לוח אירועים
יש כרגע 31 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אוקטובר 2015
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

הצג את נובמבר

נובמבר 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

יער קולה ושיפולי השומרון

חבל ארץ:  חולון וערי גוש דן
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 4 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, חורף
מפת סימון שבילים:  7 - השרון ומערב השומרון
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, מתאים לנכים / עגלות תינקות, רומנטי, מתאים לאופניים, חלק משביל ישראל, מתאים לכלבים, טיול שטח
נקודות ציון:  (196171, 660197) / (34.958, 32.0348)
דירוג:  8.4
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  22/1/2013
איזור:  מישור החוף וגוש דן
מפת אזור מישור החוף וגוש דן
strName למפת המסלול למפת המסלול
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול

הדף בשפה האנגלית: 
The Kula Forest and Lower Samariaיער קולה והאזור שבין ראש העין לבן שמן, אף על פי שהוא קרוב מאוד לרוב אוכלוסיית מדינת ישראל, הוא אזור לא מוכר. בחורף ובאביב מציע האזור מספר מסלולים קלילים ונעימים. אחד מהם הוא סיור ביער קולה השוזר בתוכו פיסות היסטוריה טבע וארכיאולוגיה. בסוף הסיור הקצר, כדאי ואף מומלץ לקנח בפיקניק באחת מפינות החמד. אזור זה גם חביב במיוחד על רוכבי אופניים.

 איך מגיעים

יורדים מכביש תל אביב ירושלים במחלף בן שמן, לכיוון כביש 443 ומודיעין. לאחר כ-100 מטרים, פונים שמאלה לעבר כביש 444 המוביל לשהם וראש העין.

נוסעים עם הכביש עד לצמת רנתיס [1 - במפה]. בצומת רנתיס נפנה מזרחה (ימינה) לכביש חוצה בנימין, בעקבות שילוט למצבת אלכסדרוני ויער קולה. נסע עם הדרך עוד כק"מ וחצי, ונפנה שמאלה בדרך עפר [2]  המסומנת בסימון שבילים אדום וכן בסימון שביל ישראל, בעקבות שלט לאנדרטת אלכסנדרוני. לאחר כ-100 מטרים נראה בצד ימין שלנו את האנדרטה, שם נחנה ונתחיל את הטיול.


על האזור

האזור יער קולה, הוא האזור המחבר את מישור החוף עם שיפולי הרי השומרון. אזור זה, היווה לאורך רוב תקופות ההיסטוריה כאזור מיושב מאוד. שתי סיבות עיקריות לכך, הראשונה היא השטחים החקלאיים והאדמות הפוריות באזור גיאוגרפי זה, והשניה היא העובדה כי אזור זה היווה אזור מעבר אסטרטגי בין אזור דרום מישור החוף לשומרון, השרון וצפון הארץ.

יש לזכור כי עד אמצע המאה ה-20, נחל הירקון, אשר נובע במעיינות הירקון הסמוכים לראש העין, היווה מכשול למעבר מדרום לצפון. רק ב-2 מקומות התאפשר המעבר, הראשון מעבר קטן באזור תל אביב של היום, בשפך הנחל לים, והשני, המעבר הראשי באזור שבין מעיינות הירקון לבין הרי השומרון. באזור זה, שרוחבו כ-4 ק"מ בלבד ובו נמצאת ראש העין כיום, התאפשר המעבר. מעבר זה, הפך עד מהרה לצומת דרכים אסטרטגית. דרך הים, אשר דרכה הובילו סחורות ממצרים ועד לסוריה, עברה בנתיב זה. באופן טבעי, התפתחו באזור מגדלי שמירה, תחנות גבית מס, אורחנים, מקומות לינה ועוד. העיר המרכזית שהתפחה בתקופות השונות היתה אנטיפטריס – צדק ותוכלו ללמוד עליה עוד במסלול למעיינות הירקון ומבצר אנטיפטרוס.

יער קולה, בו נבקר היום, נקרא על הכפר הערבי ששכן באזור זה ונכבש במלחמת השחרור.


אנדרטת קולה

במלחמת השחרור, היה הכפר קולה חלק ממערך המוצבים של הלגיון הירדני. במבצע 'דני' הוחלט לכבוש את האזור ולטהר אותו מכוחות ערביים. כיבוש הכפר והגבעות השולטות על האזור, הוטל על גדוד 89 של חטיבת אלכסנדרוני. ב-10 ביולי 1948, כבשו כוחות הגדוד את הכפר. בימים הבאים התנהלו מספר קרבות בין כוחות צהל לכוחות הלגיון הירדני במהלכם, נתפס הכפר על ידי הלגיון ובהתקפת נגד, נכבש מחדש על ידי צה"ל. במהלך הקרבות, נפלו 32 לוחמים, 28 לוחמים מגדוד 32 (על שמם נקראת האנדרטה אנדרטת כ"ח) ו 4 לוחמים מגדוד 33.


