נחל חלילים ועיינות תלם

דומה שאין כמו נגינת החליל להיטיב להגדיר את תחושת הנפש בטבע החופשי. נחל חלילים- נחל עירוני משהו שכן הוא מתנחל לו בינות לבתי מבשרת ציון בואכה כביש 1 העמוס. אך עובדה זו רק מוסיפה לו חן מיוחד שכן הוא מהווה ריאה ירוקה לכל הבטון והאספלט השפוך ממש בקרבתו. מסלול ההליכה בנחל מתאים לכל גיל עם אפשרות לטבילת במעיינות תלם
עודכן לאחרונה: 29/9/2013

דירוג

6
11

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 3 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםמתאים למשפחותרומנטיטיול פריחההגעה בתחבורה ציבורית

המסלול נכתב בסיוע עודד פורת - מנהל חינוכי מדרשת הגולן

החליל

מילים: לאה גולדברג, לחן: דוד זהבי

 החליל הוא פשוט ועדין,

וקולו כמו קול של הלב.
החליל,
כשכשוך הפלגים,
כמו שיר ילדים.
כמשק הרוחות בפרדס מלבלב
החליל, החליל.
מנגינת החליל, לאילן, לענן,
מנגינת החליל, למרבץ עדרים,
מנגינת החליל, לאחי הקטן,
מנגינת החליל, להרים להרים
החליל

איך מטיילים

המסלול מתחיל ממבשרת ציון [1] ויורד לנחל שורק. ניתן להשאיר רכב בנקודת הסיום [6] (ראו להלן דרך ההגעה), או לשוב בחזרה במעלה הנחל (עליה בינונית). ניתן להגיע לתחילת המסלול בעזרת אוטובוס ציבורי עד למחלף הראל, משם הליכה של כק"מ עד לתחילת המסלול. מסוף המסלול ניתן ללכת עד  למחלפון מוצא ומשם באוטובוס לירושלים או חזרה לצומת הראל.

איך מגיעים

מכביש 1 (ירושלים - תל אביב) פונים במחלף הראל [1] לעבר מבשרת ציון, חולפים על פני קניון הראל וממשיכים בנסיעה ברחוב הראל. בכיכר הראשונה פונים ימינה (רחוב ברוש), ואחר-כך בפנייה הראשונה שמאלה (רח' השלום). נוסעים ברחוב השלום כ-100 מטרים, עד לרחבת החנייה של בית ספר השלום [2], מכאן אנו מתחילים. מרחבת החנייה נרד לחלקת השדה בגיא הרדוד, שמצפון לבית-הספר. זה ראשיתו של נחל חלילים.

הבאת רכב לנקודת הסיום:
למגיעים בכביש 1 מכיוון מחלף הראל [1]: פונים ימינה בפנייה לבית זית, ועוקבים אחר השילוט למבשרת ציון. עוברים מתחת לכביש הראשי הלא הוא כביש 1. מיד לאחר המעבר מתחת לכביש פונים ימינה [6] לדרך עפר טובה ולאחר כמה מאות מטרים מגיעים לחניון גדול במקום בו מסתיים המסלול [4].

הגעה בתחבורה ציבורית: מגיעים באוטובוס למחלף הראל (מירושלים או מתל אביב), משם הליכה צפונה כק"מ אחד עד תחילת המסלול הרגלי בכיכר חלילים. מנקודת הסיום, הליכה למחלפון מוצא ומשם לקחת אוטובוס לירושלים (או למבשרת ציון).

נחל חלילים

השביל לאורך הנחל מסומן בצבע ירוק. תחילה חולפים בין עצי תאנה גדולים המתחילים ללבלב עם בוא הקיץ. הטרסות הנטושות מעידות על התיישבות אדם במקום וגם צמחיית המעזבות בין הטרסות מעידה על כך. סימון שבילים שקוף (שני פסים לבנים ללא צבע בינהם)  יוביל אותנו אתר עתיקות חרבת בית- מיזה בערבית או חורבת המוצה בעברית אשר לידה צומח עץ שקד גדול [3]. חורבת המוצה - על שם עיר בנחלת שבט בנימין כמופיע בספר יהושע פרק יח: והמצפה והכפירה והמוצה , לא נמצאו במקום שרידים ארכיאולוגיים מתקופת ההתנחלות מה שמרמז על תופעה ידועה  בשמות מקומות בארץ המשמרים שמות עתיקים אך נודדים במקצת מבחינה גיאוגרפית מהישוב המקורי. החורבה ממש מתערבבת בבתים החדשים של מבשרת וניתן לראות במתחמה מערת קבורה יפה הכרויה בראש המדרון. כמו כן ישנם גתות יין ומקוואות טהרה הפזורות בשטח. בגלל ריבוי הבורות יש להיזהר בהסתובבות ילדים וגם מבוגרים יסתכלו נא היכן הם מניחים את הרגליים. משטח החורבה ניתן לראות את הנוף העירוני שלירושלים: הר המנוחות, גבעת שאול וגם כביש מס' 1 המתפתל לו מעלה אל ירושלים. מתחתינו כמובן נחל חלילים ממשיך להתחתר אל עבר הערוץ הרחב של נחל שורק הרחב והגדול.

