לוח אירועים
יש כרגע 35 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אוקטובר 2015
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

הצג את נובמבר

נובמבר 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

נחל ציפורי

חבל ארץ:  נצרת וסביבותיה
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 4 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, חורף
מפת סימון שבילים:  4 - הכרמל ורמות מנשה
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, טיול פריחה, רומנטי, מתאים לאופניים, חלק משביל ישראל, מתאים לכלבים
נקודות ציון:  (214714, 741058) / (35.1539, 32.7642)
דירוג:  7.7
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  23/6/2014
איזור:  גליל תחתון, עמקים וגלבוע
מפת אזור גליל תחתון, עמקים וגלבוע
strName למפת המסלול למפת המסלול
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול


בין הרי הכרמל לגבעות שפרעם, עובר לו נחל שאת שמו זכה לקבל מהישוב היהודי העתיק ציפורי, בו שכנה גם הסנהדרין באחת מתחנות נדודיה. הנחל שמהווה את אחד היובלים המרכזיים של נחל הקישון, מתחיל אי שם בהרי נצרת ונשפך לעמק זבולון. תודות למעיינות המזינים אותו, חלק מהנחל הינו איתן בכל השנה, ואנו נוכל ליהנות מהליכה נעימה וקלילה לאורכו. הטיול אם כן, לוקח אותנו אל בין גבעות הגליל התחתון, למסלול מעגלי קצר שאורכו 4 ק"מ ומתאים לכל עונות השנה ולכל בני המשפחה.

בימות החורף לאחר גשם, המסלול הופך לבוצי ולא ניתן לטייל בו


איך מגיעים

בצומת יגור שעל כביש 70, פונים מזרחה. 3 קמ לאחר צומת זבולון בין הק''מ ה 48 ל- 49, פונים דרומה (ימינה) [1] לעבר רס עלי וגבעת עליל ובעקבות השלט לחואלד. לאחר כ 2.5 ק''מ הכביש פונה שמאלה [2], ואילו אנו נרד לדרך עפר הממשיכה ישר. בדרך העפר הזו נסע עוד כמחצית הק"מ עד להתחלת המסלול בטחנת הנזירים [3].

יש אפשרות להשאיר רכב בסוף המסלול, בכפר הבדואי כעביה (כניסה מצומת זרזיר אשר על כביש 77 ומשם עד הנחל), אבל על פי רוב הטרחה של הקפצת המכוניות גדולה מדי.


טחנת הנזירים

עם תחילת המסלול המסומן בשטח בסימון שבילים כחול ועובר לכל אורכו בדרך עפר טובה, נבחין בגדה הצפונית של הנחל, בין הישובים רס עלי, להרדוף, בטחנת קמח מרשימה שנקראת טחנת הנזירים. הסיבה לשם מרתק זה היא בכך שנזירים, בני המנזר הכרמליתי רכשו את אדמות האזור מבני משפחת ש-שופאני, דרוזים משפרעם אי אז באמצע המאה ה- 19. הנזירים, שהשתמשו בתשתית ישנה של טחנת קמח, שיקמו את האמה המובילה את המים מעין יבקע, בו נבקר בהמשך, והקימו כמה חדרי טחינה, אותם השכירו למרבה במחיר. לצערם, עם פתיחת טחנות קמח המבוססות על המנוע החשמלי (בשפרעם ובשאר ישובי הסביבה), הפסיקה הטחנה לשמש את חקלאי האזור, עד שבשנת 1954 שופצה כדיר חזירים. בשנים האחרונות הוכרה האדמה והטחנה ליזמים פרטיים, והיום היא משמשת כחווה לגידולים אורגניים וחאן לאירוח קבוצות.
טלפון לתאום ביקורים בטחנה כיום  0524802786.

שיטת הפעלת טחנת הקמח מוכרת מנחלים רבים בארץ : חלק ממי הנחל נתפסו על ידי תעלה אשר הובילה אותם לעבר טחנת הקמח, תוך כדי צבירת גובה בין אפיק זרימת הנחל לבין התעלה. במבנה תחנת הקמח, הפילו את המים דרך ארובה ומגלש לעבר גלגל הכפות. כאן כבר כוח הכובד עושה את עבודתו, ולחץ המים הנופלים מניע את גלגל כפות אשר היה קשור בחלקו העליון לאבני ריחיים (אשר נקראות "האבן" ו"השכב"). מכן המשיכו המים בחזרה לאפיק הנחל. שימו לב כי השימוש במים להנעת הכפות אינו מזהם אותם והם חוזרים לנחל נקיים. בטחנות בנחל ציפורי, השתמשו לעיתים במים היוצאים מן הטחנה הראשונה להניע גלגל כפות שני, הנמצא מתחת לחדר הטחינה הראשון, ובכך להכפיל את התועלת מהשימוש במים.

