נחל שניר (החצבאני) - מסלול בנחל חוצה גבולות

אמרתם נחלים בצפון, אמרתם נחל שניר. הנחל, שהוא ארוך מבין שלושת מקורות הירדן, מתחיל את זרימתו בלבנון, ושם הוא נקרא אל-חצבאני. מרגע שהוא עובר את ביקורת הדרכונים וזורם בגבולות ישראל, הופך שמו לשניר - כמו אחד משמותיו המקראיים של החרמון, שהנחל זורם ממערב לו: "צִידונִים יִקְרְאוּ לְחֶרְמוֹן, שִׂרְיון; וְהָאֱמורִי, יִקְרְאוּ-לוֹ שְׂנִיר". המסלול הפתוח למטיילים הוא שמורת טבע בתשלום, והטיול בו נוח ומגוון
עודכן לאחרונה: 1/11/2015

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 2 ק"מ

עונות


סתיו, אביב, קיץ

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםמתאים למשפחותרומנטימעגלימתאים לנכים / עגלות תינקות

איך מטיילים

המסלול כולו נמצא בשמורת הטבע נחל שניר (חצבאני) ועל כן הוא נוח לקבוצות, משפחות, יחידים ולבעלי מוגבלויות. מיד עם הסדרת התשלום תקבלו את עלון השמורה ובו: מידע על הנחל וסביבתו, מסלולי הטיול ומפת התמצאות באתר. אנא הקפידו על כללי התנהגות והימנעו מפגיעה בחי ובצומח. ההליכה בשבילים מסומנים בלבד והכניסה למים אך ורק במקומות המוגדרים לכך. למעוניינים בפיקניק מעמידה השמורה חניון יום מלא בשולחנות ומקומות מוסדרים להדלקת אש. בין מדשאות החניון זורמים להם פלגי שכשוך ושאון המים לבדו יצנן לכם את הגוף. לילדים תהיה זאת אטרקציה נהדרת. בכניסה לשמורה שירותים מוסדרים לנוחיותכם ומזנון שירות. האתר נקי וכיף לטייל בו.

 • לבחירתכם שלוש אפשרויות טיול בשמורה: המסלול הקצר (מעגלי - מונגש לעגלות נכים ותינוקות), המסלול הבינוני (מעגלי) והמסלול הארוך (אינו מעגלי). ראו פירוט על המסלולים בהמשך.
 • מומלץ להצטייד ב-3 ליטר מים לאדם ליום. הקפידו על חבישת כובע ונעלי הליכה סגורות.
 • הליכה במסלול הארוך מחייבת הליכה במים. הליכה במסלול הקצר והבינוני איננה מחייבת כניסה למים.
 • מומלץ להצטייד בבגדים להחלפה.
 • ביגוד אידאלי להליכה במים: נעליים סגורות או לחילופין סנדלים סגורות על הרגל (לא כפכפים ולא קרוקס), בגד ים, מקלות הליכה (לא חובה אבל מאוד עוזר ונוח). 
 • בחורף קיימת סכנת שיטפונות, אנא צרו קשר עם השמורה טרם יציאתכם לטיול.

מידע שימושי

אתם בדרך לאחד המסלולים הנהדרים והאהובים ביותר. אך אם טרם הגעתם וכבר חשתם ברעב קטן, תוכלו לאכול משהו קטן על הדרך בחנות הנוחות של אלונית בגן הצפון. כי כשיוצאים על קיבה מלאה, הכל נראה טוב יותר.


שעות פתיחה בימים ראשון-חמישי:

 • קיץ: 8:00-17:00 (כניסה אחרונה בשעה 16:00).
 • חורף: 8:00-16:00 (כניסה אחרונה בשעה 15:00).

שעות פתיחה בסופי שבוע:

 • שישי: 8:00-15:00 | שבת: 9:00-16:00 | כניסה לשמורה עד שעה לפני שעת הסגירה.

דמי כניסה: 

 • יחיד: 15-29 ₪ לאדם | קבוצות (מעל 30 איש): 14-23 ₪ לאדם | טלפון לבירורים: 04-6950064.
 • הכניסה לשמורה בתשלום גם מטיילים בשביל ישראל. יש לבחור במסלול הארוך וללכת עד סופו, שם ממשיך השביל לכיוון מעיין ברוך.

איך מגיעים

נוסעים בכביש 90 לכיוון צפון. מיד אחרי שעוברים את קריית שמונה פונים מזרחה (ימינה) בצומת המצודות לכביש 99. לאחר 4.5 קילומטרים נפנה צפונה (שמאלה) במחלף הגושרים ונמשיך עוד קילומטר בעקבות השילוט לשמורת הטבע נחל שניר עד שנגיע לקופה לשם הסדרת התשלום. במקום חניה מוסדרת.

שמורת נחל שניר

להבדיל מחבריו, נחל הדן והחרמוןבניאס), מתחיל נחל שניר את זרימתו כעשרות קילומטרים מצפון לגבול ישראל-סוריה-לבנון. בתחילת דרכו הוא נחל אכזב המנקז את בקעת הלבנון לכיוון מזרח (בעוד הליטני מנקז את הבקעה לכיוון מערב). בצמוד לעיירה הלבנונית אל-חצבייה פורצים המעיינות המזינים את הנחל ומתחילים את זרימתם דרומה לעבר ישראל. רוב המים נתפסים טרם הגעתם לגבול ומנוצלים על ידי תושבי לבנון להשקיה. למזלנו, מתגברים את הנחל עיינות אל-ווזאני הפורצים בסמוך לכפר העלוואי ע'ג'ר שממערב למורדות החרמון. בימי הקיץ יהיו אלה מקורותיו העיקריים של הנחל.

אורכו של נחל הוא כשישים קילומטר וספיקתו מגיעה לכ-130 מיליון מ"ק בשנה בממוצע. בתחומי מדינת ישראל חלקו הצפוני (מקו הגבול ועד גשר ע'ג'ר לערך) הינו שמורה סגורה ואילו בחלקו הדרומי נמצאת השמורה הקולטת קהל. השמורה הסגורה למטיילים משמרת את אופיו הייחודי של החצבאני המתחתר בקניון בזלתי כפי שעושה זאת גם הבניאס. נחל הדן לעומת זאת נחשב לצעיר מבין שלושת הנחלים וטרם הספיק להתחתר ולהעמיק זרימתו בסלע (ועל כן פלגיו הרבים המזינים בין היתר את הנחל בו עוסק מסלולנו). נחל שניר ונחל חרמון יחדיו מספקים כחצי מכמות המים המגיעה לנהר הירדן (על החצי השני אחראי נחל דן). התנודות בנחל רבות וההבדלים בין עונה גשומה לעונה יבשה באים לידי ביטוי בשטח בעוצמת הזרימה. אחרי חורף מוצלח מושך אליו נחל החצבאני חובבי שיטפונות המגיעים לגשר שניר בכדי לראות את הנחל שוצף וגועש. מיד אחרי יציאתו של הנחל מגבולות השמורה תוכלו להצטייד במשוט וליהנות משיט קיאקים וסירות נהר (רפטינג) מרענן ומלא באדרנלין עד להתלכדות שלושת הנחלים לנהר הירדן סמוך לשדה נחמיה.

לתחילת המסלול נעבור את מגרש החנייה עד שנבחין מימין לנו במזנון השירות. לצידו לוח מידע הסוקר לנו בקצרה אודות הצומח והחי בנחל והעופות השונים החיים בקרבתו. תוכלו ללמוד על ההבדלים בין שפירית לשפרירית ובין נוטריה ללוטרה. אם יתמזל מזלכם תוכלו להיחשף לאותם בעלי חיים אך לשם כך עליכם לשמור על השקט.

 • ניתן לשכור משקפות במזנון השירות ולהפוך את הילדים ל-"גשש בלש" לחיות. כך תהפכו את הטיול לאורך הנחל לחוויה חינוכית ומסקרנת. ללא ספק אטרקציה נהדרת לילדים.

המסלול הקצר

מסלול מעגלי ונוח המותאם לבעלי מוגבלויות ועגלת תינוקות. מיד עם תחילת ההליכה נעקוב אחר השילוט ל"ברכות השכשוך" (המסלול הטבעתי) אליהן נגיע לאחר כ-10 דקות הליכה. לצד הדרך נהנה מצמחיית נחלים כמו קנה מצוי וסוף מצוי הנמתחים לגובה ברחבי השמורה. בנוסף, חפשו את השבטבט הגדול – צמח ייחודי לשמורת נחל שניר. במתחם בריכות השכשוך פינות חמד מוצלות למנוחה. זה הזמן להוציא את המצלמה ובגדי הים ולשלוח את הילדים להשתולל במים ובמפל המזין את הבריכות. בכל עת נוכל לחזור עם השילוט לתחילת המסלול ומגרש החנייה.

המסלול הבינוני

מסלול זה משלב למעשה בחלקו הראשון את המסלול הקצר וחלקו השני מביא אותנו אל אפיק נחל שניר בכבודו ובעצמו. המסלול מעגלי ובדרגת קושי קלה עד בינונית ומיועד למבוגרים ולילדים מגיל 6 ומעלה.
לכן, לאחר שהגענו לבריכות השכשוך, שתינו מים וצילמנו כמה תמונות, נמשיך לעבר נחל שניר ומפל הטרווטין. לשם כך יש להמשיך מערבה ולרדת מדרגות ספורות. כעת לא ניתן יהיה לחמוק מהליכה במים (עד גובה ברך) וקיפוצים קטנים מאבן לאבן. היזהרו לא להחליק. נמשיך דרומה עם כיוון הזרימה כאשר מימין לנו החצבאני ומשמאל נפגוש לא מעט פלגי מים המגיעים מנחל הדן. בחלקים מסוימים נצבעים מי הנחל טורקיז. כעבור 15 דקות הליכה תוכלו לצאת משביל ההליכה ולעלות במדרגות אשר יובילו אתכם חזרה אל מגרש החניה והחניון.

מהו הטרוורטין (נטף נחלים)

המים הזורמים לאורך הערוצים מכילים בתוכם גיר מומס אשר מקורו בבליית הסלע. התופעה של היווצרות סלע אבן גיר דמוי נטפים תתרחש לרוב במפלים ובסמוך למעיינות. התהליך ארוך, דבר המהווה אינדיקציה לגילו של הערוץ או הנחל שבסביבתו מתפתח הטרוורטין. המים המכילים את הגיר המומס מתאדים ותמיסת הגיר מתגבשת מחדש בצורתה הנטפית.

המסלול הארוך

המסלול הנוכחי מכריח אותנו לקפל את המכנסיים לגובה ברכיים ולהתכונן למעברים צרים בין סלעים. המסלול אינו מעגלי ודרגת הקושי זהה לזאת הנדרשת במסלול הבינוני (לילדים מגיל 6 ומעלה). אורכו של שביל ההליכה הוא כ- 1.5 קילומטר והסימון של שביל ישראל (כתום-כחול-לבן) יורה לנו את הדרך. מומלץ לצאת למסלול נינוחים ואפילו מצוידים בסנדוויץ' אחד או שניים שכן לאורך הנחל שפע פינות חמד לעצירה והתרעננות. לעיתים יפתיע אתכם פח אשפה שמיקמה רשות הטבע והגנים על מנת לשמור על ניקיונו של המקום ולמנוע מכם להיסחב עם שאריות האוכל. בדרככם תעברו לצד מסעדת "דג על הדן" (חומר למחשבה לאלו המחפשים מסעדה טובה לאכול בה) ובמעברים מאתגרים תוכלו להשתמש בידיות אחיזה לבטיחותכם. בסופו של המסלול נתרחק מגדת הנחל לכיוון מזרח ונצא מגבולות השמורה.

 • בנקודה זאת תוכלו לחזור חזרה בשביל עפר אל מגרש החניה וקופת הכניסה (על כן יש לפנות שמאלה ביציאה מהשמורה וללכת על שביל העפר לכיוון צפון. ההליכה אמנם נוחה אך כל כולה חשופה לשמש ונמשכת כ 15 דקות. הקפידו על שתייה וחבישת כובע.
 • קיימת אפשרות להשאיר רכב אחד בחניון "גן הצפון" הממוקם סמוך לגשר שניר ומדרום לכביש 99. לאלו שהשאירו את רכבם בחניון זה יש לפנות ימינה וכעבור 5 דקות הליכה לכיוון דרום בשביל האופניים תגיעו לכביש 99 (שימו לב, יש לחצות את הכביש מתחת לגשר שניר על מנת להגיע לחניון).

תצפית הציפורים ומצפה נחל שניר

שמורת הטבע מאפשרת לנו להנות (בנוסף למסלולי ההליכה) מתצפית חביבה ונוחה על העופות המקננים בשמורה. עם תחילת המסלול נעקוב אחר השילוט לתצפית הציפורים. השביל יוליך אותנו אל רחבת עץ ומחיצה עם חלונות המשקיפים על מאגר מים מכובד. הייתם מאמינים שהמאגר שימש תחילה לאיסוף עודפי נפט? בשנות ה 40 יזמה חברה אמריקאית בחסות המנדט הבריטי את צינור "הטאפליין" (Trans-Arabain-Pipeline) . זהו צינור נפט אשר הגיע מערב הסעודית ודרך ירדן, סוריה ולבנון הגיע לים התיכון ומשם במעברים תת ימיים לאירופה. אורכו היה כ-1217 קילומטר ובזמנו נחשב לקו הנפט הארוך בעולם. עם יציאת הקו מכלל שימוש בשנות ה-70 הפך המאגר לביתם של צמחים ובעלי חיים. זהו השלב בו ניתן לשלוף את המשקפות ששכרתם בכניסה לשמורה ולהתחיל לזהות את הציפורים על פי המקרא והציורים המופיעים לצד המאגר. בין הציפורים שתוכלו למצוא ''מבלות'' במאגר (בעיקר בעונות הנדידה, אוקטובר-מרץ): אנפה אפורה, חסידה לבנה, מגלן חום וקורמרן גמדי. אחרי שזיהתם את כל הציפורים תוכלו להמשיך לעבר תצפית על נחל שניר (מקום נהדר לקפה) או ללכת לעבר בריכות השכשוך.

לתחילת המסלול

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 15 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9
כלב - Dima_3593113 15/4/2016 12:24
עדכון 24.10 - omerzz 1/11/2015 17:48 דירוג: 9
טוב לשמוע :) - kaplana2 11/8/2015 17:45
נחל שניר - veil 3/12/2013 10:26 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

אין דיונים בפורום בנושא זה
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק