איך מטיילים

המסלול הינו מסלול המתאים ליום טיול מלא ואינו מסלול מעגלי (מומלץ להשאיר רכב אחד בסוף המסלול). הטיול מתאים למיטבי לכת, אורכו 12 ק"מ ויש להצטייד בכמות מים מספקת. בחורף, כדי לא להכנס לחושך וגם להנות מההליכה, מומלץ להתחיל את המסלול עד 0830. במהלך הטיול יש שתי עליות הנחשבות לחלק המאתגר במסלול:

  1. "השביל הרץ" - עלייה מתונה ונוחה יחסית, בדרגת קושי בינוני.

  2.  עלייה מנחל מצדה לרמת אלעזר – קצרה אך טיפה תלולה, בדרגת קושי בינוני.

  3. מומלץ להצטייד במפת סימון שבילים מספר 11.

נקודת מילוי מים ניתן למצוא בגן לאומי מצדה ורצוי לתאם מראש בטלפון 08-6584207. במידה ואינכם עולים להר מצדה (בתשלום) ציינו כי ברצונכם למלא מים לטובת המנשא האישי שלכם ולהמשך ההליכה בשביל האדום לעבר הר אלעזר. שימו לב כי אין הרבה נקודות צל לאורך המסלול, יש להקפיד על שתייה מרובה ועצירות להתרעננות בצל הסלע. במקרה של צורך בפינוי ניתן לפנות לחניון מצדה ומשם לכביש 90. הטיול בעל כיסוי סלולארי חלקי.

למעוניינים בטיול מתגלגל בין יומיים ניתן לשלב תחילה מסלול הליכה בנחל צאלים (יום ראשון) ולהמשיך במסלול המתואר בעמוד זה (יום שני). ראו פירוט בסוף המסלול.

איך מגיעים

נקודת התחלה: חניון צאלים תחתון | נקודת סיום: חניון נחל רחף.

נוסעים בכביש 31 (ב"ש-ערד), עוברים את ערד ויורדים לכיוון יום המלח עד לכביש 90. בכביש 90 ניסע לכיוון צפון, נעבור את שדה התעופה של בר יהודה. ליד סימן הק"מ 231 נפנה מזרחה לדרך עפר המסומנת בצבע שחור - בשטח יש שלט חום בו כתוב "צאלים" (הדרך מיועדת לכל רכב). *שימו לב שלבאים מדרום (דרך כביש 31) סימון הקילומטר 231 מופיע בצדו השני של הכביש. לפני שמתחילים את הטיול יש להקפיץ בעזרת רכב שני את אחת המכוניות אל נקודת סיום המסלול, חניון נחל רחף. אל החניון ניתן להגיע מכביש 90, מיד אחרי סימן הקילומטר 223 (במקום יש שלט המכווין אל החניון).

  • הערה: עקב בעיית פריצה למכוניות, מומלץ לשקול להשאיר את הרכב בערד, ולקחת מונית לתחילת המסלול ומסופו | מספרי טלפון של מוניות בערד (לתאם מראש): 08-9397777, 08-9954411.

המסלול

מחניון הלילה של נחל צאלים תחתון [1 ראה מפה] נלך בדרך העפר המסומנת בשחור מזרחה ונרד אל שפך נחל צאלים. עם סיום הירידה נמשיך עם הסימון הירוק בתוך תוואי הנחל לכיוון מצדה. לאחר כ-20 דקות הליכה יוליך אותנו השביל הירוק אל מחוץ לנחל צאלים. נמשיך עם הסימון הירוק דרומה וממזרח למצוק ההעתקים עד לחיבור עם השביל האדום (המוליך למעלה ענבה). שם נפנה לכיוון דרום [2].

במהלך ההליכה בשביל הסימון האדום אין איזורים מוצלים. יש ללכת בשביל המסומן בלבד. בסופו של השביל האדום (לאחר כ-שעה הליכה) נגיע למעלה השביל הרץ [3]. טיפה לפני הפניה למעלה השביל הרץ ניתן לנוח בצל עץ השיטה הנמצא ליד או בצל הסלע בצמוד לתחילת המעלה וליד המחנה הרומי. בחודשים פבואר-אפריל חפשו בנקודה זאת את החלביב הרותמי, צמח מוגן שמקורו בתפוצה הסודאנית החודרת לארצנו דרך בקע ים המלח.

המצור על מצדה

בשנים 73-74 לספירה פנו הרומאים לדיכוי המעוז האחרון בתקופת המרד הגדול, הלוא הוא מצדה. הרומים, שלא היו נלחמים בחורף בדרך כלל, יכלו להרשות לעצמם לחרוג ממנהגם שכן רמת המשקעים במדבר יהודה לא עולה על ה-100 מ"מ גשם בשנה. כך, צר הצבא הרומי והלגיון העשירי של רומא בפיקודו של פלוויוס סילווה על מצדה וכפי שנהגו הרומים בעת מצור הקיפו את הר מצדה בדייק (חומת מצור), הקימו מחנות למרגלות ההר וסביבו, ובנו מערכות להבאת מים מנחל צאלים וערוגות. לבסוף קינחו בהקמתה של סוללת העפר המפורסמת של מצדה דרכה נפרץ המבצר. מערכת המצור הרומית נשמרה היטב. הדייק הוא למעשה חומת מצור אותה היו בונים הרומים סביב המקום עליו היו צרים. אורכה הכולל של החומה המקיפה את מצדה גם במעלה ההר הוא כשני קילומטרים ועוביה שני מטרים. כשנהיה בחצי הדרך למעלה נוכל כבר להבחין היטב במחנות הצבא, הדרכים והמגדלים שהקיפו את מצדה (בהחלט מרשים). השביל הרץ למעשה הוא חלק ממערכת השבילים אותם הקימו הרומים כדי לתקשר בין כל המחנות סביב הר מצדה.

  • למטיבי הלכת שבכושר גופני גבוה יש אפשרות להמשיך עוד דרומה ולעבור את מצדה ממזרח ולעלות להר אלעזר דרך "מעלה אלעזר" – עלייה קשה ותלולה המצריכה טכניקה ויכולת התמודדות עם גובה.

השביל הרץ

העלייה בשביל הרץ (סימון ירוק) לוקחת בממוצע כ-45 דקות. במהלך העלייה ניתן להנות מנוף הארמונות הצפוניים של מצדה המשקיפים ביחד אתכם על נוף ים המלח. במהלך העלייה ובמקומות קשים קיים מעקה בטיחות המקל על העלייה. שימו לב לא לדרדר אבנים ולהקפיד על שתייה. לאט ובטוח זאת המנטרה. אחרי העלייה נמשיך עם השביל הירוק ונעבור ממערב את הסוללה המפורסמת העשויה מסלע הקרטון [4]. בנקודה זאת ניתן לעצור למנוחה וארוחת צהריים בחניון הגן לאומי של מצדה (במקום ספסלים תחת סככת צל ושירותים) או להמשיך עם הסימון האדום מזרחה להמשך המסלול. 

לאחר 25 דקות הליכה בשביל האדום וחצייה של נחל מצדה נעלה לכיוון רמת אלעזר [5]. עלייה קצרה יחסית. בסוף העלייה נפגוש את השביל השחור המגיע מ"מעלה אלעזר". נמשיך עם השביל האדום דרומה.

בנקודה בה השביל האדום פונה מערבה נעלה על הסימון השחור [6] ההולך למרגלות הר אלעזר וחוצה את נחל קנאים. השביל השחור יורד ועולה כמה ערוצים קטנים וחוצה את נחל קנאים ומתחבר לדרך ג'יפים בסימון ירוק [7]. (הדרך בולטת בשטח ומרחוק). ממשיכים עם דרך הג'יפים הירוקה עד למפגש שלה עם סימון שחור [8]. חוזרים לשביל השחור הרגלי וחוצים את נחל רחף. השביל השחור עולה לרמת מעלה רחף. עלייה מתונה ולא קשה כל כך. לאחר מכן נגיע לפיצול שבילים כחול שחור. נמשיך עם הסימון הכחול. (זהו שביל כחול קצר המחבר אותנו לשביל הירוק היורד את מעלה רחף). לאחר 10 דקות הליכה נתחבר אל הסימון הירוק ונחל לרדת במעלה רחף [9].

במהלך הירידה נשאר עם הסימון הירוק כל הדרך עד לחניון. במהלך הירידה נעבור מסלע הגיר חזרה אל הקרטון. בנקודה זאת השביל הופך צר, הירידה איננה מפחידה אך יש בכל זאת להיזהר. במהלך הירידה יש סימון שבילים כחול ושחור המובילים לתוך הנחל על עצמו. לא לקחת אותם. בסופו של השביל נגיע אל חניון נחל רחף הצמוד לכביש [10].

מסלול טיול בין יומיים

יום ההליכה הראשון יתחיל בבקעת קנאים (חניון לילה ברכת צפירה), ימשיך בהליכה בשביל האדום לכיוון מעלה ענבה. בהמשך יש לרדת בשביל הירוק לכיוון ברכת נעמה ונחל צאלים ואז להתחבר לשביל הכחול. במהלך הטיול תבקרו בעין נמר. סוף היום הראשון בחניון הלילה של נחל צאלים תחתון. היום השני יכול להסתיים בחניון נחל רחף כפי שמתואר לעיל או לחלופין לסיים את המסלול בביקור בגן לאומי מצדה ולעלות דרך הסוללה אל המבצר המרשים.

מפת המסלול