נחל עורבים

נחלי צפון הגולן לא זורמים כל השנה, אך בחורף אין להם מתחרים. מראה 5 המפלים של נחל עורבים בשיא הזרימה אינו מותיר אף צופה בשוויון נפש. נחל עורבים חותר בבזלת השחורה של רמת הגולן בסדרה של מפלים מרהיבה המגיעה עד סלע הגיר הלבן בואכה עמק החולה. הנוף מרהיב ורוב הסיכויים כי תפגשו בדרכם גם בשפני סלע
עודכן לאחרונה: 10/12/2015

דירוג

10
3

משך המסלול


יום

רמת קושי


בינוני, 6 ק"מ

עונות


סתיו, אביב, חורף

מאפיינים: למיטיבי לכתמתאים למשפחותטיול פריחה

נכתב בעזרת עודד  פורת - מנהל חינוכי מדרשת הגולן.

איך מטיילים

  • מסלול הטיול בנחל עורבים מסומן בסימון שבילים אדום והוא אינו מעגלי. מאחר ותחילתו היא על דרך הנפט, שעליה אין כמעט תנועה (פרט למטיילים ולצבא), מומלץ להעזר בשתי מכוניות, בתחילת המסלול ובסופו. המסלול הקווי המתואר להלן הינו מסלול למטיבי לכת בלבד.
  • למשפחות, ולאלו שברשותם רק רכב אחד, ניתן להנות ממסלול הלוך ושוב, מנקודת ההתחלה עד למפל הגדול ובחזרה.
  • מאחר והנחל אינו זורם רוב השנה, אלא רק לאחר גשמים חזקים, מומלץ להתקשר לפני למדרשת הגולן או בית ספר שדה גולן.
  • שימו לב: מיד לאחר הגשמים האדמה חלקה, ולא מומלץ להמשיך במסלול מעבר לתצפית על המפל הגדול.

איך מגיעים

נקודת ההתחלה: לבאים מהמרכז, ראשית יש להגיע לקיבוץ גונן, שבצידו המזרחי של עמק החולה, על כביש 918. למגיעים מקצרין או רמת הגולן יש להגיע לצומת ווסט (צומת אמיר). בין גונן לצומת אמיר מחבר כביש 959. מגונן נטפס עם הכביש, נעבור מצד שמאל את הישוב קלע אלון (שנקרא גם בעבר מצוק עורבים) ולאחר כקילומטר נראה פניה שמאלה לדרך סלולה משובשת. זהו "ציר הנפט". קו הנפט בציר זה הונח בשנת 1949 על ידי חברת הנפט הבריטית T.A.P והוא מתחיל את מסלולו במפרץ הפרסי ומסתיים דרומית לעיר צור שבלבנון. בעקבות מלחמת האזרחים שפרצה בלבנון בשנת 1976 חדל הקו לפעול כיום הצינור שפרוס לאורך הציר משמש להולכת מים בלבד.

ניסע על ציר הנפט צפונה (שמאלה), וממערב לו נבחין ביישוב שמשקיף על נוף עמק החולה, והוא למעשה הרחבה של היישוב קלע אלון שנמצא מזרחית לנו. בעוד שהישוב קלע אלון המקורי הינו (המזרחי) הינו ישוב קטנטן בו מתגוררות בעיקר משפחות של עולים מחבר העמים, חלקו החדש יותר, ממערב, אשר נקרא לעיתים מצוק עורבים הינו שכונת וילות מפוארת עם צימרים רבים של תושבים ממקומות שונים בארץ אשר באו לאזור הגולן כדי להגיע לאיכות חיים גבוהה יותר. נמשיך עם הדרך עוד כ-2 ק"מ עד למפגש ציר הנפט עם הנחל, ומכאן נצא לדרך בעקבות הסימון האדום המשולט היטב.

נקודת הסיום (של המסלול הקווי): מצומת גונן, מתחילים לטפס עם כביש 959. לאחר כ-200 מטרים מגיעים לפניה חדה שמאלה, בהמשך עוד פניה חדה שמאלה ולאחריה פניה חדה ימינה. כ-500 מטרים לאחר הפניה ימינה נראה בצד שמאל של הכביש פניה לדרך עבר המסומנת בסימון שבילים אדום – זוהי נקודת הסיום של המסלול.

נחל עורבים

רמת הגולן נתפסת כ"ארץ המים", שבה הנחלים זורמים כל השנה, ממש כמו באירופה. גם בחודשי הקיץ, כשהכל צהוב ויבש, נחלי הגולן זורמים ושוצפים, ונותנים למטייל בהם פסק זמן מהחום הקיצי הכבד.

אולם לא כל נחלי הגולן מפגינים את איתנותם במשך כל השנה. דווקא בצפון הרמה, מספר נחלים זורמים אך ורק בחורף, מכיוון שאספקת המים שלהם מגיעה ממעיינות גבוהים שאגני ההיקוות שלהם קטנים יחסית, וחלקם אף אינם נובעים כלל בחודשי הקיץ. בחורף לעומת זאת, לאחר שהגשם הראשון מרווה את האדמה, נחלי הצפון מתחילים לקלוט את הנגר העילי הרב היורד בצפון הגולן, האזור בעל כמות המשקעים הגבוהה בארץ, והנחלים חוזרים לפעילות.

לרוב אין כאן אירועי שיטפון כמו בדרום הארץ, אבל הזרימה בנחלים ממשיכה והולכת לעיתים עד חודש לאחר אירוע הגשם שבו התחילה

מציר הנפט, נתחיל לדלג בין הסלעים עם השביל היורד מערבה. עד מהרה נחצה מושבה של שפני סלע. שפני הסלע הם יונקים יבשתיים קטנים מסדרת  השפנאים. הם קרובים-רחוקים של הפילים ופרות הים.

השפנים חיים במישורים סלעיים במזרח התיכון, באפריקה, מדרום לסהרה ובערב הסעודית. בישראל אזור תפוצתם נרחב, וניתן לראותם בקלות באזור הבניאס בצפון ובשמורת עין גדי, במדבר יהודה.

השפנים עגלגלים ופרוותם בצבע חום-אפרפר. רגליהם קצרות ודקות ואזניהם עגולות. הם חיים במושבות המורכבות ממשפחות הכוללות זכר, מספר נקבות בוגרות וגוריהן. הם אינם חופרים מאורות, אך חיים ומתרבים בנקרות הסלע, שם הם מרגישים בטוחים מטורפים וממפריעים. הזכרים שומרים ממקום תצפית גבוה כאשר המשפחה יוצאת לאכול. הם קוראים קריאות אזהרה רמות כאשר הם מרגישים בסכנה. נראה ששפני הסלע בנחל עורבים מכירים כבר את בני האדם והם לא ממהרים להימלט מהם.

בחודשי החורף ינואר-פברואר, ניתן לראות בין הסלעים ריכוזי רקפת וכלנית מצויה. באביב תפגשו את החוטמית הזיפנית תורמוס ההרים ועוד, בתחתית הנחל ניתן לראות את אלון תבור ולבנה רפואי.

לאחר הליכה של כרבע שעה לאורך הערוץ נגיע לסדרה של ארבעה מפלונים בגבהים של 2 עד 6 מטרים, ולקינוח נגיע למפל החמישי והגבוה שבמפלי הנחל, שגובהו כ-20 מטרים. אל דאגה, הדרך עוברת מעל המפלים ואין צורך לגלוש בהם על מנת להמשיך בדרך.

התצפית על המפלים מומלצת מאוד בימי גשם, או ממש בסמוך להם, שכן אז זרימת המים בשיאה. על פי מייק ליבנה מבית אוסישקין, בעבר נמדדה כאן זרימה חסרת תקדים של 13 אלף ליטר לשנייה. מראה חמשת המפלים בשעת שיא הזרימה הינו מראה שאינו מותיר אף צופה בשוויון נפש.

מעל למפל הגבוה ניחשף למצוק מרשים במיוחד, שליודעי החן וחובבי הגיאולוגיה שבינינו הוא חגיגה של ממש. המצוק הינו חלון תצפית להבנת תהליך היווצרות הקרקע הבזלתית של צפון הגולן. ניתן לראות בו שכבות של תשע התפרצויות געשיות שונות, מופרדות אחת מהשנייה בקו דקיק בצבע אדום או חום. מנקודת התצפית ניתן לרדת אל תחתית המפל הגבוה ולחזות ביפי זרימת המים מלמטה. ממש מתחת למפל הגבוה צונח מפל נוסף, אך במקומו מתחלף המסלע לסלעי גיר לבנים. בעמידה בין שני המפלים אפשר לראות בצורה מרהיבה את הניגודיות שבין מסלע הבזלת השחור למסלע הגיר הלבן.

מנקודת התצפית שמעל למפל הגדול, אלו שבאו עם רכב אחד יחזרו אחורה, אחרים ירדו עם השביל אל תחתית הנחל.

מפלים ונגמ"ש

הנחל יורד מערבה לעבר החולה, ובמספר מקומות נפגש עם מפלונים שנוצרו בו. השביל עוקף את המפלים, במספר מקומות מותקן מעקה בטיחות.

חדי העין יוכלו להבחין בצידו הדרומי של המצוק כתובות עם סמליים עבריים, אלו הם שרידים לטיולים נועזים שערכו צעירי העמק בטרם מלחמת ששת הימים (אז הגולן היה בידי הסורים) כדי להפגין אומץ לב וקרבה לגולן. בין השאר ניתן להבחין במנורה, מגן דוד ועוד.

לאחר כק"מ וחצי נגיע למפל גירני נוסף בגובה של 6 מטרים, אותו השביל עוקף, ובתחתיתו נמצא נגמ"ש הפוך עליו שלט זכרון לזכרו של סמל אלנתן שכטר אשר התהפך עם הנגמש בפיתול המסוכן של כביש 959 איתו באנו. בהמשך נוכל להבחין של משאית אדומה אשר מצאה את סופה בנחל עורבים.

לאחר המפל נפתח לפנינו הנוף המרהיב של עמק החולה, ולאחר עוד כמספר מאות מטרים בנחל, נגיע למפגש עם דרך הפטרולים הישנה – שם השביל פונה שמאלה (דרומה) בהליכה של כ-2.5 ק"מ לעבר כביש 959.

דרך הפטרולים הישנה היוותה קו גבול בין ישראל לסוריה עד למלחמת ששת הימים ואנו נלך עימה דרומה. בשליש הדרך לערך, נעבור את אפיקו של נחל קומרן ובין לבין נוכל לנוח בצילם של שיחי אלה אטלנטית הפזורים בצד השביל החשוף.
בתום ההליכה נגיע למפגש עם הכביש שם נמצא הרכב המאסף.
 

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 3 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 10
נחל עורבים - shaked789 13/6/2012 15:16 דירוג: 10
פריצה לרכב - omergazit 12/2/2012 14:42

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 3 צפיות: 2193 אחרונה: 25/02/2016 14:50:27
תגובות: 3 צפיות: 2023 אחרונה: 10/02/2016 20:06:47
תגובות: 0 צפיות: 2763 אחרונה: 18/04/2015 10:53:36
תגובות: 4 צפיות: 3034 אחרונה: 21/01/2013 12:23:41
תגובות: 41 צפיות: 41937 אחרונה: 16/09/2012 10:52:07
תגובות: 3 צפיות: 2110 אחרונה: 05/05/2012 00:09:21
פרחים
מאת: sade10
תגובות: 5 צפיות: 2948 אחרונה: 04/03/2012 15:40:39
תגובות: 10 צפיות: 2969 אחרונה: 18/02/2012 10:56:01
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק