חום יולי אוגוסט אז היה כבד מאוד ועם כל הכבוד לים ולבריכה, אף טבילה לא משתווה לשכשוך במעיין טבעי וצונן. אם אתם מחפשים בילוי רטוב במרחק נסיעה סביר מהבית, תשמחו לשמוע שריכזנו לכם 5 מעיינות קרירים וצוננים בעמק יזרעאל והסביבה. לשמור ולטבול:

1. עין עדעד

לא רחוק ממושב היוגב, מסתתרת לה פינת חמד צלולה וקרירה, שזכתה למתיחת פנים, הודות לעבודות שיקום מאומצות של תושבי המקום. אחרי שהצמחייה העבותה פינתה את מקומה לבריכה טבעית ורחבת ידיים, תושבי העמק זכו בבילוי מרענן וצונן ממש ליד הבית.  מי שיגיע לביקור בעין עדעד, יגלה בריכה גדולה ועמוקה ואפילו מקפצה ממנה תוכלו לקפוץ לטבילה נהדרת. אם אתם מגיעים למעיין עם ילדים, קחו בחשבון שהבריכה רדודה בחלקה ובחלקה ישנם חלקים עמוקים מאוד, כך שחשוב להצטייד במצופים או גלגל הצלה ולנהוג באחריות.

שימו לב שהמים במקום משמשים גם לצורך השקיית הגידולים החקלאיים מסביב, כך שהמים מעט מליחים ולא מיועדים לשתייה.

איך מגיעים לכאן? ב-WAZE: עין עדעד. 

2. עין חזין

עין חזין או עין אורן הוא פנינה קטנה וסודית שמוכרת בעיקר לתושבי קריית טבעון והסביבה. המעיין, ששוכן בלב השטחים החקלאיים בסמוך לקיבוץ אלונים, מציע טבילה צוננת בבריכה טבעית ועמוקה מאוד (כ-4 מטרים) שמלאה בימים קרירים במשך כל ימות השנה. המעיין קיבל את שמו על שם חרבת חזין, שבסמוך אליה הוא שוכן. בהמשך, קיבל המעיין את שמו השני, “עין אורן”, לזכרו של החייל אורן נח ז”ל, שנפל במבצע צוק איתן, שחבריו מסיירת גולני שיפצו את המקום כדי להנציח אותו דרך הטבע שכה אהב. חוץ מטבילה בבריכה נהדרת ועמוקה, המתרחצים יוכלו ליהנות מרביצה על דק העץ שהותקן במקום, תחת צל העצים.

איך מגיעים לכאן? ב-WAZE: עין חזין. מצומת אלונים נוסעים לכיוון בית לחם הגלילית. אחרי נסיעה של כקילומטר על הכביש הראשי, תופיע מימינכם דרך עפר מימין אליה יש לפנות (הקפידו לנסוע לאט כדי לא לפספס). בפנייה מופיע שער כניסה לשטחים חקלאיים עם שלט שאוסר את הכניסה. מחנים את הרכב ליד השער ומכאן ממשיכים ברגל בדרך העפר שיוצאת מהשער לתוך השדות - הולכים כ-300 מטר, בפיצול השבילים ממשיכים בשביל הימני וממשיכים כ-400 מטר נוספים, עד לקבוצת עצי תאנה ולידה מעבר בקר. עוברים אותו בזהירות ומוצאים את המעיין בצל התאנים.

עין חזיןאל תגלו למקומיים שגילנו לכם | צילום: אביב בצון

3. באר אבא

לא רחוק מעין חזין, במושב אלוני אבא, מסתתר לו עוד מקור מים מושלם לימי הקיץ הלוהטים, שאהוב במיוחד על תושבי העמק. אנחנו מדברים כמובן על באר אבא, כשכמו כן הוא, מציע טבילה צוננת בבאר עתיקה, שנחפרה ודופנה על ידי הטמפלרים בתחילת המאה העשרים. הבאר שעומקה הוא כ-15 מטרים, תסדר לכם בילוי במים קפואים ועמוקים, אליהם תוכלו להיכנס באמצעות סולם ייעודי מפתח הבאר. רק שימו לב שהבאר קטנטנה, כך שמומלץ להגיע לכאן מוקדם או להמתין שהחבר’ה לפניכם יסיימו לטבול ואז להיכנס בכיף. לצד הבאר תמצאו נדנדת עץ מתוקה ושלל פינות ישיבה, בהן תוכלו ליהנות מפק”ל קפה, כי שמענו שזה מאסט אחרי טבילה קפואה.

איך מגיעים לכאן? ב-WAZE: באר אבא. יש להגיע למושב אלוני אבא ומשם לנסוע עד שהכביש מתפתל בחדות ימינה. בנקודה זו פונים שמאלה לשביל עפר, ממשיכים כ-100 מטר נוספים ומחנים את הרכב בצד הדרך, בחזיתו של שער נעול. מכאן ועד לבאר ממשיכים בהליכה של כ-500 מטר (כ-10 דקות הליכה).

4. מעיין אלרואי

אז עד עכשיו דיברנו על המעיינות הפחות מוכרים של עמק יזרעאל, אבל אף רשימה של מעיינות בעמק לא באמת שלמה בלי מעיין אלרואי - מהמעיינות המוכרים והעמוסים יותר באזור. אבל גם הפופולריות הגדולה שלו לא צריכה להרתיע אתכם מביקור בפינת החמד הזו, שמציעה שכשוך בבריכת רדודה וצוננת בין צמחיית מים ירוקה קסומה. אגב, בניגוד למעיינות למעלה, המעיין הזה אידיאלי במיוחד למשפחות, בזכות המים הרדודים שבו והאטרקציות הסמוכות אליו בהן פארק הקטר ונחל הקישון. כדי לתפוס לכם פיסה רגועה ושלווה, נסו להגיע לכאן בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחה”צ ולהתמקם רחוק יותר מההמולה (אל תדאגו יש כאן מספיק מקום).

איך מגיעים לכאן? ב-WAZE: מעיין אלרואי.

מעיין אלרואיעמוס אבל שווה את זה | צילום: עומר זיו

5. מעיין הסוסים (עין יבקע)

מעיין הסוסים או בשמו השני, עין יבקע, הוא מעיין קסום ומומלץ למשפחות, שמהווה את אחד משלוש הנביעות העיקריות שמזינות את נחל ציפורי – גם הוא מהמקומות האהובים והפופולריים באזור. המעיין הפסטורלי, הוא  זכר לבריכה עתיקה מהתקופה הרומית, ששימשה כבריכת הרמה להובלת מי המעיין, שהפעילו את טחנת הקמח הסמוכה, הלא היא טחנת הנזירים בציפורי. מימיו של עין יבקע נובעים במשך כל ימות השנה וממלאים בריכה גדולה ורדודה, שעומקה כמטר, מה שהופך אותה לאידיאלית לבילוי גם עם ילדים קטנים. גם במקרה של מעיין אלרואי, גם למעיין הסוסים מומלץ להגיע מוקדם בבוקר או אחה”צ, כדי ליהנות מהבריכה לעצמכם. 

איך מגיעים לכאן? ב-WAZE: עין יבקע, כפר כעביה. 

מעיין הסוסיםהמעיין הכי עתיק בסביבה | צילום: אביב בצון