טיול ג'יפים בין עראבה ורומת הייב

טיול בין עראבה ורומת הייב דרך עמק בית נטופה - מסלול קליל ממנו נשקפים נופים יפים של השדות החלקאיים, בהן החלקות מונחות כשטיחים צבעוניים. מספיק לעצור מול הנוף, בירידה מהצומת של עראבה שיורדת לבקעת בית נטופה, מול כוס קפה והנוף החיים נראים שלווים יותר. מאת: דובי זכאי
| 23/10/2017
  • סוג ג'יפ: קל, בינוני
  • התחלה: על כביש 7955, מצומת יודפת מזרחה הצומת היורדת מצפון לערבה מדרום לעמק בית נטופה.
  • סוף: על כביש 77, היציאה מהישוב רומת הייב וחיבור עם כביש 77.
  • חניונים: לאורך הדרך אין חניון מסודר.
  • נקודת העצירה לקפה: מיד בתחילת המסלול, הכביש מתחיל לרדת בסדרת עיקולים לבקעת בית נטופה. אין חניה מסודרת. אפשר לחנות בעיקול הכביש הצופה אל הבקעה ולהנות ממראות הנוף.

על המסלול 

מסלול קליל מאוד, שבקצהו חיבור עם כפר ערבי/ בדואי. זהו כפר ידידותי ובשמחה יעזרו לכם למצוא את דרככם, אם התבלבלתם. המראות של בקעת בית נטופה משכרים, השדות מסודרים כמו שטיח ענק, שכל עונה מתחלפים בו הצבעים בגלל גידולי שדה שונים. באביב יש כאן פריחות משגעות, משטחים סגולים של כרמלית נאה ופריחת הנשירים. רוב הדרך קלה. למעט בשביל הירוד מגשר המוביל.

מהלך המסלול

0 - הכניסה מכביש יודפת הררית.
אתם נמצאים על אחד הכבישים היפים בארץ. זהו כביש שחוצה רכס משני צדדיו - בקעות פורחות, עם תפאורה מתאימה של שקיעה או זריחה או בימי החורף שעננים נושקים לראשי ההרים. בתחילת הכביש פוגשים את קיבוץ יודפת. מי שחפץ בקניות של פקעות וזרעים, יכול להכנס לקיבוץ, אחת המשתלות הגדולות באיזור נמצאת כאן. בקצה הכביש שוכן הישוב הררית - ישוב קהילתי מאוד מיוחד, שהוקם בשנת 1981 כמצפה גלילי. הישוב שוכן על הר נטופה וממנו תצפית מדהימה על הסביבה. תושבי הישוב מבקשים מהמבקרים להשאיר את הרכבים מחוץ לו. בראש ההר יש מנזר מיוחד, טבול בתוך חורש אורנים ובמרכזו כנסייה בתוך מערה. מאוד יפה וכדאי לבקר.

הדרך מתחילה בתצפית על בתי הישוב הערבי עראבה ומדרום מראה בקעת בית נטופה. כביש יורד אל בקעת בית נטופה, בסדרת פיתולים. מראות הנוף משגעים, חלקות חקלאיות בצבעים שונים, שטיח של יופי. מדרום רואים את בתי הישובים רומאנה ורומת הייב ולמעלה, על הר תורען, קיבוץ בית רימון. בבקעה מתחיל שביל כורכר משובש, שחוצה את בקעת בית נטופה.

2.7 - גשר מעל המוביל הארצי.
כדאי לעצור לפי או אחרי הגשר (לא עליו) ולראות דרך הגדרות את המפעל החשוב - המוביל הארצי, מפעל הולכת מים מימת כנרת אל ישובי הנגב. מי המוביל הזורמים בבקעת בית נטופה זורמים בתעלה פתוחה, עד מאגרי אשכול, שנמצאים במערב בקעת בית נטופה. המראה מעל הגשר מאוד יפה וכדאי להתעכב לצילומים.

2.8 - פניה ימינה לדרך כורכר.
בקצה הגשר תלולית גדולה, אחריה ירידה ימינה, לדרך עפר משובשת, ההולכת דרומה אל הכפרים בצידו השני של העמק. בחורף המראות מדהימים: הבקעה ירוקה, חלקה טבולה במים רבים, אגמים שלמים נולדים וצריך לבדוק שהשביל אינו מכוסה במים. אין להיכנס לשלוליות, כי אדמת הבקעה כבדה והשקיעה בטוחה.

6.8 - פניה ימינה.
6.9 - פניה שמאלה לכפר רומת הייב.
רומת אל-היב הוא ישוב ערבי בדואי, שהוקם בתקופת המנדט, בידי בדואים בני השבט ערב אל הייב. בתחילה היה שמו כשם השבט, אך אחר כך, בגלל הקרבה לכפר הסמוך רומאנה, שונה השם. חלק גדול מתושביו אנשי כוחות הבטחון. כפר רומאנה הוא כפר עתיק שבתיו גולשים אל בקעת בית נטופה. המקום היה מיושב כאן עוד מהתקופת הברונזה, החוקרים סבורים שזו רימון התנ"כית, המוזכרת בספר יהושע.

7.4 - פניה ימינה.
טיפוס אל הבתים הגדולים והמטופחים של הכפר. זהירות במפרים גדולים בכביש.
8.0 - פניה שמאלה.
10.2 - מפגש עם כביש 77 שהולך מערבה לצומת המוביל ומזרחה לצומת גולני (סוף מסלול).

כמה טיפים

  1. בתחילת החורף, לאורך השביל (ממזרח לו) יש פריחה מדהימה של נרקיסים. 
  2. הכביש עובר בישוב רומת הייב. בזמן האחרון חלו כמה שינויים בכבישים במקום, יתכנו שינויים במפת הכבישים. מומלץ מאוד להמשיך בכביש מהישוב רומת הייב מזרחה, דרך הישובים הערביים/ בדואים שנושקים לשולי בקעת בית נטופה. לסיים בחיבור עם כביש 65, מצפה נטופה וסדרת המצפים היפים שצופים אל הבקעה.
  3. זהירות! בחורפים גשומים חלק מבקעת בית נטופה מוצפת. כדאי להמשיך להררית, לבקר במנזר נטופה, מקום יפה עם כנסייה בתוך מערה.

חוות דעת על טיול ג'יפים בין עראבה ורומת הייב

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...