שמורת חוף השרון

רבים עוברים ליד מרכזי הקניות ההומים של געש ושפיים, מבלי לדעת בכלל שביניהם מתחבאת שמורת חוף השרון. השמורה הנפלאה הזו מהווה בית גידול נדיר לצמחים רבים כמו אירוס הארגמן היפהפה, וגם לבעלי חיים שונים - אם תהיו בשקט, אולי אפילו תפגשו באחד הצבאים שמתגוררים בה. בשמורה עובר טיול קליל וקצר, שמתאים לכל המשפחה ולכל עונה: באביב תיהנו בו מפריחה נהדרת, ובקיץ הוא יכול להקדים ביקור בים
עודכן לאחרונה: 31/3/2016

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 2 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםמתאים למשפחותרומנטימעגליטיול פריחה

איך מגיעים

נוסעים בכביש החוף. לאילו הבאים מצפון יש לפנות ימינה במחלף חוף השרון [1- במפה] לבאים מדרום, יש לרדת במחלף שפיים [2] ולפנות מיד מתחת לגשר. בשני המקרים, מגיעים למתחם הקניות הגדול של געש-שפיים. ליד החנות של צומת ספרים [3] פונים מערבה (לכיוון הים), עוברים כיכר, הכביש מתחף בדרך עפר וממשיכים בעקבות השילוט לכניסה לשמורת הטבע חוף השרון. לאחר כ-150 מטרים, בסמוך לחוף הים, פונה דרך העפר שמאלה [4]. אנו לא נעצור בחניה ממנה ניתן לרדת לחוף הים, אלא נמשיך עוד כמה מאות מטרים עד שנגיע לכניסה לשמורת הטבע [5].

שמורת חוף השרון

אזור החוף המצוקי והמרשים אשר בו אנו נמצאים, הוכרז כשמורת טבע בין השאר כדי לשמר מפני השתלטות נדלנית על אזור חוף הים הצוקי והמרשים של חוף השרון. השמורה משתרעת מאזור רשפון שבדרום ועד אזור וינגייט שבצפון. החלק באורך 1200 מטרים וברוחב של כ-400 מטרים, שבו אנו נמצאים הוכשר לביקור קהל והוא מוקף גדר. בשמורה צומחים מני צמחים רבים חלקם מדבריים כגון, רותם המדבר, לענה חד זרעית וגם צמחים של אקלים ים תיכוני כגון החצב המצוי וקורנית מקורקפת. ברצועת החוף הדקה החשופה לרסס מלח מי הים, גדלים צמחים שפיתחו מנגנוני הגנה כנגד המלח כגון אגרופירון סמרני, חבצלת החוף ואחרים. באזור השמורה, על רכס הכורכר צומח גם אחד מהצמחים הנדירים והיפים בארצנו, אשר משמש גם כסמלה של החברה להגנת הטבע, אירוס הארגמן הפורח בחודש פברואר.

מסלול הטיול

  • שימו לב: אין כניסה לשמורה עם כלבים.

 

מסלול הטיול הינו מעגלי ועובר בשבילים מסומנים בשמורה. בסמוך לשער הכניסה ישנה מפה של השבילים  בשמורה. המסלול המוצע כאן נמשך כשעה וחצי בהליכה נינוחה ואורכו כשני קמ. ניתן לקצר דרך שבילי רוחב (ירוק וכחול) המאפשרים לעשות מסלול מעגלי קצר יותר. כ-200 מטרים צפונית לשער השמורה ישנה חורשה קטנה של אקליטפטוסים עם שולחנות, שם ניתן לערוך פיקניקים.

משער הכניסה נרד עם השביל המסומן בסימון שבילים אדום לעבר ראש המצוק המשקיף אל חוף הים. רכס הכורכר עליו אנו נמצאים, הוא אחד משלושה רכסי כורכר מקבילים העוברים לכל אורך השרון מדרום לצפון. הכורכר הוא סלע הנוצר מאפיה על ידי השמש של חול ים המכיל גם גיר שמקורו בבעלי חיים ימיים. למעשה כל רכס כורכר מסמן את מיקום קו החוף בתקופות קדומות.

רכס הכורכר המערבי עליו אנו עומדים, נאכל כיום על ידי גלי הים החוצבים בו בכל הכח. מקצהו  נוכל להבחין בדרום בארובות תחנת הכח ספיר באשדוד ובצפון במלונות נתניה ואף בארובות תחנת הכח רבין בחדרה.

נלך עם השביל האדום צפונה לאורך המצוק.  במפגש השבילים נמשיך עם השביל האדום העובר לאורך המצוק. שם, במקום בו רסס הים מכה וממליח את האזור גדלים חבצלת החוף הפורחת בסוף הקיץ, קריתמון ימי, נר הלילה החופי, אספסת הים,  וקורנית מקורקפת הפורחת בורוד וגדלה באזורים אשר מעט מוגנים מהרסס, ומוכרת כצמח תבלין המכונה לעיתים זעתר.

תצפית מראש הרכס

בשלב מסויים, מתרחק השביל האדום מהמצוק ועולה לכיוון הרכס. בפגישה עם השביל השחור, פונים שמאלה עד שמגיעים לגדר הצפונית של השמורה. השביל מתעקל ימינה ופונה לכיוון דרום. לאחר מספר דקות הליכה נגיע לנקודה הגבוה ביותר ברכס (כחמישים מטרים מעל לפני הים) בה יש ספסלים ועמוד עם חיצים המצביעים לנקודות מרכזיות באזור.  ממזרח ניתן לראות את מבנה גיאוגרפית השרון. בין רכס הכורכר המערבי לבא אחריו עובר כביש החוף, ובין הרכס השני לשלישי עוברת מסילת הרכבת. בין הרכס השלישי עוד לגבול הרי השומרון, נמצא אזור ברוחב של עד כעשרה קילומטרים הנקרא מרזבה. לאזור זה מתנקזים הנחלים היורדים מהרי השומרון. בתקופות רבות לאורך ההיסטוריה, רכסי הכורכר לא אפשרו למים להמשיך עד לים התיכון ולכן בחלקים שונים נוצרו ביצות (ראו עוד במסלול על פארק השרון). כיום הנחלים מנוקזים ואזור המרזבה הוא אזור חקלאי עם אדמת סחף פוריה. ממזרח לשמורה, ניתן לראות לראות את אזור הקניות הגדול של שפיים וגעש ומעבר להם את ישובי השרון השונים.

אירוס הארגמן

נמשיך עם השביל השחור, ולאחר זמן מה נגיע לצומת שבילים בה נפנה ימינה (דרומה). בדרכנו נעבור ליד פיצול שבילים. השביל הכחול מוביל בחזרה לעבר המצוק. אנו נמשיך עם השביל השחור. לאחר כ-200 מטרים, אם נגיע  מסוף חודש ינואר ועד תחילת חודש מרץ, נוכל לראות ריכוזי פריחה של אירוס הארגמן. אירוס הארגמן, הוא צמח המתרבה מקני השורש שלו וכמעט שלא מזרעים - לכן הוא צומח בקבוצות פריחה.  בית הגידול של אירוס הארגמן הוא אזור רכסי הכורכר. מאחר ורוב אזור רכסי הכורכר בשרון ובמישור החוף נבנה בניינים, הפך אזור המחייה של האירוס למוצמצם מאוד. פרט לשמורת טבע זאת, ניתן כיום לראות את האירוס בשמורת האירוסים בגבעות נס ציונה, בגבעות בית עובד, בשמורת חומרה, בשמורת פולג.  האירוס הוא כמובן פרח מוגן ואין לקטוף אותו.

עם השביל השחור, נעבור ליד עצי שיטה מכחילה ואקליפטוס שהינם צמחים גרים - אשר הובאו מארצות אחרות ונטעו על ידי אדם. לאחר הליכה של כמה מאות מטרים נוספים נגיע בחזרה לאזור הכניסה של השמורה.

סיפור - איך למדו בני האדם להפיק מלח ממי הים

מתוך הספר ים כחול שלי ספרית מעריב 1991 מאת רות ריכטר

לפני שנים רבים התגורר בחוף הכרמל שבט דייגים, שאנשיו התפרנסו מדיג, מהפקת צבעי הארגמן והתכלת מחלזונות ימיים וממכירת גושי מלח ששקעו לאחר הסערה בסלעי החוף. בעת ההיא היה המלח יקר מאוד, ושימש כאמצעי תשלום במקום כסף. רבים מאנשי הצבא ואנשי הממשל קיבלו מלח כחלק משכרם, והוא שימש לא רק כתבלין אלא גם לשימור מזונות. בימי הקיץ שקעו גושי מלח רבים על הסלעים, אבל בחורף שטף הים בעת הגאות את החוף, ורק גושי מלח מעטים נותרו בהם.

אנשי השבט חשבו שהאלים מביאים את המלח לסלעי החוף, והם התפללו אליהם וביקשו שירבו את הדגה ואת המלח. רק נער אחד לא השתתף בתפילה.  הוא היה ילד חרוץ ונבון, שהתגורר ליד החוף עם הוריו בסוכה קטנה. לילות רבים חמק הילד ממיטתו בסתר ויצא אל החוף כדי לפגוש באלים המשקיעים את המלח בסדקי  הסלעים, אבל מעולם לא ראה אותם, לכן לא האמין שאלים מביאים את המלח, ולא הצטרף לתפילה.

"המלח נמצא תמיד במי הים, ולכן הם מלוחים. הוא מסיס במים, ולכן הוא נסתר מעינינו. אם נוכל להפריד אותו מהמים, נוכל לייצר מלח רב גם בחורף," טען הילד הקטן.

"ואיך מגיע המלח אל השקעים והחריצים שבסלע?", שאלו האנשים בלחש, כי חששו שישמעו האלים את דבריהם וינקמו בהם.

 "השמש מאדה את מי הים, ואז שוקע המלח בגבים", ענה הנער.

אותה שנה היה החורף קשה וקר, יבול המלח היה דל, הדגה התמעטה, והרעב הציק לבני השבט ולילדיהם.

החליטו האנשים לבנות מקדש גדול ומפואר לאל הים כדי לפייס אותו. כל אנשי השבט עמלו בפרך בבניין המקדש, ורק הנער לא השתתף במלאכה, כי לא האמין שאלים זקוקים למקדש מפואר כדי לעזור לבני אדם.

כעסו האנשים על הנער ואמרו לכהן: "בגלל הנער העקשן הזה כועסים עלינו האלים! עלינו להרוג אותו כדי לפייס את האלים, וכדי שילדינו לא ימותו ברעב".

פחד הנער פן יהרגו אותו האנשים הכועסים וביקש מהם: "תנו לי פסק זמן, ואוכיח לכם שאני יכול להפיק מלח רחוק מהגבים ומקו החוף".

נענו האנשים לבקשתו והעניקו לו שלושה חודשים כדי להוכיח את דבריו.

למחרת חפר הנער בריכה גדולה הרחק מקו המים, אחר כך חפר תעלה שקישרה את הבריכה עם הים, וליד פתח התעלה הפונה לבריכה בנה סכר עץ קטן שאפשר להזיזו, כדי שיוכל לפתוח את הבריכה לכניסת מי הים או לסגור אותה כרצונו. הוא טייח את קירות הבריכה והתעלה בטיט כדי שלא יחלחלו מימיה דרך הדפנות, ומילא את הבריכה עד שפתה במי ים שהזרים דרך הסכר הפתוח.

בימים הבאים פסקו הגשמים, האביב הגיע, ושמש חמה זרחה יום-יום על הארץ. פני המים בבריכה הלכו ופחתו בהדרגה, ועל קרקעיתה שקעו גושי מלח גדולים. כשחזר הגשם, כיסה הנער את פני הבריכה ביריעות עור גדולות, וכששוב יצאה השמש, הסיר את הכיסוי וגילה את פני הבריכה כדי שיאדו השמש והרוח את מימיה.

מדי יום גדלה שכבת המלח שריפדה את קרקעית הבריכה ואת דפנותיה,  והמים בבריכה הלכו ופחתו.

