גן עדן עלי אדמות: 60 שנים של חוויות רטובות

למי מאיתנו אין זיכרון ילדות שמח מגן השלושה? כל המשפחה יושבת על הדשא, אבא פורס אבטיח, אמא מורחת בקרם הגנה ויאללה למים. זיכרונות כאלו הם זיכרונות שקשה לשכוח, במיוחד במקום יפהפה כמו גן השלושה. 

אז לרגל 60 שנות פעילות, הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על גן השלושה:​

​​​​​​המים שמזינים את הנחל בגן השלושה מקורם בנביעה גדולה במיוחד אשר נקראת “עין עמל”. הנביעה ממוקמת בצפון הרי השומרון ובמזרח הרי הגלבוע. הנביעה זורמת בעומק ההר, שם היא מתחממת לטמפרטורה של כ-28 מעלות, מה שהופך את המים לגן עדן אמיתי, אפילו בימים קרירים.

המגזין האמריקאי המפורסם “Time Magazine” הכתיר את גן השלושה לאחד מ-20 האתרים העולמיים שמוגדרים כ”גן עדן עלי אדמות”.

המים שמגיעים מהנביעה, נכנסים אל הפארק וזורמים ברצף של בריכות ענקיות וכיפיות במיוחד שביניהן מקשרים מפלי מים מרשימים. הבריכות מוקפות במדשאות נהדרות שמאפשרות ישיבה כיפית על יד המים וכן האיזור מוצל בעקבות ריבוי העצים שמצלים על הגן.

זיכרונות ילדות מתוקים בגן השלושה | צילום: שי-לי קידרון
זיכרונות ילדות מתוקים בגן השלושה | צילום: שי-לי קידרון

חדש בגן: שביל הבוסתן והמים

אז סיפרנו לכם על הבריכות הנפלאות, על המפלים השוצפים ועל כל המחמאות שגן השלושה מקבל מרחבי העולם, ועכשיו נספר לכם על כך שהאנשים שעומדים מאחורי גן העדן הזה לא נחים לרגע, וכל הזמן חושבים איך ניתן לחדש. כך למשל נולד מיזם “שביל הבוסתן והמים” – אזור בילוי חדש בגן השלושה, במסגרתו נסלל שביל מונגש ממגרש החניה ועד הנחל, ההופך לטיילת לאורך הנחל בחלקו המזרחי של הגן באורך כ־300 מטר.

השביל המונגש עובר דרך בוסתן צבעוני ויפהפה של עצי ארץ ישראל וטחנת קמח עתיקה, ומתחבר בסופו עם שביל פעמוני ההתיישבות. השביל מתאים למבקרים מוגבלים בתנועה, שבאמצעותו הם מסוגלים להגיע עד למים וכן למשפחות עם עגלות. קרקעית הנחל הוכשרה באמצעות חלוקי נחל, כך שנוצר עוד אזור שכשוך שמתאים למשפחות עם ילדים.

האיזור של שביל בוסתן המים מביא עימו בשורה של שלווה, שכן חל בו איסור על הדלקת מנגל מה שהופך את אותו למעט שקט ורגוע יותר לעומת חלק מהאיזורים האחרים בגן.

שבילים קסומים ברחבי הפארק | צילום: גן לאומי גן השלושה
שבילים קסומים ברחבי הפארק | צילום: גן לאומי גן השלושה

אתר חומה ומגדל: סיפור חלוצי מרתק

המיקום היפהפה שבו שוכן גן השלושה עמוס בהיסטוריה מרתקת ובמקום תוכלו למצוא את מוזיאון חומה ומגדל שהוא בעצם שחזור היסטורי בגודל טבעי של היישוב תל עמל, היישוב הראשון שהוקם במסגרת מבצע חומה ומגדל. האתר הוא בגדר חובת ביקור, ובמיוחד אם אתם מגיעים אל גן השלושה בחול המועד סוכות, אז יתקיים מיצג ‘חומה ומגדל’.

המיצג יגולל את סיפורם של חבורת צעירים חדורי מוטיבציה אשר מקימים בשנת 1936 את היישוב הראשון במסגרת מבצע חומה ומגדל הוא תל עמל (כיום – ניר דוד).

המיצג חושף בפני המבקרים השונים, בדרך מרגשת וחווייתית את האתגרים השונים אשר עמדו בפני דור המייסדים, את ההתלבטויות והתקוות, החלומות והאכזבות ואת ההתרחשויות אשר הובילו את ראשית ההתיישבות.

לאחר המיצג, יוכלו המבקרים במקום לעלות אל האתר המשוחזר, להתלבש כחלוצים, לבקר בחדר האוכל, במכבסה ובעמדות ההגנה ולטפס על מגדל התצפית המשקיף על העמק.

  • אורך המיצג: כ- 20 דקות.
  • מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לגן השלושה.
  • לפרטים והרשמה:04-6581017 | [email protected]

מוזיאון חומה ומגדל - אתר היסטורי משוחזר | צילום: גן לאומי גן השלושה
מוזיאון חומה ומגדל - אתר היסטורי משוחזר | צילום: גן לאומי גן השלושה

סודות מן העבר: האדם וכלי עמלו

בסמיכות לאתר השיחזור של חומה ומגדל, פועל מוזיאון מרתק לארכאולוגיה, אשר אסף וריכז במהלך השנים מאות פריטים ארכאולוגיים שנתגלו בעמק בית שאן ובאגן הים התיכון. פריטים אלו מגוללים סיפור על חיים מדהימים שהתקיימו באיזורינו לפני מאות ואלפי שנים, חיים שמלבד אותם פריטים ארכאולוגיים, אין לנו תיעוד ממשי שלהם.

לרגל חג הסוכות, נפתחה במוזיאון הארכיאולוגי תערוכה חדשה: "האדם וכלי עמלו" המורכבת ממוצגים שנתרמו למוזיאון על ידי משפחתו של אורי אפשטיין , חבר קיבוץ חפציבה , שנפטר לאחרונה ואסף לאורך השנים פריטים ארכאולוגיים יוצאי דופן. בין המוצגים תוכלו להבחין בכלי מלאכה ושמירה, בכלי בישול ביתיים ובמגוון כלים, הקשורים לעבודות השדה ואפיית הלחם: מהחריש עד לאפייה.

ביקור במוזיאון כלול כמובן בתוך כרטיס הכניסה אל גן השלושה ולא דורש תשלום נוסף.

ביקיני מ-59’: תערוכת בגדי ים לאורך השנים

כחלק מחגיגות ה-60 לפתיחתו של הגן הלאומי גן השלושה, נפתחה במקום תערוכה המספרת את סיפור הגן מהקמתו ועד ימינו אנו, כל זאת כל רקע דגמים של בגדי ים, המשתנים יחד עם ציר הזמן. התערוכה היא בעצם מיזם משותף של גן השלושה יחד עם מכללת שנקר.

התערוכה תחשוף בפניכם את שנותיו הראשונות של הגן, אשר זוכה לארח מאות אלפי ישראלים מדי שנה בתחומיו. 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
60 שנים של תערוכות וחוויות בגן השלושה | צילום: יח"צ

לתחילת הכתבה