סיור ביער קולה

לאחר הביקור והתצפית מהאנדרטה, נמשיך עם הרכב (או ברגל) עוד כ-800 מטרים עד לפיצול שבילים שמאלה [3]. זה המקום להשאיר בו את הרכב ולהתחיל בצעידה הרגלית. ביער עצמו אין שבילים מסומנים, וכל הכיף בטיול זה הוא לשוטט באופן חופשי בין העצים והפרחים. אין חובה, ואף מומלץ שלא, ללכת ישירות על דרך העפר.

נתקדם מערבה. בדרכנו נחלוף על פני שרידי הכפר הערבי בינם פורחים אלפי פרחים. בסוף החורף נפגוש במרבדי רקפות וכלניות, באביב נפגש ב: סחלב פרפרני, הרדופנין הציצית, חבלבל השדה, פרג אגסני, נורית אסיה, עכנאי יהודה, נץ-חלב צרפתי, מקור חסידה, מרגנית השדה, דם המכבים ועוד ועוד.

נעקוב בעין אחר מהלך דרך העפר, ולאחר כק"מ וחצי, נתעקל איתה ימינה (צפונה) [3ב] עד שנגיע לכניסה הצפונית ליער. מנקודה זו, נמשיך ללכת בכביש המוביל צפונה, לעבר המוזילואום הרומאי [4]. בדרכנו נעבור בצד ימין, אזור ריק. אזור זה, שנקרא חצרות כ"ח, שימש עד לפני כמה שנים כאתר קרוואנים לעולי אתיופיה שיושבו באתר זה כפתרון זמני, מיוני 1992. כיום האתר ריק.


המאוזוליאום הרומי

לאחר הליכה קצרה על כביש הגישה הצפוני ליער, נגיע לאחר המבנים הבודדים מהתקופה הרומאית (לפני למעלה מ-2000 שנים) אשר נשתמרו בשלמותם. מבנה זה, שמתנשא לגובה של 4.8 מטרים, שימש כמונומנט קבר מרשים. בחפירות שנעשו בו נתגלו שני חדרים – הראשון חדר קבורה ובו שני סרקופגים, והשני, חדר מלבני אשר שימש כקולומבריום (מקום לגידול יונים). הפתח בין החדרים, נפרץ רק בתקופה מאוחרת יותר, עת הפכו המוסלמים את המקום לקברו של נבי יחיא.

שימו לב לפאר של המבנה. את העמודים מקשתות כותרות קורינתיות הנושאות מעליהן סטיו. בתוך החדר, הקשתות המחזקות את גג הבניין, הם מאבני גזית מסותתות. ללא ספק, כמו היום, גם בתקופה הרומית, מבנה זה שימש כקבר מרשים לעשירים שנקברו בו.

כדי לחזור לרכב, ניסוב לאחור, ונצעד דרומה. לפני המקום בו שכנו הקרוואנים, נראה פניה שמאלה לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים של שביל ישראל (לבן כחול כתום). נפנה מזרחה לדרך זו ונצעד איתה כ-2 ק"מ עד שנגיע בחזרה לרכב. שימו לב, כי ישנן שפע של נקודות נהדרות בדרך למנוחה ופיקניק.


המשך הסיור – ברכב

לאחר מנוחה ופיקניק, נוכל להמשיך בסיור. חלק זה כולל נסיעה ברכב (או באופניים) וירידה לביקור בשני אתרים יפים. הראשון הוא שרידים ארכיאולוגים של מבנה מפואר והשני הוא בריכת צ'רטה, שמורת טבע קטנה.

נחזור עם הרכב, לכביש ממנו פנינו לאנדרטה [2]. בכביש זה נפנה שמאלה ומיד ימינה [6] לדרך עפר. שימו לב שאזור זה נמצא בשטח אש וניתן לטייל בו ללא תאום עם צה"ל רק בסופי שבוע וחגים. בימים אחרים מומלץ לתאם זאת עם מתא"מ פיקוד מרכז (הטלפון בדף טלפוני החירום שבסוף המסלול). נסע עם דרך העפר ונהנה מהנוף של שיפולי השומרון המאפיין את המקום. הכביש מתעקל מספר פעמים. שמאלה -> ימינה -> שמאלה -> ימינה ->שמאלה.  בפניה זו [7] (החמישית במספר), שבאה לאחר עליה ושוברת 90 מעלות שמאלה (דרומה), נעצור את הרכב. מהכביש רואים אך בקושי את השרידים הארכיאולוגים, ולשם כך יש לטפס בזהירות על המדרון המזרחי (השמאלי) מהכביש.  לאחר חיפוש קצר תתגלה לעיננו חרבת חני.

זהו אתר מהתקופה הביזאנטית (לפני כ 1500 שנים), שהיה ככל הנראה חווה חקלאית. בחרבת חני מספר בתים עם מספר חדרי מגורים. בסיור תמצו מספר בורות מים, וכן גתות ובית בד.

