כל המידע על טיול ג'יפים בעמק בית נטופה

  • סוג 4X4 SUV: קל, בינוני
  • התחלה: על כביש 7955, מצומת יודפת מזרחה הצומת היורדת מצפון לערבה מדרום לעמק בית נטופה.
  • סוף: על כביש 77, היציאה מהישוב רומת הייב וחיבור עם כביש 77.
  • חניונים: לאורך הדרך אין חניון מסודר.
  • נקודת העצירה לקפה: מיד בתחילת המסלול, הכביש מתחיל לרדת בסדרת עיקולים לבקעת בית נטופה. אין חניה מסודרת. אפשר לחנות בעיקול הכביש הצופה אל הבקעה ולהנות ממראות הנוף.

על המסלול 

מסלול קליל מאוד, שבקצהו חיבור עם כפר בדואי. זהו כפר ידידותי ובשמחה יעזרו לכם למצוא את דרככם, אם התבלבלתם. המראות של בקעת בית נטופה משכרים, השדות מסודרים כמו שטיח ענק, שכל עונה מתחלפים בו הצבעים בגלל גידולי שדה שונים. באביב יש כאן פריחות משגעות, משטחים סגולים של כרמלית נאה ופריחת הנשירים. רוב הדרך קלה. למעט בשביל הירוד מגשר המוביל.

עמק בית נטופה בשיא תפארתו | צילום: טל שחרעמק בית נטופה בשיא תפארתו | צילום: טל שחר

עוצרים למלא מצברים

מסלול הטיול בעמק בית נטופה מוציא אותנו על יד אחד הכפרים הבדואיים הוותיקים באיזור – רומת אל-הייב אך לא שם המלצתנו. אנחנו ממליצים לכם לקפוץ אל הכפר השכן זרזיר ולטעום מתבשיליהם הרבים והייחודיים של בני העם הבדואי, שעושים שימוש מפתיע בחומרי הגלם שמצויים בטבע. מסעדת “אל-סולטאן” בזרזיר מציעה מגוון רחב של מאכלים בדואים מסורתיים כמו ה”מקלובה”, ה”מנזלה” וה”מנסף”. אם השמות האלה לא אומרים לכם כלום, אל תדאגו, המסעדה מציעה גם מבחר בשרים, מנות ראשונות, חומוס ביתי, ממולאים ועוד המון דברים טובים.

טיפ מהשטח: לימדו את ציר הניווט

tip image 660x370השתדלו  לעבור בבית על המסלול המשוער, ללמוד את מקומות היישוב בסמוך, כבישים עיקריים, ונקודות מפתח אחרות לאורכו של המסלול. נסו לקחת איתכם יותר מאמצעי ניווט אחד - GPS, תוכנת ניווט וכמובן מפת נייר. לעיתים אחד או יותר מהמכשירים האלקטרוניים אינו מתפקד, ומה שנותר הוא לנסות ולהתמצאות על פי מפת נייר ("אולד סקול").

הטיפ באדיבות מדריך הטיולים ג’וי בירן

תוספת מדליקה לטיול

אם מתחשק לכם לצאת קצת מהרכב, להניע את הילדים לפעולה ועל הדרך גם ללמוד דברים חדשים, אנחנו ממליצים לכם ללכת למרכז המבקרים של חוות דרך התבלינים, השוכנת בבית לחם הגלילית, לא רחוק מנקודת סיום המסלול שלכם. בחווה גדלים ומיוצרים צמחי מרפא, תערובות ותבלינים איכותיים, והיא מציעה לאורחיה סיורים ופעילויות שונות סביב עולם התבלינים השונים.

מפת המסלול:

מהלך המסלול

0 – הכניסה מכביש יודפת הררית, במרחק של 1.1 קילומטרים מהררית וכ-7 קילומטרים מיודפת.

אתם נמצאים על אחד הכבישים היפים בארץ. זהו כביש שחוצה רכס משני צדדיו - בקעות פורחות, עם תפאורה מתאימה של שקיעה או זריחה או בימי החורף שעננים נושקים לראשי ההרים. בתחילת הכביש פוגשים את קיבוץ יודפת. מי שחפץ בקניות של פקעות וזרעים, יכול להכנס לקיבוץ, אחת המשתלות הגדולות באיזור נמצאת כאן. בקצה הכביש שוכן הישוב הררית - ישוב קהילתי מאוד מיוחד, שהוקם בשנת 1981 כמצפה גלילי. הישוב שוכן על הר נטופה וממנו תצפית מדהימה על הסביבה. תושבי הישוב מבקשים מהמבקרים להשאיר את הרכבים מחוץ לו. בראש ההר יש מנזר מיוחד, טבול בתוך חורש אורנים ובמרכזו כנסייה בתוך מערה. מאוד יפה וכדאי לבקר.

