נחל כזיב

נחל כזיב ומבצר המונפורט הינו אחד ממסלולי הטיול היפים בארץ. תוסיפו נחל שזורם כל השנה, נקבת מעיין, מבצר צלבני על צלע הר והרבה ירוק גלילי ותקבלו טיול שאסור לפספס. אחד הטיולים היפים והמומלצים בארץ, בכל עונות השנה ובמיוחד בקיץ
עודכן לאחרונה: 30/7/2015

דירוג

9.4
120

משך המסלול


יום

רמת קושי


בינוני, 8 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםלמיטיבי לכתמתאים למשפחותמעגלימתאים לכלביםהגעה בתחבורה ציבורית

המסלולים השונים האפשריים ואיך מגיעים אליהם

ישנם דרכים רבות ליהנות מטיול בנחל. להלן המרכזיות שבהם. ראו את מפת המסלול כדי להכיר את המסלולים השונים המוצעים להלן.

 1. מסלול מעגלי (8 ק"מ): מצפה הילה - מונפורט - עין תמיר - מצפה הילה: מסלול זה מתחיל ומסתיים באותה נקודה והוא מתאים למי שבאים ברכב אחד. בכביש 89 פונים צפונה בכניסה המערבית ליישוב מעילייא ומצפה הילה, בצומת מרומזר [1 במפה]. ליד הכניסה לישוב ממשיכים ישר לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום. לאחר כ-200 מטרים ניתן לראות פניה שמאלה לדרך עפר בסימון שבילים שחור. ממשיכים ישר עם הדרך האדומה. לאחר כמה מאות מטרים מגיעים למפגש שבילים נוסף - שביל כחול פונה שמאלה ואנו נמשיך ימינה ולאחר זמן קצר מגיע למגרש חניה [2] בו נשאיר את הרכב. ממגרש החניה יוצאים שני שבילים אדום בו נתחיל את המסלול ושחור ממנו נשוב. מגרש החניה הינה בבעלות פרטית של תושב המקום והוא גובה כ-25 ש"ח לחניה כל היום. מי שרוצה להמנע מהתשלום יכול לחזור אחורה עם הרכב ולחפש מקום חניה חילופי אך מאריך את הדרך.
   
 2. מסלול קווי (הלוך ושוב) -(4-8 ק"מ): מעלות - עין זיו - עין תמיר וחזרה: מסלול זה חביב על משפחות שכן הירידה והעליה בו פחות תלולים. עם זאת בשנת 2011 חסמו את כביש הגישה לעין זיו דבר אשר הוסיף כשעה הליכה על כביש והפך אותו לפחות אטרקטיבי. מסלול זה מתחיל בכביש הגישה ליד עין זיו. מכביש 89 פונים צפונה בכניסה המערבית של מעלות תרשיחא [7]. ממשיכים עם הכביש היורד לתוך הנחל כחצי ק"מ עד לנקודת שבה לא ניתן להמשיך שוב עם הרכב ושם חונים. משם ממשיכים רגלית כחצי שעה (1.5 ק"מ) בירידה לעבר סוף הכביש והגישה לעין זיו [8 במפה]. הולכים בתוך הנחל עם השביל הירוק עד לעין תמיר או עד לנקודה שמתחשק וחוזרים חזרה לרכב באותה הדרך.
   
 3. מסלול שאינו מעגלי 1 (6 ק"מ): פארק גורן - מצפה מונפורט - עין תמיר - פארק גורן מזרח:
  מצומת בצת פונים מזרחה לכביש הצפון (כביש 899). לאחר 13 ק"מ ישנו שילוט ימינה לפארק גורן. בפארק גורן ממשיכים בעקבות השלטים עד למצפה מונפור [9]. שם מתחיל המסלול. הרכב השני ימשיך בדרך הפארק, מזרחה, בסמוך לגדת הנחל, ובמקום בו הכביש פונה שמאלה, ממשיכים ישר בדרך העפר עוד כ-200 מטרים עד לנקודה [10] שמעל עין טמיר (סימון שבילים כחול).
   
