לוח אירועים
יש כרגע 35 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אוקטובר 2015
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

הצג את נובמבר

נובמבר 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

עין עקב חוד עקב ומעלה דבשון

חבל ארץ:  מצפה רמון והר הנגב המערבי
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  בינוני, 16 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, חורף
מפת סימון שבילים:  15 - הנגב התיכון
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, חלק משביל ישראל, למיטיבי לכת, מתאים לכלבים
נקודות ציון:  (178751, 528125) / (34.779, 30.8432)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  7/1/2014
איזור:  מרכז הנגב והמכתשים
מפת אזור מרכז הנגב והמכתשים
strName למפת המסלול למפת המסלול
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול

הדף בשפה האנגלית: 
הדף בשפה הרוסית: 
Ein Akev and Ma’ale Divshon
Эйн-Акев, Ход-Акев и Маале-Давшонאי שם, בסמוך לפיתולי נחל צין, ואדי אל-פִקְרַא, נובע לו מעין הצובע את המדבר בירוק, מהווה מקור מים עיקרי לבעלי החיים ומשובב את נפשות המטיילים הבאים לפקוד ולהתרחץ בו. על המעיין משקיף חוד עקב, גבעה תמירה המתנשאת אל על בצומת שבין המעין לנחל צין, ממנה הנוף המדברי עוצר נשימה. מסלול טיול מרהיב, מעגלי הכולל את כל הטוב הזה ועוד.

איך מטיילים

המסלול המובא כאן מתחלק לשניים. חלקו הראשון: מחניון הסרפנטינות למעלה דבשון ועין עקב. חלקו השני: מעין עקב לחוד עקב וחזרה לחניון הסרפנטינות. יש אשר יעדיפו לעשות את המסלול הפוך. כלומר, להתחיל בטיפוס לחוד עקב (בטיחותית עדיף כך) וממנו להמשיך לעין עקב ואת מעלה דבשון לעשות ממזרח למערב, כמקטע האחרון של המסלול. מבחינת קושי, העלייה לחוד עקב קשה יותר מאשר העלייה למעלה דבשון, על כן, אלו המעוניינים בלהתחיל חזק, יעשו את המסלול הפוך מהמתואר כאן. במידה והלכתם על המסלול ההפוך, שימו לב שעד לתחילת העלייה לחוד עקב אתם בשביל ג'יפים חשוף ולכן חשוב לא להיכנס לשעות חמות ולהתחיל מוקדם.

המסלול המתואר כאן מאפשר למעשה להתחיל את הטיול בחלקו הסימפטי יותר וליהנות מהנוף הנשקף מרמת דבשון / עבדת ומעין עקב, שהוא גולת הכותרת של הטיול והנקודה היפה בטיול. אחרי זה, אם יתחשק לכם להמשיך עם האתגר המשיכו בהליכה לחוד עקב והשלימו את המסלול המלא. אם לא, לכו על המסלול המקוצר (להלן).

  • המסלול המוצע להלן הינו מסלול מעגלי שאורכו כ-16 ק"מ. המסלול הוא למיטבי לכת ונמשך כיום הליכה.
  • בימים חמים חובה להתחיל מוקדם, ויש לקחת בחשבון 7 שעות טיול כדי לא להיכנס לחושך (במיוחד בימות החורף). חובה להקפיד על שתייה מרובה וכיסוי ראש במהלך הטיול.
  • לאלו הרוצים לקצר:  ניתן לוותר על העלייה לחוד עקב, הדבר יקצר בכ-4 ק"מ, יקל על המסלול. שימו לב שהעליה והירידה מחוד עקב הינן תלולות מאוד ומפחידות ואינן מומלצות לילדים. כמו כן, ההליכה בדרך הג'יפים הכחולה והאדומה מעין עקב חשופה כולה לשמש וחד גונית.
  • לבעלי רכב שטח: ניתן להגיע עד בסמוך למעיין, ולעשות מסלול מעגלי אשר כולל את עין עקב וחוד עקב. אורך מסלול זה הוא כ-9 ק"מ.
  • לינה: ניתן לישון בבית ספר שדה בוקר הסמוך, או ליהנות בשקי שינה בחניון הלילה הסמוך לתחילת המסלול בנחל צין [3].

אפשרות לגיוון המסלול:

לאחר הביקור בעין עקב המתואר להלן, במקום להמשיך לחוד עקב, ניתן להמשיך דרומה עם נחל עקב, עד לעין עקב עליון, ומשם ללכת מערבה, עם דרך בסימון שבילים כחול, עד לעיר הנבטית עובדת. הביקור בעיר בסיום המסלול מרהיב, אך מחייב רכב שני בחניון של עובדת.


איך מגיעים

מבאר-שבע נוסעים דרומה בכביש מס' 40. פונים עם הכביש שמאלה בצומת טללים, וימנה בצומת חלוקים. חולפים על פני הפניה לקיבוץ שדה בוקר, ולאחר 3 ק"מ פונים שמאלה [1-במפה] בעקבות השילוט לקבר בן גוריון ועין עובדת. בנקודת התשלום לכניסה לשמורה [2] ניתן לחנות את הרכב ולהתחיל במסלול הרגלי, או לשלם ולרדת עם הכביש עוד כק"מ לנקודת ההתחלה [3] (הדבר יחסוך את הטיפוס בסוף המסלול).


מעלה דבשון

אם חניתם בסמוך לקופות [2], אתרו את השביל היורד לנחל צין המסומן בסימון שבילים אדום עד אשר תגיעו לתחתית הנחל [3].

לכולם - בסמוך לנקודה בה מסתיימים פיתולי הכביש, תראו דרך ג'יפים טובה המסומנת בסימון שבילים אדום. כאן נמצאת החנייה התחתונה ומכאן מתחילים לטפס במעלה דבשון. המעלה, המסומן בסימון שבילים ירוק, מטפס מנחל צין לעבר רמת עובדת. העלייה קשה אך לא ארוכה ובמהלכה תחשפו לנוף המרהיב של האזור. לאחר סיום העלייה, מתחילה הליכה נוחה על הרמה. את החום המדברי צובעים שיחי זוגן השיח ובמדרונות הגירניים נוכל לראות את לענת המדבר, ערטל מדברי, אשליל הנגב ונואית קוצנית.

לאחר כק"מ [4], יוכלו חדי העין להבחין בסימון שבילים שקוף המפנה אותם לעבר שפת המצוק. מנקודה זו ישנה תצפית מרהיבה לעבר המפלים היבשים לעבר נחל צין.

עוד כחצי ק"מ ונגיע לאפיקו של נחל דבשון [5]. בסמוך לאפיק הנחל ישנו מאהל בדואי של שבט אלעזאזמה. על פי רוב ניתן לקנות בכמה שקלים כוס תה טובה המרווה את הנפש. באפיק הנחל ניתן לראות סכרים עתיקים הבנויים, שרידים לפעילות חקלאית של האדם באזור זה. באזור זה יורדים כ-100 ממ גשם בשנה, אדמת הלס מונעת את חלחול המים, ובמתקני חקלאות ואגירה שונים ניתן לכוון את המים לגידולי חקלאות. רוב השרידים הם מתקופת הנבטים (עד המאה -7 לספירה) ואזור זה מהווה את העורף החקלאי והלוגיסטי של העיר הנבטית עבדת הסמוכה.

מכאן נמשיך בהליכה של עוד כ-3 ק"מ עם השביל עד אשר נגיע לירידה לעבר עין עקב [7].


עין עקב

מראש הירידה ניתן כבר לראות את הנקודה בה חונים בעלי הג'יפים. בתום הירידה, ישנו שלט המכווין לשבילים השונים. השלט יכול מעט לבלבל. אין צורך ללכת במורד הנחל לעבר החנייה כדי לרדת למעיין. יש להמשיך ישר (צפונה), לעבר שפת המצוק המשקיף על הבריכה. בנקודה מסויימת (משמאל), ישנו שביל המסומן בסימון שבילים כחול היורד משפת המצוק לעבר המעיין.

עין עקב נקרא בערבית- עין אום כַּ‏‏עַ‏בּ, שפירושו מעיין האבן. האבן שעל שמה נ‏קרא המעיין היא אבן צור שחורה שנמצאת בעין עקב עליון, והיא שונה מאוד מסביבתה הלבנה.

עין עקב תחתון בו אנו נמצאים הוא מעיין שכבה. המים נובעים בראש המפל וצונחים לבריכה עגולה, שעומקה כ-7 מ'. הבריכה מלאה מים כל השנה, ומימיה משקים את הצמחייה הטבעית הצפופה ואת היעלים ושאר בעלי החיים באזור. עין עקב הוא אחד מסדרת מעינות שכבה, הנובעים לאורך גבולה הצפוני של רמת עבדת. מעינות אלו נובעים מתוך סלעי גיר וקירטון מגיל אאוקן, הבונים את רמת עבדת. שכבות הגיר האופקיות מונחות על גבי שכבות חוואר נטויות. מי הגשמים מחלחלים בסלעי הגיר ונעצרים בשכבת החוואר האטומות לחלחול המים.המים זורמים בתוך האדמה על גבי שכבות החוואר ופורצים החוצה במעיין אשר בקצה המצוק.

באזור המעיין גדלים צמחים אוהבי מים, ביניהם: שערות שולמית, קנה מצוי, סוף מצוי, סמר חד, אשל ואחרים. את האווירה הציורית משלימים מספר דקלים קטנים הצומחים על שפת המצוק. מימי המעין מהווים בסיס לעולם חי עשיר ביותר. מעל המים מעופפים שפירית וארינמל.היונקים יעל נובי, צבוע וזאב מצוי נהנים אף הם מן המים, ואת עקבותיהם אפשר לראות סמוך למעין.

מבין העופות אפשר לפגוש ליד המעין יונת סלעים, שחור זנב, סלעיות , מדברון, סנונית מדבר, עקב עיטי, בז נודד אדום ראש, בז שחור וגם נשר מקראי. באזור שדה בוקר נמצאת תחנת האכלה ובעבר, ניצפו ליד עין עקב 2 זוגות נשרים, שאחד מהם גידל בהצלחה 3 גוזלים אשר פרחו מהקן ונדדו דרומה.


חוד עקב

לאחר הטבילה המרעננת במעיין (זכרו לנקות אחריכם את האזור), ממשיכים עם הסימון השבילים הכחול לעבר היציאה מאזור הבריכות. עד מהרה תפגשו בסימון שבילים אדום [8] אשר מטפס לעבר חוד עקב. זוהי הנקודה בה תוכלו לבחור האם ללכת את המסלול המלא או לוותר על הטיפוס הקשה לחוד עקב, לקצר ב-4 ק''מ וללכת בדרך הג'יפים. למי שבוחר שלא לטפס, ממשיכים עם דרך הג'יפים המסומנת בסימון שבילים כחול כ3.5 ק''מ ובמפגש עם השביל האדום [12], פונים שמאלה עם השביל האדום עד לנקודת ההתחלה [3].

לבוחרים להמשיך לעבר חוד עקב, השביל האדום יוביל אותנו לעבר החוד. לפני חוד עקב ישנו מפגש עם שביל ירוק שעולה לפסגת החוד ויורד צד שני (אז הוא מתחבר חזרה לאדום שעוקף את הטיפוס לפסגה). מחוד עקב נוכל לראות את נחל צין הרחב המתפתל ונשפך לים המלח סמוך לצומת הערבה, מצפון נראה את הר צרור, ובמערב את שדה בוקר ומדרשת בן גוריון. זוהי נקודה טובה להנות מארוחה קלה. הזהרו שאתם מתקרבים לקצה, שכן ניתן בקלות להדרדר למטה.

מחוד עקב [9] ממשיכים צפונה עם השביל האדום, היורד במהירות לעבר נחל צין. בסוף הירידה [10] נפגוש בדרך ג'יפים בסימון שבילים ירוק. נפנה שמאלה ונלך איתה כק''מ עד שנגיע למפגש עם סימון שבילים כחול [11]. נפנה שמאלה (דרום מערבה), ונלך כק''מ עד שנגיע למפגש עם דרך בסימון שבילים אדום [12]. בנקודה זו נפנה ימינה ללכת עם השביל האדום בהליכה נוחה של כ-4 ק"מ עד לנקודת החניה של הרכב בתחתית הפיתולים של הכביש למדרשת שדה בוקר.


אתרים נוספים באזור שדה בוקר

אחוזת הקבר של בן-גוריון - כשמת דוד בן-גוריון ב 1.12.1973 ביקש להיקבר בשדה בוקר, נאמן לחזונו שהנגב הוא העתיד של מדינת ישראל. הוא נקבר בתוך גן של צמחייה מדברית, ליד אישתו פולה (שמתה כמה שנים קודם לכן) על שפץ מצוק עם תצפית מרהיבה לכל נחל צין. הכניסה ללא תשלום. הקבר בסמוך לקופות בראש הירידה לנחל צין [2]

העיר עבדת - שרידיה של עיר הבירה הנבטית של הנגב. בתקופת הנבטים (המאות 5-6) היא היתה המרכז המסחרי של כל הנגב מתוקף היותה באמצע דרך הבשמים בין פטרה לעזה. בין השרידים נמצאות כנסיות (נבנו לאחר התנצרות חלק מהנבטים), בתי מגורים, בארות ובעיקר תצפית על הסביבה כולה (העיר עבדת בנויה על רמה מוגבהת מסביבותיה). ראו מסלול טיול נפרד לעבדת.

עין עבדת - שמורת טבע מהיפות בארץ, מעין ומפל, צמחית מים ובעח הבאים לשתות כל אלו מקנים לעין עבדת תחושה של נווה מדבר. ראו מסלול טיול לעין עבדת.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
חוות האלפקות
צמר חוות האלפקות - חנות המפעל 50% הנחה על הפריט השני
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חוות האלפקות
כוס קפה שנייה בחצי מחיר בבית הקפה שבחווה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חץ וקשת מדברי
10% הנחה לקבוצות מעל 10 איש.
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 32 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9.5
מעלה דבשון - goldlee 18/10/2014 08:55
חופשי זה לגמרי לבד - roniyaniv 11/10/2014 09:56 דירוג: 8
מסלול נהדר - rafis83 26/5/2014 07:24 דירוג: 10
details about Ein Akev - 29/4/2014 19:09
מסלול מעולה - yoramyarkoni 17/11/2013 22:31 דירוג: 9
שווה הגעה - yairjacoby 19/9/2013 23:44
עבדת-שדה בוקר - shaked789 1/5/2013 15:24 דירוג: 10
מסלול מעולה - tzvatot 2/12/2011 16:01 דירוג: 10
אזהרה נוספת - michael21 11/11/2011 19:58 דירוג: 10
הזהרה - גבי.ד 18/10/2011 16:47
מסלול מעולה - אורי הכהן 21/4/2010 23:21 דירוג: 10
טיול מדהים - 15/11/2009 09:43
מסלול מדהים - nirmo 19/8/2009 13:18 דירוג: 9
המלצה - עודד 11/6/2008 11:15 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
תכנון טיול לצפון למשפחה עם ילדים בגילאים
טיולים בשישי הקרוב לעין בובין - מעיין דני
טיולי לילה בנגב
מנזר בית ג’מאל לנזירות
ממצד תמר למצפה רמון - אשמח לדעתכם
שאלה - טיול בנחל חווארים ועין עקב
העיר הרומאית אמאוס (עמאוס) ניקופוליס (בית
מנזר השתקנים בלטרון - סיפור ואגדות
המלצות לטיול בדרום
מלאכי שביל ישראל (והגולן) התאחדו!
טיול משפחתי בנגב
שמירה חניוני לילה פסח 2015

 
Share
עין עקב
עין עקב

צילום: יוחאי כורם
עין עקבמעלה דבשון
מעלה דבשון

צילום: יוחאי כורם
מעלה דבשון


תצפית על מפל מרמת עובדת לנחל צין
תצפית על מפל מרמת עובדת לנחל צין

צילום: יוחאי כורם
תצפית על מפל מרמת עובדת לנחל צין


נוף רמת עבדת - זוגן השיח מקשט את הנוף
נוף רמת עבדת - זוגן השיח מקשט את הנוף

צילום: יוחאי כורם
נוף רמת עבדת - זוגן השיח מקשט את הנוף


תצפית ברמת עבדת
תצפית ברמת עבדת

צילום: יוחאי כורם
תצפית ברמת עבדת


הצורות בסלע
הצורות בסלע

צילום: יוחאי כורם
הצורות בסלע


הירידה לעין עקב
הירידה לעין עקב

צילום: יוחאי כורם
הירידה לעין עקב


שכשוך בעין עקב
שכשוך בעין עקב

צילום: יוחאי כורם
שכשוך בעין עקב


המפל בעין עקב
המפל בעין עקב

צילום: יוחאי כורם
המפל בעין עקב


מטיילים בעין עקב
מטיילים בעין עקב

צילום: יוחאי כורם
מטיילים בעין עקב


חוד עקב
חוד עקב

צילום: יוחאי כורם
חוד עקב


נחל צין
נחל צין

צילום: יוחאי כורם
נחל צין


שכבת צור בתוך סלע הגיר
שכבת צור בתוך סלע הגיר

צילום: יוחאי כורם
שכבת צור בתוך סלע הגיר


חוד עקב
חוד עקב

צילום: עומר זיו
חוד עקב