כל המידע על בדרך לנוף וזרימות נחלים: טיול 4X4 בגליל תחתון מזרחי

  • סוג 4X4 SUV: בינוני
  • התחלה: גשר הקנטרה
  • סוף: שמורת טבע “מורד הירדן”
  • עבירות: קלה – בינונית, במידה ויש בוץ העבירות הופכת לבינונית-קשה
  • ניווט: בסוף העמוד קובץ ניווט לנוחיותכם

על המסלול

נתחיל את הטיול בגשר הקנטרה, על נחל חרוד, שנבנה בתקופה הממלוכית, להובלת מים מנחל חרוד לשטחים החקלאיים שנמצאים בשטח הצפוני של הנחל. את הגשר בנו על שלוש קשתות אבן. מאוחר יותר, בתקופת המנדט, עם שיקום הגשר תיקנו גם את אחת הקשתות שנהרסה. לאחר הקמת המדינה חידשו את העברת המים על הגשר להשקיית השדות של קיבוץ שדה נחום.

הנחל באזור הזה זורם כל ימות השנה ובעונות הגשומות רואים כאן זרימות חזקות של המים. רוצים לחלץ עצמות לפני תחילת המסלול? שולחנות הפיקניק בחורשה הסמוכה לגשר הם לוקיישן מושלם לספתח של ארוחת בוקר קלה או קפה בשטח – אל תוותרו!

גשר הקנטרה – לוקיישן שווה לקפה על הנחל | צילום: נאור שקד

גשר הקנטרה – לוקיישן שווה לקפה על הנחל | צילום: נאור שקד

עכשיו אתם מוכנים לצאת לדרך. חוזרים לרכבים, פונים מכביש העמק לעבר “שדה נחום” ונוסעים ישר אל דרך נוף רמת צבאים, ממנה נשקפת תצפית מרהיבה לאזור עמק יזרעאל, הגלבוע והתבור. הדרך הנופית מסומנת ירוק לכל אורכה ומתאימה לכל סוגי הרכב. את הדרך היפהפיה הטובלת ירוק בחורף ובאביב, הכשירו לזכרו של עובד דרור, חבר בית השיטה, שגדל ונשם את נופי העמק ושדותיו.

המשיכו בנסיעה בחלק הצפוני על דרך הנוף, המובילה אל נחל יששכר. אל הנופים מצטרפים מטעי בננות, הנמצאים מצפון לקיבוץ בית השיטה. ממשיכים בנסיעה עד שמגיעים אל פניה ימינה לכיוון צפון, על שביל מסומן שחור. איך תזהו אותה? ממערב לכם נמצאים מושב מולדת והכפר טייבה.

רגע לפני שאתם ממשיכים, כדאי לדעת שכאן תמצאו פינת חמד לפיקניק בחורשת ינאי. גם אם עצרתם וגם אם לא – המשיכו לגמוע את הנוף ואת המרחבים, עד שתחצו את נחל יששכר.

ככה נראה נחל יששכר מדרך הנוף שלוחת צבאים | צילום: נאור שקד

ככה נראה נחל יששכר מדרך הנוף שלוחת צבאים | צילום: נאור שקד

רגע של התמצאות: את הנסיעה על הדרך הנופית מלווה הר תבור. עם ההגעה לשביל השחור, הביטו מערבה ותראו את גבעת המורה הנישאת לגובה. מבט לקו הרקיע ממזרח יוביל אתכם לחוות טורבינות הרוח, שנמצאת ברמת סירין, שם מפיקים חשמל מאנרגיית הרוח של 25 טורבינות המגיעות לגובה של 44 מטר.  

המשיכו בנסיעה עד קיבוץ גזית, היכנסו לקיבוץ ועקבו אחרי השילוט לנחל תבור. ממשיכים בנסיעה עד שמגיעים לסימון שבילים אדום, שם יורדים עם הרכב אל נחל תבור, שמזכיר בגוונים של שלהי החורף – תחילת האביב את אירלנד וניו-זילנד.

כאן לא אירלנד או ניו-זילנד - זה נחל התבור | צילום: נאור שקד

כאן לא אירלנד או ניו-זילנד - זה נחל התבור | צילום: נאור שקד

מוכנים לאחת ההרפתקאות הכיפיות של הטיול? לפניכם שמונה מעברי מים בנחל תבור, אחריהם מגיע טיפוס לרמת סירין. זה הזמן לשלב 4X4 כי לפניכם מעלה ברמה בינונית, שמוסיף קצת אקשן לנסיעה ולנופים מסביב. מרמת סירין ממשיכים בנסיעה על שביל מסומן ירוק, הפעם בסימן ירידה, אל נחל רכש.

מכאן פונים ימינה לכיוון מזרח, לפי סימון שבילים שחור, שיוביל אתכם כמעט עד מנחמיה. בדרך תחלפו על פני מטעי שקד, שמוסיפים לנסיעה בשביל בסוף החורף – תחילת האביב, כתמי צבע של לבלוב ופריחה בגוונים של ורוד ולבן. משמאלכם נמצאים חוות בקר וחירבת סירין.

המשיכו בנסיעה עד פנייה שמאלה למצפה נח כנרתי. את נקודת התצפית, הנמצאת בגובה 264 מטר מעל פני הים ומשקיפה על כל עמק הירדן, הכנרת, הגולן והגלעד, אסור לכם לפספס. היא נקראת על שמו של נח כנרתי, חבר קבוצת כנרת, שהיה ממייסדי אגודת המים בעמק הירדן, יועץ לענייני התיישבות של ראש הממשלה יצחק רבין ויועץ שר הביטחון לנושאי מים. במצפה סככת עץ דקורטיבית, ספסל ישיבה ועמדת הסבר על המצפה ועל הנוף מסביב.

זה הנוף שמחכה לכם במצפה נח כנרתי | צילום: גיא מגאנג'יזה הנוף שמחכה לכם במצפה נח כנרתי | צילום: גיא מגאנג'י

לא נסיים את הטיול לפני עוד טעימה מהירוק-ירוק הזה, שכולל גם עופות מים בביצות קטנות ושרידי גשר ג’יסר א-סיד. נוסעים בשביל עם עבירות קלה, למעט אחרי גשמים, שחושף לפניכם את מורדות הירדן צפונה עד דגניה.

זהו, יום מלא חוויות, נופים ומים מגיע לסיומו עם ההגעה לשמורת טבע “מורד הירדן”. השמורה משתרעת על שני גדות הירדן, מאתר הירדנית עד מנחמיה. כאן תוכלו לשכשך רגליים במים הקרירים, שזורמים בחלק הזה של הירדן כל ימות השנה, גם אם נראה לכם שזו בריכה ולא נהר. ואם הבטן מקרקרת, זה גם מקום טוב לפיקניק של סוף טיול. 

סיום טיול בשמורת מורד הירדן | צילום: קובי בצלאל / אתר השטח

סיום טיול בשמורת מורד הירדן | צילום: קובי בצלאל / אתר השטח

כאן הסתיים הטיול שלנו, אבל אם לא שבעתם מנופים ואתם רוצים להמשיך את הטיול, תוכלו להמשיך מ”מורד הירדן” צפונה עד דגניה. הדרך בעבירות קלה, למעט אחרי גשם, כשהשביל הופך להיות בוצי, אז הנסיעה בעבירות בינונית.

עד שתצאו לדרך, תראו כמה כיף הולך להיות לכם במסלול:

טיפ מהשטח: טיפוס עלייה בשטח טרשי (קרקע קשה)

tip image 660x370רגע לפני שאתם מתחילים לטפס בעלייה קשוחה עצרו לבדוק איזו סוג עלייה לפניכם. מבט בעין או סריקה רגלית, זה כבר תלוי בכם, העיקר שתמצאו את הנתיב לטיפוס בקו הניצב לעלייה, כלומר – שהגלגלים בכיוון העלייה. רק כך תוכלו לבחור את מסלול הטיפוס, שמחייב מינימום תמרון בין מכשולים.
ומה עכשיו? מטפסים בנחישות עם גז קבוע, בלי פרפור / החלקה של הגלגלים. תשננו את הטיפ הזה, שישמש אתכם כשתגיעו אל העלייה לרמת סירין.

הטיפ באדיבות מדריך הטיולים ג’וי בירן

לעוד טיולי שטח שווים:

עוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על טיולי השטח היפים ביותר בארץ » 

לתחילת המסלול