 4. מסלול שאינו מעגלי 2 (7.5 ק"מ): מעלות - עין זיו - עין תמיר פארק גורן:
  מסלול זה מתחיל בכביש הגישה ליד עין זיו כפי שמתואר באפשרות מספר 2 לעיל. מכביש 89 פונים צפונה בכניסה המערבית של מעלות תרשיחא [7]. ממשיכים עם הכביש היורד לתוך הנחל כחצי ק"מ עד לנקודת שבה לא ניתן להמשיך שוב עם הרכב ושם חונים במגרש החניה. משם ממשיכים רגלית כחצי שעה (1.5 ק"מ) בירידה לעבר סוף הכביש והגישה לעין זיו [8 במפה]. הרכב השני ימתין בסוף המסלול בנקודה [9] או בנקודה [6], כפי שמתואר קודם באפשרות מספר 4.
   
 5. נחל כזיב למיטבי לכת (25 ק"מ) 
  יש להתחיל בכפר הדרושי חורפיש. המסלול מתחיל ליד הכיכר בכניסה הצפונית של הכפר ומתפתל עם הנחל עד לישוב עבדון.

הגעה בתחבורה ציבורית (לא פשוט):

 • למסלול 1 יש תחבורה ציבורית מנהריה למעלות (אוטובוס ושירות מוניות), יש לרדת בכניסה למעיליה וללכת ברגל עד מצפה הילה. 
 • למסלול 3 או 4 - הגעה לפארק גורן  עם קו 25 ,27 ,28 מנהריה למושב גורן, משם יש ללכת כקילומטר עד החניון.

המסלול בנחל כזיב מוצל ברובו, אך הצל עשוי להטעות. חשוב מאוד למרוח קרם הגנה גם כשאין שמש על מנת שתוכלו להנות בין הבריכות מבלי להישרף. אם אין בנמצא, כדאי להצטייד בו בקיבוץ גשר הזיו, שנמצא ממש על הדרך, ולהימרח היטב לפני היציאה למסלול.

איך מטיילים

 • על פי רוב למי אני ממליץ על אפשרות מספר 1 -  מסלול מעגלי של כ-9 ק"מ שאף על פי שיש עלייה יחסית קשה בסופו, הוא לרוב מתאים למשפחות מטיבות לכת (לא לילדים קטנים / הורים עם מנשא שאינם מאוד מיומנים). לטעמי אפשרות זו היא היפה והמרשימה ביותר מבין חלופות הסיור בנחל. 
 • יש לקחת בחשבון 6-8 שעות לטיול זה הכוללת הליכה ומנוחה בבריכות המים הקרירות.
 • למסלול זה ישנה אפשרות להוסיף כ-1.5 ק"מ הליכה בשביל כחול בקרן ברתות, הליכה המומלצת בעיקר בחודשי מאי - יוני אז ניתן לפגוש את השושן הצחור. בתקופות אחרות התוספת אינה מומלצת.
 • מסלול מעט יותר קל אך מעט פחות מרשים (אין ביקור במבצר המונפורט, וחלק מהטיול עובר בכביש לא מוצל) הוא מסלול מספר 2 שהינו מסלול קווי. לבאים עם שני רכבים יש שתי אפשרויות, כאשר מסלול מספר 3 מחייב הקפצת רכבים קצרה וקלה.
 • מומלץ לשמור טיול זה לעונה החמה, עת לא כל כך נעים לטייל במסלולים שאינם כוללים בריכות קרירות כמו בנחל כזיב.
 • לא לשכוח להביא בגד ים או בגדים להחלפה וכן פנס כדי להיכנס לעין טמיר. כמו כן כדאי להביא גם זוג נעלי הליכה לעליה ולירידה  וכן זוג נעליים או סנדלים טובים להליכה במים.
 • יש להביא לפחות 3 ליטר מים לאדם.

מסלול הטיול

(הגעה לפי אופציה מספר 1) 

ממגרש החניה [2] ממשיכים עם דרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום. לאחר כמה מאות מטרים מתחילה להפתח לפנינו תצפית מרשימה על אזור נחל כזיב. ממערב רואים את הבתים של הישוב מנות. דרך העפר המסומנת אדום הופכת עד מהרה לשביל להולכי רגל בלבד, ומתחילה ירידה שחלקה תלולה ודורשת הליכה זהירה בין הסלעים. כקילומטר וחצי מתחילת המסלול נגיע למבצר עתיק [6] שאת שרידיו ניתן לראות במהלך הירידה.

