כל המידע על נחל תמר-צפית: אתגר בשטח בדרום ים המלח

עדכון 6.10.21: מרשות הטבע והגנים נמסר כי מסלול טיול נחל צפית עליון סמ"ש שחור 14141 בשמורת מדבר יהודה סגור מסיבות בטיחות עד הודעה חדשה

איך מטיילים

ההליכה במסלול איננה קשה במיוחד אך משלבת חלקים מאתגרים מבחינה טכנית: סולמות, יתדות ומדרגות סלע. משפחות מטיבות לכת יצלחו את המסלול ללא כל בעיה, ואילו מטיילים מתחילים ימצאו את העלייה בנחל תמר מאתגרת מבחינת גובה. החוויה בהחלט שווה. המסלול מיועד לילדים מגיל 6!

מידע בסיסי:

 • חובה להצטייד במפת סימון שבילים מספר 14.

 • המסלול המומלץ כאן הוא מעגלי, ואורכו 3-4 שעות.

 • הקפידו להצטייד בנעליים סגורות ולפחות 3 ליטר מים לאדם.

 • בנקודת ההתחלה (צומת הערבה) יש חנות נוחות שבה תוכלו להצטייד במים ונשנושים לדרך.

 • אם אתם מגיעים בשני רכבים או יותר, תוכלו להקפיץ רכב אחד לנקודת היציאה מנחל צפית ולחסוך את ההליכה לרכב לצד הכביש בסיום המסלול (עם זאת, שימו לב שבטוח יותר להשאיר את הרכבים בנקודת ההתחלה של המסלול - תחנה הדלק בצומת ערבה).

 • ההליכה מחוץ לאפיקי הנחלים חשופה לשמש - חשוב להצטייד בכובע וקרם הגנה.

 • בין אם החלטתם לעלות בסולמות בנחל תמר או לרדת בהם (אופציה בהחלט אפשרית), שימו לב שעשויים להיווצר בחלק זה של המסלול פקקי תנועה בגלל קבוצות מטיילים. אם אתם כמה מטיילים בודדים, בקשו בנימוס לעקוף, והיזהרו מאוד לא למעוד או להפיל אף אחד.

 • אין לצאת למסלול בעת חשש לשיטפונות. תוכלו לבדוק אם יש התראות על שיטפונות באתר השירות המטאורולוגי, או להתקשר לתחזית מוקלטת בטלפון 03-5600600 ולהקיש 1.


אפשרויות לגיוון המסלול:

נחל תמר בלבד – מסלול קווי
על כביש 25, בסמוך לסימן הקילומטר 108 ישנה תצפית ומצבת זכרון. ניתן להחנות את הרכב בתצפית ולרדת בשביל הירוק הנמצא ממערב ובסמוך לאנדרטה. הבוחרים במסלול זה ירדו בסולמות של נחל תמר. נקודת הסיום של המסלול היא בפתחת קניון תמר אליו אפשר להגיע עם רכב נוסף מכביש 90.

זה מה שקרה ללונלי פלג כשהחליט לצאת דרומה לשביל ישראל והגיע גם לנחל תמר » 

נחל צפית עליון ונחל תמר – מסלול קווי למטיבי לכת
מסלול ארוך (כ-14 ק"מ) המתחיל במצד תמר על כביש 25 (סימן הקילומטר 118) וממשיך בתוואי שביל ישראל עד לנחל צפית עליון. במקום בו נפגשים שביל ישראל והשביל השחור של נחל צפית ממשיכים דרום מזרח עם נחל צפית. ביציאה מן הנחל ממשיכים צפונה עד הכניסה לנחל תמר ועלייה באפיק ובסולמות עד למצבת הזיכרון שם מסתיים המסלול.

איך מגיעים

נקודת התחלה וסיום – תחנת הדלק בסמוך לצומת ערבה (מסלול מעגלי).

לבאים מכביש 90:
צומת הערבה נמצאת על כביש 90, מדרום למפעלי ים המלח (סימן הקילומטר 183).

לבאים מכביש 40:
בצומת גורל (מצפון לבאר-שבע) יש לפנות מזרחה לכיוון עוקף באר-שבע עד לצומת שרה. בצומת שרה יש לפנות מזרחה לכביש 25 בכיוון דימונה וים המלח. צומת הערבה נמצאת במפגש הכבישים 25 ו-90.