הדרך מתחילה בתצפית על בתי הישוב הערבי עראבה ומדרום מראה בקעת בית נטופה. כביש יורד אל בקעת בית נטופה, בסדרת פיתולים. מראות הנוף משגעים, חלקות חקלאיות בצבעים שונים, שטיח של יופי. מדרום רואים את בתי הישובים רומאנה ורומת הייב ולמעלה, על הר תורען, קיבוץ בית רימון. בבקעה מתחיל שביל כורכר משובש, שחוצה את בקעת בית נטופה.

1.1 – צומת T. פנייה שמאלה.

1.3 – צומת שבילים – פנייה ימינה

2.8 – גשר מעל המוביל הארצי.

כדאי לעצור לפני או אחרי הגשר (לא עליו), ולראות דרך הגדרות את המפעל החשוב – המוביל הארצי, מפעל הולכת מים מימת כנרת אל ישובי הנגב. מי המוביל הזורמים בבקעת בית נטופה זורמים בתעלה פתוחה, עד מאגרי אשכול, שנמצאים במערב בקעת בית נטופה. המראה מעל הגשר מאוד יפה וכדאי להתעכב לצילומים.

2.9 – מזלג דרכים אחרי חציית הגשר ופניה שמאלה לדרך כורכר.

בקצה הגשר תלולית גדולה, אחריה ירידה ימינה, לדרך עפר משובשת, ההולכת דרומה אל הכפרים בצידו השני של העמק. בחורף המראות מדהימים: הבקעה ירוקה, חלקה טבולה במים רבים, אגמים שלמים נולדים וצריך לבדוק שהשביל אינו מכוסה במים. אין להיכנס לשלוליות, כי אדמת הבקעה כבדה והשקיעה בטוחה.

4.8 – מזלג דרכים, להמשיך ישר.

6.9 – צומת T. פנייה ימינה.

7.1 – מזלג דרכים, להמשיך ישר

7.4 - פניה שמאלה לכפר רומת הייב.

רומת אל-הייב הוא ישוב ערבי בדואי, שהוקם בתקופת המנדט, בידי בדואים בני השבט ערב אל הייב. בתחילה היה שמו כשם השבט, אך אחר כך, בגלל הקרבה לכפר הסמוך רומאנה, שונה השם. חלק גדול מתושביו אנשי כוחות הבטחון. כפר רומאנה הוא כפר עתיק שבתיו גולשים אל בקעת בית נטופה. המקום היה מיושב כאן עוד מהתקופת הברונזה, החוקרים סבורים שזו רימון התנ"כית, המוזכרת בספר יהושע.

7.9 - פניה ימינה.

טיפוס אל הבתים הגדולים והמטופחים של הכפר. זהירות במפרים גדולים בכביש.

8.3 – פניה שמאלה.

10.6 - מפגש עם כביש 77 שהולך מערבה לצומת המוביל ומזרחה לצומת גולני (סוף מסלול).

כמה טיפים

  1. בתחילת החורף, לאורך השביל (ממזרח לו) יש פריחה מדהימה של נרקיסים. 
  2. הכביש עובר בישוב רומת הייב. בזמן האחרון חלו כמה שינויים בכבישים במקום, יתכנו שינויים במפת הכבישים. מומלץ מאוד להמשיך בכביש מהישוב רומת הייב מזרחה, דרך הישובים הערביים/ בדואים שנושקים לשולי בקעת בית נטופה. לסיים בחיבור עם כביש 65, מצפה נטופה וסדרת המצפים היפים שצופים אל הבקעה.
  3. זהירות! בחורפים גשומים חלק מבקעת בית נטופה מוצפת. כדאי להמשיך להררית, לבקר במנזר נטופה, מקום יפה עם כנסייה בתוך מערה.

לעוד כתבות מעניינות ושימושיות:

לעוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על 20 טיולי השטח היפים ביותר בארץ »