מבצר המונפורט

מבצר המונפורט נקרא בערבית קלעת אלקרין - מבצר הקרן הקטנה על שם מיקומו בשלוחה תלולה. המבצר היה שייך למסדר צלבני והיה כפוף למרכז האזורי במעליא. מסביב למבצר היו בנויות חוות רבות וטחנות הקמח היו חלק מהמארג החלקאי של המבצר. המבצר נהרס במקביל לכיבוש הממלוכי של הארץ בהנהגתו של בייברס לאחר 1265. התצפית מהמבצר מרשימה מאוד ומעניין לדמיין איך חיו הצלבנים לפני 800 שנה במבצר זה. השרידים הנראים בשטח כיום הם רק חלק קטן מהמבצר וכוללים את הביצור הפנימי ואת מגדל העוז. חלקים רבים נוספים נהרסו כליל או לא נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות. במבצר אפשר להבחין בבורות מים עתיקים המכוסים כיום ברשת ברזל. הבורות התמלאו במים שירדו במרזבים (אשר ניתן להבחין בהם) שניקזו את הגשם מתקרות המבצר.

לאחר הביקור במבצר, נמשיך עם השביל האדום במורד ההר. עד שנגיע לנחל כזיב עצמו [5]. כאן נפגוש את השביל הירוק העובר בנחל. בסמוך לנקודה זו נראה שרידים של תחנת קמח עתיקה, ששימשה בין השאר את דרי המבצר.

נחל כזיב

נחל כזיב, המתחיל את דרכו ברכס הרי מירון מתפתל לאורך כ-20 קילומטר עד שהוא נשפך לחוף אכזיב. הנחל, שהוא מהיפים שבנחלי הארץ הינו בעל אגן ניקוז של כ-140 קמ"ר. הנחל מתחתר בסלעי גיר קשים, היוצרים במעלה הנחל נוף טרשי. הנחל נהנה לא רק ממימי גשמים (במירון יורדים למעלה מאלף מ"מ גשם בשנה), אלא גם ממספר מעיינות השופעים כל השנה בהם: עין זיו  - המעיין המרכזי בנחל שרוב מימיו נשאבים על ידי מקורות, עין טמיר השופע מתוך נקיק סלע. מימי עין טמיר זורמים במורד הנחל ויוצרים אזור קסום שאורכו כ-3 קילומטרים הנהנה מימי המעיין. מערבה יותר נובעים שני מעיינות קטנים יותר - עין ברתות ועין מצור, ובהמשך נובע עין חרדלית המערבי שמרבית מימיו נשאבים אל ישוביי הסביבה.

בנחל צומחים אלון מצוי, אלה ארצישראלית, אדר סורי, ער אציל, קטלב, אשחר רחב-עלים, וכן דולב מזרחי – עץ ייחודי באזורי זה. במצוקים שסביב לאזור עין טמיר פורח במאי השושן הצחור. באזור הנחל שוחררו בשנת 1996 אוכלוסיה של עשרות יחמורים (מין ממשפחת האיילים). היחמורים חיו באזור לפני שנים רבות אך הם נכחדו. במבצע ייחודי של רשות הטבע והגנים הובאו מספר פרטים של היחמור לחי-בר בכרמל ושם הם התרבו עד שהעדר שוחרר לטבע באזור נחל כזיב. כיום מסתובבים באזור הנחל למעלה ממאה יחמורים.

השביל מוליך אותנו למרגלות הישוב מצפה הילה, שהוא אחד מן המצפים שהוקמו בשנת 1980 כחלק ממבצע ליהוד הגליל. עצי חורש ים תיכוני רבים מלווים אותנו ובמיוחד האלון המצוי, האלה הארץ ישראלית, אדר סורי, ער אציל, כליל החורש, קטלב ואשחר רחב עלים.

בסוף החורף ובתחילת האביב נראה כלניות נוריות ורקפות רבות ואילו לקראת סוף האביב נראה את עמוד הפריחה של החוטמית הזיפנית, את הלוטם המרווני והלוטם השעיר, את הסירה הקוצנית, את דם המכבים, את הגזר הקיפח, ועוד ועוד.

הליכה בשדרת הדולבים

אנו נתחיל ללכת ימינה (מזרחה) במעלה הנחל. בתחילה השביל הירוק עובר בדרך עפר נוחה להליכה ועד מהרה הוא מתחיל לחצות את זרימת הנחל מצד לצד. בדרך כלל ניתן לחצות את הנחל על גבי סלעים הנמצאים מעל לגובה המים, אך בנקודה זו עדיף להחליף לנעלים המתאימות להליכה במים כי חציית המים תעשה עוד פעמים רבות.

