כל המידע על טו בשבט הגיע, חג לאילנות ולמטיילים

 

טו בשבט הוא חג האהבה שבין האדם למולדתו, החיבור שבין האדם ואדמתו, הגאווה בפרי העץ שנטע עבור משפחתו,  היופי וההוד שבטבע, עד התרוממות הרוח, עד הרגשה של קדושה. למאמינים חג זה הינו ביטוי ארצי לקיומו של האל ודרישת שלום ישירה ממנו. לנו החילוניים, טו בשבט מבטא את הקשר לארצנו, המשך לתקופת התנך בה גרנו כאן תחת גפננו ותאנתנו.

 

מה שמעניין שחג זה לא מופיע כלל בתנך. רק לאחר חורבן בית המקדש וצאתנו לגלות הומצא חג זה כמסורת וקשר למה שאבד. גם המנהג לאכול פירות יבשים דווקא נועד על מנת לאפשר יבוא פירות ארץ ישראל לארצות הגולה בשיירות גמלים איטיות.

לאחר כאלפיים שנה, עת התחלנו לבנות את הארץ קיבל החג פנים חדשות, לא עוד געגועים לארץ רחוקה אלא חג הנטיעות. כולנו זוכרים איך בחג זה היינו יוצאים כל הכיתה ליערות עם השיר כך הולכים השותלים, כובע טמבל ושתיל רענן, חופרים בידיים קטנטנות ומסדרים גומה יפה מסביב. הסנטימנטלים בינינו חוזרים לפעמים לאותו העץ אותו נטענו אז בתקופת בית הספר היסודי.

 

שבאתי לתכנן את טיול טו בשבט עבורכם בחרתי מיד בהרי ירושלים בשל שפע השקדיות הפורחות עכשיו בלבן וורוד, ובשל המעיינות, העתיקות, היערות והנוף. הכנתי רשימה של אתרים פופולרים, אבל די מהר הובהר לי שכל עם ישראל יהיה שם בשבת זאת. חיפשתי מסלול יחודי לא מוכר אבל קל לגישה ולחניה, מאפשר פיקניק שקט בטבע שבסופו נתקבץ לשיר יחד משירי ארץ ישראל. בנוסף אתר הפיקניק אמור גם להיות נקודת יציאה למסלולים רגליים מעניינים. חרשתי את המפה. היה קשה. אז זהו, מצאתי חיוך

 

 

10:00 מפגש בכניסה לשכונה יא של מבשרת ירושלים

11:00 טיול ילדים מלווה במורה לטבע שתספר אגדות על עצים ופרחים

11:00 מסע כושר אתגרי (מגיל 8 בלבד) למבצר הצלבני בלמונט, עין צובא, מערת יוחנן המטביל, וחזרה דרך הר חרת.

12:00 פיקניק קבוצתי. אתם מוזמנים להביא מיטב המטעמים ולחלוק עם כולם

14:00 מעגל נגינה ושירי ארץ ישראל באוירת טו בשבט.

 

 

מה להביא: נעלי הליכה, מים, משחקי כדור, כלי נגינה, מחצלת

 

אוכל: תביאו חופשי ותחלקו עם כולם. הרבה יותר כייף צוחק

 

איך מגיעים: כביש מס' 1 לירושלים, יוצאים מחלף אבו גוש, עולים מעבר לעין חמד עד לצומת לשכונה יא ותראו אותנו בצל השקדיה הענקית על הדשא.

 

מחיר: ללא תשלום (אבל אפשר לככב).

תמיד שואלים אותי מדוע הטיול ללא תשלום ואני שוב עונה: הטבע שייך לכולנו, ישראל שייכת לכולנו ואת המחיר שילמו אבותינו ומשלמים אנו בדמינו מול כל אויבי ישראל.

משה דיין קבע שאת הארץ יש לאהוב דרך הרגליים, אני מנסה להנחיל זאת לכמה שיותר אנשים ובעיקר לנוער כדי לחברם לישראליות הגאה והטובה ולערכים שכבר כמעט נדמה ואיבדנו.  זאת תרומתי לקהילה.

אזהרה: פעילות זאת הינה התארגנות חברית, ללא ביטוח וללא תשלום, כל אחד אחראי בלעדי על עצמו ומשפחתו. אנו הולכים רק במסלולים מסומנים של החברה להגנת הטבע.

תמונות של טיול זה ושל קודמים תוכלו למצוא כאן:

   http://picasaweb.google.com/MenyNachman

מני