שיר-  סיפור

גמל שלמה/ אפרים סידון

גמל שלמה קרא בעיתון ושם נאמר

שגמלים חוצים בלי בעיות את המדבר

חשב אותו גמל שלמה:

לא רק גמל גדול יכול לחצות את המדבר - גם אני יכול.
קנה ציוד אסף כספים וגם מזון אגר

ניגש לאיש: עלה עליי וחצה את המדבר.

האיש עם הציוד כולו מזון ומי שתייה

עלה על הגמל ולאחר שנייה.... פלאף

כל הגמל נמעך ונמרח על הרצפה.

חוצפה, אמר האיש, זה לא בסדר!

במקום לחצות את המדבר עכשיו אני צריך לשטוף את החדר.

מידע

גמל שלמה ירוק
גמל שלמה הוא חרק טורף מתת סדרת בעלי הכנף ומסדרת התיקנאים. באביב ובקיץ הוא נפוץ בכל הארץ כמעט ובמקומות חמים הוא שכיח כל השנה. גמל שלמה הירוק הוא הנפוץ והידוע בבני מינו. אורכו 80-70 ממ, צבעו ירוק או חום בהיר ועל כנפיו כתמים קטנים ובוהקים. בטנם של הצעירים מקופלת ומופשלת על גבם. ראשו מחובר לגוף בגבעולון צר המאפשר לראש תנועה חופשית לכלהצדדים. בראשו יש זוג עיניים גדולות ובולטות ושלוש עיניים קטנות. יש לו מחושים חוטיים וארוכים וגפי פה נושכות ולועסות. גופו מחולק  לחזה קדמי ארוך ורגליים בעלות אזור ירכי ארוך, המשמשות  ללכידת הטרף. 

הרגליים, האמצעיות והאחוריות, משמשות להליכה ולאחיזה. על החזה שני זוגות כנפיים: כנפיים קשות וצרות לחפייה וכנפי תעופה. גמל השלמה חי על עצים ועל שיחים גדולים וניזון מחרקים, אך טורף גם לטאות ובעלי חוליות קטנים המזדמנים על הצמחים. גמל השלמה מוסווה את עצמו בהתאם לחלק מהצמח שעליו הוא נמצא. הוא נראה כחלק מהצמח ואפילו מתנדנד קלות כאילו משב רוח מנדנד את העלה, שהוא למעשה גמל שלמה.

כשמתקרב טרף (לרוב חרק), שולף גמל השלמה את רגלי הטרף שלו במהירות רבה, תופס את הטרף, מקרב אותו לפיו ובעזרת גפי הפה החזקות שלו, קורע את הטרף ולועס אותו. בזמן ההזדווגות לרוב טורפת הנקבה את הזכר, שגופו משמש כמקור למזון חלבוני הנחוץ לשם יצירת הביצים.

נקבת גמל השלמה מטילה את הביצים בתוך עיסת קצף. העיסה מתקשה והופכת לפקעת ספוגית, המגנה על הביצים עד להתבקעותן. את פקעות הביצים מצמידה הנקבה אל הענפים. הצאצאים המגיחים מהפקעות מתפזרים מיד לכל עבר. בתחילת חייהם הם ניזונים מחרקים קטנטנים, כמו כנימות וזבובים. יש שהם טורפים איש את רעהו, מפאת רעב.

גמלי שלמה הירוקים פופולרים בקרב חובבי טבע, שנוהגים לאסוף אותם ולגדלם.