כשהתאדו כל המים הזמין הנער את בני השבט והראה להם את גושי המלח שנוצרו הרחק מהים ומהסלעים. הם שלחו ידיהם, אספו את הגושים הלבנים, ליקקו אותם כדי לחוש בטעם המלח, ושמחו באוצר הלבן שנוצר בבריכה. עתה הבינו שהשמש והרוח המאדים את המים גורמים לשקיעת גושי המלח בשקעים שבסלעי החוף, והם לא כעסו עוד על הנער.

בני השבט בנו להם בריכות נוספות, והפיקו בהן את המלח הטוב והיקר, ומאז מופק המלח בבריכות אידוי עד היום הזה.

המדע שמאחורי האגדה: מלח הבישול שימושיו והפקתו

כבר בימי קדם ידע האדם להפיק מלח על ידי אידוי מי הים בבריכות מיוחדות. לאחר שהשמש אידתה את המים, שקע המלח במשקע לבן על קרקעית הבריכה ועל דפנותיה. המלח היה יקר, ושימש לא רק כתבלין אלא גם כאמצעי לשימור מזונות וכאמצעי תשלום: חלק ממשכורתם של חיילי הצבא הרומאי שולם להם במלח היקר. מדינה שהתברכה במקורות להפקת מלח, כגון אגמים מלוחים, ים קרוב או מכרות מלח, זכתה באוצר טבע יקר ונדיר, שדומה בחשיבותו לגילוי מקורות נפט בימינו.

ריכוז המלח במי הים שונה באזורים השונים, ותלוי בעוצמת ההתאדות ובכמות המים המתוקים המובאים לים על ידי נחלים ונהרות. ריכוז המלחים בים התיכון כ- 3.5 אחוזים, בים סוף ריכוז המלח  כארבעה אחוזים, ובים המלח ריכוזו עולה על 32 אחוז.

מי הים מכילים גם חומרים חשובים אחרים, כגון גבס, תרכובות ברום, מלחי אשלגן, תרכובות מגנזיום ועוד.

מלח הבישול הוא תרכובת המכילה נתרן וכלור. ההפקה בבריכות מתבססת על ניצול קרינת השמש. תחילה שוקע הגבס, ואחר כך מעבירים את המים שנותרו בבריכה לבריכות משניות שבהן שוקע מלח הבישול. המלח המופק בדרך זו אינו נקי,. ויש צורך לנקותו ולגרוס אותו כדי להכינו לשימוש ביתי.

 בארץ מפיקים מלח במפעלי המלח בעתלית ובמפעלי ים המלח בסדום.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 22 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.3
אני ממש לא ראיתי צבאים - eladha 25/10/2011 23:19 דירוג: 4
לא מתאים לעגלת תינוק! - zivnoam 4/5/2009 11:41 דירוג: 8
לא עביר לעגלות בכלל - 22/4/2008 22:33 דירוג: 10
בלתי עביר עם עגלה - רון 1/3/2008 17:37 דירוג: 8
לא מתאים לעגלת תינוק - 20/4/2007 22:27 דירוג: 8
שמורה מקסימה - 23/3/2007 13:57 דירוג: 9
השמורה שליד הבית - 15/3/2007 08:26 דירוג: 9
עשר ל"ת - אביב 2/3/2007 18:31 דירוג: 10
טיול זוגי - 22/2/2007 21:50 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 0 צפיות: 79 אחרונה: 24/07/2016 09:01:53
תגובות: 1 צפיות: 234 אחרונה: 22/06/2016 00:50:40
תגובות: 36 צפיות: 101684 אחרונה: 07/05/2016 13:04:59
תגובות: 0 צפיות: 2327 אחרונה: 17/12/2015 23:47:38
תגובות: 2 צפיות: 6447 אחרונה: 31/05/2015 18:11:21
תגובות: 0 צפיות: 1281 אחרונה: 05/08/2014 13:32:50
תגובות: 1 צפיות: 1952 אחרונה: 17/07/2013 04:51:00
תגובות: 2 צפיות: 1946 אחרונה: 22/05/2013 11:04:35
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק