כל המידע על צב ביצות

מין יחיד בישראל ממשפחת הצבים הביצתיים. אורך שיריונו עד 23 סמ ומשקלו עד 1.8 קג. דומה במקצת לצב היבשה, אך שריונו שטוח יחסית. ראשו חלק ועטוי כיסוי קרני שאינו מחולק למגינים. הזכר קטן במקצת מן הנקבה והוא ניכר בזנבו הארוך מזה של הנקבה, ובשריון גחונו, שהוא קעור במקצת. הגחון של הנקבה שטוח או קמור במקצת.

רגליו צווארו וזנבו ארוכים יחסית. צב הביצות זריז יותר מצב היבשה המגושם. אצבעותיו מצויידות בטפרים ארוכים וחדים ומאוחות בקרומי שחייה. אינו מיטיב לשחות כצב הרך וכצבים הימיים, אך מסוגל לנוע במים בשחייה.

צבע השריון של הבוגרים, חום-זיתי. צבע השריון של הצעירים נוטה לירקרק כהה. שריון הגחון זרוע כתמים ורודים על רקע שחרחר. על הרגליים, הצוואר והזנב ערוכים לסירוגין פסים עדינים שצבעם שחור וצהבהב או ורוד.

באיזורים הסמוכים לים התיכון מדרום לבלקן ועד ישראל חי תת המין Mauremys caspica rivulata. בישראל שוכן צב הביצות בצפון הארץ ובמרכזה. מאכלס מקווי מים מתוקים, ביצות, נהרות, אגמים בריכות מדגה ובריכות חימצון. בעבר היה מאד שכיח בחולה אך עם ייבוש הביצות התמעטה האוכלוסיה שהתאוששה בשנים האחרונות עם הצפת שטחים נוספים בחולה.

מבלה את רוב זמנו במים, ויוצא מהם להתחמם בשמש. נח על אחד העצמים הבולטים מהמים ומשתזף לעיתים מספר שעות. בהופיע בן-אדם בסביבה הוא נמלט למים או מסתתר בבוץ בקרקעית.

ניזון מן החי והצומח: מצמחי מים, אצות, חסרי חוליות, חולייתנים קטנים ואף פגרים. בשעה שהוא אוכל טרף גדול הוא מחזיק בו ברגליו הקדמיות וקורע נתחים ממנו בלסותיו החזקות.