לוח אירועים
יש כרגע 46 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
ספטמבר 2015
אבגדהוש
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

הצג את אוקטובר

אוקטובר 2015
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

נחל יצפור הגלבוע ונחל הקיבוצים

חבל ארץ:  הגלבוע ובקעת בית שאן
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  בינוני, 5 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  3 - הגליל התחתון העמקים והגלבוע
מאפיינים:  אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, טיול פריחה
נקודות ציון:  (239072, 710213) / (35.4132, 32.4859)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  23/6/2014
איזור:  גליל תחתון, עמקים וגלבוע
מפת אזור גליל תחתון, עמקים וגלבוע
strName למפת המסלול למפת המסלול
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול

הדף בשפה האנגלית: 
Yitzpor Stream, Gilboa, and Kibbutzim Streamאל טל ואל מטר - כך קונן דוד המלך על מות שאול בגלבוע. סיור בגלבוע מביא לפנינו במלואו את סיפור הקרב של שאול המלך, את סיפורו של השופט גדעון את הנוף המרהיב הנשקף אל עמק יזראל, את פריחת אירוס הגלבוע ועוד. הסיור מציע תצפית, מסלול הליכה קצר היורד את הגלבוע וכן ביקור בנחל הקיבוצים המציע טבילה רטובה.


איך מטיילים

מסלול הטיול כולל מספר חלקים:

  1. תצפית מהר ברקן.
  2. ירידה בנחל יצפור.
  3. הליכה מתחתית נחל יצפור ועד לנחל הקיבוצים או לעין שוקק ועין מודע.
  4. תל בית שאן.

בתקופות הקיץ, אזור הגלבוע יבש וחם ומומלץ לבקר רק בנקודת התצפית (1) בהר ברקן ומשם להמשיך עם רכב לנחל הקיבוצים או עין מודע. במעיינות אלו הכניסה חופשית ואפשר להנות משכשוך מהנה במים. שימו לב כי בסופי שבוע ותקופת החופש הגדול לעיתים אף באמצע השבוע, שלושת מקורות המיים הללו עמוסים במבקרים.

בתקופת האביב והחורף מומלץ מאוד מסלול נחל יצפור. במקרה זה המסלול כולל הליכה רגלית של חצי יום, אינו מעגלי (יש להשאיר רכב בנקודת הסיום) ואף על פי שרובו בירידה הוא לא מתאים למשפחות עם ילדים קטנים מאוד.

איך מגיעים

מצומת מגידו ניסע לעפולה בכביש הסרגל (65) בצומת הסרגל נפנה ימינה (מזרחה) בכביש 675 ליישובי חבל תענך. נמשיך ישר בצומת יזרעאל ומיד לאחר תל יזרעאל משמאל, נפנה ימינה על פי השילוט 'מעלה נורית'. נפגוש בשלטים המכוונים לתצפיות יפות מהר שאול וממקומות נוספים ובין פיתול לפיתול, ניתן להציץ לנוף הנפלא הפרס לרגלי הגלבוע. לאחר כברת דרך, שעה שהגענו לראש ההר נראה שילוט להר ברקן [1] - כאן ניתן לחנות את הרכב.

הגלבוע

הר ברקן [1] - גובהו של ההר 497 מ' מעל פני הים. מרחבת התצפית (ליד המגדל) מסומן מסלול אדום מעגלי המקיף את הפסגה ולאורכו לוחות הסבר ותיאורי תצפית לכיוונים שונים. מההר ניתן לראות את עמק יזרעאל, עמק חרוד ועמק בית שאן (ממערב למזרח), את יישוביי העמק השונים (ממש על פי השיר מבית אלפא ועד נהלל שניתן לראות את צורך הכוכב המיוחדת שבה היא בנויה(.

מדרום מזרח ניתן לראות את ג'נין ואת הכפרים הערביים השוכנים בצפון השומרון. במסלול ניתן לראות בור מים וגת עתיקה שרידים לישוב עתיק ששכן באזור. את אירוס הגלבוע (סמלה של החברה להגנת הטבע) הפורח בדרך כלל במרס לא נראה אבל ניתן לראות צמחיה אי טיפוסית. שמות ההרים בגלבוע נקראים על שמם של שאול ובניו (מלכישוע, עמינדב, יהונתן) שנפלו בקרב כנגד הפלשתים (שמואל ב') שתקפו מאזור גבעת המורה (אשר מצפון לעמק) אשר גופותיהם נתלו בחוצות בית שאן (שממזרח). קינת דוד על שאול ובניו מתחילה במילים הרי הגלבוע אל טל ואל מטר עליכם ושדי תרומות (שמואל ב' א' 21) וכן למסתכל סביב הגלבוע, במיוחד בצידו המזרחי נראה קרח. הסיבה לכך היא שהעננים ממטירים את כל המים שבהם בצד המערבי ושעה שהם גולשים אל העמק מזרחה הם מתרוקנים מלחות וגשם והצד המזרחי נשאר מיותם

