במקום שמוכר כיום בעיקר בזכות התיאטרון (שאולי אתם מכירים יותר כאמפי) שמתמלא בכל קיץ בצלילים נהדרים - חי בעבר שליט אחד ויחיד, שכיכב לא פחות מהכוכבים של ימינו - הורדוס. הקיסר הקים עיר שכולה סגידה לאידאל היופי, וקרא לה: קיסריה. היום קל מאוד להגיע לעיר המלכותית, ויש המון מה לראות:

בוקר מלכותי: הגן הלאומי קיסריה 

התחילו במקום שעבורו הגעתם עד הלום: הגן הלאומי קיסריה. הקיסר בחר את המקום שבו ישתכן בקפידה, כפי שמתאר יוסף בן מתתיהו בכתביו: "הוא בחר לו על שפת הים עיר אחת אובדת, ושמה מגדל סטרטון, כי היתה יפת נוף וראויה להתכבד". ואכן קיסריה של מלך היהודים הרומאי נבנתה בצורה מפוארת מאוד, כפי שמשתקף מעתיקותיה: התיאטרון, הארמון על הים, המרחצאות המעוטרים, ההיפודרום והנמל. עם קצת דמיון, תוכלו גם להחיות את העיר הרומית השוקקת: לשמוע את המולת הארמון ומירוצי החיות בהיופודרום, להריח את ריחות השוק, או לראות את ספינות הדייגים והמסחר עוגנות בנמל.
 

צילום: יוחאי כורם
אך קיסריה לא שייכת באופן בלעדי להורדוס - אלא גם לכל אלו שכבשו אותה במהלך ההיסטוריה: היוונים, הביזאנטים, האיסלאם והצלבנים, שהרי - כולם רצו לתת ביס ביופיה של זו. בין שלל המבנים שתעברו, תוכלו לראות שרידים מכל אלו. את הצד הצלבני תראו באזור הצפוני של הגן הלאומי בשער הכפול, חומת ההגנה הגבוהה (שלצערם לא עזרה) והכנסיות (שנבנו על מסגד עתיק, שנבנה על מקדש הרודיאני).

את העולם הרומי תחזרו ותפגשו לאחר המעבר בשוק האמנים: ההיפודרום, מחסנים גדולים ששימשו לאכסון תבואה וסחורות, בית עשירים, התיאטרון כמובן, ומהתקופה הביזנטית את בית המרחץ. לבסוף תגיעו גם לארמון (כלומר - העמודים שמסמלים את מה שנשאר ממנו) מול הים, ושם תוכלו להבין מה הייתה גדולתו של קיסר זה.

מה נאמר - כנראה שהיה פה שמח לפני שנולדנו.

  • שעות פתיחת הגן: מאי - אוגוסט: בימים ראשון-חמישי ושבת, 8:00-18:00. בימי שישי וערבי חג האתר נסגר בשעה 16:00 | ספטמבר - אוקטובר:  בימים ראשון - חמישי ושבת, 08:00-17:00. בימי שישי וערבי חג האתר נסגר בשעה 16:00 | נובמבר - אפריל: בימים ראשון-חמישי ושבת 8:00-16:00. בימי שישי וערבי חג האתר נסגר בשעה 15:00.
  • למסלול הטיול המלא בקיסריה » 


צילום: יוחאי כורם

צהריים של אמנות: מוזיאוני ראלי

לאחר המפגש הקרוב עם נפלאות ההיסטוריה, אתם מוזמנים לקפוץ כמה מאות בזמן ולגלות את עולם האמנות היפהפה. בתוך חצר יפהפיה ומלאה בעצי זית, שוכנים בין כותלי מבנים ארכיטקטוניים מרשימים שני מוזיאונים, שממש כדאי לכם להכיר: מוזיאוני ראלי. הביקור במוזיאונים היוקרתיים האלו, אך החינמיים לחלוטין, ישלים לכם את חוויית הסיבוב המלכותי.

במוזיאון ראלי 1 תגלו שלל עבודות ציור ופיסול מאמריקה הלטינית וספרד, ובמוזיאון ראלי 2 ציורים בנושאי התנ"ך מהמאות ה-16 עד ה-18. אם אתם בענייני אמנות מודרנית, תשמחו לגלות פה את אחד מאוספי הפסלים הגדולים בעולם של האמן הדגול סלבדור דאלי, ואם תרצו להמשיך לגמרי את הקו שאיתו התחלתם בבוקר - שווה לקפוץ לתערוכה הארכיאולוגית "חלומו של הורדוס", שמציגה ממצאים וסיפורים מקיסריה של כל התקופות. מלבד כל אלו - אתם הולכים לאהוב את גן הפסלים המקסים מבחוץ.


צילום: מוזיאון ראלי

חולצים נעליים: חוף הקשתות

מוכנים לחזור להווה? בואו לים! חוף הקשתות (נקרא גם חוף האקוודוקט), שנמצא ממש ליד קיסריה של ימינו, יחשוף עבורכם לכם את קצה של אמת המים הרומית ולידה - חול לבן ונעים וצדפים צבעוניות. זהו הרגע לחלוץ נעליים וליהנות מהתחושות הנעימות על כפות הרגליים, מהמרחב הפתוח והשקט ומבריזת הים המלוחה.

קחו פסק זמן מול הים, רגע לפני שאתם שמים פעמיכם בחזרה לאוטו ולחיי הקצב המהיר.


צילום: אילן מנשה

רואים את הטבע סביב: טוקטוק אלונה

אם במקרה כל הטוב הזה עוד לא הספיק לכם – תוכלו להתרחק עוד טיפטיפה, ולהגיע לטוקטוק אלונה, במושב אביאל.  שם כבר לא תצטרכו ללכת, אלא תצאו לטיול בנהיגה עצמית בעמק יפה ומוקף בחורש וכרמים. המדריך שמלווה את הטיול יוביל אתכם היישר אל הפינות הקסומות של האזור, כך שהקסם של האזור ימשיך גם כאן.

צילום: טוקטוק אלונה

לתחילת הכתבה