איך מטיילים

  • מסלול מעגלי של כ- 2 ק"מ מחנים את הרכב בחנייה הסמוכה למצד עתרת הולכים לאורך המסלול השחור לצד הנחל
  • מסלול לא מעגלי לאלו שירצו להנות ממסלול קצת יותר ארוך כ- 11 ק"מ בשביל האדום שיוצא גם כן מנקודת החנייה ונגמר סמוך ליישוב כרכום
  • מומלץ בכל ימות השנה- את המסלול האדום הארוך מומלץ לעשות ברכב בחודשי הקיץ

ניתן לעשות את המסלולים האדום ברכב או באופניים לחובבי הרכיבה, ומומלץ לעשות את המסלול השחור רגלית ולהנות מזרימת הירדן. בחודשי האביב ניתן להנות מפריחה מרגשת ונוף ירוק ובחודשי הקיץ ניתן לעשות את המסלול הקצר שבחלקו מוצל ונעים לצד פכפוך המים בנחל. החלק הזה בנהר הירדן מאופיין בעיקר בחובבי שייט הרפטינג בגלל שאופי של הירדן ההררי מאתגר מאוד והרבה פחות רגוע מהחלק הצפוני של שייט הקיאקים הקלאסי בירדן.

בלוגר הטיולים ארז דגן ביקר בירדן ההררי – צפו בסטורי מהמקום: 

היסטוריה וארכאולוגיה לאורך המסלול

לאזור זה היסטוריה ענפה ונקודות עניין במרחק קצר מהאוטו, בגשר בנות יעקב הסמוך עבר תוואי דרך הים ההיסטורית משום כך הנקודה הזאת היוותה נקודה אסטרטגית חשובה לאורך ההיסטוריה שנפרשת אפילו עד תקופת האבן. באתר גשר בנות יעקב התגלו ממצאים המזוהים עם התרבות האשלית המתוארכת לתקופה הפליאוליתית התחתונה. בתל עצמו שעליו הוקם מצד עתרת נמצאו שרידי ישוב מתקופת הברונזה ועד לתקופה המוסלמית הקדומה (המאה ה8- לספירה).

הממצאים הכי דומיננטיים בשטח הם ללא ספק שרידי מצד עתרת (שסטלה) שהוקם ע"י האבירים הטמפלרים בתקופת הצלבנים בשנת 1178. שנה לאחר שהוקמה המצודה הקטנה, היא הוחרבה על ידי צלאח א-דין וצבאו ושרידי הקרב עוד נראים לעין, וגם ממשיכים להתגלות בחפירות שנעשו באתר.

נקודה ייחודית באתר ההיסטורי היא לאו דווקא ארכיאולוגית אלא גיאולוגית! מצד עתרת נבנה באזור גיאולוגי ייחודי לאזורנו, בנקודה היושבת בדיוק במרכז בקע ים המלח שהוא למעשה מקטע של ה"שבר הסורי-אפריקאי", בחומה הצפונית של מצד עתרת ניתן לראות ביטוי ויוזאלי לתופעה זו בצורת סדק ענק לאורכה של החומה. סדק זה נגרם מתזוזות הקרקע וממשיך לזוז כל שנה ושנה. על שרידי המצד נבנה מסגד מהתקופה העות'מאנית שגם שרידיו זזים בצורה אופקית ביחד עם החומה.

צילום: יוחאי כורםצילום: יוחאי כורם

בהמשך האתר ניתן לראות את שרידי מבנה טחנות הקמח של מצד עתרת, היא טחנת מגלש המנצלת את זרימת המים הטבעית להזזת אבני ריחים ששימשו לטחינת דגנים וייצור קמח, מהטחנה שכללה 4 מערכות אבני ריחים שרדו הקשתות היפות מאבני הבזלת.

לקריאה מורחבת על מצד עתרת באתר למטייל ישראל»

בהמשך המסלול ישנו אגם קטן ולא טבעי שנוצר כחלק ממערכת תחנת כוח הידראולית שהקים קיבוץ כפר הנשיא מהטיית מי הירדן לצורכי הפקת חשמל.