לוח אירועים
יש כרגע 47 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

חוף דור - הבונים

חבל ארץ:  דרום הכרמל, זכרון יעקב ורמות מנשה - דור
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 3 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  4 - הכרמל ורמות מנשה
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, רומנטי
נקודות ציון:  (192723, 724069) / (34.9197, 32.6107)
דירוג:  8.4
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  13/2/2014
איזור:  כרמל, רמות מנשה והשרון
מפת אזור כרמל, רמות מנשה והשרון
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי


זהו טיול קצר של כיף לאורך חוף יפיפה החופן בחובו היסטוריה ארוכת שנים, ספינות טרופות ואוצרות טבועים, טבע וצמחיית חוף ים ההופכים את הטיול לשונה ומיוחד. מומלץ במיוחד להנות מהטיול בשעות השקיעה, אז הרומנטיקה הופכת את הטיול לקסום.

איך מגיעים

  • נוסעים על כביש החוף, יורדים במחלף עתלית או בצומת פורדיס מהכביש הראשי ונכנסים אל כביש מספר 4. ממשיכים עד פניה אל מושב הבונים. עוברים מעל הכביש, ונוסעים לפי השלטים אל חוף הים (מקיפים את המושב מצד צפון).
  • המסלול כפי שמוצע פה אינו מעגלי, אלא דורש רכב בתחילת המסלול ליד הבונים ורכב בסופו, בחוף דור. ניתן מאחר והמסלול קצר, ניתן לעשותו אותו בשני הכיוונים ובך להפוך אותו למעגלי. בצורה זו, ניתן גם לחזור אחורה בכל שלב.

המסלול

מרחבת החניה נצא מערבה ברגל בשביל המסומן בסימון שבילים אדום. לאחר כ- 200 מטרים נגיע למפרצון ה'מרופד' בצדפים. השביל ממשיך דרומה אל נקודת תצפית המשקיפה על נופי הכרמל ועל המפרצים הבונים של שמורת דור-הבונים. השביל שלנו עובר ברכס הכורכר הסמוך לים. גלי הים מכים ברכס והם שיוצרים את המפרצים היפיפיים.

נפנה ימינה וכעבור כ- 200 מטרים נגיע אל מפרץ קטן ומיוחד, שהמטיילים מכנים אותו בשם המחייב 'המערה הכחולה'. מערה זו היא אחת מעשרות נקיקים ומערות, שאותם פרצו גלי הים בכורכר. השביל מושך מעט מזרחה, לאחר כ-100 מטרים נמצא עצמנו דורכים על 'סלע-חוף'. זהו סלע קשה יחסית ועתיק, שנוצר משברי צדפים וגרגירי חול מלוכדים, והוא תמיד נוטה בשיפוע קל לכיוון הים. נמשיך דרומה ונעקוף מפרץ חולי כדי להגיע לגבעת כורכר. כורכר הוא למעשה דיונה שהתגבשה והתאבנה. בגבעות הכורכר החשופות לים נמצא צמחייה שעמידה לטיפות הרסס המלוחות. כאלה הם למשל, נר הלילה החופי, שום גבוה, חוח עקוד, פרגה צהובה וחבצלת החוף. פרחים אלו מעדיפים לפרוח בלילות הקייץ (יולי אוגוסט), משום שאז הרוח שקטה והחרקים המאביקים יכולים לעסוק במלאכתם ללא הפרעה.

נמשיך דרומה, מראש הכורכר יתגלה לעינינו אי קטן. מדרום לו שוכבת נטוייה על צדה, ספינת משא טבועה. בהמשך השביל נראה שרידים של מחצבת כורכר ישנה.


דור העתיקה

נמשיך לטייל דרומה עוד כקילומטר- קילומטר וחצי בין מפרצונים קסומים, איים ודיונות, עד שנגיע אל שרידי עיר הנמל דאר (דור), עיר נמל כנענית-פלישתית-יוונית-רומית. על-פי ממצאים ארכיאולוגים  (ראו רצף תקופות היסטורי) היתה מיושבת בתקופה הכנענית המאוחרת, בתקופה הישראלית ומן התקופה ההלניסטית ועד לערבית. יהושוע הביס את מלך דור, אך לא כבש את העיר. העיר נכבשה בידי דוד, ואחר-כך היתה מושב לאחד מנציבי שלמה. בתקופה ההלניסטית נכבשה בידי אלכסנדר ינאי. אחרי חורבן בית שני נתמעטו תושביה היהודיים. בראשית המאה ה-2 חדלה להיות עיר נמל גדולה, לאחר שהורדוס הקים לידה את קיסריה. היא חרבה במאה ה- 4, אך נושבה מחדש באמה ה-7. בתקופה הצלבנית עמדה כאן מצודה צלבנית בשם 'קסטלום מרל'. בתקופה העותמאנית שכן פה הכפר הערבי טנטורה. במקום נמצאו שרידי נמל עתיק, מערות קברים, מקדש הלניסטי, תיאטרון רומי, כנסיה ביזנטית גדולה ומפוארת דמויית בסיליקה, מרוצפת אבני פסיפס, מצודה צלבנית, חומת עיר ומסגד.

מחורבות דור שחלקן שקועות בים וחלקן חשופות על החוף, נעבור אל מפרץ החול של חוף הרחצה וממנו אל מגרש החניה - אל המזגגה. בכניסה לחניה, ישנו בית ענק וישן בעל חזית גמלון משולשת, ובו מוזיאון לעתיקות שהוצאו מהים. את הבניין הקים הברון אדמונט דה רוטשילד בשנת 1891 כבית חרושת לבקבוקים שהתכוון לייצר לצורכי היקב שלו בזכרון יעקב הסמוכה. מנהל הפרוייקט היה אז כימאי צעיר - מאיר דיזנגוף. העסק נכשל ודיזינגוף היה בסופו של דבר לראש העיר הראשון של תל-אביב. הביקור במוזיאון מומלץ במיוחד.

  • פרטים: אתר האינטרנט: http://www.mizgaga.com. שעות פתיחה: ימים א-ה 08:30-14:00
  • ימי ו' וערבי חג 08:30-13:00, שבתות וחגים 10:30-15:00

אגדת צבע הארגמן

איך למדו בני ישראל להפיק את צבע הארגמן / מאת רות ריכטר מחברת הספר ארץ ירוקה שלי

בימי קדם היה צבע הארגמן יקר מאוד. הוא הופק מחלזון ימי הנקרא  ארגמון חד-קוצי, וכדי לצבוע גלימה או שמלה אחת בצבע היקר,  היה צורך להפיק אותו מאלפי חלזונות. לכן הרשו לעצמם רק עשירי העם ומושליו ללבוש בגדי ארגמן מהודרים,

סוד הפקת הצבע היקר היה ידוע רק לפיניקים, עם של סוחרים ויורדי ים שהתגוררו בצפון הארץ ליד חוף הים. רק בעלי מלאכה פיניקים מעטים ידעו את סוד הפקת הצבע, והם נשבעו לא לגלות את הסוד לאיש שאינו נמנה על העם הפיניקי.

בעת ההיא מלך בישראל שלמה המלך, שהיה החכם מכל אדם. הוא היה בעל אלף נשים, והן גרו בהרמון מיוחד יחד עם ילדיהם שילדו למלך. נשותיו היו בנות עמים רבים. היו בהן נשים אדומיות, מצריות, מואביות וישראליות, אך לא הייתה ביניהן אפילו אישה פיניקית אחת. .

כשהחליט שלמה להקים את בית המקדש, שלח את שליחיו לצור ולצידון, ערי הפיניקים, כדי שיקנו שם עצי ארזים לבניין ההיכל. הוא ביקש מהם שיביאו לו אישה צידונית יפת תואר, שתהיה לו לאישה, ותגור עם שאר נשותיו בהרמון המהודר.  

השליחים הגיעו בערב לביתו של סוחר הארזים, והנה לפניהם זוג תאומות יפות תואר ונבונות, פנו השליחים לאבי הנערות ואמרו לו:

אנחנו מבקשים לקחת את בנותיך אל שלמה המלך, והן תיספחנה אל המוני הנשים הגרות בהרמונו.

הסוחר הצידוני אהב מאוד את בנותיו, ולא הסכים לבקשתם של השליחים, אך הם הרבו להפציר בצידוני, ואמרו לו שלנערות יהיו חיים טובים בארמון המלך, והן תחיינה שם בפאר והדר. לבסוף נכנע אבי הבנות, והסכים בתנאי שרק אחת מבנותיו תיסע עם השליחים לירושלים, ובתו השנייה תישאר בבית אביה.  כעבור ימים אחדים חזרו השליחים לירושלים, והביאו עמם את הנערה למלך שלמה כדי שתהיה לו לאישה.

אבל הנערה לא הייתה מאושרת בארמון המלך. היא הייתה בודדה, לא הכירה את מנהגי המקום ואת שפתו, ולא אהבה את המלך, שהיה מבוגר ממנה בשנים רבות, כל היום בכתה הנערה בחדרה, והתגעגעה מאוד להוריה ולאחותה התאומה,  .

כעבור שבוע הובאה הנערה לפני המלך, והנה עיניה אדומות, שמלת הארגמן היקרה שלה מזוהמת ומקומטת, והיא לא ענתה לשאלותיו של שלמה, לא חייכה אליו, ולא השתדלה לרכוש את לבו  כשאר נשותיו.

שאל  המלך: מדוע את בוכה, נערה? הרי כל אחת מנערות הממלכה שלנו חולמת להיות אשת המלך, ורק את אינך מתייפה למעני ואינך חדלה לבכות!

 ענתה  הנערה: אינני רוצה לחיות חיים של פאר והדר בארמונך במחיצת נשותיך הרבות. אני מתגעגעת אל הוריי ואל אחותי, ואני מבקשת לשוב לביתי שבעיר צידון.

ענה לה שלמה: לא אחזיק בך בכוח, ילדתי. תוכלי לחזור לבית הורייך  בכל עת, בתנאי שתלמדי  אותי את סוד הפקת הארגמן.

אבל אסור לי לגלות את הסוד הזה!  אמרה הנערה למלך.

ובכן, אם לא תגלי  לי את הסוד, לא אשחרר אותך לביתך. ענה המלך.

שבועות אחדים התלבטה הנערה, ולא ידעה להחליט בנפשה אם תסגיר את הסיוד בידי המלך, או תהיה נאמנה להבטחה שנתנה להוריה ותשתוק.

באחד הימים הגיעו שוב השליחים לארמון המלך. הם סיפרו לנערה שאחותה התאומה שנשארה בצידון חולה מאוד, היא מתגעגעת אל אחותה, ואינה מכניסה מזון לפיה. היא רזתה מאוד וסכנה נשקפת לחייה.

כששמעה זאת הנערה,  ביקשה מהשליחים שיביאו אותה לפני המלך. היא גילתה לו את סוד הפקת הצבע היקר, ולמחרת הצטרפה לשיירת סוחרים שיצאה מירושלים לצידון  וחזרה לבית הוריה.

כשהגיעה הנערה לביתה, התחבקו שתי האחיות ושמחו זו בזו, האחות החולה הבריאה, והנערה שחזרה מירושלים הייתה מאושרת בביתה הישן. היא  שמחה בהוריה ובאחותה, ולימים נישאה לאיש צעיר שאהבה, והקימה עמו משפחה אוהבת.

כך נודע סוד הפקת הארגמן לבני ישראל, ושלמה הקים בתי מלאכה להפקת הצבע לאורך חופי ממלכתו, ואף מכר את הצמר שנצבע בארגמן למצרים ולארצות אחרות. . עדות לתעשיית הארגמן הענפה שהתפתחה בארצנו אפשר למצוא בערמות הקונכיות שנמצאו לאורך החוף.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
הר יללת התנים - חוות אירוח אקולוגית
5% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
טכנודע
10 % הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
פיינטבול ישראל סניף חיפה
מחסנית 25 כדורי צבע או הכפלת הכדורים במטווח מטרות קופצות חינם.
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 6 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.5
עדכון 1.2.14 - omerzz 2/2/2014 08:39 דירוג: 8
אחלה מסלול - fantao 15/9/2010 16:11 דירוג: 8
ניקוי ראש - glazersh 26/9/2009 09:44 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
מחפשים משפחות להקמת קבוצת טיולים
טיול משפחתי
למי יש מאגר תמונות?
שאלה חשובה
מחפששת מסלול טיול קצר
עזרה בתכנון קמפינג עם ילדים
עזרה בתיכנון טיול ללא רכב
זהה את האתר 118
זיהוי פרח
לינה באיזור חוף דור

 
Share
עתיקות חוף דור
עתיקות חוף דור

צילום: יוחאי כורם
עתיקות חוף דורחלזון ממנו הפיקו את צבע הארגמן
חלזון ממנו הפיקו את צבע הארגמן

צילום: יוחאי כורם
חלזון ממנו הפיקו את צבע הארגמן


המערה הכחולה
המערה הכחולה

צילום: יוחאי כורם
המערה הכחולה


חוף דור
חוף דור

צילום: יוחאי כורם
חוף דור


מוזיאון המזגגה
מוזיאון המזגגה

צילום: יוחאי כורם
מוזיאון המזגגה


הים מלכך את דור העתיקה
הים מלכך את דור העתיקה

צילום: יוחאי כורם
הים מלכך את דור העתיקה


שקיעה בחוף דור
שקיעה בחוף דור

צילום: יוחאי כורם
שקיעה בחוף דור