לוח אירועים
יש כרגע 53 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

הר מירון ול''ג בעומר

חבל ארץ:  צפת ורכס הרי מירון - מירון
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  קשה / מאתגר, 10 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  2 - הגליל העליון
מאפיינים:  מעגלי, טיול פריחה, חלק משביל ישראל, למיטיבי לכת, טיול שטח
נקודות ציון:  (241759, 764937) / (35.4431, 32.9793)
דירוג:  8.65
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  2/5/2012
איזור:  גליל עליון וגליל מערבי
מפת אזור גליל עליון וגליל מערבי
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי

הדף בשפה האנגלית: 
The Meron Mountain and Lag BaOmer Celebratinsהר מירון קשר קשר עז לרבי שמעון בר יוחאי. בהר המירון מאמינים כי הוא קבור, וליד הקבר מדי ל"ג בעומר ישנה הילולה אמיתית אשר כוללת מדורות רבות, כמנהג החג. הר המירון מציע שפע של מסלולי טיול וזה אשר מתואר להלן הינו מסלול למיטיבי לכת אשר עולה מקברו של הרב לראש ההר ויורד בחזרה מסלול מעגלי עם נוף מדהים.

אפשרויות הטיול

  1. מסלול למיטיבי לכת, טיול מעגלי עם טיפוס קשה בתחילתו אשר הופך את הנוף הנשקף מפסגת המירון למרהיב במיוחד. אורך המסלול כ-10 ק"מ ויש להזהר לאחר הגשמים. זהו המסלול המתואר בהמשך.
  2. מסלול המתאים גם למשפחות חזקות. מתחיל מפסגת המירון [7] ויורד עם שביל ישראל (הפוך מהתאור במסלול) עד לעיקול הכביש אשר ליד קברו של הרשבי. המסלול אינו מעגלי ויש לתכנן שני רכבים או להסתמך על מונית/ טרמפ.
  3. מסלול למיטיבי לכת, שאינו מעגלי - המסלול הקודם + עליה מחרבת חממה [11] (אשר ליד בית הספר שדה מירון), בשביל השחור (שהוא גם שביל ישראל), עד לפסגת המירון ומשם כמו מסלול 2. המסלול קל יותר ממסלול מספר 1.

איך מגיעים

המסלול מתחיל בחניון מירון [1] הנמצא בעיקול חד בכביש 866, בין הישוב כפר שמאי למירון. לכביש 866 אפשר להגיע מצפת או מכביש 85, אז פונים צפונה בצומת חנניה. המסלול הוא מעגלי ולחניון זה נחזור גם בסיום הטיול. בחניון ישנם שולחנות פיקניק וברז מים, וניתן לעשות בו חניית לילה.


לג בעומר וההילולה

כל שנה בערב לג בעומר פוקדים אלפי אנשים את קברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון שבעודו מדבר לפני תלמידיו יצאה נשמתו, אור גדול הציף את החדר. מאז, בהתאם למסורת, מדליקים מדורות. היום הגדול , יום ההילולה ההמונית, הוא יום פטירתו של שמעון בר יוחאי. עשרות אלפי המבקרים בקבר מדליקים מדורות, אוכלים, מתפללים ומקיימים את הטקס בו הם מספרים את בניהם שהגיעו לגיל שלוש. הטקס הזה קרוי 'חלאקה'. בחג זה נראה המקום כמו חגיגה ענקית של אור, שמחה וצבע. אבל גם במשך כל השנה פוקדים רבים את הקבר. במקום יש מקווה מסודר ונקי, בית מדרש, ואפילו דוכנים לממכר אוכל.  בליל החג, האזור עמוס עד אפס מקום. עוד על רבי שמעון בר יוחאי יסופר בהמשך, לקראת סוף המסלול בביקור בבית הכנסת העתיק במירון.

שמורת הר מירון

השמורה מהווה גם את אחד המקומות היפים בארץ לטיולים. היא הגדולה שבשמורות החורש הים-תיכוני בישראל ושטחה כ- 100000 דונם. השמורה משתרעת על פני כל גוש רכס הרי מירון, שבו תשע פסגות המתנשאות מעל לגובה של 1000 מ' מעל פני הים. הגבוהה שבהן היא פסגת הר מירון (1208 מ') שהיא הגבוהה שבפסגות הארץ, למעט החרמון. בשל גובהו הרב של גוש מירון, יש בו ריבוי משקעים (כ- 1000 מ"מ ויותר), אשר ביחד עם סלעי הגיר והדולומיט הבונים אותו, יוצרים נוף קארסטי מגוון ובו טרשים, בולענים, עמודי סלע, מערות ובורות עמוקים עם נטיפים. הטופוגרפיה התלולה הקשתה על התיישבות האדם באזור מקדמת דנא, ועל כן קיים בה חורש ים-תיכוני מפותח ורצוף שכמעט ולא נפגע מידי אדם. החורש כולל עצי אלון מצוי ואלון תולע, שזיף הדב, אגס סורי וכן ערער ארזי וחוזרר החורש שזה בית גידולם היחיד בארץ. עולם הפרחים עשיר במיוחד וכולל מספר מינים נדירים של רקפת יוונית, אדמונית החורש ומיני סחלבים.

באזור השמורה, בה יש לטייל רק בשבילים המסומנים, גרה אוכלוסיה דרוזית בכפרים חורפיש, בית ג'אן, פקיעין ועוד. בעשורים האחרונים מתחדדת סוגיית שמירת הטבע והנוף אל מול הפיתוח של הכפרים הללו שעם הקמת המדינה מנו רק מאות בודדות של תושבים ומאז אוכלוסייתם גדלה פי כמה וכמה.


מסלול הטיול

תחילת המסלול היא על דרך המסומנת בסימון כחול+ סימון שביל ישראל (לבן-כחול-כתום) לאורך אפיק נחל מירון. הק"מ הראשון שלפנינו כולל עליה קשה. לאחר דקות ספורות נגיע לפיצול, ימינה עם השביל הכחול ושמאלה עם שביל חוצה ישראל. לא משנה באיזה דרך תבחרו, בהמשך השבילים נפגשים. בשביל הכחול - העליה היא בנחל מירון ואילו שביל ישראל עולה דרך חרבת שמע. בתחילתנו של נחל מירון שופע בחורף ובאביב עין מירון. מימיו של המעיין נתפסים במבנה בטון ומובלים בצינור בכח הכבידה למושב מירון. בימי החורף כשהספיקה חזקה במיוחד, חלק מהמים גולשים ממיתקן איחוז המים והם זורמים במורד הנחל. 

חרבת שמע המזוהה עם הכפר היהודי מתקופת המשנה תקוע, היה כפר צפוף שהתפתח מפרבר של הישוב מירון. בכפר אפשר לראות את בית הכנסת העתיק שנהרס פעמיים ברעידות אדמה (306, 418 לספירה), ממקוואות, רובעי מלאכה, קברים ואף מוזוליאום בנוי הנמצא מעט מעל בית הכנסת. נקודת עניין נוספת היא סלע הבולט כעמוד בשטח בין חר' שמע ועין זבד המכונה בשם כסא אליהו.

לאחר עליה קשה, נפגשים שוב סימון השבילים הכחול עם זה של שביל ישראל ליד לעין זבד [2]. מעין זבד (מעין שכבה) נוכל לראות נוף מרשים של הגליל העליון המזרחי. מי המעיין נשפכים לתוך בריכה שבימי החורף וראשית האביב מלאה. לדי הבריכה עץ יפה ומרשים.

מכאן נמשיך עם שביל ישראל אשר עובר למעשה בגדה הדרומית של נחל מירון, נוכל להבחין בעצי אלון וקטלב פזורים בדרך. לאחר הליכה של 500 מטרים, במקום החצייה של השביל את נחל מירון, נוכל לראות מימין הוטה [3] (קמין קארסטי). הוטה היא למעשה בור / מערה שנוצרה בעקבות חלחול המים בסלע הגיר. הוטות כגון זאת ואף עמוקות יותר, נוכל לראות פזורות באזור הר מירון. כמה עשרות מטרים מערבה מההוטה נוכל לראות משטח לדריכת ענבים עם בורות איסוף, חלק מגת יפה המעידה על העיבוד החקלאי של גפנים ויין באזור בתקופות קדומות.

נלך עם השביל מערבה, בשלב מסויים יהפוך השביל לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים ירוק, אז נוכל לראות אנדרטה לזכרו של סלאח טאפש, חייל דרוזי שנפל בקרב עם מחבלים בלבנון וזכה לעיטור הרמטכל לאחר מותו. שביל העפר עובר בינות לחלקות מעובדות ומטעי תפוחים המשתרעים על  פני שטחים נרחבים. רוב השטחים באזור זה הם בבעלות תושבי בית ג'אן. נמשיך עוד כ-2 ק"מ עם השביל הירוק לעבר חרבת ב"ק. בדרך נעבור הוטה נוספת שבפתחה מבצבץ עץ תאנה [13].

לאחר כק"מ נוסף נגיע למפגש עם שביל כחול [4]. המסלול ממשיך עם שביל ישראל ימינה, אבל למי שרוצה, עיקוף של מספר מאות מטרים עם השביל הכחול שמאלה יוביל אותנו לחרבת ב"ק.

חרבת ב"ק [5] (בערבית חירבת ג'רמק) נקרא כך בעקבות התיישבותו של ישראל ב"ק, יהודי מצפת בשנת 1837, בעידודו של המושל אברהים פחה. שזה הודח, לאחר שנתיים, נטש ב"ק את המקום מחשש בעליו המקוריים מפקיעין.  הישוב הקדום מהתקופה הביזנטית,  עדיין לא נחפר אך ניתן לראות את מאגרי המים, שרידי בית הבד, בור הקולומבריום ובריכת המים הגדולה.

מחרבת ב"ק נחזור לשביל ישראל ונמשיך בכיוון צפון מזרח עד הגיענו לחניון פסגת הר מירון [6]. מהחניון יוצא שביל המסומן בסימון אדום המקיף את הפסגה שבראשה ניצב בסיס צבאי זהו שביל הפסגה. נלך עם השביל האדום ולאחר כ-150 מטרים נגיע לתצפית מזרחה משביל הפסגה [7]

הר מירון (ג'בל ג'רמק) הוא שיאו הטופוגרפי של הרי הגליל ולמעשה של ארץ ישראל המערבית כולה. מבחינה גיאולוגית, המירון הוא הורסט (בליטה גיאולוגית) שהתרומם מעל הרי הסביבה. הפסגה מכוסה בחורש צפוף ונהדר של עצי אלון התולע, אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, ליבנה רפואי עוזרר אדום, קטלב ועצים נוספים. אליהם נלווים, טחבים, שרכים מני סחלבים רבים, וצמחים נדירים אחרים שחלקם בסכנת הכחדה. בקצה הדרום מזרחי של ההר נמצאת מצודה עתיקה מתקופת הברזל (1000 לפנה"ס), התקופה בה הגיעו בני ישראל לארץ. אזור המירון היה בנחלתו של שבט נפתלי, אך לא ברור אם אכן הצליח לכבוש אותו. שביל הפסגה בו נהלך, מאפשר צפייה בנוף לכל עבר. בשביל מוסדרות מרפסות בהם נוח לצפות מן הפנורמה הרחבה אל הרי הגליל העליון והלבנון, רמת הגולן והחרמון, מישור החוף וחלקים מהגליל התחתון. בחורף מכוסה הפסגה בשלג לעיתים קרובות ובאביב היא מתהדרת בפריחה של סחלבים ומיני פרחים אחרים.

לאחר שהיקפנו את הפסגה, נחזור לחניון הפסגה ונמשיך ממנו בשביל המסומן בסימון שחור [6] היוצא בסמוך לתחילת שביל הפסגה, בכיוון דרום מזרח. זהו השביל המנדטורי, שביל שהוכשר עי הבריטים לפטרולים רכובים על סוסים. חלקו הראשון של השביל יפה במיוחד כי הוא עובר במנהרת צל יפה שיוצר חורש סבוך וגבוה.

לאחר 3.5 ק"מ מגיע השביל אל מעל לבתי המושב מירון [9], כאן מתחבר השביל לדרך עפר המגיעה לאחר כ-700 מטר לבית הכנסת העתיק [10] של הישוב הקדום מירון. בית הכנסת העתיק נמצא ליד הישיבה של בני עקיבא שהיא אחד המבנים הראשונים הגדולים שנפגוש בשביל. בית הכנסת, התקיים בין המאות ה-2 לפנה"ס ועד סוף התקופה הערבית המאוחרת בסביבות 1400 לספירה. פרט לבית הכנסת המרתק, נוכל למצוא את שרידי הכפר העתיק ואת מערות הקברים הרבות הפזורות באזור. אחת ממערכות הקברים המפוארות מיוחסת להלל הזקן ולתלמידיו. מבית הכנסת, יוביל אותנו הכביש לקבר הרשבי. 

קברו של רבי שמעון בר יוחאי ואלעזר בנו נמצא במבנה גדול. שתי כיפות לבנות גדולות מתנוססות בראש המבנה, מעל קבריהם. מעל הקבר הוצבה מעין מחיצה וכך גם נשים וגם גברים יכולים להתפלל שם. האגדה מספרת כי בר יוחאי ובנו התבודדו 13 שנה במערה (בגלל רדיפות הרומאים) ועסקו בעיקר בתורה. הם ניזונו מעץ חרוב וממימי מעיין שנבעו בסמוך. מכיוון שהייתה להם רק מערכת בגדים אחת, לבשו את בגדיהם רק בעת התפילה, לבל יתבלו. כשיצא בר יוחאי מהמערה, לאחר שהסכנה הרומאית חלפה, וראה אנשים עובדים בשדה, כעס מאוד על כי הם מתעסקים בדברים חומריים וכל מי שנתן בו את עיניו, נשרף. הוא התבקש לחזור למערה לשנה נוספת, על מנת שיתרגל לרעיון שבעולם שבחוץ לפיו רוב האנשים עוסקים בעולם החומרי ולא עם הדברים השמימיים. מעל קברו של בר יוחאי נמצא קברו של יוחנן הסנדלר, תנא נוסף, שהתפרנס מעיבוד עורות ותפירת נעליים. רש"י, גדול המפרשים שחי בצרפת, נחשב כנצר ליוחנן הסנדלר, לכן עולים לקברו של יוחנן הסנדלר בכ"ז בתמוז, יום פטירתו של רש"י.

מבית הכנסת, מוביל השביל השחור מוביל אותנו דרומה עוד כ-200 מטרים עד לחניה בה הושאר הרכב.

אם לא שבעתם מן הנוף תוכלו להמשיך במסלול נוסף הנמצא באתר, לנחל עמוד ונחל מירון. את מסלול זה אפשר להתחיל מסוף המסלול הנוכחי במגרש החניה ואז עוברים מתחת לכביש בגשרון או לחילופין מהכניסה הראשית.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
פנדה -טיולי שטח ואטרקציות בטבע
10% הנחה על טיולי שטח
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
אגם חי - קיבוץ יראון
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
טרקטורוני דישון
20% הנחה
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 14 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8.7
רשמים - טיול במרץ 2014 - guyp1000 1/3/2014 16:59 דירוג: 8
עדכונים לגבי המסלול - bena84 12/10/2013 17:34 דירוג: 9
היה מעולה!!! - כפיר סמדר 5/9/2009 19:58 דירוג: 9
מסלול מדהים - שוקי 6/10/2008 13:43
מסלול יפהפה - 28/4/2008 10:14 דירוג: 9
מידע על זמנים - 1/10/2007 11:00 דירוג: 8
נושא הזמנים חשוב - glrs 7/4/2012 09:10 דירוג: 9
טיול משגע! - 30/4/2007 19:17 דירוג: 9
אחלה של טיול - snufkin 8/3/2007 10:02 דירוג: 9
מסלול נהדר!! - madori 17/9/2006 14:05 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
שוב צריך עזרה בתכנון מסלול
זהה את האתר 166

 
Share
תצפית מראש הר מירון
תצפית מראש הר מירון

צילום: יוחאי כורם
תצפית מראש הר מירוןבול הרי מירון
בול הרי מירון

צילום: יוחאי כורם
בול הרי מירון


תצפית מעין זבד
תצפית מעין זבד

צילום: יוחאי כורם
תצפית מעין זבד


אנדרטה על המירון
אנדרטה על המירון

צילום: יוחאי כורם
אנדרטה על המירון


עין זבד
עין זבד

צילום: יוחאי כורם
עין זבד


בדרך למעלה - המירון ברקע
בדרך למעלה - המירון ברקע

צילום: יוחאי כורם
בדרך למעלה - המירון ברקע


תצפית על בית ג`אן
תצפית על בית ג`אן

צילום: יוחאי כורם
תצפית על בית ג`אן


סוכה עם דגל ישראל והעדה הדרוזית
סוכה עם דגל ישראל והעדה הדרוזית

צילום: יוחאי כורם
סוכה עם דגל ישראל והעדה הדרוזית


הוטה - בור קארסטי
הוטה - בור קארסטי

צילום: יוחאי כורם
הוטה - בור קארסטי


סלעי המירון - דולומיט ומינראלים
סלעי המירון - דולומיט ומינראלים

צילום: יוחאי כורם
סלעי המירון - דולומיט ומינראלים


בית עץ עתיק ליד חרבת ב
בית עץ עתיק ליד חרבת ב

צילום: יוחאי כורם
בית עץ עתיק ליד חרבת ב


שרידי מלחמת לבנון השניה - המקום בו פגעו הקטיושות
שרידי מלחמת לבנון השניה - המקום בו פגעו הקטיושות

צילום: יוחאי כורם
שרידי מלחמת לבנון השניה - המקום בו פגעו הקטיושות


מתקרבים לפסגה
מתקרבים לפסגה

צילום: יוחאי כורם
מתקרבים לפסגה


הכניסה לבית הכנסת העתיק של הרשב
הכניסה לבית הכנסת העתיק של הרשב

צילום: יוחאי כורם
הכניסה לבית הכנסת העתיק של הרשב