יער קולה ושיפולי השומרון

יער קולה והאזור שבין ראש העין לבן שמן, אף על פי שהוא קרוב מאוד לרוב אוכלוסיית מדינת ישראל, הוא אזור לא מוכר. בחורף ובאביב מציע האזור מספר מסלולים קלילים ונעימים. אחד מהם הוא סיור ביער קולה השוזר בתוכו פיסות היסטוריה טבע וארכיאולוגיה. בסוף הסיור הקצר, כדאי ואף מומלץ לקנח בפיקניק באחת מפינות החמד. אזור זה גם חביב במיוחד על רוכבי אופניים.
עודכן לאחרונה: 22/1/2013

דירוג

8.5
11

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


קל, 4 ק"מ

עונות


סתיו, אביב, חורף

מאפיינים: מתאים למשפחותרומנטימתאים לאופנייםמעגליטיול פריחהמתאים לנכים / עגלות תינקותחלק משביל ישראלמתאים לכלביםטיול שטח

 איך מגיעים

יורדים מכביש תל אביב ירושלים במחלף בן שמן, לכיוון כביש 443 ומודיעין. לאחר כ-100 מטרים, פונים שמאלה לעבר כביש 444 המוביל לשהם וראש העין.

נוסעים עם הכביש עד לצמת רנתיס [1 - במפה]. בצומת רנתיס נפנה מזרחה (ימינה) לכביש חוצה בנימין, בעקבות שילוט למצבת אלכסדרוני ויער קולה. נסע עם הדרך עוד כק"מ וחצי, ונפנה שמאלה בדרך עפר [2]  המסומנת בסימון שבילים אדום וכן בסימון שביל ישראל, בעקבות שלט לאנדרטת אלכסנדרוני. לאחר כ-100 מטרים נראה בצד ימין שלנו את האנדרטה, שם נחנה ונתחיל את הטיול.

על האזור

האזור יער קולה, הוא האזור המחבר את מישור החוף עם שיפולי הרי השומרון. אזור זה, היווה לאורך רוב תקופות ההיסטוריה כאזור מיושב מאוד. שתי סיבות עיקריות לכך, הראשונה היא השטחים החקלאיים והאדמות הפוריות באזור גיאוגרפי זה, והשניה היא העובדה כי אזור זה היווה אזור מעבר אסטרטגי בין אזור דרום מישור החוף לשומרון, השרון וצפון הארץ.

יש לזכור כי עד אמצע המאה ה-20, נחל הירקון, אשר נובע במעיינות הירקון הסמוכים לראש העין, היווה מכשול למעבר מדרום לצפון. רק ב-2 מקומות התאפשר המעבר, הראשון מעבר קטן באזור תל אביב של היום, בשפך הנחל לים, והשני, המעבר הראשי באזור שבין מעיינות הירקון לבין הרי השומרון. באזור זה, שרוחבו כ-4 ק"מ בלבד ובו נמצאת ראש העין כיום, התאפשר המעבר. מעבר זה, הפך עד מהרה לצומת דרכים אסטרטגית. דרך הים, אשר דרכה הובילו סחורות ממצרים ועד לסוריה, עברה בנתיב זה. באופן טבעי, התפתחו באזור מגדלי שמירה, תחנות גבית מס, אורחנים, מקומות לינה ועוד. העיר המרכזית שהתפחה בתקופות השונות היתה אנטיפטריס – צדק ותוכלו ללמוד עליה עוד במסלול למעיינות הירקון ומבצר אנטיפטרוס.

יער קולה, בו נבקר היום, נקרא על הכפר הערבי ששכן באזור זה ונכבש במלחמת השחרור.

אנדרטת קולה

במלחמת השחרור, היה הכפר קולה חלק ממערך המוצבים של הלגיון הירדני. במבצע 'דני' הוחלט לכבוש את האזור ולטהר אותו מכוחות ערביים. כיבוש הכפר והגבעות השולטות על האזור, הוטל על גדוד 89 של חטיבת אלכסנדרוני. ב-10 ביולי 1948, כבשו כוחות הגדוד את הכפר. בימים הבאים התנהלו מספר קרבות בין כוחות צהל לכוחות הלגיון הירדני במהלכם, נתפס הכפר על ידי הלגיון ובהתקפת נגד, נכבש מחדש על ידי צה"ל. במהלך הקרבות, נפלו 32 לוחמים, 28 לוחמים מגדוד 32 (על שמם נקראת האנדרטה אנדרטת כ"ח) ו 4 לוחמים מגדוד 33.

סיור ביער קולה

לאחר הביקור והתצפית מהאנדרטה, נמשיך עם הרכב (או ברגל) עוד כ-800 מטרים עד לפיצול שבילים שמאלה [3]. זה המקום להשאיר בו את הרכב ולהתחיל בצעידה הרגלית. ביער עצמו אין שבילים מסומנים, וכל הכיף בטיול זה הוא לשוטט באופן חופשי בין העצים והפרחים. אין חובה, ואף מומלץ שלא, ללכת ישירות על דרך העפר.

נתקדם מערבה. בדרכנו נחלוף על פני שרידי הכפר הערבי בינם פורחים אלפי פרחים. בסוף החורף נפגוש במרבדי רקפות וכלניות, באביב נפגש ב: סחלב פרפרני, הרדופנין הציצית, חבלבל השדה, פרג אגסני, נורית אסיה, עכנאי יהודה, נץ-חלב צרפתי, מקור חסידה, מרגנית השדה, דם המכבים ועוד ועוד.

נעקוב בעין אחר מהלך דרך העפר, ולאחר כק"מ וחצי, נתעקל איתה ימינה (צפונה) [3ב] עד שנגיע לכניסה הצפונית ליער. מנקודה זו, נמשיך ללכת בכביש המוביל צפונה, לעבר המוזילואום הרומאי [4]. בדרכנו נעבור בצד ימין, אזור ריק. אזור זה, שנקרא חצרות כ"ח, שימש עד לפני כמה שנים כאתר קרוואנים לעולי אתיופיה שיושבו באתר זה כפתרון זמני, מיוני 1992. כיום האתר ריק.

המאוזוליאום הרומי

לאחר הליכה קצרה על כביש הגישה הצפוני ליער, נגיע לאחר המבנים הבודדים מהתקופה הרומאית (לפני למעלה מ-2000 שנים) אשר נשתמרו בשלמותם. מבנה זה, שמתנשא לגובה של 4.8 מטרים, שימש כמונומנט קבר מרשים. בחפירות שנעשו בו נתגלו שני חדרים – הראשון חדר קבורה ובו שני סרקופגים, והשני, חדר מלבני אשר שימש כקולומבריום (מקום לגידול יונים). הפתח בין החדרים, נפרץ רק בתקופה מאוחרת יותר, עת הפכו המוסלמים את המקום לקברו של נבי יחיא.

שימו לב לפאר של המבנה. את העמודים מקשתות כותרות קורינתיות הנושאות מעליהן סטיו. בתוך החדר, הקשתות המחזקות את גג הבניין, הם מאבני גזית מסותתות. ללא ספק, כמו היום, גם בתקופה הרומית, מבנה זה שימש כקבר מרשים לעשירים שנקברו בו.

כדי לחזור לרכב, ניסוב לאחור, ונצעד דרומה. לפני המקום בו שכנו הקרוואנים, נראה פניה שמאלה לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים של שביל ישראל (לבן כחול כתום). נפנה מזרחה לדרך זו ונצעד איתה כ-2 ק"מ עד שנגיע בחזרה לרכב. שימו לב, כי ישנן שפע של נקודות נהדרות בדרך למנוחה ופיקניק.

המשך הסיור – ברכב

לאחר מנוחה ופיקניק, נוכל להמשיך בסיור. חלק זה כולל נסיעה ברכב (או באופניים) וירידה לביקור בשני אתרים יפים. הראשון הוא שרידים ארכיאולוגים של מבנה מפואר והשני הוא בריכת צ'רטה, שמורת טבע קטנה.

נחזור עם הרכב, לכביש ממנו פנינו לאנדרטה [2]. בכביש זה נפנה שמאלה ומיד ימינה [6] לדרך עפר. שימו לב שאזור זה נמצא בשטח אש וניתן לטייל בו ללא תאום עם צה"ל רק בסופי שבוע וחגים. בימים אחרים מומלץ לתאם זאת עם מתא"מ פיקוד מרכז (הטלפון בדף טלפוני החירום שבסוף המסלול). נסע עם דרך העפר ונהנה מהנוף של שיפולי השומרון המאפיין את המקום. הכביש מתעקל מספר פעמים. שמאלה -> ימינה -> שמאלה -> ימינה ->שמאלה.  בפניה זו [7] (החמישית במספר), שבאה לאחר עליה ושוברת 90 מעלות שמאלה (דרומה), נעצור את הרכב. מהכביש רואים אך בקושי את השרידים הארכיאולוגים, ולשם כך יש לטפס בזהירות על המדרון המזרחי (השמאלי) מהכביש.  לאחר חיפוש קצר תתגלה לעיננו חרבת חני.

זהו אתר מהתקופה הביזאנטית (לפני כ 1500 שנים), שהיה ככל הנראה חווה חקלאית. בחרבת חני מספר בתים עם מספר חדרי מגורים. בסיור תמצו מספר בורות מים, וכן גתות ובית בד.

בחרבת חני נמצא גם פסיפס מרהיב (כפי שניתן לראות בתמונות בצד הסיור). כיום הפסיפס מכוסה בחול כדי שהוא ישמר שנים קדימה, עד שניתן יהיה לדאוג לשימור לאורך זמן. במרכז האתר תוכלו לראות חדר שברצפת החול והאבן שלו בולטים סמרטוטים, כאן, אם תחפרו בעדינות בחול כ-5 ס"מ תוכלו להגיע לאבני הפסיפס. הקפידו להחזיר הכל למקום.

בריכת צרטה

לאחר הביקור בחרבת חני, נחזור לרכב ונמשיך בנסיעה עם דרך העפר עוד כ-2 ק"מ עד שנגיע לשלט המכריז על שמורת ברכת צ'רטה [8]. שמורה זו, הינה למעשה מחצבה עתיקה שמידותיה 5x9 מטרים, אשר מתמלאת בימי החורף במים. שלולית חורף זו מאכלסת בה מיני צמחים  רבים בהם, חוטית הביצות, ביצעוני מצוי ודמסון כוכבני. כמו כן גדלים במים אוכלוסייה של סרטני התריס. בתקופת האביב ובקיץ, מתייבשת הבריכה. בעלי החיים מוצאו מספר פתרונות לעונתיות הבריכות. הדו חיים שבינם, נזקקים למים רק בשלבים הראשונים של חייהם, והם עוזבים את המים כבוגרים. בעלי חיים אחרים, כגון הסרטנים הירודים והתולעים, צריכים להשלים את כל מחזור החיים הקצר בתקופת החורף, ובסופה להטיל ביצים אשר יהיו מסוגלות לעמוד בשלום בתנאי הטמפרטורה והיובש של הקיץ. בעלי חיים אחרים כגון הצדפוניות, ישקעו בתרדמת ארוכה בבוץ אשר בתחתית הבריכה על החורף הבא.

לאחר ההתרשמות מהבריכה, נמשיך עוד כמה עשרות מטרים ישר, ונפנה ימינה (מערבה) עם הכביש אשר יוביל אותנו בחזרה לכביש 444 בחזרה בדרכנו הביתה.

בכתיבת המסלול נעזרתי בספר אגן הירקון- אתרים ומסלולי טיול של רן בר-נר מורי ומדריכי, ואלי בוך.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 11 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.5
טיול בעקבות הלוחמים - irrenasem 14/9/2015 13:36 דירוג: 8
רוצים להרוס את היער - yaron_teva 16/2/2010 19:15 דירוג: 10
יופי של מסלול אך - 29/12/2007 19:56
אין פסיפסים - ירון 7/4/2007 14:50 דירוג: 8
שימו לב !!! פריצה לרכב - 3/4/2007 15:13 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 0 צפיות: 1708 אחרונה: 26/02/2015 17:11:17
תגובות: 0 צפיות: 2138 אחרונה: 01/01/2015 08:57:28
תגובות: 0 צפיות: 3146 אחרונה: 03/12/2014 08:52:39
תגובות: 3 צפיות: 1258 אחרונה: 03/04/2014 22:18:23
תגובות: 4 צפיות: 1956 אחרונה: 03/03/2013 22:32:20
תגובות: 1 צפיות: 1832 אחרונה: 12/01/2013 10:42:40
תגובות: 4 צפיות: 3546 אחרונה: 04/03/2012 20:12:36
תגובות: 3 צפיות: 2659 אחרונה: 25/10/2009 09:14:00
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק