לוח אירועים
יש כרגע 35 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
אוקטובר 2015
אבגדהוש
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

הצג את נובמבר

נובמבר 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

שמורת פורה ותל נג'ילה

חבל ארץ:  אשקלון וסביבותיה
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  קל, 6 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, חורף
מפת סימון שבילים:  13 - מישור חוף הנגב
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, רומנטי, מתאים לאופניים, חלק משביל ישראל
נקודות ציון:  (178803, 603211) / (34.7765, 31.5204)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  6/7/2011
איזור:  צפון הנגב
מפת אזור צפון הנגב
strName למפת המסלול למפת המסלול
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול


שמורת פורה, היא אחת השמורות שרבים עוברים לידה ולא יודעים שהיא שם. אולי אין זה מפתיע, פעמים רבות נוטים אנשים לפספס דווקא את היופי שמתחת לאף... המסלול הפעם לוקח אותנו לצפון הנגב, בין צומת פלוגות לצומת בית קמה, לאזור שבתקופת החורף הוא מוריק ובזמן האביב הוא מלא בשלל צבעי הקשת. גם היסטוריה ארכיאולוגיה וערכי טבע נוספים נמצא כאן לרוב. המסלול ומענג במיוחד בתקופת האביב - בחודשים פברואר - אפריל.

איך מגיעים

נוסעים בכביש 40, תל אביב-באר שבע. כ-14 ק"מ דרומית לצומת פלוגות, באזור הק"מ ה-218, נראה שלל דגלים מעטרים את צד הדרך. דגלים אלו מסמלים את חוות פיליפ בה נעצור בתחילת המסלול. חוות פיליפ שנוסדה בשנת 1950 הינה חווה חקלאית פרטית מן הראשונות והגדולות בארץ שהוקמה על ידי פיליפ הרשברג. סיפור חייו של פיליפ קשור בקשר הדוק לתולדות הישוב החל מגיוסו לשי (שרות הידיעות) ולהגנה, הכשרתו כמרגל יהודי בצבא הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה במסגרת המחלקה הגרמנית וכלה בהקמת יחידת הפרשים של גבעתי במהלך מלחמת העצמאות. בחוות פיליפ מגדלים ומייצרים זייתים ושמן זית, יין, דבש וקונפיטורות. בכניסה לחווה ישנו דוכן ממכר של מוצרי החווה שם גם תוכלו להנות מפיתה על הטבון עם לבנה, זעתר ושמן זית (שפה זכתה לשם המיוחד פיליפיתות). בדוכן נצטייד (חינם) במפה של האזור עם שלל מסלולי טיול | לאתר האינטרנט של חוות פיליפ >>

לאחר שסעדנו את ליבנו ועם מפה ביד נמשיך דרומה בכביש 40 עוד כ-3 ק"מ ונרד מן הכביש בשלט המפנה לשמורת פורה. כאן נחנה את הרכב, נצטייד במצלמה ובמים ונתחיל במסלול הרגלי.


שמורת פורה

השמורה משתרעת על פני 12 דונם, באפיק נחל פורה, שהוא יובל של נחל שקמה. שמה של השמורה ניתן לה על שם חורבת פורה הנמצאת בגבולה המערבי. השמורה נקראית בערבית ח'רבת אלפורה. השמורה נמצאת באזור מעבר אקלימי בין החבל הים תיכוני לחבל המדברי הנקרא בתת הספר. לאזור זה צומח אופייני המורכב בעיקר משיחים ובני שיח שמוצאם ים תיכוני יחד עם מינים ממוצא מדברי. ייחודה של השמורה בהיותה מהמקומות הבודדים במישור חוף הנגב שבו פני השטח מכוסים בסלעים חשופים מגיל האיאוקון, ולא באדמת לס כסביבתה. שמורת פורה, כמו האזור כולו, סבלה במשך שנים רבות מרעיית-יתר של צאן הבדווים. בשנת 1965 גודר שטח השמורה, והצמחייה החלה להתאושש.

נתחיל ללכת בשביל השחור המסומן בינות לפרחים הרבים וניזהר לא ליצור שבילים חדשים או לפגוע בצמחיה. בכל מקרה אין לקטוף. צמחיית החולות מורכבת משיחי רותם, מלוח ולענה ושזורים בהם מני פרחים רבים ומגוונים. לעינינו יתגלו המרבדים האדומים של הכלניות, נוריות אסיה והפרגים. נטייל בין הפרחים השונים ובגבעה. נוכל לראות גם את פרחי הדבורנית הרמאים-המתחזים, שמתחפשים לדבורה ומדיפים ריח אופייני לדבורה-נקבה. זכרי הדבורה, הנמשכים לריח הפרח, מנסים להזדווג עמו וכך מאביקים את הפרח. עוד נוכל לראות את לשון הפר הסמורה, שפרחיה כחולים וקטנים, אבל את שמה היא קיבלה מצורת העלים, דמויי לשון פר.
בדרכנו נוכל לראות צמח בעל עלים רחבים, שרועים על הקרקע, ופרח סגול במרכזו. ננסה להרים מעט את העלים: אם מסתתרים שם פירות עגולים, זהו הדודא הרפואי. לדודא מייחסים סגולות רפואיות וכושר לעורר אהבה. בשורש שלו אפשר להבחין בצורת אדם. יש הטוענים כי אם תעקור אותו - תרבוץ עליך קללה, ולעומת זאת, אם תקבל אותו מאחר - הוא יביא לך מזל. אז מה עושים? פשוט מאוד: קושרים כלב פראי לצמח ומגרים אותו לרוץ. הכלב עוקר את הצמח, וכך אין הקללה רובצת עלינו...

פרחים נוספים שפורחים בהתאם לעונה הם: וינקה עשבונית הייחודית לשמורה, דמומית השדה, עכנאי יהודה, ערטנית השדות, כלח מצוי, עירית נבובה, עירית גדולה, להבית קצרת שיניים, מרווה ריחנית המפליאה בפריחיה הלבנים הקסומים, שמשון הדור, עירית גדולה, לשון הפר הסמורה, לענת המדבר, נואית קוצנית, חלמונית גדולה, אירוס מצוי, צמר מפוצל ולוענית מצויה.


אגם עונתי

מדרום-מערב לשביל נראה בחורף אגם קטן. נמשיך עם השביל לעבר האגם.  אגם זה הוא למעשה תוצאה של סכר, שנבנה במורד הנחל כדי לאגור מי שיטפונות ולהחדירם לקרקע. עופות, החולפים בסביבה, אוהבים מאוד להגיע לכאן, משום שנוסף על צמחים אכילים יש באגם גם צפרדעים, סרטנים קטנים ועוד מטעמים אהובים על בני-הכנף.
מהאגם נלך עם הנחל (ולא עם סימון השבילים השחור) לכיוון הסכר. הערוץ כאן מתחתר בסלעי גיר קשה, דבר היוצר מפלונים. בחורף זורמים בהם מים, ויוצרים תחתם בריכות מים רדודים, שאפשר להשתכשך בהן (בקיץ - המקום יבש לחלוטין).


גשר הרכבת

מכאן נמצאים במסלול המסומן בשטח בסימון ירוק, לעבר גשר הרכבת התורכית. הגשר אשר נמצא מעל אפיק נחל פורה, התמוטט בשטפון של שנת 1970. גשר זה נבנה במסגרת סלילת הרכבת לבאר שבע וסיני על ידי התורכים, בזמן מלחמת העולם הראשונה (ראו עוד במסלול על באר שבע ובמסלול על ניצנה). הגשר קרס ככל הנראה בעקבות בזיזת האבנים שבנו את יסודותיו לבנית בתים באזור.


תל נג'ילה

ממולינו ניתן לראות את תל נג'ילה המרשים. תל זה  שסמוך לו ניתן למצוא שרידים מהתקופה הכלכוליתית הינו למעשה שריד לעיר גדולה שהתקיימה בתקופת הברונזה התיכונה 2 ב',  כלומר לפני כ 4400 שנה בקירוב. העיר (ממנה לא ניתן לראות דבר היום), היתה מוקפת חומה, סוללה וחפיר אשר שמרו על רובעי מגורים ומסחר. בצדי התל הצפונים והמזרחיים נמצאות מערות קבורה בהן נמצאו שרידי מנחות למת. על התל ניצב בודד עץ אשל ענק, שגילו מוערך בכ- 400 שנה, ואשר שימש עד לאמצע שנות השישים כאמצעי זיהוי עבור טייסי חיל האויר, כמו גם לנוודים וסיירים לאורך תקופות קדומות יותר.שמו של התל ניתן לו על שם היבלית הרבה שגדלה בו (מערבית). התל שימש בזמן מלחמת העצמאות כמוצב קדמי לאבטחת שדה התעופה שהוקם ברוחמה במבצע אבק  ונזכר בספרו של אורי אבנרי בשדות פלשת. האגדה מספרת כי סמוך לעץ קבור אוצר זהב אגדע שהסתירו התורכים בעת בניית מסילת הרכבת. התורכים נאלצו לברוח מפני הבריטים ולכן לא היו יכולים לשאת את הזהב שנועד להוות תשלום למניחי המסילה. כדי לזכור את מקום מחבואו, הטמינו אותו בסמוך לעץ. אגדה זו מדרבנת את שודדי העתיקות לחפור חפירות לא חוקיות בתקווה למצוא את הזהב. במהלך החפירות הם מוצאים שרידים עתיקים בהם מעוניינים סוחרי עתיקות... את התוצאות של החפירות ניתן לראות בבורות בסמוך לעץ.

מן התל, ניתן להמשיך לביתרונות חוות פיליפ שהם מהיפים והתלולים בארץ, לבאר המנדטורית, לערוץ נחל סיד שחתר וחפר קניון קטן באדמת הגיר ולמעין השופע כל ימות השנה ושמו עין נגיל.

מכאן נחזור על עיקבותינו לעבר הרכב אולי תוך עצירה לפיקניק בחורשה הסמוכה לגשר

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
אקשן פארק - חורשת החוויות בלכיש
1 + 1
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חוות סודות ההיביסקוס
10% הנחה!
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
נקודת מוצא - השכרת אופניים וטיולי רכיבה
15% הנחה על השכרת אופניים.
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 15 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 7.4
מסלול לא ברור - יוני4667253 10/4/2012 21:45 דירוג: 7
שיא הפריחה - jehoshua 9/4/2012 16:47 דירוג: 8
טיול בחודש אפריל - fantao 24/4/2011 14:21 דירוג: 7
מתי שיא הפריחה? - 20/3/2008 21:15
פשוט מדהים - מרינה 5/3/2007 14:54 דירוג: 10
טעות - 4/2/2008 22:15
מקום יפהפה, אבל - אריק 5/3/2007 11:34 דירוג: 8
הערה - חגית 24/1/2007 08:22 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
טיול באמצע שבוע
משולב בסיפור האנושי של גנט פויכטונג שהיית
מצב הפריחה בשמורת פורה
טיול פריחה- פורה, רוחמה ושוקדה?
טיול לשמורת נחל פורה יום שבת ה- 16.02.13
טיול לדרום ביום הבחירות 22/1/13
האם יש כלניות בסוף ינואר בשמורת פורה ?
סתוונית היורה- מעשה שהיה כך היה...
טיול משפחות לכיתה א’
איפה הכי כדאי לטייל עכשיו?
דרדרים ועוד פריחות
צפון הנגב עדיין אדום?

 
Share
אירוס אחר הצהרים
אירוס אחר הצהרים

צילום: יוחאי כורם
אירוס אחר הצהריםשמורת פורה
שמורת פורה

צילום: יוחאי כורם
שמורת פורה


שמורת פורה
שמורת פורה

צילום: יוחאי כורם
שמורת פורה


תל נג`ילה
תל נג`ילה

צילום: יוחאי כורם
תל נג`ילה


באר מנדטורית
באר מנדטורית

צילום: יוחאי כורם
באר מנדטורית


גשר הרכבת ההרוס
גשר הרכבת ההרוס

צילום: יוחאי כורם
גשר הרכבת ההרוס


מסילת הרכבת
מסילת הרכבת

צילום: יוחאי כורם
מסילת הרכבת


נחל שקמה
נחל שקמה

צילום: יוחאי כורם
נחל שקמה


שקיעה על פורה
שקיעה על פורה

צילום: יוחאי כורם
שקיעה על פורה


אגם שקמה
אגם שקמה

צילום: יוחאי כורם
אגם שקמה


תצפית על האזור
תצפית על האזור

צילום: יוחאי כורם
תצפית על האזור