יש לכם עסק? פרסמו אצלנו ››
איפה תטיילו?
מה תעשו?
עוד בלמטייל
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
רשימת ציוד
מגדירים
עקבו אחרינו
מומלץ טיולי

בלה

04-983-0730
תמונה של הילה אלפרט
”…בתפריט שלהם, הדובר איטלקית, יש נוכחות של טעמי שלגאר מהעיר הגדולה: כמהין, נגיעות אסייתיות וטעם של ערמונים…“

נוסעים רבים פקדו את הארץ במאה ה-19, מתעדים רשמיהם ביומנים. בהם הייתה גם הפמליה המלכותית של הנסיך הגרמני פיקלר-מוסקאו, שהרכיבה בעמק יזרעאל העירה בלבו את היפות שבמילים:

"הארץ המובטחת האמיתית משתרעת לפנינו: לכל עבר ישנן מדשאות ומקומות מרעה דשנים... ואמנם חושבני שיהיה כאן די מספוא לכל חילות הפרשים של אסיה ואירופה, במיוחד באביב. אך בסוף הקיץ יבש המרעה ונשאר ממנו רק מעין אפר טיטי, והקרקע נסדקה על-ידי החום עד כדי כך, שכמעט ואין לעבור בה על-גבי סוסים... אילו היו מעבדים שטח זה, יכול היה להיות כאן גן-עדן..."
 


צילום: איתיאל ציון
 

את שייחל אז הנסיך, מימשו חלוצי המאה העשרים, ובראשם גואל האדמות יהושע חנקין. מאהבים לרוב קמו לעבד את אדמת העמק והצמיחו חקלאות לתפארת מצפון לדרום. במושב היוגב, שהקימו העולים מגרמניה ורומניה זה ב-49', גדל עידן ליפשיץ. שנים הוא עבד במטבחים של מסעדות תל אביב, עד שלפני ארבע שנים פתח ביחד עם ליאור גולן, בן קיבוץ דליה וחבר ילדות, את מסעדת בלה בתוך גן יפהפה במושב בית שערים.

כשעידן בישל במטבחי עילית, ליאור ניהל מסעדות טרנדיות, ולשניהם היה ברור שיום אחד יחזרו לעמק ויפתחו מקום משלהם, להמשיך את השותפות העסקית שהחלה בבית הספר, אז ליאור היה גונב תלושים לחדר האוכל של הקיבוץ, ועידן היה מוכר אותם, עד שעלו עליהם והם הופרדו.

אחרי שהעמק החזיר אליו את שני הבנים מתל אביב, הם מביאים את תל אביב אליו, ובתפריט שלהם, הדובר איטלקית, יש נוכחות של טעמי שלגאר מהעיר הגדולה: כמהין, נגיעות אסייתיות וטביעת אצבע ברורה של ירון שלו, השף שתחתיו עבד ליפשיץ, שמביאה טעם מובהק של ערמונים, שאותם ליפשיץ מיטיב לשדך למנות של פסטות ודגים. ניוקי הערמונים, הפיצה ומנת הקלמרי קריספי עם האבוקדו הן דוגמה למנות המציעות טעמים ומרקמים שלא מרגיזים אף אחד, פונים למכנה המשותף של כל המשפחה, ועושים את זה בהשתדלות מלאה, בהקפדה.

את דרך המטבחים החל ליפשיץ כשוטף כלים אצל שכן מהמושב שלו, דורון בר און, נכד למייסדי היוגב. במשך שנים ניהל בראון קייטרינג גדול ומצליח, עד שהעביר אותו הלאה, ועכשיו ביחד עם ענת אשתו פתח בנחלת ילדותו את המסעדה שלו iCook, שבה הוא מעביר סדנאות ומקיים אירועים פרטיים. בימי חמישי בערב המקום נפתח לקהל ומוגשת בו ארוחת טפסים, ובשישי בבוקר הוא שב ונפתח לארוחת בראנץ'. המטבח עושה שימוש בחומרי הגלם של השכנים, יהודים וערבים, ועושה שימוש גם בירקות סוג ב', כי שפים שצמחו מתוך השדות, נושאים בתוכם מאמץ אבות, ולא יעלה על הדעת שיפנו גבם לירק רק כי הכה בו הברד.

במקום צומח אוכל המבטא היטב את השכלתו של האיש, את השנים שעשה בארצות הברית ואת ימיו בקייטרינג. בר און היה מראשוני המנסחים של השגור היום בצלחות – חיבור בין תוצרת חקלאית, צמחי בר, מטבח ערבי ומטבחי עולים. גן עדן קטן מחזיונו של נסיך גרמני, שרכב על פניה הסדוקים של אדמת העמק במאה רחוקה. 

מגיעים עם המשפחה? הגינה במקום היא מקום מושלם לשחק בו תופסת ומשחקים מהדמיון.


מסעדת iCook | צילום: איתיאל ציון

 

איפה מטיילים בסביבה?

טיול מושלם בעמק שעובר בין אלונים ענקיים ובמושבה קסומה ומלאת היסטוריה, שעליה נכתבו אינספור ספרים. התחילו בשמורת האלונים הגדולה של אלוני אבא, והמשיכו בסיור בין סמטאות בית לחם ההיסטורית, שיחשוף בפניכם בתים שנשתמרו מפעם, פינות רחוב מעולם אחר ולא מעט ונוף ירוק של הגליל התחתון.

שעות פתיחה

  • ראשון, שלישי, רביעי, חמישי, שבת: בשעות 12:00-00:00 (שני: סגור)
  • שישי: בשעות 11:00-15:30 ובשעות 17:00-00:00

התקשרו עכשיו לבלה: 04-983-0730

מדברים על בלה

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על בלה?

כתבות על מסעדות

מה עושים באזור בלה

טוענים עבורך את המפה

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

חיפושים פופולרים עבור מסעדות

שווה קריאה