בחרבת חני נמצא גם פסיפס מרהיב (כפי שניתן לראות בתמונות בצד הסיור). כיום הפסיפס מכוסה בחול כדי שהוא ישמר שנים קדימה, עד שניתן יהיה לדאוג לשימור לאורך זמן. במרכז האתר תוכלו לראות חדר שברצפת החול והאבן שלו בולטים סמרטוטים, כאן, אם תחפרו בעדינות בחול כ-5 ס"מ תוכלו להגיע לאבני הפסיפס. הקפידו להחזיר הכל למקום.


בריכת צרטה

לאחר הביקור בחרבת חני, נחזור לרכב ונמשיך בנסיעה עם דרך העפר עוד כ-2 ק"מ עד שנגיע לשלט המכריז על שמורת ברכת צ'רטה [8]. שמורה זו, הינה למעשה מחצבה עתיקה שמידותיה 5x9 מטרים, אשר מתמלאת בימי החורף במים. שלולית חורף זו מאכלסת בה מיני צמחים  רבים בהם, חוטית הביצות, ביצעוני מצוי ודמסון כוכבני. כמו כן גדלים במים אוכלוסייה של סרטני התריס. בתקופת האביב ובקיץ, מתייבשת הבריכה. בעלי החיים מוצאו מספר פתרונות לעונתיות הבריכות. הדו חיים שבינם, נזקקים למים רק בשלבים הראשונים של חייהם, והם עוזבים את המים כבוגרים. בעלי חיים אחרים, כגון הסרטנים הירודים והתולעים, צריכים להשלים את כל מחזור החיים הקצר בתקופת החורף, ובסופה להטיל ביצים אשר יהיו מסוגלות לעמוד בשלום בתנאי הטמפרטורה והיובש של הקיץ. בעלי חיים אחרים כגון הצדפוניות, ישקעו בתרדמת ארוכה בבוץ אשר בתחתית הבריכה על החורף הבא.

לאחר ההתרשמות מהבריכה, נמשיך עוד כמה עשרות מטרים ישר, ונפנה ימינה (מערבה) עם הכביש אשר יוביל אותנו בחזרה לכביש 444 בחזרה בדרכנו הביתה.

בכתיבת המסלול נעזרתי בספר אגן הירקון- אתרים ומסלולי טיול של רן בר-נר מורי ומדריכי, ואלי בוך.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
על חבלים
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
פיינטבול ישראל - בית ברל (כפר סבא)
מחסנית 25 כדורי צבע חינם או כפלת הכדורים במטווח מטרות קופצות.
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
זנזיבר - פינת חי
10% הנחה לילד מתחת לגיל 10!
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 11 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.5
טיול בעקבות הלוחמים - irrenasem 14/9/2015 13:36 דירוג: 8
רוצים להרוס את היער - yaron_teva 16/2/2010 19:15 דירוג: 10
יופי של מסלול אך - 29/12/2007 19:56
אין פסיפסים - ירון 7/4/2007 14:50 דירוג: 8
שימו לב !!! פריצה לרכב - 3/4/2007 15:13 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
קטע בשביל ישראל - בשבת הקרובה
טיול בשביל ישראל - מתאים ל50+
שביל ישראל בשבת הקרובה
טיול פריחה בפסח למשפחה
עזרה בזיהוי פרחים, יער קולה (אלעד), מרץ
מחפשת טיול פריחה באיזור המרכז
פריחה בפורה שוקדה ותל גמה
המאוזוליאום בגן הלאומי במזור
מסלול באזור מודיעין
פריחה קרוב למרכז..?
זהה את האתר 33
בקשת המלצה ליום העצמאות

 
Share
המאזוליאום הרומי
המאזוליאום הרומי

צילום: יוחאי כורם
המאזוליאום הרומימתאים לכל גיל - יער קולה
מתאים לכל גיל - יער קולה

צילום: erezsb
מתאים לכל גיל - יער קולה


אנדרטת אלכסנדרוני
אנדרטת אלכסנדרוני

צילום: יוחאי כורם
אנדרטת אלכסנדרוני


בריכת מים ישנה בלב יער קולה
בריכת מים ישנה בלב יער קולה

צילום: יוחאי כורם
בריכת מים ישנה בלב יער קולה


כבשים רועות במקום בו שכנו הקרוואנים
כבשים רועות במקום בו שכנו הקרוואנים

צילום: יוחאי כורם
כבשים רועות במקום בו שכנו הקרוואנים


תצפית לשיפולי השומרון
תצפית לשיפולי השומרון

צילום: יוחאי כורם
תצפית לשיפולי השומרון


פסיפס בחרבת חני
פסיפס בחרבת חני

צילום: יוחאי כורם
פסיפס בחרבת חני


שרידי בית בחרבת חני
שרידי בית בחרבת חני

צילום: יוחאי כורם
שרידי בית בחרבת חני


בריכת צרטה בשקיעה
בריכת צרטה בשקיעה

צילום: יוחאי כורם
בריכת צרטה בשקיעה


בריכת צרטה
בריכת צרטה

צילום: יוחאי כורם
בריכת צרטה