ירידה בנחל יצפור

נחל יצפור: מהר ברקן נמשיך בנסיעה לכיוון לכוון מעלה גלבוע ונפנה שמאלה בפיתול החד. את הרכב נשאיר במפרץ חניה מימין לפני הפניה [2].  את הרכב השני נשאיר בסוף המסלול - מהצומת בה מתחיל המסלול נפנה שמאלה, בכביש 6666 לעבר בית שאן, ולאחר כ-4 ק"מ, נראה פניה לדרך עפר הפונה ימינה מן הכביש [4] המסומנת בסימון שבילים אדום. ניתן להשאיר את הרכב כאן, או להמשיך איתו בדרך העפר עוד כק"מ דרומה לסיום הירידה של נחל יצפור [3].

ישנה אפשרות גם להשאיר את הרכב השני בנחל הקיבוצים [7], ולאחר הירידה בנחל יצפור, להמשיך רגלית דרך השדות לעין שוקק [5] ומשם לנחל הקיבוצים [7].

המסלול: נחצה את הכביש נכנס מבעד לשער הברזל ונתחיל ללכת בשביל האדום במורד נחל יצפור. המסלול נעים ועובר בין עצי אורנים וחרובים. הנחל נקרא על שם משפטו של גדעון השופט (ממנו למד רבות הידיד אורד וינגיט אשר היה חובב תנכ מושבע) אשר קרא לכל הגברים שלא משתתפים בקרב כנגד המדיינים (אשר נערך ממש בעמק מתחת לגלבוע) מי ירא ומי חרד ישוב ויצפור מן הגלעד (אשר מזוהה עם הגלבוע) (שופטים ז, 3). (עוד על שיטות לחימת הגרילה של גדעון ניתן למצוא בספר שופטים). סיום הנחל בשער ברזל [3]. משער הברזל נפנה צפונה עם דרך העפר אשר תוביל אותנו לאחר כק"מ לכביש 6666 , שם יחכה הרכב השני [4].

מכאן נסע לעבר נחל הקיבוצים - נמשיך צפונה עם כביש 6666 היורד מהגלבוע, בצומת [6] נפנה ימינה לעבר בית שאן, לאחר כ- 3 ק"מ, מעט דרומית הפיצול בין דרך 71 וכביש 669, נראה פניה ימינה [7] לנחל הקיבוצים ולתל שוקק.

נחל הקיבוצים

נחל הקיבוצים: מנקז את עין חומה ועין מגדל. בערבית נקרא הנחל עין אלג'מאעין - מעין שתי הקבוצות - מעיינות. השם העברי ניתן בין השאר בעקבות זרימתו הצמודה לקיבוץ ניר דוד (לשעבר תל עמל) אשר היה ישוב החומה והמגדל הראשון שהוקם בארץ ב 10/12/1936. המים של נחל הקיבוצים, כמו המים של שאר מעיינות עמק בית שאן נאספים בשלל תעלות ניקוז והולכה. מאחר וחלק מהמעיינות מתוקים ואילו חלקם האחר מומלחים, מקורות מוהלת בין מימי המעיינות השונים במינונים שונים כך שיוכלו לשמש לשתיה וחקלאות.

נחל הקיבוצים זורם כל השנה וקק"ל הקימה לידו מקום חניה ושולחנות פיקניק. בתקופת הקיץ והחופש הגדול במקום אנשים רבים. עם זאת, אל תמנעו מלהגיע לפינת חמד מתוקה זו.

לאחר החניה עם הרכב, פרט לשכשוך בבריכת הקצינים המובוטנת שהוקמה עוד בימי הבריטים, מומלץ ללכת עם שביל העפר מערבה לעבר ניר דוד. ירידה למי הנחל אפשרית במספר מקומות. לאחר שירדתם מומךץ בחום ללכת בתוך המים בחזרה עד לבריכת הקצינים. אחת האטרקציות הגדולות ביותר היא המעבר בצינורות הבטון המנקזים את המים שעה שדרך עפר עוברת מעל לנחל. צינורות אלו מהוות מגלשות מים מעולות והילדים אוהבים לנסותם שוב ושוב...

בסמוך לנחל הקיבוצים, נמצא תל שוכה או מצפה השלושה, בערבית תל א-שוך - תל הקוצים (לא להתבלבת עם תל שוכה אשר נמצא בעמק האלה ומוכר גם בשם העממי גבעת התורמוסים). בנקודה זו חוברים יחדיו נחל הקיבוצים ונחל שוקק. בין שכשוך לשחיה, מומלץ לטפס עד לראש התל ולהנות מתצפית מרשימה על כל העמק ובית שאן. תל שוכה שימש כנקודת שמירה על השדות של קק"ל אשר עיבדו אנשי השומר הצעיר עוד בטרם עליית  הקיבוץ ניר דוד. המתיישבים החדשים סבלו מהטרדות רבות של שכניהם הערבים כולל שריפת היבולים. בשנת 1938 לאחר ששלושה מחברי הקבוצה נהרגו בהתקפה של הערבים הוקם בראש התל מגדל שמירה ותצפית.

מי שכינה את עמק בית שאן 'פתחו של גן העדן' היה רבי אשתורי הפרחי, יהודי מאנדלוסיה שבמאה ה-14 תייר בארץ, חקר אותה, ועת שהתגורר בבית שאן כתב את ספרו בן האלמוות כפתור ופרח. חזקה על אותו אשתורי הפרחי ששירך רגליו גם במה שנקרא היום בפינו נחל הקיבוצים ועין שוקק. וכך הוא כותב על סביבתו אשר ראה ובה חי:

"בית שאן... יושבת על מים רבים, מי מנוחות, ארץ חמדה מבורכת ושבעת שמחות. כגן השם תוציא צמחה ולגן עדן פתחה... ומה שרדפתי אחר זאת החקירה, לא מפני שזכני האל ית'(ברך) לשבת בה לבד, אלא שלא למעט גבול נחלתינו ממיעוט ידיעה... ומה שאני משים לפני בית שאן, כנקודת העגולה להוציא ממנה ההוראה אל כל המקומות, מפני שהיא באמצע ארץ ישראל בקירוב... היא בטבורה של ארץ ישראל".

עוד באזור

תל בית שאן: למי שהזמן עוד בידיו או למי שעובר באזור בית שאן ללא סיבה מיוחדת, מומלץ להשקיע סיור של שעה בתל בית שאן (מדברי ריש לקיש מהמאה השלישית - גן עדן, אם בארץ ישראל הוא - בית שאן פתחה). התל היפה והמרשים אשר שוכן בעמק מלא המעיינות מראה בצורה יפה מאוד את החיים בתקופה הרומית והביזנטית וכולל בית מרחץ, קרדו רומי, חנויות , ועוד ועוד. שעות הפעילות האתר אשר שייך לרשות הטבע והגנים הנם עד שעה 16 לא בכל ימי השבוע (כולל שבת) בימי שישי וערבי חג, התל נסגר בצהרים.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
גני חוגה - פארק מעיינות בטבע
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חוות טוסקנה בגליל
20% הנחה!
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
ברווזים בכפר - מרכז מבקרים בכפר ברוך
10% על כניסה וסיור חווייתי
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 13 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.6
נחל הקיבוצים - כדאי! - fantao 3/10/2011 17:46 דירוג: 10
נחל יצפור מטונף וחבל - oferakrish 28/11/2010 11:23 דירוג: 6
נחל הקיבוצים - omrik 17/10/2010 15:34 דירוג: 5
נחל יצפור - 9/11/2008 16:36
ארץ ישראל - 10/7/2008 15:20
טיול מרענן לימים חמים - דפנה 3/7/2008 00:59 דירוג: 10
הדירוג שלי - 29/5/2008 18:40 דירוג: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
מסלול באיזור כפר יחזקאל
מסלול מעגלי למטיבי לכת בהר ברקן
עין יזרעאל
טיול בסוכות 27.9
2 לילות אוהלים + מרכז מבקרים
הצעות למסלול
טיול משפחתי לפסח
נחל הקיבוצים? אשמח למידע
רעיונות לטיולים
בריכות קצינים ואגמים "נעלמים"
מסלול לקבוצה
נחלים...

 
Share
תצפית מזרחה מהגלבוע
תצפית מזרחה מהגלבוע

צילום: יוחאי כורם
תצפית מזרחה מהגלבועסרטון על טיול בנחל יצפור - צילום: dudsha

הר ברקן
הר ברקן

צילום: יוחאי כורם
הר ברקן


תצפית צפונה מאזור הר ברקן
תצפית צפונה מאזור הר ברקן

צילום: יוחאי כורם
תצפית צפונה מאזור הר ברקן


אירוס הגלבוע
אירוס הגלבוע

צילום: יוחאי כורם
אירוס הגלבוע


תצפית צפונה
תצפית צפונה

צילום: יוחאי כורם
תצפית צפונה


בריכת הקצינים בנחל הקיבוצים
בריכת הקצינים בנחל הקיבוצים

צילום: יוחאי כורם
בריכת הקצינים בנחל הקיבוצים


נחל הקיבוצים
נחל הקיבוצים

צילום: יוחאי כורם
נחל הקיבוצים


תל שוקק ועליו מגדל שמירה
תל שוקק ועליו מגדל שמירה

צילום: יוחאי כורם
תל שוקק ועליו מגדל שמירה


מגלשות והשתכשכות בנחל הקיבוצים
מגלשות והשתכשכות בנחל הקיבוצים

צילום: יוחאי כורם
מגלשות והשתכשכות בנחל הקיבוצים