הר שלמה ונחל מפלים

דרום הרי אילת, על המבנה הגיאולוגי הייחודי שלהם, צופנים בחובם נחלים מיוחדים ותצפיות מרהיבות. הר שלמה, המתנשא לגובה של 700 מטרים מעל פני הים, מהווה ללא ספק את אחת מנקודות התצפית היפות באזור. מהר שלמה יורד אחד המאתגרים מבין הנחלים המתחתרים בהרי אילת הינו נחל המפלים. כשמו כן הוא- עתיר מפלים תלולים, הכוללים יתדות וסולמות לסיוע בירידה. מסלול זה מקנח באחד המעיינות היחידים באזור עין נטף המהווה נקודת שתייה לבעלי חיים רבים.
עודכן לאחרונה: 1/4/2012

דירוג

10
12

משך המסלול


יום

רמת קושי


קשה / מאתגר, 11 ק"מ

עונות


סתיו, אביב, חורף

מאפיינים: מתאים למשפחותמעגליטיול שטח

איך מטיילים

המסלול מתאים למיטיבי לכת, וכולל טיפוס לא קל וירידה בנחל תלול תוך כדי שימוש ביתדות. המסלול אינו מתאים בימים חמים, ומאחר והוא חשוף לשמש לכל אורכו.

המסלול המוצע כאן הינו מעגלי ורכב אחד מספיק, חלופה נוספת שאינה מעגלית מוצעת בהמשך, והיא במקום להמשיך לעין נטפים, פונה לנחל שחורת. המסלול נכתב בעזרתו של עידו אלמקייס.

איך מגיעים

נקודת ההתחלה הינה בחניון הלילה אשר לרגלי הר יורם [1]. מאילת, נוסעים צפונה בכביש 12, ובין הק"מ ה8 וה-9 רואים פניה ימינה משולטת וברורה לעבר חניון הר יורם והר שלמה. נקודת הסיום גם היא פה.

למעוניינים במעט מידע היסטורי על כיבוש אזור אילת במלחמת העצמאות מומלץ לקרוא על מבצע עובדה ודגל הדיו.

הר יהורם

חניון הלילה בו השארנו את הרכב [1] היה בעבר מחצבה אשר הוכשרה בהמשך כחניון לילה. מן החניון מטפס בעליה קלה שביל המסומן בסימון שבילים שחור לעבר פסגת הר יהורם הנמצאת בגובה של 680 מטרים מעל פני הים. מפסגת ההר, ממשיך השביל השחור עוד כ-900 מטרים עד שהוא מגיע לנקודת גובה 628 אשר ממנה תצפית מרהיבה לכל האזור[2]. במצפה הר יהורם נמצא שלט המזכיר את מותם של שני לוחמי סיירת מטכ"ל, ירון בן-דור וערן עופר אשר נהרגו בשנת 1992 במסגרת בזמן אימון ניווטים בעקבות מכת חום.

מהתצפית ואף קודם לכן, ניתן לראות את אחת התופעות היפות ביותר באזור אילת, והיא קו החיבור בין ההרים העשויים מסלע הגרניט הקדום, וההרים העשויים מסלע הגיר הצעיר יותר.

הרי אילת האדומים, העשויים מסלע הגרניט, נקראים הסלעים הפרקמבריים המהווים את חלקו הצפוני של המסיב הערבו-נובי. גוש סלע עצום (מסיב) אשר משתרע משני צדי ים סוף על כשטח של שני מליון קמ"ר. באזור אילת נחשפים הסלעים הפרקמבריים בשטח של כ-70 קמ"ר. סלעי הפרקמבריום נוצרו בפרק זמן המוערך בכ-400 מליון שנים בו התקיימה פעילות געשית ונוצרו סלעי תמורה אשר ניתן לראותם בשטח עד היום. בהמשך כיסה את האזור ים אשר הותיר אחריו שכבות של סלע גיר הניכר בצבעו הלבן. בחלק מן האזורים, סלע הגיר התבלה וסלע הגרניט הפרקמברי נחשף תחתיו. הפעילות הטקטונית החזקה באזור יצרה קווי שבר ארוכים, כמו זה אשר אנו רואים אשר מבליטים את עוצמת התופעה.

הר שלמה

מן התצפית [2] נמשיך בשביל השחור, נתחיל במגמת ירידה לעבר קו המעבר בין הצבעים, נחלוף על סימון שבילים אדום הממשיך מימין ומשמאל, ונגיע עד מהר לאוכף [3] שנמצא על קו פרשת המים של נחל שלמה ונחל נטפים ובו צומת שבילים: שביל כחול העולה מן הכביש במערב ושביל ירוק היורד מזרחה לנחל מפלים. אנו נשים פעמינו ישר עם חלקו השני של השביל הכחול העולה לעבר הר שלמה.
הסלע מתחלף בבת אחת, והשביל מטפס לאיטו לפסגת הר שלמה. יש לגלות ערנות במהלך העלייה, שכן בוואדי הצר נושבות לעיתים רוחות חזקות מאוד, עד כדי הסטת אדם.

הטיפוס בשביל הכחול אל הר שלמה תלול ומעייף, אך משתלם. מפסגת ההר [4], 705 מטרים גובהו, נשקף נוף מדהים: הרי אילת, הערבה, הרי אדום, מפרץ אילת, אילת, עקבה והרי סיני. הזקנים יודעים לספר שבימים עם ראות טובה ניתן לראות אפילו את ערב הסעודית...

ההר עצמו מורכבים מסלעי יסוד מגמטיים ומסלעים מטמורפיים, אשר יוצרים הר משונן עם זיזים חדים. על ההר נראה עמדות שמירה ותצפית ישנות של צה"ל.

ההר קרוי על שמו של שלמה המלך שהקים את המכרות באזור. אף על פי ששלמה המלך מוכר בחוכמתו ותקופת שלטונו היפה לעם, המלך חזקיהו זכה שעל שמו יקרא הר גבוה משל שלמה זאת, בגלל שבימיו של חזקיהו הוחזרה השליטה של ממלכת יהודה לאזור זה לאחר מרידה ממושכת של האדומים.

נחל בת-שבע – נחל מפלים

מראש הר שלמה [4] נמשיך עם השביל הכחול היורד בחדות לעבר נחל בת-שבע המוכר יותר בשם נחל מפלים. הירידה מתחילה במדרגות טבעיות, יציבות יחסית, ובמהרה הופכת לירידה תלולה בדרדרת. שתי הסכנות המרכזיות בשלב זה של הירידה הן דרדור אבנים ואיבוד שיווי משקל. השביל יורד באופן זה לאורך כ-300 מ', ומתחבר לשביל הירוק, שעקף את פסגת ההר.

מכאן נמשיך בירידה בתוך נחל המפלים. הנחל מתחתר בקניון צר, לאורך קצת יותר מקילומטר. במהלך קילומטר בודד זה נפגוש 15 מפלים, חלקם גבוהים מ-5 מ'. ברבים מהמפלים הירידה מבוצעת באמצעות יתדות שהוטבעו בסלע. ירידות כאלו מומלץ לבצע כאילו היו סולם- עם הפנים לסלע. לאורך הנחל, בעיקר בחלקו התחתון, הרחב יחסית, ניתן לשים לב לעצי שיטה סלילנית ושיטת סוככנית עליהם מטפס הרנוג השיטים.

אפיק הנחל המעוקי מציע מקומות רבים לעצירה בצל. בנחל עצמו ניתן לראות מספר מחדרי מגמה אשר נמצאים ב-90 מעלות לקווי הזרימה של הסלע, התופעה מדגימה את הלחץ הרב מלב כדור הארץ אשר הצליח להחדיר מגמה בסדקים של הסלע הקיים.

בק"מ האחרון של הנחל ישנו פיצול ימינה לשביל שחור. שביל זה חוזר כעבור כמה מאות מטרים אל הנחל, והוא רק עוקף את אחד המפלים. מומלץ להישאר בתוואי הכחול.

נחל המפלים נשפך אל נחל נטפים- נחל רחב, שלאורכו עובר שביל כורכר רחב בו מסומן סימון שבילים ירוק [5].

אנו נפנה שמאלה עם השביל הירוק, ונעלה במעלה הנחל. מימין, הר ידידיה. משמאל, הר שלמה. כעבור מעט פחות מק"מ נחסם שביל העפר ע"י שורת אבנים, ושלט המורה על סופה של הדרך לרכבים. הנחל נהיה צר יותר, אך עדיין נוח להליכה. לאחר עלייה קצרה בשביל זה נגיע לפיצול שבילים ולמפגש עם שביל ישראל [6].

פנייה ימינה (מזרחה), לסימון שבילים שחור/שביל ישראל תוביל אותנו לכיוון קניון שחורת (מסלול הממשיך ימינה לעבר נחל שחורת מתואר כאופציה שאינה מעגלית בסוף המסלול). אנו נבחר בפנייה שמאלה לשביל הירוק אשר תוביל אותנו בנחל נטפים אל עין נטפים.

כאמור, נפנה אנו נפנה שמאלה ונעלה בנחל נטפים. לאחר כ-700 מטרים [7] נפגוש בשביל אדום המתחבר משמאל. עוד כ-200 מטרים השביל מתפצל [8] – ימינה ירוק ושמאלה שחור. אתם יכולים לבחור במסלול אשר תרצו, שניהם מתחברים לאחר כק"מ, השחור עובר סמוך יותר למעוק בתוך הנחל, בעוד המסלול הירוק קל יותר להליכה ועובר במרומי השלוחה.

לאחר המפגש חזרה בין השבילים הירוק והשחור [9], נמשיך במעלה הנחל עד למפגש נוסף לאחר כק"מ עם שביל אדום הפונה שמאלה [10]. אנו נמשיך ישר ולאחר כ-300 מטרים נגיע לקיר סלע זקוף אשר בתחתיתו עין נטפים [11].

עין נטפים

עין נטפים הינו מעיין שכבה הנובע בבסיסו של מפל בגובה 50 מטרים. עין נטפים הוא מקור המים האיתן היחידי בכל אזור הרי אילת. שמו הערבי הינו עין אלקטר – המעיין המטפטף שכן אין מדובר בשפיעה עזה אלא בטפטוף מים איטי לעבר בריכת ניקוז.

מי המעיין נובעים בקו המגע שבין שכבת חרסית הנחשפת בתחתית המפל, לבין שכבת הגיר החדירה למים אשר נמצאת מעליה.

מאחר והמעיין הוא מקור המים היחידי הפעיל כל השנה, בעלי חיים רבים פוקדים אותו להרוות את צמאונם. בין השאר נוכל לראות עקבות של יעלים, שפני סלע וכן עופות רבים. מכאן שחשוב לשמור על הנקיון ולא להשאר לישון באזור המעיין, אז בעלי החיים מנועים מלהגיע עליו ועלולים להתייבש.

חזרה לרכב

בתום המסלול נחזור על עקבותנו עד למפגש עם השביל האדום [10] המתחיל ומטפס לכיוון דרום. נעלה עם שביל זה, ההופך בהמשך לשביל בצבע שחור ונמשיך ללכת איתו עוד כק"מ עד שנגיע לחניון הלילה של הר יהורם [1].

אפשרות ב – מסלול הממשיך מנחל מפלים, עם שביל ישראל, להר שחורת

כאמור לעייל, בנחל מפלים ישנו פיצול הפוגש בשביל ישראל [6]. באפשרות זו במקום להמשיך במעלה נחל מפלים, פונים ימינה בעליה מתונה לעבר הר שחורת.סופה של העלייה בפיצול שבילים שמאלה לשביל כחול [12], המוביל אל חרבת בודדה והר יהואחז. אנו נמצאים על קו פרשת מים קטן. מאחורינו, יובליו של נחל נטפים. לפנינו, אגן הניקוז של נחל רודד, בו נלך זמן מה.

נמשיך ישר בירידה בשביל השחור/שביל ישראל. בסופה, נגיע אל נחל רודד, ומפגש שבילים [13]: שמאלה, בשביל שחור אל עבר גיא אבוד. זהו שביל ללא מוצא, המחייב הלוך-חזור. לאלו שזמנם בידם, זהו עיקוף נחמד. ימינה, לסימון כחול, באפיק נחל רודד, המוביל בסופו של דבר אל מחלף אילות, בכניסה לאילת. ישר, בשביל אדום /שביל ישראל, אל עבר קניון שחורת. במפגש השבילים כמה עצי שיטה, בהם ניתן לעצור להפסקה ממושכת.

השביל האדום עולה בעלייה קלה, ההופכת למתונה, לאורך כק"מ, עד היציאה מאגן ההיקוות של נחל רודד, והמעבר לאגנו של נחל שחורת. בקצה העלייה תצפית [14] נאה מזרחה, אל עבר מפרץ אילת והרי אדום. מהתצפית מתחילה ירידה מתונה אל עבר קניון שחורת. למרות שהירידה מתונה, יש סכנה להחלקה, בשל האבנים המכסות אותה.

בתום הירידה נגיע לפיצול שבילים משולט [15]. שמאלה, בשביל ירוק אל תמילת שחורת ונחל רחם. ישר, בשביל אדום, העולה מן הנחל. ימינה, בשביל שחור /שביל ישראל, אל עבר קניון שחורת. נפנה ימינה לשביל השחור.

קניון שחורת הוא קניון מעוקי, העשוי מסלע יסוד שחור (ומכאן שמו של הקניון והנחל), בן למעלה מ-600 מליון שנה. בצידיו של הנחל ניתן לראות שיחי צלף קוצניים. אורך הקניון הוא כק"מ ורבע, ויש בו שני מפלים קטנים ומאתגרים.

בסופו [16], חנייה גדולה בשביל כורכר ירוק, המוביל אל חניון לילה, ולאחר מכן אל שביל כורכר כחול, שמתחבר אל כביש 90. לאלו מכם שעדיין לא שבעו, ניתן, לפני החזרה לרכב, להמשיך מעט בשביל השחור, עד מפגש עם ערימת אבנים מאוד לא טבעית. זוהי מלכדת נמרים, בה השתמשו בדואים. נא לא לגעת!

חסרי הרכב יכולים לישון בחניון הלילה הנ"ל (מומלץ להטמין מראש מים ועצים), או להמשיך ברגל אל עבר כביש 90, המרוחק כ-5 ק"מ נוספים מהיציאה מקניון שחורת.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 10 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 10
רשמים מהמסלול - Omry_3288249 13/12/2014 23:18 דירוג: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 218 צפיות: 338083 אחרונה: 04/12/2015 09:17:35
תגובות: 1 צפיות: 4004 אחרונה: 29/03/2015 01:07:06
תגובות: 2 צפיות: 3692 אחרונה: 13/10/2012 21:31:55
תגובות: 0 צפיות: 930 אחרונה: 17/09/2012 12:24:27
תגובות: 12 צפיות: 9643 אחרונה: 05/12/2011 22:25:03
תגובות: 8 צפיות: 3705 אחרונה: 25/05/2011 00:41:03
תגובות: 7 צפיות: 3706 אחרונה: 29/11/2010 09:49:00
תגובות: 1 צפיות: 2424 אחרונה: 12/11/2006 20:34:00
שירותי תיירות מומלצים
חניוני לילה סמוכים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק