כל המידע על נחל ראש פינה

המסלול נכתב על ידי מדריך הטיולים רונן נחמן. לפרטים נוספים על המדריך »

נחל ראש פינה יורד מצפת מזרחה אל המושבה הציורית ראש פינה בתלילות. בחלקו העליון הוא נחל אכזב המתחיל בנוף טרשי עם תצפיות מרהיבות מזרחה אל עמק הירדן, חלקו האמצעי שמורת טבע ירוקה עם שלושה מעיינות - עין גיא-אוני, עין פינה ועין כדן וחלקו התחתון שבו לא נטייל זורם ממשיך תחילה בצינור מתחת לעיירה ראש פינה, ממשיך בערוץ פתוח למאגר מצפון-מערב לכפר הנשיא והעודפים זורמים עד הירדן ההררי.

בשמורה נפגוש צמחיית מים ונחלים אופיינית – פטל קדוש ועצי תאנה, בוסתנים וכרמי זיתים ושקדים, וצמחיית בר עשירה: חלמוניות בסוף נובמבר ותחילת דצמבר, כרכום גיירדו, ציפורנית מצויירת וגביעונית הלבנון.

איך מגיעים

המסלול קווי (ולא מעגלי) ולכן כדאי להגיע בשני רכבים, או לחנות בתחילתו ולחזור לרכב במונית בסיום. 

  • תחילת המסלול: הקצה הצפוני של רחוב ברקת בצפת, כאשר הכביש הופך לדרך עפר, 200 מטרים מצפון למפגש רחוב ברקת ורחוב ספיר (ב-waze – תחילת נחל ראש פינה, שביל 2270)
  • סיום המסלול: בחניון המושבה ראש פינה ליד בית הקברות – רחוב "דרך החלמוניות" (ומשם ניתן לעלות שמאלה במדרגות למושבה ולטייל גם בה).

אפשרות נוספת היא לטייל במסלול קווי (הלוך ושוב) בחלקו התחתון של המסלול, ואז מתחילים בנקודת הסיום שמצוינת לעיל וגם חוזרים אליה.

כמה פרטים חשובים:

  • משך הטיול: כשעתיים עד שלוש שעות. ההליכה בשביל מסומן ומסודר
  • למי מיועד: למרות הירידה התלולה, המסלול מסודר ונוח לקבוצות, משפחות וילדים בגילאי בי"ס ומעלה.
  • פיקניק ניתן לעשות ליד המעיינות השונים ואף לשכשך מעט לאחר המעיין השלישי – עין כדן. המסלול כולל תצפיות על בקעת החולה וראש פינה ובחלקו השני כרמים בוסתנים ובתי מעיינות מאבן, ובהחלט כיף לטייל בו. 
  • המסלול לכל אורכו הינו ללא תשלום ופתוח תמיד.
  • מתי: ניתן לטייל במסלול כל השנה למעט בזמן גשמים מחשש החלקה.

איך מטיילים

נחל ראש פינה יורד מהמורדות המזרחיים של הר כנען (שכונת קריית שרה בצפת) לתחומי המושבה ראש פינה, מתחתר בסלעי הגיר ונשפך לירדן ההררי. אורכו של תוואי הנחל מצפת ועד הירדן הוא כ-13.2 קילומטרים.
חלקו העליון של המסלול הינו באורך של 1.3 קילומטרים ונחלק לשני חלקים: החלק העליון בתחום שיפוט עיריית צפת והחלק התחתון הינו שמורת טבע רשמית שהוכרזה ב 2007 וגודלה 273 דונם.

בין תחילת הנחל בהר כנען במזרח העיר צפת לבין ראש פינה, יורד הנחל תוואי גובה של כ-500 מטרים לאורך מסלול של כ-3 קילומטרים. למרות זאת אין בנחל מפלים ושיפועים חדים ולכן סללו בעבר, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, דרך עפר מצפת לראש פינה ומשם לטבריה. קטעי ריצוף אבנים מהדרך הישנה נוכל לראות בתחילת מסלולינו. 

לאורך הנחל נובעים שלושה מעיינות: עין גיא-אוני, עין פינה ועין כדן. מרבית מי המעיינות מנוצלים כיום, ומבני אבן הוקמו עליהם. בחורף מקיימים המעיינות פלג זורם בערוץ לאורך מאות מטרים.

במרץ 2014 נסגרה הדרך והשמורה למעבר רכבים ובמקביל החלו לשחרר יותר ממי המעיינות לטובת שיקום הצומח והחי בנחל. 

צפת והר כנען

מקצה רחוב ברקת בשכונת קרית שרה בצפת, נעלה ונמשיך צפונה בשביל העפר כ-160 מטרים ונפגוש את השביל השחור הפונה ימינה/מזרחה (סימון שבילים 2270). השביל השחור מסומן על עמוד ברזל חלוד בצידו של שער בקר ישן ומוזנח. נלך על גבי האוכף מזרחה 120 מטרים וכעת נתחיל את הירידה לאפיקו של נחל ראש פינה, שהוא נחל אכזב באזור זה. מנקודה זו ישנה תצפית יפהפיה על גדות הנחל, המושבה ראש פינה ורמת כורזים שמעבר לה.

על הר כנען ומורדותיו שוכנת העיר צפת. להר שתי פסגות: הראשונה נקראת הר ביריה בגובה 955 מטר מעל פני הים, והשנייה - בגובה 939 מטר. ההר הוא אחד משני גושי ההרים הגדולים והמרשימים בגליל, ובינו לבין הר מירון מפריד נחל עמוד. בעבר שכן על הר כנען יישוב קדום בשם יבנית, שהיה אחד הביצורים החשובים בגליל בתקופת המרד הגדול ברומאים. גם לאחר החורבן ישבו ביבנית יהודים, וידוע כי התיישבה בו משמרת הכהנים אימר. צפת היתה אחת מערי הקודש שגרו בה יהודי הישוב הישן.

המביט למעלה אל עבר הר כנען יוכל להבחין כי לא צומחים בו עצים, זאת מכיוון שנחל ראש פינה מתחתר בהר כנען, הבנוי ברובו מסלעי גיר קשה מתקופת האאוקן התיכון. בחלקו העליון המעיין חתום וסגור, ונשאר ליהנות כאן רק משאון המים וממרבד הכרכומים שפורחים על גג המבנה בנובמבר.

ליד בית המעיין סלע גדול שלפי סיפורי המקומיים, כאן הייתה מערת צבועים, אשר היפנטו את כל הבאים לשתות מן המעיין. היום כבר אין צבועים באזור ומעט הצבועים אשר בגליל ובגולן, נמצאים לצערנו בסכנת הכחדה.

המעיין מספק מים למושבה ראש פינה ומימיו טובים מאוד. ניתן להתרענן ולשטוף פנים מהצינור היוצא מהמעיין מעט הלאה בהמשך המסלול. 

הדרך העתיקה מצפת לראש פינה

נתחיל ירידה של 1.2 קילומטרים ונרד בשביל המתפתל גובה מוערך של כ-180 מטרים מהאוכף ועד מפגש שבילים (עם סימון שבילים ירוק). נוכל כבר לראות את שרידי הדרך הבנויה מאבנים, שחיברה בין צפת וראש פינה. בדרך זו השתמשו בני היישוב הישן מצפת כשהחליטו להקים התיישבות חקלאית יהודית בשנת 1878.

אליעזר רוקח וקומץ משפחות יהודיות מ"אגודת עובדי האדמה" בצפת מחליטות לצאת מהיישוב העירוני, היהודי והמוגן – צפת, וללכת להתיישב בין הערבים בני המקום, שבכפר ג'עוני ולהקים יישוב חקלאי. ג'עוני היה כפר של פלחים ומובילי פרדות, שתושביו חיו בשלום עם שכניהם היהודים מראש פינה ומצפת ואף מספרים שחלקם דיברו יידיש. לימים שינו את שם המקום לגיא אוני ומאוחר יותר – ראש פינה

היציאה מצפת התפרשה כמעשה כפירה והמתיישבים החדשים הוחרמו על ידי הקהילה היהודית ונתקלו בקשיים רבים. בדרך הזאת, כך מספרים, גם נפגשו והכירו ראובן וחיה פייקוביץ', הוריו של יגאל אלון. שנים לאחר מכן, במלחמת העצמאות, עלה יגאל אלון בדיוק באותה דרך עם לוחמי הפלמ"ח ב"מבצע יפתח", כדי להחיש עזרה למגני צפת הנצורה.

מבט מטה לערוץ הנחל יגלה את כיפת מבנה הבטון של עין כדן. לא סתם נקרא המעיין בערבית עין אל-קובה –  מעיין הכיפה. לאחר שעה קלה בירידה בשביל, כשכל הנוף פרוש לפנינו בלי עצים שמסתירים וכל המדרונות חשופים, נגיע למחסום ברזל צבוע ירוק ומפגש עם דרך עפר הפונה שמאלה/צפונה וסימונה ירוק. 
אם הגעתם באמצע נובמבר – תחילת דצמבר, משמאל ומצפון לשביל הירוק, ניתן לפגוש פריחה של  חלמונית גדולה.

עין גיא אוני

נעבור את המחסום הירוק דרך מעבר הולכי הרגל, ונמשיך בשביל המסומן שחור העובר מרגע זה ואילך דרך כרמים ובוסתנים. לאחר 180 מטרים ירידה בשביל היורד באפיק עצמו, נפגוש את המעיין הראשון, תחת עץ התאנה הגדול והעתיק. שם המעיין הוא עין גיא אוני אך יש הקוראים לו "מי המריבה".

ב-1882, עם בוא העלייה, נרכשו האדמות ועימן שליש מהזכויות על המים - אז גם החלו המאבקים הרבים סביב המים בין המתיישבים החדשים לבני הכפרים הערבים באזור. היום תוכלו לראות כי כל המעיינות מקורים במבנה שבנה סביבם הברון רוטשילד בסוף המאה ה-19, כדי להגן על המים מפני גוזלים, אידוי ובזבוז.

זה הזמן לשבת תחת עץ התאנה, ליהנות מצליל המים המפכים, על אף שלא ניתן לראותם, ולשמוע את שמו השלישי של המעיין - עין אבו חליל. אבו חליל הוא אברהם אבינו. האגדה מספרת כי אברהם אבינו שתה ממי המעיין בדרכו מארם נהריים וסגולות המעיין הן כי השותה ממימיו ישוב וישתה מהם. מי המעיין נשאבים בצינור שנמצא במבנה אבן שלא ניתן להיכנס אליו וכל מימיו מוזרמים למושבה ראש פינה. בעונת החורף עודפי המים גולשים מהמבנה, נשפכים החוצה ומוזרמים לערוץ הנחל הטבעי.

עין פינה

נמשיך בדרך עוד 340 מטרים, בירידה בין כרמי הזיתים, השקדים והבוסתנים עד לעין פינה. אם אתם מטיילים בחודש פברואר זה הזמן להתפעל מפריחת השקדיות הלבנה והמרהיבה. 
מגיעים לבית אבן שהשלט עליו לא משאיר מקום לבלבול. זהו עין פינה. שמו הערבי "עין מחמוד אבו – יוסף", על שמו של בעל האדמה שחי בעבר בקרבת המעיין. 

עין כדן

נמשיך במורד הנחל ונלך בין עצי הזיתים. נוכל לראות בגדה הצפונית מצד שמאל של הנחל את שרידי הכפר הערבי ג'עוני ובנוסף לזיתים נראה גם עצי פרי נוספים: תאנה, רימון, חרוב ועוד. זהו אזור הבוסתנים העתיקים. לאחר 340 מטרים של הליכה במורד השביל מעין פינה, יתגלה בפנינו מבנה המעיין האחרון בדרכנו, שבנוי כמצולע של 10 צלעות, ובגגו יש כיפה עגלגלה. זהו עין כדן, הקרוי על שם פרח הכדן הענוג, הפורח בנחל בחודשים פברואר-אפריל. שמו הערבי – "עין אל – קובה". מי עין כדן נובעים בתוך מבנה אבן וזורמים לנחל דרך צינור.

מיד אחרי המבנה כדאי להיכנס שמאלה בשביל שפולס בתוך שיחי הפטל, הטיון הדביק והכדן, שעל שמו נקרא המעיין. בסבך נגלית בריכת בטון עגולה ומקורה. מי המעיין ממשיכים לבריכת שיכשוך נפלאה שסלעים מסותתים משמשים כמקומות ישיבה. זה הזמן לספר, שכאן במדרונות ביוני 1906 התגלתה אם החיטה – המקור לחיטה התרבותית – על ידי אהרון אהרונסון. החיטה הנה אחד משלושת מיני הדגנים החשובים כמקור מזון. גילוי החיטה בנחל ראש פינה על ידי אהרון אהרונסון, הביא לו ולמקום פרסום עולמי.

סיום בראש פינה

לאחר הליכה של 420 מטרים בשביל השחור בין הבוסתנים, נגיע למחסום ירוק נוסף ולאחריו אל כביש ששמו דרך החלמוניות בראש פינה. כאן חניון הרכבים ומצד שמאל בית הקברות, ולאחר 90 מטרים מהמחסום, יש בצד שמאל גרם מדרגות המעלה אותנו אל ראשה של המושבה ראש פינה. למסלול השלם במושבה »

צמחייה ובעלי חיים

בנחל ראש פינה מוצאים שלושה בתי גידול עיקריים: מורד ההר, צמחי בוסתנים וצמחיית נחלים.

צמחי נחלים: פטל קדוש, כרפס הביצות, ברוניקת המים, ערברבה, גרגיר הנחלים ופיקוס התאנה. רובם פורחים בקיץ.
בוסתני עצי פרי: נשתלו בעבר על ידי תושבי הכפר הערבי ג'עוני שחיו במקום לפני תושבי ראש פינה. שקד, צבר, רימון וזית אך גם עצי בר כמו האשחר הארץ ישראלי והעוזרר קוצני. באזורים המוצלים, בעיקר במפנה הצפוני הסלעים מכוסים בטחב.
צמחי מורד ההר: חברות הצומח העיקריות במקום זה הן של צמחים עשבוניים, שהבולטים שבהם חיטת הבר, שעורת התבור, שעורת הבולבוסין, עיריוני צהוב וצהרון מצוי. כמו כן ניתן למצוא במורדות נחל ראש פינה חד שנתיים כמו: חרדל, חטוטרן מצוי, לקוקיה כרתית, פעמונית קיפחת ומרגנית השדה.
בחלקו העליון של הנחל על הגדה הצפונית נמצאים ריכוזים של חלמונית גדולה הפורחת באמצע נובמבר – תחילת דצמבר ואילו בחלקו התחתון של הנחל על הגדה הדרומית נמצאים ריכוזי פריחה של גביעונית הלבנון.

בעלי חיים: בעודנו יורדים בנחל, נסתכל סביבנו ונחפש בעלי חיים. באזור זה חולפים צבאים, שפני סלע, דרבנים, תנים, שועלים ועופות דורסים ובהם הבז האדום.  

וכך נראה נחל ראש פינה בקליפ של אהוד בנאי: