כל המידע על טיול לואדי דלייה ומערת כותים בשומרון והבקעה

צאו לטיול אתגרי ונפלא בואדי דלייה, נחל אכזב בדרום מזרח השומרון וגלו עולם שלא ידעתם שנמצא ממש כאן, מתחת לאף שלכם. הטיול יפגיש אתכם עם ממצאים אריכאולוגים מימי השומרונים, סיפורי אוצרות ובעיקר חבל ארץ עם טבע מרהיב.   

טיול פריחהפריחת המדבר | צילום: ענבל סיאקי New Age Trekking

איך מטיילים:

  • המסלול  מתאים למיטיבי לכת. אורכו 14 ק"מ, בהם נצלול כ-800 מטר מהשומרון לבקעה.
  • המסלול קווי. תחילתו במחצבות כוכב השחר, הנמצאות כ-5 ק"מ מצפון לישוב כוכב השחר. סופו בכניסה לקיבוץ גלגל שבבקעת הירדן.
  • שימו לב כי סימוני השבילים באזור הזה יכולים להיות מבלבלים הן בצבע והן בתפוצה... מומלץ בחום להצטייד במפת סימון שבילים מספר 5
  • מומלץ לטייל כאן בחורף ובאביב, כאשר מזג האוויר נעים והפריחה פשוט לא מהעולם הזה!

לפני הכל- ביטחון ובטיחות במסלול:

  • המסלול נמצא כולו בשטחי C באזור יהודה ושומרון. לאורך המסלול ניתן לפגוש הרבה רועי צאן בדואים חביבים מכפרי ההר והבקעה. למרות זאת, לא מומלץ לטייל במסלול בימי מתיחות בטחונית. מומלץ לטייל בקבוצה.
  • המסלול עובר בשטחי אש של צה"ל ולכן ניתן לטייל בו בסופי שבוע וחגים בלבד.
  • לפני היציאה למסלול יש לדווח ולקבל אישור במוקד הבקעה:  02-9943320

טיול פריחה בשומרוןמתחילים לטייל | צילום: ענבל סיאקי New Age Trekking

סיפור דרך:

אז לאחר כל ההקדמות וההכנות נתחיל לצעוד במסלול מנקודת הפתיחה: מחצבות כוכב השחר.

נלך מזרחה על כביש המסומן בסימון שבילים שחור הנכנס לתוך המחצבה, יש ללכת בזהירות ולשים לב לכלי רכב חולפים, שלא רגילים לראות מטיילים באזור. לאחר כ-2 ק"מ של הליכה, נעבור את המחצבה כמעט לגמרי, ונפנה שמאלה לכיוון צפון לשביל רחב מסומן בצבע ירוק (חשוב לדעת שסימון השבילים כאן בעייתי, ולפעמים יופיעו צבעים שונים על אותו שביל).

כלניותפלומת דשא מעוטרת בכלניות | צילום: כרמל קמין New Age Trekking

ההליכה צפונה תיקח אותנו דרך כמה מבנים ארעיים ואפילו בית ספר המשמש את האוכלוסייה הבדואית של האזור. הבדואים, בני שבט כעבנה ברובם, כאן מכנים את עצמם אל מוע'ייר, על שם הכפר הסמוך (שקרוי על שם המערות הרבות בסביבה). חלקם מתגוררים בבקעת הירדן, בסביבות יריחו, ומגיעים לכאן בעונות היבשות, וחלקם מתגוררים כאן כל השנה. רובם מנצלים את העמקים הקטנים והפוריים שבמזרח השומרון לחקלאות, ואת גבעות הטרשים שביניהם לרעיית צאן. בחורף ובאביב, הטיול באזור הזה הוא פסטורלי ממש- פלומת דשא ירוקה מכסה את הכל, כלניות אדומות פזורות ועדרי כבשים ועיזים מקשטים את האוויר בקולותיהם הנעימים...

לאורך היום נעבור מנוף הררי שומרוני קלאסי לנוף מדברי וצחיח במיוחד. הפרשי הגבהים הדרמטיים יוצרים כאן את תופעת המדבר בצל הגשם המפורסמת לאזור זה (תזכורת משיעור גיאוגרפיה בכיתה ד': עננים מורידים גשם מעל הרי שומרון הגבוהים והקרירים, והם מתחממים ומתרוקנים ככל שהם נעים מזרחה לכיוון הבקעה). גם המסלע ישתנה לנו בדרך, ממצוקי גיר קשה וסדוק, לנוף גבעות קירטון רכות ועגלגלות.
כל זאת למול נופי בקעת הירדן הירוקה והרי מואב באופק…

טיול בשומרוןעדרי הכבשים לאורך המסלול | צילום: כרמל קמין New Age Trekking

לאחר כמעט 3 ק"מ על השביל הירוק, נפנה ימינה לכיוון דרום-מזרח, לשביל מסומן בצבע אדום שלאורכו נלך עד לסוף המסלול. בתחילת השביל האדום התוואי שלו יחסית רחב ומדי פעם נוסעים עליו רכבי שטח, אך בהמשך הוא נכנס לתוך הנקיק של ואדי דלייה והופך לשביל הולכי רגל אתגרי למדי.

לאורך השביל האדום נגלה כמה דברים מעניינים. ראשית נגלה מחצבת אבן נוספת, פיראטית, אך ממנה והלאה הנוף תנ"כי ממש. נגלה מספר בורות מים, המשמשים את רועי הצאן באופן קבוע. נזהה אותם לפי הפתח המרובע, המכוסה לרוב בפח שחור, ולידו חבלים או אפילו דלי. מבט קצר בכל בור כזה יוכל לגלות לכם כמה הם חיוניים. ראשית, המים המתמלאים בהם בעונת הגשמים מספיקים עד סוף הקיץ, ולפעמים גם יותר מכך. שנית, ניתן לראות את תעלות ההזנה של הבורות, שנבנו בצורה חכמה ביותר כדי לנקז מי נגר משטח רב ביותר. הביטוי "אין הבור מתמלא מחולייתו" מגיע מכאן. תעלות ההזנה הן שממלאות את הבור מים, ולא הפתח הראשי הקרוי גם- “חולייה”.

בהמשך השביל נגלה גם טראסות חקלאיות, שומרות (מבני אבן מוגבהים המיועדים לתצפית) וגדרות אבן (מיועדות לשמירה על הצאן). אין מה לומר, החיים כאן בקצב אחר…

אנחנו אוהבים במיוחד עמק חקלאי קטן ונסתר שאותו חוצה השביל האדום ממש לפני שהוא נכנס למעוק של ואדי דלייה. המטיילים קוראים לו בקעת דלייה, ואנחנו חושבים שזהו המקום המושלם לעצירה לארוחת צהריים או קפה.

טיול פריחהפריחה מרהיבה בכול פינה | צילום: ענבל סיאקי New Age Trekking

הידעתם? מזרח השומרון הוא אחד המקומות המרתקים ביותר מבחינת צמחייה. יש כאן שילוב יפהפה של צמחים מכמה אזורים גיאוגרפיים: צמחייה ים תיכונית מקומית, צמחיית ספר הררית שמגיעה מהרי סוריה ואפילו צמחייה טרופית שמגיעה מהבקע הסורי אפריקאי. נוסף לכך הוא היעדר העצים, שמאפשר כאן מרבדי פריחה צבעוניים ואינסופיים, הכוללים גם כמה ממתקים של ממש: אירוס, כדן, צהרון, דמומית, זהבית ועוד המון!

חלקו האחרון של המסלול הוא גם האתגרי ואולי המעניין ביותר. לאחר חציית בקעת דלייה, השביל האדום נכנס במהירות וללא הקדמות מיותרות לקטע קניוני קצר ומהמם, בו הוא חוצה מספר שכבות גיאולוגיות בנות עשרות מיליוני שנים בתוך עשרות מטרים בלבד! במקטע זה ישנן גם כמה מערות קארסטיות מרשימות.
שתי מערות מפורסמות ומרשימות ביותר הנמצאות בשני צידי הנחל הן מערת ערק א-נעסנה, אותה נראה ראשונה בגדה הצפונית, ומערת כותים או בשמה הערבי ערק אבו שנג'י, בגדה הדרומית, אליה נגיע לאחר שנרד בזהירות במפל דלייה.

ערק א-נעסנה נחשבת למערה הקארסטית הארוכה בכל השומרון, והיא בעלת חללים באורך כולל של יותר מ-2200 מ'!!!

מערת ערק א-נעסנהמערת ערק א-נעסנה | צילום: ענבל סיאקי New Age Trekking

אנחנו לא ממליצים להיכנס למערות אלו, כדי לשמור על אוכלוסיית העטלפים העדינה בהן. נוסיף כי טיול במערות מסועפות הוא אירוע בפני עצמו, שיש להתכונן אליו, להצטייד במפת מערות וציוד מתאים.

למערות אלו הקשרים היסטוריים מרגשים במיוחד. ארכאולוגים שחפרו בהן לא מעט, מצאו שלדים של כ-200 גברים ונשים ועשרות כתבי פפירוס המתוארכים לשנת 332 לפני הספירה. לטענתם, מדובר בשלדים וכתבים שומרוניים. ממצאים אלו שופכים אור על אירוע חריג אבל בעל מאפיינים מעניינים ואפילו קצת מוכרים -
בשנה זו (332 לפנה”ס) התרחש מרד השומרונים, כנגד השלטון ההלניסטי החדש והשליט אלכסנדר הגדול שעמד בראשו. מרד זה הגיע לשיא, כשהשומרונים הוציאו להורג בשריפה את אחד הנציבים ההלניסטים, ואלכסנדר הגדול בתשובה הרס את עריהם על גב ההר.

כפי הנראה, השומרונים ברחו למערות ואדי דלייה, אך הצבא ההלניסטי הצליח למצוא אותם גם כאן...
למהדרין נעדכן, שנמצאו כאן גם ממצאים מימי מרד בר כוכבא, שהתרחש כ-500 שנה אחרי המרד החשמונאי, וגם ממצאים קדומים הרבה יותר- מתקופת הברונזה!

טיול בשומרוןהמקטע הסלעי במסלול | צילום: ענבל סיאקי New Age Trekking

לקראת סוף המסלול, נגיע לקטע אהוב עלינו במיוחד, וחובבי הגיאולוגיה ימצאו כאן המון המון כיף של סלעים!
השביל האדום עוזב את מעוק הנחל לאחר אזור המערות, והולך בתוואי מעניין מאוד על גבי השלוחה.
אנחנו ממליצים בחום להרים את העיניים, ולחקור את הנוף המהמם של המתלולים המרשימים היורדים אל הבקעה.

בלי עין גיאולוגית יבחינו כאן בכך שאנחנו הולכים בין שכבות גיאולוגיות. אנו הולכים בעצם על שכבה של סלעי גיר קשה, שנראית לנו כשכבות נטויות בזווית חדה. ואילו השכבה הבאה שנוצרה מבחינה כרונולוגית, נמצאת דווקא ממזרח לנו, ונמוכה מאיתנו. זו שכבת סלעי קירטון לבן מעוטרת בפסים שחורים של צור. הקירטון והצור נטויים בצורה מאוד מבולגנת, ולא ברורה כמו הגיר.

קו המגע הזה מעיד על שינוי טקטוני בין התקופות בהן נוצרו חבורות סלעים אלו:
הגיר נוצר בתקופה יציבה מבחינה גיאולוגית, ולכן שכבותיו מקבילות. לאחר מכן, האזור חווה התרוממות וקימוט איטיים ואחידים, לכן השכבות נטויות בצורה אחידה. לבסוף, נוצרה שכבת הקירטון והצור בתקופה בה היו תנועות קצרות ומקוטעות. לכן הן נראות מונחות באי סדר. והכי מעניין? כל זה קרה מתחת לים! חפשו מאובנים להוכחה חותכת!

טיול בשומרוןאומנות גיאולוגית באדיבות הטבע | צילום: ענבל סיאקי New Age Trekking

הסוף של הסוף של השביל האדום הוא קטע הליכה של כ-2 ק"מ בתוואי המפותל של שפך הנחל. אנחנו ממליצים להביט לצדדים ולראות כיצד גדות הנחל כאן הן בעצם קירות של חלוקי נחל ובוץ שהתלכדו לסלע פריך. שימו לב שסלע כזה יכול להתפורר בקלות, והימנעו מהליכה על המצוקים הקטנים.

המשיכו בשביל עד שתגיעו לכביש הגישה לקיבוץ גילגל ולמושב נתיב הגדוד שם, באחד המקומות הנמוכים בעולם, מסתיים הטיול האתגרי שלנו.

נתראה בטיול הבא!

New Age Trekking

מסלול הלילה האתגרי בין השומרון לבקעת הירדן, לאורך נחל ואדי דלייה, נכתב באדיבות חברת הטיולים הישראלית New Age Trekking המתמחה בהובלה ואירגון טרקים ומסעות טבע חברתיים בארץ ובעולם.

אם גם אתם מטיילים מושבעים שאוהבים לקחת את הטיולים שלכם לקצה, שווה שתצטרפו לטיול הבא של New Age Trekking. בואו לגלות איתם נופים מדהימים, לטפס אל הפסגות הכי מרהיבות ולטייל עם קבוצות מטיילים בטווח גילאים רחב אבל עם אותה אהבה טהורה לטבע.