לאחר כמה מאות מטרים נפגוש  בצד ימין טחנת קמח עתיקה. טחנה זו, וכמותיה בנחל עוד רבות שימשו את המתיישבים בתקופות ההיסטוריות השונות. הטחנה האחרונה, אשר הייתה שייכת לבן כפר ממעילייא הפסיקה לפעול רק בשנות החמישים. שיטת הפעלת טחנת הקמח מוכרת מנחלים רבים בארץ: חלק ממי הנחל נתפסו על ידי תעלה אשר הובילה אותם לעבר טחנת הקמח, תוך כדי צבירת גובה בין אפיק זרימת הנחל לבין התעלה. במבנה טחנת הקמח, הפילו את המים דרך ארובה ומגלש לעבר גלגל הכפות. כאן כבר כוח הכובד עושה את עבודתו, ולחץ המים הנופלים הניע את גלגל כפות אשר היה קשור בחלקו העליון לאבני ריחיים (האבן והשכב). מכן המשיכו המים בחזרה לאפיק הנחל.

נמשיך עם השביל הירוק. חשוב לשים לב לסימון ולא להמשיך סתם כך עם דרך העפר אשר בשלב מסויים נפרדת מהסימון הירוק. אוהבי הבוטניקה יבחינו בקלות כי ליד המים נמצא צמחית נחלים עשירה: נענע משובלת, פטל קדוש, ערברבה שעירה, עצי תאנה, גרגר נחלים, קנה מצוי ועוד.

כקילומטר לאחר סיום הירידה מהמונפורט, נפגוש שביל שחור שיורד מגרנות הגליל [4]. אנו נמשיך ישר עם השביל הירוק,

מכאן השביל הירוק עובר בשדרת עצי דולב מזרחי מרשימה הסוככת על השביל ומצילה על הנחל. בעבר שדרת הדולבים השתרעה לכל אורך האפיק, אך תפיסת המים של עין זיו על ידי מקורות יבשה את החלק המזרחי של השדרה. בעקבות הרס זה מחויבת כיום מקורות להקצות מים בכמות של מאה מ"ק בשעה כדי להבטיח את המשך קיומה של הצמחייה המיוחדת של הנחל כזיב.

קצת ההתקדמות תלוי בכם וחישוב קצב ההליכה אל מול שעות האור, אך מומלץ לעצור להשתכשך בבריכות וללכת לפחות חלק מן המסלול בתוך המים עצמם. השאירו מספיק זמן לעין טמיר ולבריכות שם.

עין טמיר

לאחר כשני קילומטרים נוספים נפגוש שביל שחור העולה ימינה לעבר מצפה הילה. זהו השביל בו נחזור. אך לפני שנעשה זאת, נמשיך ישר עם השביל הירוק עוד כ-250 מטר לעבר עין טמיר [3]. קל להבחין בעין טמיר כי באזור זה ישנן בריכות סלעיות רבות. זוהי נקודה מעולה לעצירה ולשכשוך. בנקודה זו, בצידו הדרומי של הנחל ישנה ניקבה שנחצבה על מנת להגביר את ספיקת המעיין. אמנם הכניסה צרה אבל בהמשך הנקבה מתרחבת וההליכה בתוך המים בנקבה היא חוויה נהדרת. בסוף הנקבה מגיעים למבוי סתום וחוזרים בחזרה לפתח. לא לשכוח את הפנס.

לאחר העצירה והשכשוך נחזור עם השביל הירוק במורד הנחל (נחזור על עקבותינו).
הערה: מעין טמיר ישנו שביל אדום העולה לכיוון מעילייא. אין לעלות בשביל זה אלא להמשיך במורד הנחל כלאומת שבאנו.

לאחר זמן קצר נפגוש בשנית את השביל השחור איתו שראינו קודם, הפעם נבחר בו ונתחיל בעליה אשר בתחילתה היא יחסית תלולה. 

השושן הצחור

לאחר כחצי קילומטר נבחין בפניה ימינה לעבר שביל כחול. הליכה בשביל הכחול, תאריך את המסלול בכקילומטר וחצי והיא מומלץ למי שכוחו במותניו - הוא הולך לעבר תצפית יפה לנחל ובהמשך הוא חובר בחזרה לשביל השחור. בשביל זה ניתן לראות את אחד הפרחים היפים והנדירים של ארץ ישראל. בחודשי מאי- יוני פורח שושן צחור במלוא יופיו בקבוצות בודדות בסביבות השביל הכחול. מומלץ לחפשו אך זכרו שאין לקוטפו.

עוד באזור

לינת שטח: בפארק גורן אשר מצפון לנחל כזיב ניתן ליהנות מלינת שטח ללא כל תשלום (שימו לב כי אין שירותים ומקלחות).

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 104 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9.3
מסלול מומלץ - Michaloosh 12/6/2016 19:08 דירוג: 9
נחל כזיב - נדיב 30/7/2015 16:40
היה פצצה :) - taking a walk 18/10/2014 15:04 דירוג: 10
חניה ב 20 שח - 17/8/2014 16:17
קרן ברתות מסלול קשה! - orabell 4/4/2014 20:14 דירוג: 8
מעגלי 25.1.14 - igor3004 26/1/2014 23:25
מסלול מעולה! - dianafel 11/8/2013 09:57 דירוג: 10
יפה מאוד וקשה - livian 5/5/2013 09:28 דירוג: 10
נחל כזיב - asui 19/8/2012 16:19 דירוג: 10
חנייה בתשלום - annabellee 28/7/2012 11:24 דירוג: 10
מסלול חובה! - noalam 24/6/2012 10:58 דירוג: 10
נחל כזיב באוגוסט - tamarces 23/8/2011 16:07 דירוג: 9
שער?! - havanoy 18/8/2011 11:47
פשוט מדהים. - zarzik 13/8/2011 17:39 דירוג: 10
היינו במסלול אתמול - דיאנה99 31/7/2011 12:09 דירוג: 9
וואו - levit07 10/7/2011 00:02 דירוג: 10
הערות והמלצות - eladtama 9/10/2010 23:30 דירוג: 10
יופי טיול - erdaco 29/9/2010 15:09 דירוג: 9
מקום מקסים - iritosh 25/9/2010 10:54 דירוג: 7
החזרת פנס.. - googlika 23/9/2010 23:50
מסלול מקסים ומגוון - kareli 7/8/2010 18:27 דירוג: 9
ארוך וקשה - tands 5/9/2009 10:38 דירוג: 5
ה- ציון 11 אם היה ניתן ... - RuvenKa 9/8/2009 17:59 דירוג: 10
אפשרות 5 - נתהו 7/8/2009 15:29 דירוג: 8
מהנה ביותר - עידן טל 23/6/2009 11:53 דירוג: 9
חםםםםםםםםםםם!!! - יונאל 14/6/2009 09:39 דירוג: 8
המלצה - נעה123 13/2/2009 01:57
טיול מדהים! - Ilgolub 27/11/2008 09:51 דירוג: 10
מסלול מצויין! - chenc 30/9/2008 18:48 דירוג: 8
הליכה במסלול - 31/8/2008 12:32 דירוג: 10
טיול קשה אבל שווה - 27/8/2008 19:46 דירוג: 8
מסלול מצוין - המערה מדהימה - 24/8/2008 23:44 דירוג: 10
המסלול הכחול - אלי 23/2/2008 19:52
נחל כזיב המלצה - דינה 26/10/2007 18:22 דירוג: 10
מומלץ -תיקונים קטנים - רחלי11 14/10/2007 13:53 דירוג: 9
זמן המסלול - 2/9/2007 23:30 דירוג: 9
שוקו שוקו שוקולדה.. - 5/8/2007 13:27 דירוג: 9
מסלול אדיר - 27/4/2007 23:35 דירוג: 10
נחל כזיב - יוני 20/3/2007 16:01 דירוג: 10
מסלול פשוט מדהים!! - 2/3/2007 15:58 דירוג: 10
כמה תיקונים - s_sch 31/8/2006 21:19
ממש שווה! - תמר 24/8/2008 12:44 דירוג: 10

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 3 צפיות: 1375 אחרונה: 04/03/2016 20:26:19
תגובות: 2 צפיות: 1607 אחרונה: 10/09/2015 22:02:09
תגובות: 1 צפיות: 2885 אחרונה: 04/07/2015 20:38:27
תגובות: 3 צפיות: 3325 אחרונה: 23/04/2015 18:16:14
תגובות: 3 צפיות: 4188 אחרונה: 10/03/2015 10:15:29
תגובות: 1 צפיות: 3981 אחרונה: 08/03/2015 09:37:54
תגובות: 0 צפיות: 2465 אחרונה: 26/03/2013 16:13:57
תגובות: 59 צפיות: 319283 אחרונה: 22/03/2013 00:36:20
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
צימרים וחדרי אירוח באזור
הצעות ששווה לבדוק