כל המידע על מבשלת בירה ערבה

הנופים חסרי המעש של הערבה מקלים על הדמיון המבקש לקרוא לשיירות הנבטים. גמלים וחמורים עמוסים שוב מהלכים בדרך הבשמים, מובילים קטורת ובשמים מההרים של עומאן, שם צומחים עצי הבוסווליה מהם מפיקים את שרף הלבונה ומהרי תימן וסומלי שם גדלים עצי הבלזמאודנדרון, מהם מופקים שמן ובושם המור.

מור ולבונה, תשוקתם של העולם ההליניסטי והרומי, שימשו לטקסי פולחן וטהרה, לבישום העור ולקבורה. הם שהביאו את המסחר בדרך הבשמים לשיאו ושנתנו לדרך את שמה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
צילום: איתיאל ציון

"קצרה" היה שמו של אחד הערוצים בהם הילכו אותן השיירות, והוא השם שאוהד והדס כץ בחרו לבירה אותה הם מייצרים במבשלת בירה ערבה צוקים. "הנבטים", הוא מסביר "היו חלק מאלה שהעבירו בירה לאירופה".

אגרונום וטכנולוגית מזון שהגיעו לצוקים לפני עשר שנים והתחילו לעשות בירה בבית, עד שלפנישלוש שנים החליטו לפתוח את המבשלה הקטנה, הממוקמת בין אורסולה, ל-Route 90'. כמות הייצור עולה בהתמדה וכרגע היא עומדת על 17 אלף ליטר בשנה. ענבר כהה או בלונד, לא מסוננות ולא מפוסטרות, המשווקות בעיקר בדרום.

התיירות לערבה מתפתחת כל הזמן, אבל כלום לא ישתווה לתנועה שהייתה שם פעם, מזמן, כשמסחר שלם של מנעמי החיים עבר במקום בדרכו ממזרח למערב. "כל 15 ק"מ הייתה איזו מצודה ששימשה להתרעננות", אומר לי כץ ואני מחייכת למחשבה שבכל אחת מאלה היה מקובע ברז בירה אחד.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
צילום: איתיאל ציון

המחיר לבקבוק: 15 ₪, זהה למחיר שגובים השכנים שלו, אבל אם יש הנחת ארגז.

שעות פתיחה: המקום פתוח בימי שישי בצהריים ובקיץ בימי חמישי בערב. כל השאר בתיאום מראש בטלפון: 073-7824731

איפה מטיילים בסביבה?

בצפון הערבה יש לא מעט אטרקציות, בתוך מסלול נהדר אחד בקניון ורדית ובנחל אוביל. יש לקחת בחשבון שזהו מסלול מאתגר ומיועד למיטיבי לכת. אז מה למעשה מחכה לכם שם? המון מים בגבים (בעיקר אחרי הגשמים), סולמות, תצפיות יפות, ואפילו חניון לילה - למי מכם שיחליט להישאר לישון במלון אלף הכוכבים.