אורכו של נחל ציפורי הוא 32 ק"מ והוא מנקז את הרי נצרת לעבר נחל הקישון. בערבית נקרא הנחל ואדי אלמלכי, עמקו רחב מאוד והוא מתאים מאוד לחקלאות. את הנחל מזינים פרט למימי הגשמים גם עינות ציפורי ועין יבקע ממנו והלאה הנחל הוא נחל איתן. בין כביש 77 לכביש 70, עובר הנחל בשטח גבעי ומיוער לרוב בעצי אלון תבור ומצוי הנקרא גן לאומי גוש אלונים. בסמוך לטחנת הנזירים, לכיוון מזרח, נתיב הנחל פתלתל במיוחד עד כדי תופעה ייחודית, בה מקיף הנחל את גבעת עליל (עליה נמצא הישוב רס עלי), מכל 3 עבריו עד שהוא עושה הקפה כמעט של 360 מעלות.

לצערו, כיום סובל הנחל מזיהום בעקבות שפכים שנשפכים אליו, ולכן מומלץ לא להיכנס להתרחץ בו.


המשך המסלול

שימו לב כי שביל חוצה ישראל עובר באזור זה גם כן, אך מסלולו לא עובר בסמוך לאפיק אלא עובר על הגדה הצפונית. אנו, נמשיך מטחנת הנזירים, מזרחה עם השביל הכחול העובר בין המטעים החקלאיים והבוסתנים שסביב לנחל, רובם מטעי רימונים תות זית ותאנים. סביב לנחל נראה צמחיית נחלים רבה הכוללת בין השאר: ערבה שעירה, פטל קדוש, שיח אברהם מצוי, גרגר הנחלים, כרפס הביצות, נענה משובלת, קנה מצוי ואחרים. העצים התרבותיים דחקו את עצי האלון המצוי ואלון התבור, אשר נראו לרוב בעבר.

הליכה נעימה בת 2 ק"מ בדרך העפר, תוביל אותנו לעבר עין יבקע [4], מעין שנובע בכל ימות השנה בספיקה משתנה. המעין תחום בשני קירות מן התקופה הרומאית אשר שימשו לרכז את מי הנביעה ולהוליך אותם בעזרת אמה בנויה לעבר טחנות הקמח במורד הנחל.

מעין יבקע, נוכל להתקדם עוד לעבר הישוב הערבי כעביה [5], אחד מישובי הבדואים שבאזור אשר הוקמו במהלך המאה ה- 19 בעקבות נדידת בדואים מאזור הגולן והחורן. בתחילה היו תושבי האזור נוודים גמורים, אך בעקבות לחצם של ממשלת המנדט ובהמשך ממשלת ישראל רוכזו הבדואים בישובי קבע ותחומי הנדידה שלהם הוגבלו מאוד. בסמוך לדרך זו, נראה עוד בריכות מים שונות בהם ניתן לעצור ולנפוש קמעה.

בסופו של דבר לאחר כמה מאות מטרים מעין יבקע, או מעין יבקע עצמו, נשוב על עקבותינו ונשוב לרכבים [3].


ישובים בסמיכות למסלול

  • מצפון לנחל נמצא הקיבוץ הרדוף, אשר הוקם בשנת 1982 ונקרא על שם הרדוף הנחלים. תושבי הרדוף שייכים לזרם פילוסופי שדוגל באנתרופוסופיה - מדע הרוח שייסד ד”ר רודולף שטיינר. את האנתרופוסופיה הגדיר שטיינר כשביל של הדעת, המיועדת להדריך את הרוחי שבאדם לקראת הרוחי שבעולם. היא מתעוררת באדם כצורך הלב, צורך של חיי הרגש, והיא יכולה להצדיק את עצמה רק במידה שיש בכוחה לספק צורך פנימי זה. רק אותו אדם יכול לקבל את האנתרופוסופיה , אשר מוצא בה את מה שהוא בעצמו מחפש מתוך דחף של חייו הפנימיים. לפיכך יכולים רק אלה להיות אנתרופוסופים אשר מרגישים שאלות מסויימות על טבע האדם והעולם כצורך אלמנטארי של חייהם באותו האופן שהם מרגישים את הרעב ואת הצמא. חינוך הוא אחד מאבני היסוד של הפילוסופיה ועליו ניתן דגש רב בהרדוף. ללמוד עוד על תורת האנתרופוסופיה תוכלו באתר www.antro.co.il

  • דרומית לנקודת חניית הרכבים, על גבעה רמה, נמצא הישוב הקהילתי נופית אשר הוקם בשנת 1987 ונקרא בתחילה פי-נר על שם לודויג פי-נר (פינר), מיוזמי תנועת ההתיישבות.


מעט על הזיהום בנחל, ועל הנעשה כדי לשקמו

בשנת 2002 הסתיימה הכנת תוכנית אב לשיקום הנחל. על פי נתוני המשרד לאיכות הסביבה, עיקרי התוכנית הינם:

  1. שימור ושיקום המערכת האקולוגית של הנחל על ידי הפסקת הזרמת מי ביוב או קולחים והקצאת מי מעיינות. שיקום ושימור מסדרונות נחל ציפורי ויובליו, יפתחאל ואום חמיד, לכל אורכם.

  2. שמירת מרחב חזותי ורצף של שטחים פתוחים - יערות, שטחי מרעה ושטחים חקלאיים על ידי איסור בנייה מכל סוג שהוא. טיפוח יערות אלון התבור שהם בעלי ערך אקולוגי, נופי ותיירותי גבוה.

  3. פיתוח פארקים עירוניים סמוך לאפיק הנחל. במעלה, בתחומי הישובים: נצרת עילית, ריינה, משהד; ובמורד, בתחומי הישובים במרחב חיפה. חיזוק נוכחותו הויזואלית של הנחל על-ידי נטיעות לאורך קטעים נבחרים לצדי האפיק.

  4. יצירת רשת מסלולי טיולים ובילויי נופש מוסדרים ומשולטים המשלבים מוקדי ענין, מצפורים וחניונים.

מקורות זיהום הנחל העיקריים הם: מכון טיהור שפכים ותחנת שאיבה סוללים, מכון טיהור שפכים ותחנת שאיבה כפר מנדא. בעתיד צפוי שפור כתוצאה משידרוג מכון טיהור שפכים סוללים בשנת 2006 והקמת מכון טיהור שפכים כפר מנדא בשנת 2006. נכון ל2/2005 הושלמה בניית המאגר לקליטת שפכי נצרת וקולחים באיכות טובה יותר מבעבר מוזרמים לנחל. הסתיים שביל הנוף באזור הסוללים, השביל מותאם לתנועת עגלות נכים. הוחל בחפירה, שחזור ושיקום עיינות ציפורי. במהלך שנת 2005 נשמכה העבודה בשיקום עיינות ציפורי והחל ביצוע שביל נחל מעיינות ציפורי ועד קטע קיבוץ הסוללים. 

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
חוויה אורגנית בחווה
10% הנחה!
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
קטופותי - קטיף עצמי בשדות בית לחם הגלילית
20% הנחה בקניית סלסלה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
גקו - קיר שגיא
10% הנחה לחיילים/ סטודנטים
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 23 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 7.7
08/04/2015 עדכון - istv 8/4/2015 09:35
הגעה למסלול - havifa 7/4/2015 22:52
גישה לנחל ציפורי - ronysh1 21/3/2015 13:54 דירוג: 8
קינמון 3 - hanna1956 19/9/2013 09:56
מסלול מקסים - srulikbd 8/9/2013 22:29 דירוג: 8
ממליץ להגיע מכעביה - מוטי 17/5/2008 18:41 דירוג: 6
מים יש? - רפאל 13/8/2007 16:16
הדרך לתחנת הנזירים - אופיר ג 22/9/2006 13:32 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
מסלולי טיול באיזור ירושלים מומלצים, יש?
מלאכי שביל ישראל (והגולן) התאחדו!
טיול רומנטי
טיול באיזור הצפון
חוות האנטילופות - קודו פארק בדרך לאילת
נחל ציפורי?
קרוואן על הנחל
גשר החבלים מעל לנחל הבשור והבתרונות
הצעת חלוקת השביל לימים
קבוצת טיולים
נחל ציפורי
נחל ציפורי מאכזב

 
Share
נחל ציפורי
נחל ציפורי

צילום: יוחאי כורם
נחל ציפוריטחנת הנזירים
טחנת הנזירים

צילום: יוחאי כורם
טחנת הנזירים


נחל ציפורי
נחל ציפורי

צילום: יוחאי כורם
נחל ציפורי


בריכה בנחל
בריכה בנחל

צילום: יוחאי כורם
בריכה בנחל


עין יבקע
עין יבקע

צילום: יוחאי כורם
עין יבקע