מערות חלילים

אנו נמשיך עם השביל הירוק כעשר דקות נוספות, עד לאחת מגולות הכותרת של הטיול, מערת חלילים. כמו רוב המערות המעניינות, מערת חלילים הינה קרסטית. בתהליך הקרסטי מומסים סלעי גיר על ידי פחמן דו-חמצני הנקלט בטיפות גשם. ההמסה יוצרת תופעות יפות כמו נטיפים, זקיפים ועוד. במערת חלילים נוצרה מערכת מחילות וחללים, שעם הזמן התלכדו ויצרו אולם גדול, שבו נמצאים עמודי סלע מרהיבים. אורכה הכולל של המערה הוא כארבעים מטרים, וגובהה כמטר וחצי. המחילות ופתחיהן מכונים חלילים, שכן הם נראים כמו הפתחים המצויים על גבי החליל, אותם סוגרים ופותחים על מנת להשמיע צלילים שונים.  בצידו השני של הנחל, נמצאת מערכת נוספת של מערות קרסטיות, שהגישה אליהן קשה יותר והן יפות פחות.

באביב מתכסים מדרונות נחל חלילים בפריחה מרהיבה של כלניות, רקפות ומינים ממשפחת הסחלבים, בהם דבורנית דינסמור ודבורנית צהובה. מומלץ להביא משקפת, למצוא פינה שקטה, ולנסות לגלות את ציפורי השיר הרבות שמבלות כאן, כמו צופית, חגלה, נקר סורי, חנקן אדום-ראש, עורבני, ועופות רבים אחרים.

לאחר ששבענו ממראה המערה, נרד ממנה בזהירות ונמשיך לאורך הנחל. בדרכינו נראה את הבוסתנים היפים ששוכנים בינות לטרסות שמנצלות את אופיו הגיאולוגי של הנחל. בין עצי הפרי תבחינו גם בעצי חורש טבעיים: עוזרר, אשחר, וכמובן האלה הארץ ישראלית. במפגש של נחל חלילים עם נחל שורק הרחב נראה חורשה נטועה קטנה של עצי אורן וברוש מרשימים בגודלם [4]. נקודה זו מומלצת לעצירה קלה.

עיינות תלם

אם נפנה ימינה עד דרך העפר, נגיע עד מהרה (כ-700 מטרים), לרכב הסיום [6], אך אנו  נפנה שמאלה לביקור בעיינות תלם, [5] תוספת של כ-300 מטרים לכל כיוון.

דרך העפר, המסומנת בסימון שבילים כחול, עוברת באזור של נחל שורק המוכר בשם עמק הארזים, והיא תוביל אותנו עד מהרה למפגש נחל שורק עם נחל לוז (שנשפך לנחל שורק מצפון) שלידם ישנם שרידי מושבה יהודית קטנה (חורבת בית-תלם, בית טלמא) ובית משאבות השוכנים בסמוך לעיינות תלם.

בשנת 1906 רכשו אהרון אייזנברג (ממייסדי רחובות), והמהנדס דב קלימקער אשר הקים במקום בית חרושת להפקת שמן מפסולת בתי הבד. המפעל לא היה רווחי והוא נסגר. לאחר מלחמת העולם הראשונה, בשנת 1923 קנו פרופ' פיק והרב יהודה לייב הכהן פישמן את אדמת קלימקער. שמונה משפחות בעלות מלאכה התיישבו במקום, שיפצו את בית החרושת והניחו אבן פינה לבית ספר חקלאי לבנות דתיות.

במאורעות תרפט נמלטו התושבים למוצא, ומשם פונו, יחד עם תושבי מוצא, לירושלים. בכך הקיץ הקץ על המושבה בעמק הארזים.

אל המעיין המרכזי מגיעים דרך חצר מוקפת קירות, בה נמצאים עצי תאנה, רימון וגפן. סמוך למבנה, בן שתי הקומות, נמצאת בריכת אגירה גדולה (15x15 מטר), שעומק דפנותיה כחמישה מטרים. תעלה תת-קרקעית מזרימה את מי המעיין מתחת למבנה, אל בריכה קטנה (4x5 מטרים), שעומקה כמטר וחצי. המים בבריכה מכוסים במרבד של אלפי פרטים של הצמח הזעיר עדשת המים, צמח הצף חופשי על פני המים.  באזור המעיינות גדלה צמחיית מים, ובין היתר ערברבה שעירה, נענה משובלת, גומא חום ועוד.

סיום המסלול

מעיינות תלם, נחזור על צעדינו בנחל שורק עד למקום המצאות הרכב השני [6] או בחזרה לנקודת ההתחלה.

לפני שנחזור להמולה ולג'ונגל העירוני עוד נזמזם לעצמנו את מילות הסיום של השיר אותו ציטטנו בפתיחה שכתבה לאה גולדברג והלחינם יפה דוד זהבי:

המקשיב לו יודע
ידוע היטב,
הוא יעיר את דמי,
הוא ירון לו בצליל
כמשק הרוחות בפרדס מלבלב
החליל...

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 11 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 6
לא מתאים לעונה זו - feder100 2/5/2013 21:12 דירוג: 3
נקודת הסיום - cauly 1/4/2013 18:43
טיול חביב לחצי יום - ashkenazi15 24/1/2010 14:36 דירוג: 7
מים - נטלי 28/7/2009 16:27
ממש כיף - רעות12 12/7/2009 15:04

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 208 צפיות: 110135 אחרונה: 25/09/2013 12:48:29
תגובות: 2 צפיות: 2101 אחרונה: 02/05/2012 23:53:55
תגובות: 4 צפיות: 1950 אחרונה: 21/03/2010 22:57:00
תגובות: 1 צפיות: 5563 אחרונה: 07/09/2007 11:11:00
תגובות: 1 צפיות: 5136 אחרונה: 28/08/2006 19:04:00
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק