כל המידע על אירוס הארגמן בגבעת חומרה


אירוס הארגמן הוא פרח אנדמי למישור החוף - כלומר זהו האזור היחיד בעולם שבו הוא צומח. הפריחה שלו קצרת מועד, ותוכלו ליהנות ממנה בעיקר מאמצע פברואר ועד תחילת מרץ. המסלול המתואר כאן מעגלי וקצרצר (פחות מ-1 ק"מ), והוא מתאים לכל המשפחה. במסלול תוכלו לראות שפע של פרחים נוספים, אך אם חפצתם לראות את האירוס, הגיעו באמצע פברואר ואל תשכחו לקחת מגדיר פרחים.

  • ניתן לטייל במסלול עם כיסאות גלגלים ועגלות.

איך מגיעים

ממחלף גן רווה שבכביש 4 (אשדוד-תל אביב) [1 במפה], או מצומת ראשונים שבין נס ציונה לראשון לציון [2], נפנה לעבר צומת עין הקורא שבכביש 42 [3]. מהצומת נפנה מערבה לכביש 4311, לכיוון קיבוץ פלמחים. לאחר 4.5 ק"מ, מעט לפני הפנייה החדה ימינה [5] והמעבר מתחת לגשר כביש 4, נראה דרך עפר שעולה לגבעת חומרה [4]. ישנו שילוט ברור מהכביש. מיד עם הירידה מהכביש לדרך העפר ניתן לחנות את הרכב.

מסלול הטיול

דרך עפר טובה עולה ממקום החנייה לעבר ראשה בין מרבדי הפריחה. שמה של הגבעה ניתן לה בטעות: מקובל להניח כי היא נקראת "חומרה" בעקבות הצבע האדום של אדמות החמרה שסביבה (חמרה - אדומה בערבית), אך בפועל אין סביבה ולו טיפת אדמת חמרה. הסיבה האמיתית נעוצה ככל הנראה באתר הארכאולוגי ד'הרת אל חומרייה, שנמצא כחצי ק"מ מדרום לגבעה. האתר נחפר בשנות השישים והשבעים, ונתגלו בו קברים מתקופת הברונזה התיכונה (2000 לפנה"ס בערך - ראו ציר זמן היסטורי). אך לפני כן, בסוף שנות החמישים, ביצע הארכיאולוג משה דותן סקר ארכיאולוגי באזור וזיהה בטעות את הגבעה עם האתר הזה, ולכן מאז נקרא שמה חומרה.

הגבעה היא חלק ממספר רכסי כורכר מקבילים במישור החוף, שכיוונם הכללי הוא צפון-דרום. רכסי כורכר אלו הם עדות לשינויים במפלס פני הים התיכון בתקופות קדומות. היווצרות קרחונים והפשרתם גרמו לתנועה מערבה ומזרחה של פני הים, ובמקומות שבהם קו המים נגע ביבשה, הפך החול לאבן כורכר בהשפעת המלח, הרוחות, השמש ותהליכים שונים. אבן כורכר זו משמשת כבית הגידול לפרחים רבים, שבהם כמובן גם אירוס הארגמן.

טיפוס קליל לעבר ראש הגבעה חושף בפנינו תצפית נפלאה. ממערב נוכל לראות רכס כורכר נוסף, שמאחוריו נמצא הים התיכון. בין שני רכסי הכורכר, זה שאנו עומדים עליו וזה שממערב, עובר כביש 4 (אשדוד-תל אביב). מצפון מזרח נראה את בתי הישובים נטעים, גן שורק, ומעבר להם מגדלי הדירות של ראשון לציון. במזרח ניתן לראות את בית חנן, עיינות, וברק בתיה של נס ציונה.

גבעת חומרה היא דוגמה מרשימה לפעילות ציבורית לשמירת טבע: ביוזמת המועצה האזורית גן רווה, בשנת 2005 לקחו תלמידי כיתה ז' בבית הספר של המועצה את הגבעה תחת חסותם, ניקו אותה מהלכלוך הרב שהיה בא וסידרו בה מסלולי הליכה שמנתבים את המטיילים הרבים אל הפריחה היפה. התלמידים פועלים גם להכרזת הגבעה כשמורת טבע, ובמסגרת מאבקם אף השפיעו על נתיב מסילת ברזל מתוכננת כך שלא תפריע לפריחה בגבעה. פעילות ציבורית, כמו זו של ילדי בית הספר היא ללא ספק אחד הגורמים המשפיעים על גורמי התכנון לשמור על שכיות החמדה של ארצנו.

מומלץ להצטייד במדריך פרחים ולהסתובב להנאתכם בין הפרחים. פרט לאירוס הארגמן, ששייך למשפחת אירוסי ההיכל, תוכלו למצוא בגבעה גם את צבעוני ההרים, כלנית מצויה, פרג אגסני, נורית אסיה, חצב מצוי, שום תל אביב, לענה חד זרעית, שברק מצוי וכן רותם המדבר לרוב. על הגבעה שוכן בית הרוס למחצה, עם שרידי בוסתנים שבהם צבר, רימונים, גפן, תאנים ואף עץ שקמה.

כדי שאירוס הארגמן ימשיך להתקיים, יש לשמור על רצף גיאוגרפי בין גבעות האירוסים השונות, המאוימות על ידי תכניות רבות של בינוי ופיתוח. החברה להגנת הטבע, פורום גבעות הכורכר ותושבי האזור פועלים מזה זמן רב לשמירה על רצף בין גבעות הכורכר, שיאפשר לאירוס הארגמן ופרחי בר אחרים להתקיים וישאיר לתושבי המרכז קצת טבע מתחת לאף.