורמוסים במלוא הדרם. מומלץ לקנח את הטיול בגבעת התורמוסים הסמוכה. לשם כך, יש לחזור בכביש 375 לעבר צומת האלה כק"מ לאחר הפניה שמאלה לקיבוץ נתיב הל"ה, ישנה פניה שמלאה לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. המובילה לגבעת התורמוסים (תל שוכה). פשוט להחנות את הרכב ולעלות לתל עם השביל הכחול. שימו לב כי התורמוס הוא פרח מוגן ואין לקטוף אותו.

לתחילת המסלול >>

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 17 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.1
יש מים בשני המעיינות - gili1973 13/12/2009 16:59 דירוג: 9
מסלול שביל קיסר - איתי 7/1/2008 09:42 דירוג: 7
מסלול מקסים - קובי 27/10/2007 19:50 דירוג: 7
עין מטע - רינה 3/10/2007 11:10 דירוג: 8
חרבת חנות ושביל הקיסר - קארין 28/4/2007 18:15 דירוג: 9
חרבת חנות - אייל 7/1/2007 18:43

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

אין דיונים בפורום בנושא זה
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק