היום הבינלאומי לשמירת בתי גידול לחים

רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור הרחב לשלל פעילויות במסגרת היום הבינלאומי לשמירת בתי גידול לחים. הכוונה היא לאותם מקווי מים טבעיים המקיימים מארג חיים שלם סביבם ובתוכם. בשנים האחרונות סובלים בתי הגידול הלחים מפגיעות קשות: ניקוז המים לטובת מיזמי בנייה וחקלאות, פגיעה במשטר המים הטבעי וזיהום המים הם רק חלק מגורמי הפגיעה. במסגרת יום בתי הגידול הלחים נערוך מגוון פעילויות שבמסגרתן מוזמן הציבור הרחב לפעילות חווייתית לצד למידה ערכית, כולל הצטרפות מעשית לפעולות האישוש!
| 25/04/2019

יום שישי 31.1.2014 - שמורת טבע עיינות צוקים
ברכות לבריכות - לכבוד חניכת הבריכות החדשות בשמורת עיינות צוקים נערוך סיור במסלול החדש המוביל אל הבריכות ובדרך נכיר את בעלי החיים בנווה המדבר, נלמד מדוע המעיינות נודדים ומה הסכנה הטמונה בכך לבתי הגידול הלחים, ונשמע על אמנת רמסר הבינלאומית

 • היכן: שמורת טבע עיינות צוקים
 • מתי: בשעות 09:00–14:00 כל שעה עגולה

יום שבת 1.2.2014 - שמורת טבע החולה
מה חדש בבִּיצה? - 
שמורת החולה, הכלולה באמנת רמסר, מציינת את יום בתי הגידול הלחים העולמי במגוון פעילויות למשפחה: הדרכות ללבו של בית הגידול הלח, פינות יצירה, תערוכת צילומים, עמדות הסברה ברחבי השמורה ועוד.

 • היכן: שמורת טבע החולה
 • מתי: בשעות 10:00–15:00

שמורת טבע עין אפק - מים, סיפורים וציפורים - בין גשרי העץ ובריכות המים הטבעיות, נפגוש את אנשי רשות הטבע והגנים שיספרו לנו על פועלם למען שמירת טבע, נצפה בצמחים נדירים ובסכנת הכחדה, גני מקלט, עופות מים, דגים ועדר ג'מוסים. נפגוש שחקנים שיציגו דילמות סביב שמירה על מינים נדירים. נשמע הרצאה המלווה בתמונות המספרת על משבר המים בטבע, נשתתף בטיבוע ציפורים ולקינוח נצפה בסרט האורקולי "סיפורה של טיפה".

 • היכן: שמורת טבע עין אפק
 • מתי: בשעות 10:00–14:00

גן לאומי ירקון - להציל את הצפרדע
כמחווה לנופי העבר מלאי מקווי המים, ובסימן הסכנה להכחדת דו-חיים, נקיים אירוע ייחודי מסוגו לכל המשפחה: הצצה אל החיים בבריכת החורף, תערוכת דו-חיים, משחקים וחידונים, "על חיי הדו-חיים" – מצגת לכל המשפחה, סיורים מודרכים סביב בית הגידול הלח ומאפייניו ועוד. במרכז הפעילות טקס שבו ישוחררו אל בריכת החורף של תל אפק ראשני צפרדע נחלים ואילנית.

 • מתי: בשעות 11:00–15:00

שמורת טבע עיינות צוקים - יום הצפרדע בנווה המדבר הנמוך ביותר בעולם!
סיורים מודרכים ב"שמורה החבויה", פעילות מוזיקלית, הפעלת חידות ומשימות משפחתית העוסקת בבעלי החיים בנווה המדבר, תחנת צילום משפחתית, היכרות עם אמנת רמסר הבינלאומית וסדנת יצירה לילדים.

 • היכן: שמורת טבע עיינות צוקים
 • מתי: בשעות 09:00–14:00 כל שעה עגולה

גן לאומי הבשור (פארק אשכול) - החיים במים
ניפגש סביב המעיין ונבצע פעילות חקר של בעלי חיים במים. נשמע סיפור על אתר מצרי, על כנסייה ביזנטית ועל רכבת בריטית, וניהנה גם מהפעילות "שוק על המים", הכוללת שוק ססגוני של איכרים ואמנים, פעילות יצירה, מתקני שעשועים, מוזיקה והפעלות שונות להנאת המבקרים.

 • היכן: גן לאומי הבשור (אשכול)
 • מתי: בשעות 11:30 ו-14:00

להמלצות ואירועים נוספים היכנסו ל"צוּלטבע": מדור הפעילויות של טיולי ורשות הטבע והגנים! >>

יום בתי גידול לחים - אמנת רמסר
האדם זקוק למים. אנו אוהבים לטייל במקומות שבהם יש צמחיה שופעת ומים זורמים. אך לא תמיד אנו מודעים לכך שמעבר להנאה, לכיף ולקרירות שמספקים לנו המים בטבע- הם מקיימים סביבם מעגל חיים חשוב מאוד, שגם אנו בני האדם תלויים בו, ובטבע, כמו בטבע, כשגורם אחד נפגע- נפגעת המערכת כולה.

מקווי מים הם חלק מהסביבות המגוונות ביותר בעולם. הם מהווים תשתית גדולה למגוון עשיר של בעלי חיים וצומח, אשר מספקת מים ותנאים הכרחיים לקיומם של מיני צמחים ובעלי חיים רבים. הם מסייעים לריכוז גבוה מאוד של מיני ציפורים, יונקים, זוחלים, דו-חיים, דגים וחסרי-חוליות שתלויים בהם לחיות.

מה זה "רמסר"?
הצורך בהגנה על מקווי המים הוביל לכינון אמנה בין-לאומית בנושא מקווי מים מתוקים. אמנה זו נחתמה ב-2.2.1971 בעיר רמסר באירן, ועל כן נקראת אמנת רמסר. האמנה מביאה לידי ביטוי את המודעות הבין-לאומית לחשיבותם של מקווי מים כמערכות אקולוגיות מהחיוניות ביותר על פני כדור הארץ, ואת הצורך בשימורם. מקווי המים מהווים בית גידול למגוון גדול של בעלי חיים ובכלל זה ציפורים, יונקים, זוחלים ודגים וכן צמחי מים וגידולים כגון אורז. כוונת האמנה היא ליצור מערכת לשיתוף פעולה בין-לאומי לשימור מקווי מים. ישראל חתמה על האמנה ב-1993, אשררה אותה ב-1996 והיא נכנסה לתוקף ב-1997.

האמנה מיושמת באמצעות החוק להגנת חיית הבר, וחוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה. גם חוק המים יחד עם התיקון בנושא זכות הטבע למים משנת 2004 רלבנטי. בישראל, שהנה מרכז עולמי לעופות נודדים, קיימות שתי שמורות טבע שהן אתרי רמסר: שמורת החולה ושמורת עין אפק, הנחשבות לשמורות בעלות חשיבות בין-לאומית כבתי גידול לעופות מים.

להמלצות ואירועים נוספים היכנסו ל"צוּלטבע": מדור הפעילויות של טיולי ורשות הטבע והגנים! >>

הודעה: פרטי האירוע מוצגים כפי שהועברו לאתר טיולי ממארגניו ובאחריותם בלבד.

חוות דעת על היום הבינלאומי לשמירת בתי גידול לחים

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי פסח 2019