רובנו מקשרים את הנדידה עם מזג האוויר המתקרר באזורי הקינון הצפוניים, המאלץ את הציפור לנדוד. שירים, פיוטים וסיפורים רבים נכתבו על נדידת הציפורים "אל ארצות החום", או "מארצות הקור את חלוני...", אולם הדבר נכון רק בחלקו. ציפורים מסוגלות להסתדר עם טמפרטורות נמוכות. הסיבה האמיתית היא מזון. הטמפרטורות הנמוכות בחצי הצפוני של כדור הארץ לא מאפשרות פעילות של חרקים, אין פירות ואין זרעים, כך שלציפורים אין מה לאכול.

למה ישראל?

למדינת ישראל חשיבות רבה כצומת מרכזית של נדידה. לישראל מיקום אסטרטגי עבור ציפורים נודדות, הן בהסתכלות רוחבית והן אורכית, כלומר: מיקומה הגיאוגרפי של ישראל בין הגוש האירו אסיאתי מצפון, לבין יבשת אפריקה מדרום, הופכים את ישראל למעין גשר יבשתי ממזרח לים התיכון וציר נדידה עמוס וחשוב. אוכלוסיות שלמות של מינים מסוימים חולפות דרך ישראל בדרכם לאפריקה בסתיו ובחזרה למחוזות הקינון באביב. מיליוני ציפורים ממאות מינים שונים הופכים את ציר הנדידה בישראל לשני בצפיפות בעולם. בין הציפורים הנודדות, נמצא את החסידות והעופות הדורסים שעוברים בשמי הארץ, כמעט מבלי לעצור, במשך 8-10 שעות, במהירות ממוצעת של 50 קמ"ש לשעה ואפילו יותר. 

ותיקים בשטח

סקר העופות הדואים של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע מתקיים ברציפות למעלה מ - 30 שנה, מאז 1982, בשיתוף חיל האוויר. לסקר שלוש מטרות עיקריות: דיווח בזמן אמת למוקד חיל האוויר, כדי לצמצם תאונות אוויריות בין ציפורים למטוסי חיל האוויר, 2. ספירה של העופות הדואים בסתיו, בדגש על ניצים קצרי אצבעות ועיטי חורש, שכלל אוכלוסייתם העולמית עוברת דרך ישראל, 3. חינוך וחיבור הקהל הרחב לערכי שמירת טבע וצפרות. עד שנת 1987 הסקר נערך במרכז הארץ ונפרש מרמת השרון ועד בקעת הירדן. מאז, הועבר לעמקים הצפוניים - עמק בית שאן, חרוד ויזרעאל.

השנה, יש לנו את הכבוד לחזור לאזור הסקר המקורי, לאייש את החלק המערבי ולהתמקם בחמש עמדות הפרוסות בקו שבין אזור תעשייה סגולה במערב, למחלף אורנית במזרח.  

הזדמנות נדירה

בשל הנגישות הגבוהה והמיקום האסטרטגי על ציר נדידה מרכזי, המעבר למרכז הארץ  מביא איתו הזדמנות מיוחדת לפתוח בפני הקהל הרחב את אחת מתופעות הטבע המרשימות בעולם, באחד האזורים הטובים בעולם לצפות בנדידת העופות דורסים. שיתוף הקהל נעשה בשני ערוצים מרכזיים - הדרכות לקהל הרחב, ללא תשלום, ומתנדבים שלוקחים חלק פעיל בתפעול הסקר, בהדרכות לקהל הרחב, בעזרה באיתור וספירה, בדיווח לחיל האוויר ובתפעול לוגיסטי. איך זה עובד? כל 2-3 ק"מ יושב סוקר בנקודה קבועה במהלך היום, שם הוא מאתר וסופר את העופות הדואים הנודדים דרכו.

תנועת החסידות

הראשונות לנדוד, מבין העופות הדואים שנודדים מעל ישראל בסתיו, הן החסידות הלבנות. בזמן שרוב האנשים מצטננים במזגן מהחום הכבד, להקות ראשונות מופיעות בסוף יולי וכבר בתחילת אוגוסט ניתן לראות להקות המונות אלפי פרטים. החסידות נודדות בנתיב מזרחי, מעל ירדן, עמק בית שאן ומדבר יהודה. אחריהן מגיעות איות הצרעים, המתחילות לנדוד בלהקות של מאות פרטים, החל מהשבוע האחרון של אוגוסט. מאמצע ספטמבר מתחילות להופיע להקות של ניצים קצרי אצבעות, ספירתם חשובה לנו במיוחד מאחר וכלל אוכלוסייתם העולמית עוברת דרך ישראל. שיא הנדידה מתרחש בשבוע השלישי של ספטמבר. מין זה נודד לעיתים בלהקות המונות אלפי פרטים. הניצים זריזים וקשים במיוחד לאיתור, בבחינת "חלמת - פספסת". עיטי החורש, כהים ובעלי מוטת כנף של כ - 1.5 מטר, הניתנים לאיתור יחסית בקלות, מתחילים את נדידתם בשבוע השלישי של ספטמבר, וכל אוכלוסייתו העולמית עוברת דרך ישראל. בשונה מהדורסים שהוזכרו לעיל, תזמון הגעת השקנאים אינו קבוע, ישנן שנים בהן נדידת השקנאים מתחילה מוקדם ולהקות ראשונות מגיעות החל מאמצע אוגוסט, ולעומת זאת, ישנן שנים בהן הנדידה מתחילה רק בסוף ספטמבר. מינים נוספים רבים חולפים מעל ישראל ונספרים במסגרת הסקר, כ - 35 מינים שונים נספרים במהלך הסקר מדי שנה.

מידע נוסף והרשמה

השנה יפתח מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע את תהליך הספירה לקהל הרחב. הציבור מוזמן בכל שבת להגיע סמוך לצומת קסם לקחת חלק בתהליך. צפרי החברה להגנת הטבע יסבירו לציבור על הנדידה, על ציפורים ועל חשיבות הספירה.

  • מתי? בכל שבת בשעות 09:00, 10:30, 12:00 תתקיים הדרכה ללא תשלום ולאחריה הקהל יוזמן לצפות בנדידה עם הצפרים במקום.
  • יש להירשם מראש בטלטבע: 03-6388688
  • איך להגיע: האתר נמצא כ-300 מ' ממזרח לצומת קסם. רשמו בווייז "סקר העופות הדואים" ותגיעו בקלות.

להרשמה לסיורים >>