כל המידע על חוויה אתגרית: טיול 4X4 סובב מכתש רמון

  • סוג 4X4 SUV: רך
  • התחלה: גן הפסלים במצפה רמון 
  • סוף: חאן בארות והיציאה אל כביש 40
  • עבירות: קשה
  • ניווט: בסוף העמוד קובץ ניווט לנוחיותכם

על המסלול

אל הטיול הזה יוצאים בידיעה, שהוא שם דגש על מגוון מעברים אתגריים של רכבי שטח רכים יחסית ומביא אותם אל קצה גבול היכולת שלהם. מה זה אומר? לא יוצאים לבד לשטח, לפני שאתם יוצאים לדרך מוודאים שברכב שלכם יש טבעת, שאליה ניתן להתחבר או טבעת נשלפת שניתן להבריג ושהעמסתם על הרכב רצועת משיכה.

בנוסף, במהלך הנסיעה יש לשים לב שאתם לא מגרדים גחון וגם לקחת בחשבון שתכנונים לחוד ומציאות בשטח לחוד. כלומר – גם אם תוכנית המסלול מתחילה במצפה רמון דרך מעלה נח לכיוון הארדון וגבעת חרוט, טיפוס של מעלה דקלים וסיום בצבעי רמון, יש אפשרות שתוואי השטח יאלץ אתכם לסיים את המסלול מוקדם יותר כדי לא להיכנס לחשכה.

את הטיול מתחילים ממש בסמוך לכניסה למצפה רמון, בגן מוסיקלי מיוחד הנמצא על שפת מכתש רמון. הכירו את גן הפסלים במצפה רמון, בו פזורים פסלים עשויים סלעי ענק ופעמוני רוח, המפיקים צלילים בהתאם לתנודות הרוח. שיטוט בגן יביא אתכם גם אל מתחם נדנדות מתכת, המפיקות בכל נדנוד מנגינה הודות למילוי החצץ הנמצא בתוך המתכות.

הכניסה אל גן הפסלים במצפה רמון | צילום: נאור שקד

הכניסה אל גן הפסלים במצפה רמון | צילום: נאור שקד

יוצאים לדרך לכיוון מזרח, עוקבים אחרי סימון השבילים של שביל ישראל. את הדרך מלוות תצפיות יפהפיות לעבר מכתש רמון המהפנט. בדרך עוברים ליד שטחי אש – וזה המקום לציין שהטיול בשמורת מכתש רמון גובלת בשטחי אש ויש להקפיד לא לעבור את סימני האזהרה שבמקום.

זהירות - שטח אש לפניך! | צילום: נאור שקד

זהירות - שטח אש לפניך! | צילום: נאור שקד

את מכתש רמון אי אפשר להקיף ביום אחד. נוף מרהיב, תופעות גאולוגיות מרתקות ושלל נקודות עניין יכולים לספק לכם כמה ימים לאסוף טיולים וחוויות במדבר. אחת התופעות המיוחדות במקום הם המכתש הגדול והמכתש הקטן, שצורת ההיווצרות שלהם שונה משאר המכתשים בעולם כולו.

איך הכל התחיל? בגלל סדק אחד קטן, אליו חדרו מי גשמים והרחיבו אותו. המסת סלע הגיר וסחיפת שכבת אבן החול יצרה שכבת גיר תלויה באוויר, שעד מהרה קרסה והגדילה את הסדק, שהפך כבר למכתשון. מיליוני שנים ותהליכי בלייה הגדילו את המכתשון, עד שנוצר המכתש העומד במלוא תפארתו לנגד עיניכם.

חוויות בדרך - מכתש רמון | צילום: אלון רון

חוויות בדרך - מכתש רמון | צילום: אלון רון

הנסיעה מובילה אותנו אל מעלה מחמל, ששימש בעבר כחלק מדרכי המסחר של הנבטים, שנעו לכאן מחצי האי ערב עם סחורות על גבי גמלים בדרכם אל הים התיכון בואכה אירופה. הם הגיעו אל מעלה מחמל מעין סהרונים ומצד סהרונים ובילו שם את הלילה.

בראש המעלה ניצב מצד מחמל, ששמר על הדרך. על גבי הציר הזה הקימו את מעלה מחמל המודרני של חברת קצא"א, כחלק מהעבודות להנחת קו צינור נפט מאילת לאשקלון. הדרך היתה עבירה בעבר, אבל נסגרה למעבר בעקבות ריבוי תאונות וכיום היא אינה עבירה. 

זה המקום לחילוץ עצמות, תצפית מרהיבה והפסקה לקפה בשטח עם איזו עוגה טובה ליד. 

מעלה מחמל | צילום: רוסלן גלופין

מעלה מחמל | צילום: רוסלן גלופין

תוואי השטח ותלאות הנסיעה בטיול הזה מלמדות אותנו על עבירות בשטח. אז קבלו “רגע של הדרכה” למקרה, שהגעתם למכשול בדרך, שלא מאפשר לרכב שלכם לעבור. זה הזמן לסדר ולארגן את הדרך, כך שתהפוך לעבירה עבורכם. 

אז מה עושים? עוברים לנוהל “עבודות מע”צ”, כלומר – אוספים אבנים בשטח, שישמשו אתכם להגבהת הגלגלים ובדרך זו גם את הגחון של הרכב מפני פגיעה בסלעים. נעזרים באחד החברים לטיול, שזוכה לכינוי “מכוון קרקעי”, שיכוון אתכם לאט ובזהירות לנסיעה על פני הדרך, שסללתם לכם וצולחים את האתגר.

מסדרים אבנים בשטח להגבהת הגלגלים | צילום: אלון רון

מסדרים אבנים בשטח להגבהת הגלגלים | צילום: אלון רון

התגברתם על המכשולים? הידד לכל העוזרים. חוזרים לרכבים וממשיכים בנסיעה ולא מפסיקים לרגע ליהנות מנופים עוצרי נשימה. עוד קצת נסיעה ומגיעים אל מעלה נח. רק שהשם לא יבלבל אתכם, כי אפשר להגיד עליו הרבה דברים, אבל בוודאות לא ניתן לומר עליו שהוא נח לעליה.

וזה המקום לספר, שהתכנון המקורי למסלול היה אמור להתחיל ממצפה רמון דרך מעלה נח בירידה, תנועה לכיוון הארדון וגבעת חרוט, טיפוס של מעלה דקלים (לא רחוק מחאן סהרונים) וסיום בציר “צבעי רמון”. בפועל הפתעות בשטח לצד מצב השטח במעלה נח הביאו אותנו לסיים את המסלול מוקדם יותר כדי לא להיכנס לחשכה. 

את מעלה נח צריך לצלוח בשני הכיוונים – מגמת טיפוס ממכתש רמון אל הרמה וירידה ממנו. רק רכבי שטח חזקים בעלי הילוך כח יוכלו לטפס את המעלה בלי לארגן קודם את תוואי השטח. אין ברשותכם רכב כזה? תאלצו לסדר את תוואי השטח בעזרת אבנים, כפי שהסברנו לעיל. 

עם רכב שטח חזק בעל הילוך כח תצליחו לטפס את מעלה נח | צילום: חגית נוימן

עם רכב שטח חזק בעל הילוך כח תצליחו לטפס ולרדת את מעלה נח | צילום: חגית נוימן 

את הדרך למטה ממעלה נח רוב רכבי השטח בעלי הנעת 4X4 ועם מרווח גחון טוב יוכלו לבצע בעזרת נוהל “עבודות מע”צ” שלעיל, כלומר – סידור האבנים והכוונה של מכוון קרקעי פעיל, הלוא הוא חבר לטיול, שיבוא לעזרתכם.

בכל מקרה חשוב לדעת, שהטיפוס במעלה נח מיועד רק לרכבים בעלי מיגון תחתון מלא. במעלה נח מחכים לכם 4 מכשולים משמעותיים - מדרגות סלע. עוד כדאי לדעת, שמצב מעלה נח משתנה בהתאם לעונות השנה. 

מדרגות סלע במעלה נח | צילום: נעה נוריאל

מדרגות סלע במעלה נח | צילום: נעה נוריאל

שמחים וצוהלים אחרי ההתגברות על המכשולים של מעלה נח אנו נעים על הסימן האדום המחבר אותנו אל הציר השחור המגיע ממעלה מחמל. כאן מסתיים טיולנו. נסיעה דרומה תחבר אתכם אל חאן בארות ואל היציאה לכביש 40. אנו ממליצים מכאן להמשיך אל דרך נוף "צבעי רמון".

עצירה לקפה בבריכה שבמחצבה בדרך נוף צבעי רמון | צילום: אלון קופרמן

עצירה לקפה בבריכה שבמחצבה בדרך נוף צבעי רמון | צילום: אלון קופרמן

טיפ מהשטח: ציוד זה שם המשחק

tip image 660x370לא יוצאים לטיול שטח בלי מספר עזרים הכרחיים, כמו מד לחץ אוויר, רצועת גרירה, שאקלים לחיבור בעומס מתאים, כפפות עבודה, פנס וסוללה רזרבית לטלפון הנייד. אתרו מראש את נקודות העגינה ברכב שלכם - טבעת שניתן להתחבר אליה לצורך חילוץ ומשיכה, ובמידה ואין, התקינו מבעוד מועד - לא נעים לתלוש פגוש או חלק מהמתלה, ובכל זאת לא לצאת מהבעיה.
 
אחרי שמחברים את רצועת המשיכה לטבעת של הרכב שלכם ושל הרכב המחלץ מוודאים שהרצועה מתוחה ורק אז מתחילים במלאכת המשיכה, אחרת משיכה פתאומית יכולה לגרום לנזק ולקריעה של הרצועה.

לעוד טיולי שטח שווים:

עוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על טיולי השטח היפים ביותר בארץ » 

לתחילת המסלול