שימו לב: המעוניינים בהקפצת הרכבים לפתחי הקניונים של נחל תמר ונחל צפית יפנו בצומת הערבה דרומה. מספר מטרים אחרי הפנייה, יש שלט גדול שמפנה אל הכניסה לנחל תמר (הדרך מתאימה לכל רכב). הפנייה לנחל צפית אפשרית גם כן מכביש 90 ונמצאת כ-5 דקות נסיעה דרומה מהצומת, בעיקול החד הראשון בכביש (סימן הקילומטר 181).אין להשאיר חפצי ערך ברכב מחשש לפריצות.

למגיעים בתחבורה ציבורית:

 • כל קו אוטובוס המוריד בצומת הערבה.
 • מתחנה מרכזית תל אביב (קומה 6): קו 393 ו-394.
 • מתחנה מרכזית ירושלים (קומה 3): קו 444.

לתחילת המסלול

נצא מתחנת הדלק ונלך במקביל לכביש 90. מימין לכביש ישנה דרך עפר נוחה וקמחית במיוחד (הודות לחוואר הלשון). נלך כ-10 דקות עד לשביל הראשי המוליך לעבר קניון נחל תמר. קשה לפספס את פתחת הקניון, שבולט מאוד מהכביש ומתחנת הדלק (ראו תמונה 3-4).

כשנגיע לשביל (סימון ירוק) נפנה ימינה ונלך לעבר הכניסה לנחל תמר. חשוב מאוד ללכת בצורה המתוארת כאן או על גבי סימון השבילים בשטח, שכן בקרבת הקניון שדה מוקשים מגודר. לא לנסות דרכים חדשות מחשש למוקשים שנסחפו עם הנחל. בקרבת הקניון תבחינו במתחם קידוח מים – "תמר 3" – חלק מסדרת קידוחים השואבים מים מלוחים בערבה המועברים למפעלי ים המלח. האתגר מתחיל מיד עם הכניסה לנחל. הפשילו שרוולים ושנסו מותניים – מתחילים לעלות.

נחל תמר

המגיעים מכביש 25 ודאי הבחינו במהלך הירידה לעבר ים המלח בשלט המורה למצד תמר – שרידי מצודה מהתקופה הרומית). זהו למעשה מקום התחלתו של נחל תמר, החוצה את רכס חצרה, הוא הרכס עליו נמצא המכתש הקטן מספר קילומטרים דרומה ממסלול הטיול הנוכחי.

המעוק וסדרת המפלים בנחל הם תוצאה של התחתרות נחל תמר בשכבות הגיר והדולומיט הקשות. גובה המפלים נע בין 10-30 מטר. אורכו של נחל תמר הוא 13 ק"מ ובחלקו האחרון בהגיעו אל חוואר הלשון הופך הערוץ לרחב ורדוד עד שנשפך לנחל צין בתחום ערבת סדום ומשם לים המלח.

העלייה בסולמות לא אורכת יותר מרבע שעה, כל עוד לא נמצאת לפניכם קבוצה גדולה. לעיתים תעלו בסולמות מתכת הכוללים מעקה בשני הצדדים, לעיתים יהיה עליכם לטפס על גבי יתדות בלבד. בחלק מהמקומות נחצבו במיוחד גומחות להנחת הרגליים. אל תמהרו בעלייה והקפידו לשמור מרחק אחד מהשני. בקטעים הנוחים להליכה הביטו אחורה ותיהנו מהנוף המצוקי. בדרך תפגשו שרידי מכונית שנסחפה אל הנחל בעקבות שיטפונות.

להתראות נחל תמר, שלום נחל צפית

בתום החלק האתגרי של נחל תמר נגיע לחיבור שבילים ירוק-כחול. הממשיכים ישר בשביל הירוק ימשיכו לטפס במעלה הנחל עד לאנדרטת הזיכרון הניצבת בתצפית מעל צומת ערבה (ראו אפשרויות לגיוון המסלול).

אנחנו נעלה ונמשיך בשביל הכחול דרומה לעבר נחל צפית. העלייה בסימון הכחול קצרה מאוד ומאפשרת לנו להשקיף על קניון נחל תמר מלמעלה. הקפידו על עלייה בטוחה ואל תמהרו. החלק הבא כולל הליכה קלה של כ-30 דקות לערך על גבולה המזרחי של רמת מזר (עדיין בשביל הכחול), עד לירידה לנחל צפית (שבא יתחלף הסימון לשחור). ההליכה בחלק זה חשופה כולה לשמש ועל כן הקפידו על כובע ושתייה מרובה.

 • שימו לב: בזמן ההליכה על סימון השביל הכחול תחלפו על פני חיבור לשביל אדום – זהו ככל הנראה שביל חדש והוא אינו מסומן במפת סימון השבילים. השביל האדום יורד מרמת מזר לעבר דרך העפר שבה נלך בחזרה בסיום הטיול. לכן, אלו המעוניינים לוותר על נחל צפית (לא כדאי) יוכלו לרדת בשביל זה ולחזור צפונה במקביל לכביש לרכב.

רגע לפני הכניסה לנחל צפית, בדיוק בפנייה מערבה במעלה הערוץ, נעצור לתצפית וכוס קפה. נקודת התצפית מסומנת במפה ונמצאת ממש מעל חלקו האחרון של נחל צפית. מבט מזרחה לעבר ירדן יפגיש אתכם עם הרי אדום מדרום והרי מואב מצפון המופרדים על-ידי ואדה חסה (נחל זרד). ממזרח לכביש הערבה גבעות חוואר הלשון, צפונה אלו ברכות האידוי של ים המלח ואחריהם המפעלים. המושבים מצפון לדרום: נאות הכיכר, עין תמר, עדן וחצבה – עיקר פרנסתם בחקלאות ותיירות.

סיימתם את הכוס קפה? עכשיו המשיכו מערבה עם הסימון הכחול העובר מצפון ומעל נחל צפית (כ-10 דקות הליכה).

subaru xv

בואו למסע מלא תופעות גאולגיות מטריפות במסלול 4X4 

חוויה מוטורית בין נופי מצוקים וחווארים במרחבי הערבה הצפונית 

לפרטים וצפייה במסלול

טיולי 4x4

הירידה לנחל צפית וסיום המסלול

נחל צפית הוא מהנחלים היפים של מדבר יהודה. ההליכה על שפת הקניון מגרה מאוד ועושה חשק ללכת בנחל. מהר מאוד תגשימו את החלום ותבחינו בסימון שבילים שחור היורד לאפיק הנחל ומסובב אתכם חזרה מזרחה – הדרך בה נלך.

הממשיכים בסימון השחור מערבה יעלו באפיק נחל צפית עד לעין צפית וחלקו העליון של הערוץ. לחלק זה יש להיערך בהתאם מבחינת ציוד וזמנים ועל כן אין להמשיך בו ללא היערכות מוקדמת.

נחל צפית, בדומה לנחל תמר, חוצה גם את רכס חצרה, אולם נקודת ההתחלה שלו רחוקה יותר. ראשיתו בהר חצרה וזרימתו תחילה היא בכלל במגמה צפונה. לפתע פתאום פונה הנחל מזרחה בתשעים מעלות ומתחיל את זרימתו לעבר ים המלח. היווצרות בקע ים המלח (בסיס סחיפה נמוך) והתרוממות רכס חצרה הם אלו שהביאו לשינוי החד בנחל. אורכו הכולל הוא 25 ק"מ ובהגיעו אל רמת מזר זורם הנחל בצורה רדודה ועל פני שטח רחב, עד להתחתרותו בסלע הגיר היוצר את המצוק בו נלך. הנחל נשפך גם כן לאפיק נחל צין. ההליכה בנחל אורכת כ-20 דקות. בשונה מנחל תמר, הפעם המכשולים אינם גבוהים במיוחד אך עדיין יש צורך בשימוש בסולמות, גומחות, רגליים וידיים. בימים שאחרי גשם אתם עשויים למצוא את עצמכם מאלתרים מעבר מעל גבי מים. לקראת סוף המסלול הירידה צרה נורא, שימו לב.

עם יציאתכם המשיכו מזרחה עם הסימון השחור על דרך העפר. אחרי כמה דקות פונה הדרך שמאלה (דרומה) ומפגישה אתכם עם הכניסה לנחל צפית מכביש 90. בשלב זה נמשיך עם דרך העפר צפונה בשביל אדום תחילה ובמקביל לכביש עד לתחנת הדלק וסיום המסלול (כ-20 דקות הליכה). בדרך תבחינו שהסימון אדום פונה שמאלה ולמעשה מעלה אתכם לעבר הסימון הכחול ונקודת התצפית מעל נחל צפית בה עברתם - יש להמשיך ישר (צפונה).

טיפ לשדרוג חווית האתגר בשטח
בימים החמים הסולמות במסלול עשויים להתחמם מאוד מהשמש הקופחת, ולכן מומלץ להביא איתכם כפפות או חתיכת בד, שיאפשרו לכם לאחוז בסולמות ולטפס בהם ללא חשש מכוויות. שימו לב לא להשתמש בכובע, שכן אותו עלינו להשאיר על הראש.
 

לתחילת המסלול