כל המידע על חוויות בהרי ירושלים: טיול 4X4 ממחלקת ההר לרכס לבן

  • סוג 4X4 SUV: בינוני
  • התחלה: אנדרטת מחלקת ההר / מחלקת הל”ה
  • סוף: עין לבן
  • עבירות: קלה – בינונית
  • ניווט: בסוף העמוד קובץ ניווט לנוחיותכם

על המסלול

נתחיל את הטיול מתחת לאנדרטת מחלקת ההר המוכרת כמחלקת הל”ה, ושוכנת סמוך לקיבוץ נתיב הל”ה, שבעמק האלה. למה הקימו כאן אנדרטה ועל שם מי נספר בהמשך. בינתיים רק נגלה, שמחכה לכם מסלול במגמת טיפוס של כ-500 מטר משפלת יהודה אל הרי יהודה, דרך שלוחת סנסן אל ירושלים.

המסלול מתחיל דרומית לכביש 375, בנסיעה בשבילים נוחים, וממשיך בנסיעה בשבילים בעבירות קלה – בינונית, שמתאימים לרכב גבוה. אם אתם מגיעים לכאן בחורף, חשוב לדעת שהשבילים האלה יתאימו לרכבי 4X4 בלבד. 

הנוף משלוחת סנסן | צילום: רועי פוקס

הנוף משלוחת סנסן | צילום: רועי פוקס

יוצאים לדרך

מכאן נחצה את הכביש וננוע לכיוון היישוב אדרת, אשר ממנו נשקפת תצפית יפה לעמק האלה. יוצאים מהיישוב אדרת ומתחברים לסימון כחול. מדרום לנו נמצאים תל עדולם ומערות עדולם, המהווים חלק מאזור שזכה לכינוי “ארץ אלף המערות”.

את הנסיעה מלווים נופי עמק האלה, עד שמתחברים לסימון שחור, איתו מתחילים את הטיפוס אל שלוחת סנסן תוך כדי עקיפת מחצבת עציונה הענקית. פונים לסימון אדום אל התחנה הראשונה שלנו – גבעת הקרב של מחלקת ההר, הלו היא מחלקת הל"ה.  

האנדרטה בגבעת הקרב | צילום: רועי פוקס

האנדרטה בגבעת הקרב | צילום: רועי פוקס

תוכנית חלוקת ארץ ישראל, שהתקבלה באו”ם הפכה את אזור גוש עציון לאחד הקשים והמסוכנים להתיישבות. עד מהרה מצאו עצמם ארבעת יישובי גוש עציון – כפר עציון, רבדים, משואות ועין צורים, מבודדים ונצורים.

בינואר 1948 נשלחו 35 לוחמי פלמ”ח מהמושבה הר-טוב לעזור ליישובים המבודדים. הם יצאו למשימה ברגל, נתקלו בהתקפה כבדה של המוני ערבים, שהסתיימה בקרב קשה ובנפילתם של כל הלוחמים. מקום נפילתם ידוע בשם גבעת הקרב, אותה תמצאו בגובה 573 מ’, במורדות הדרום-מערביים של הרי ירושלים, בשלוחה של רכס סנסן.

מחנים את הרכב למרגלות הגבעה ועולים רגלית אל פסגת גבעת הקרב של מחלקת ההר. מסלול הטיול הקצר (סימון אדום) יוצא מהמחסום הסמוך על כביש 367 אל גבעת הקרב. בגבעה תראו אנדרטה עשויה ברזל שחור, שמזכירה את המחלקה ומיצג אמנותי דמוי עץ העשוי ברזל וחלוקי נחל גדולים.  

המיצג האמנותי לזכר מחלקת ההר | צילום: רועי פוקס

המיצג האמנותי לזכר מחלקת ההר | צילום: רועי פוקס

חוזרים עם הסימון האדום אל שלוחת סנסן וממשיכים בנסיעה עד שמתחברים שוב לסימון השחור. הכניסה לשביל השחור נמצאת בשטח היישוב צור הדסה. על-מנת לפתוח את שער היישוב עליכם להתקשר אל הביטחון בטלפון ‭050-6558466

יוצאים מצור הדסה, חוצים את הכביש, עולים על הסימון הירוק וממשיכים לכיוון התחנה הבאה בטיול, ההפסקה הרטובה הראשונה בטיול - עין קובי. נגלה לכם שאת המים הקרירים השווים תמצאו במאגר התת קרקעי. מה זה אומר? אל תסתפקו בהליכה בנקבה, בה המים זורמים מעל פני הקרקע, אלא רדו אל מעיין השכבה, שנמצא בחדר תת קרקעי עם קשתות.

חשוב לדעת, שההליכה בנקבה כוללת גם טיפוס בסולם, אז יש להשגיח על הילדים מקרוב. מוכנים להרפתקה קרירה ושווה? ככה זה נראה!

מטפסים בסולם בעין קובי | צילום: רועי פוקס

מטפסים בסולם בעין קובי | צילום: רועי פוקס

לפני או אחרי הטבילה במעיין והטיפוס בסולמות, חפשו לכם פינה קסומה בבוסתנים היפים סביב המעיין והשביעו את רעבונכם עם ארוחה קלה. זה בהחלט מקום מושלם לארוחת צהריים בטבע. 

חוזרים לרכבים, עולים על הכביש וממשיכים בנסיעה על הסימון הירוק לכיוון נחל רפאים. אם אתם תוהים מהיכן קיבל הנחל את השם, יש לכך שתי סברות. הראשונה – עם של ענקים הנושא את השם רפאים, אותו עם ממנו בא אוג מלך הבשן. השנייה – אנשי רפאים ואגדות ירושלמיות המספרות על אנשים, שקמו לתחייה אחרי קבורה בגיא בן הינום.

בדרככם לנחל רפאים תראו באופק משמאלכם את בית החולים איתנים, אותו פינו בשריפה האחרונה בהרי יהודה, בין איתנים לרמת רזיאל. הנסיעה תוביל אתכם מתחת לגשר הרכבת הישנה לירושלים. מסילת הרכבת הזו חיברה בין יפו לירושלים מאז שלהי המאה ה-19, החל מימי השלטון העות’מאני, דרך המנדט הבריטי ועד שנת 1998, אז השביתו את קטע המסילה מירושלים לנען.

גשר הרכבת בנחל רפאים | צילום: רועי פוקס

גשר הרכבת בנחל רפאים | צילום: רועי פוקס

התחנה הבאה שלכם, יד קנדי, שנחשבת לנקודת תצפית יפהפיה על האזור המערבי של הר חברון והרי ירושלים. ועל שום מה קנדי? לזכר ג'ון פיצ'גרלד קנדי, הנשיא ה-35 של ארצות הברית, אותו רצחו בירייה ממארב בדאלאס, טקסס ב-22 בנובמבר 1963. את האנדרטה הקימו הודות לתרומות של יהדות ארצות הברית.

את האנדרטה תכננו ובצעו דוד רזניק ודוב פייגין, בצורת גזע כרות, המסמל את גדיעת חייו הפתאומית של הנשיא. 51 פסי בטון בגובה של 7.2 מטרים מרכיבים את הגזע, כסמל למספר המדינות המרכיבות את ארצות הברית. בתוך האנדרטה תוכלו לראות תבליט ראשו של הנשיא עשוי ברונזה ומולו נר תמיד בדיוק כמו זה הדולק ליד קברו בבית הקברות הצבאי של ארלינגטון ליד וושינגטון, בירת ארה"ב. 

יד קנדי במבט מלמעלה | צילום: ליאור לוי

יד קנדי במבט מלמעלה | צילום: ליאור לוי

חוזרים לרכבים וממשיכים בתנועה על הסימון הירוק לכיוון רכס לבן ועין לבן. הדרך הופכת מעט יותר מאתגרת ואל הנופים מימינכם מלווים בתי הכפר בתיר. 

אנחנו מתקרבים אל סוף הטיול. ומה מתאים יותר מפינאלה כיפית וקרירה? הכירו את עין לבן – מקום מושלם לרחצה מרעננת, בתחומי גן לאומי נחל רפאים בירושלים. המעיין קיבל את שמו מרכס של סלע קירטון בהיר, רכס לבן, ממנו הוא נובע. את היופי של בריכות המים מקיפים עצים וצמחי תבלין בין טרסות ומדרגות ועצי תאנה ושקד. 

מוכנים לטבילה בעין לבן? | צילום: רועי פוקס

מוכנים לטבילה בעין לבן? | צילום: רועי פוקס

כאן הסתיים הטיול שלנו, אז עד שתצאו לדרך, תראו כמה כיף הולך להיות לכם במסלול:

טיפ מהשטח: שמירה על הטבע

tip image 660x370על הטבע היפהפה שליווה אתכם לכל אורך הטיול האחריות שלכם לשמור. מה זה אומר? אל תרדו מהשבילים, אל תעלו על שדות ואל תחרצו קוליסים (סימני צמיג בקרקע) בשטח.  שמרו על הניקיון וקחו את האשפה אתכם. אל תקברו ואל תשרפו אשפה בשטח. כך תשמרו על החי, הצומח והדומם.

הטיפ באדיבות מדריך הטיולים ג’וי בירן

לעוד טיולי שטח שווים:

עוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על טיולי השטח היפים ביותר בארץ » 

לתחילת המסלול